Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Retró 6 csöves NUMITRON óra, MULE alapokon
Retró 6 csöves NUMITRON óra, MULE alapokon
Szerző: nox72, idő: Jan 9, 2014, Olvasva: 18731, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 8

A NUMITRON óra kialakítása 2 PCB-n történik. A fényképek között lesznek az eredeti verzióban készültek is.

Vezérlő panel.

(A PCB-n rajta de itt nem került beültetésre az infra vevő rész)

 vezerlopanal.jpg

Látható a diódahíd, LM317 és a trimmer.

vezerlopanel2.jpg

 Új meghajtó IC.

vezerlopanel3.jpg

A PCB tervezésénél fontos volt, hogy egyoldalas kialakítással készüljön és "vasalásos" technikával is elkészíthető legyen, így mindenki otthon le tudja gyártani. Minél kevesebb átkötés a cél, ami rövid és megtörés nélküli. A fóliás oldalon IC láb között nincs átvezetés. A dekoratív kinézet is fontos volt, mert az órát átlátszó üvegbe dobozoltam (ne csak úgy össze-vissza legyenek dobálva a PCB-n az alatrészek).

Ezek voltak a legfontosabb szempontok. A vezérlőpanelen 7 átkötés van mindössze. Köszönhető ez annak is, hogy Hp41C az eredeti MULE programot módosította. A PCB nem zsúfolt, könnyen áttekinthető.

A réz vezetők 0.7 mm szélesek. Ez alól kivételt csak a PIC alatt elvezetett 5 vezető sáv képez mert abban található 1 db 0,5 mm széles összekötés is.

A vezérlőpanel jobb oldalán található a tápcsatlakozó és a 3 db nyomógomb. A vezérlő panel a kapcsolási rajzon "A" panelként van jelölve. Ezen található a megjelenítő panel összekötéséhez szükséges aljzatok.

Az alkatrészek beültetése előtt győződjünk meg arról, hogy nincs zárlat a PCB-n. Nem szabad megengedni, hogy a NUMITRON cső szegmenseire direkbe 10-12V-os feszültség jusson. Ezt követően a szokásos módon kezdjük meg a beforrasztásokat. Átkötések, ellenállások, stb. Mindig a kisebb alkatrészektől a nagyobbak felé. Miután beültetésre került minden alkatrész az IC-ket ne helyezzük a foglalatba (csak a 2 db stabilizátor IC-t kell beforrasztani)! Csatlakoztassuk a tápegységet és mérjünk feszültségeket. Az IC-k foglalataiba 5V-ot kell mérnünk.

Az LM317 kimenetén a feszültséget be tudjuk állítani 10V körüli értékre. A csövek közös pontját megtápláló 6 db és a szegmensek felé menő 7db csatlakozókon nem szabad feszültséget mérnünk. A piezót teszteljük úgy, hogy a PIC IC foglalatának 9. lábára kössünk 5V feszültséget. Ekkor a piezónak sípolnia kell.

Ezt követően helyezzük be az SN7474-es IC-t. Ekkor a LED-es cső világítást ki tudjuk mérni. A J4 csatlakozóba tegyünk bármilyen LED-et. Az SW3 nyomógomb megnyomásakor a LED-nek világítania kell. Amennyiben ez is rendben van betehetjük a többi IC-t.

A vezérlő panel beültetése elkészült.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 8
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem