Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » FM rádió egyszerűen
FM rádió egyszerűen
Szerző: Abukodonozo, idő: Jún 28, 2025, Olvasva: 1382, Oldal olvasási idő: kb. 3 perc
Lapozás: OK   3 / 4

Az itt bemutatott kapcsolást egy ausztrál úriember oldalán találtam. Rengeteg nagyszerű csöves és tranzisztoros rádiós rajz található itt, kiváló magyarázatokkal, építési tanácsokkal és képekkel ellátva. 

rajz.png

A kapcsolás lényegében egy szuperregeneratív vevő. Az első fokozatát a Q1 tranzisztor képezi, az antennánk ezen keresztül csatolódik a rezgőkörhöz. A kapcsolás lelke a Q2-vel felépített Hartley oszcillátor. A bázison található a hangolt körünk, itt történik minden, amit az előző oldalon tárgyaltunk, és ez a tranzisztor egyben a detektorunk is. Q3 egy egyszerű audiofrekvenciás fokozat, innen a kicsatolt jel továbberősíthető hangszórós vételre.

Nem maradt más, csak az a frucs,a Q6-al jelölt tranzisztor a kapcsolás alján, lássuk az mit is csinál! 

A szuperregeneratív kapcsolásra úgy is tekinthetünk, mint egy olyan visszacsatolt vevőre, aminek szteroidokat adtak. Az egyszerű audion elve az volt, hogy pozitív visszacsatolással értünk el nagyobb erősítést és szelektivitást, azt úgy kellett beállítani, hogy a vevőt mindig az oszcilláció határán tartsuk, de soha ne essünk át a ló túlsó oldalára, mert akkor jött a sípolás és a káosz. A szuperregeneratív rádió trükkje az, hogy az audionnál jóval nagyobb visszacsatolást képes használni, de oly módon, hogy az oszcillációt egy külső (a hallható spektrumon kívül eső, szuperszonikus) frekvencián ki-be kapcsolgatják, és így a gerjedés nem lesz hallható. Ezt hívják angolul quenching-nek és a Q6-al felépített relaxációs oszcillátor felelős érte. Értéke valahol 20 és 100 kHz között szokott lenni, általánosan úgy méretezik, hogy a vivőfrekvencia ezredrésze legyen. A mi esetünkben ez egy 70 kHz körüli frekvencia, és ez lesz egyben a visszacsatolás mértéke is, ezt a VR2 potenciométerrel tudjuk majd szabályozni. Itt látható az oszcillátor jele szkóppal mérve.

img_20250628_105335.jpg

Ennek az értéke is kompromisszumos: ha nagy a quench a hangminőség javul, de az érzékenység és a kimeneti jel rovására megy, ha alacsony, a kimeneti jelszint nő, de a hang minősége romlik. Továbbhaladva a kapcsolásban, a C6-R7-C7 tag, valamint a C9 egy egyszerű aluláteresztő szűrőt alkot, de valamennyire így is hallható az erre a rádiótípusra jellemző sziszegő hang, amikor éppen nincsen vétel. A Q3 egy hangfrekvenciás fokozat, innen kicsatolva a jel tovább erősíthető.

Az erősítő rész (Q4-Q5) egy A osztályban működő kapcsolás, az igazán old school rádiókhoz híven még kimenőtrafót is használ. Helyette használhatunk szinte bármit, IC-s megoldást is, nagyszerű ide. Én EcoPityu fórumtárs Elektronika konyhanyelven sorozatán felbuzdulva egy kis AB osztályos erősítőt építettem BD139-140 párossal. Az én rádiómnak bőven elég lesz az 1-2 Wattnyi teljesítmény.

img_20250624_130522.jpg

Az egész egy próbanyákra lett rádobálva. Ezen kapott helyet az egyenirányítás, pufferelés, valamint egy 7812-es IC, amivel a feszültséget visszaszabályoztam 12 Voltra. Abból készült, ami éppen akadt, ilyen árulkodó jelek egyike az indokolatlanul nagy teljesítményű barna orosz ellenállás is.

A rádió rész építésénél leginkább arra kell figyelni, hogy mindent tartsunk kompaktan, és közel egymáshoz. Én a lent látható megoldást választottam: egy ép NYÁK lapra kis, kivágott négyzeteket ragasztottam, és az alkatrészeket ezekhez forrasztottam, az alsó sík meg a test. Mint általában, most sem a szépség volt a cél, tudtam hogy egyből úgy sem fog minden működni és hál' Istennek ez a megoldás egészen jól bírja a többszöri újraforrasztgatást.

A rezgőkör tekercsének belső átmérője 9,5 mm, ez nálam 1 mm vastag, villanyszerelésben használt rézdrótból van, ebből 5 menetre van szükségünk, a leágazásnak meg egy menet után kell lennie. Az apró forgókondim egy orosz rádió URH részéből származik, ennek a két részét párhuzamosan kötve az összkapacitásom 24 pF körül van, ami megközelíti a rajzon lévő C3-C4 tagot. A tervező szerint ezzel a felépítéssel a lefedhető frekvenciasávnak 60 és 150 MHz között kell lennie.

img_20250624_130425.jpg

Rádiófrekis tranzisztoroknak BF184-et használtam. Az egyetlen nehezen beszerezhető alkatrész a 2N2646-os egyátmenetű tranzisztor, én az enyémeket Ebay-ről rendeltem, ha valaki esetleg tudja, hogy milyen modernebb típussal helyettesíthető, az engem is érdekelne!


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   3 / 4
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem