Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Digitális multiméter
Digitális multiméter
Szerző: janikukac, morgo, idő: Máj 4, 2012, Olvasva: 27423, Oldal olvasási idő: kb. 1 perc
Lapozás: OK   2 / 7

A kapcsolás tehát viszonylag egyszerű felépítésű:

A bemenő feszültséget, amelyet 4 db ceruzaelem biztosítja, egy 3,3V-os stabilizátor IC alakítja át. (Ez a stabilizátor lehetett volna bármilyen típus, amely 3,3 voltra képes stabilizálni.)  Az én esetemben ez a Texas  REG 103G 3,3 szabályzója. A választásom oka egyszerű: ez volt kéznél. Az "agya" az egésznek az ATMega168 processzor, amely a jeleket megfelelő módra kapcsolva küldi a 4 szegmenses, mutliplexált kijelzőre. A módokat egy buborék nyomógombbal kapcsolgathatjuk (S1).

Három mérőegységgel rendelkezik: a Voltage Sense-el amely a feszültséget méri, a Current Sense-el amely az áramerősséget , illetve a Resistance Sense-el amely az ellenállást méri.

Amit tudni kell az egész mérőegységről az az, hogy 0-30 V egyenfeszültséget (DC) tud mérni 0,05-ös felbontásban, illetve 0-500mA áramot 1mA-es felbontásban. Az ellenállásmérésről pedig, hogy 100 kOhm a felső határ. A kapcsolásban egy db 1 Ohm -os sönt van, amely 2W-os terhelhetőségű .

A kapcsolás nagyobb méretben839/cikkkapcsolas.gif


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   2 / 7
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem