Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Hangszóró felújítás házilag
Hangszóró felújítás házilag
Szerző: Action2K, idő: Máj 24, 2017, Olvasva: 18029, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   3 / 3

Jöjjön a feketeleves, azaz a puding próbája.

Kinézetre olyan, mint egy hangszóró, de vajon úgy is fog működni, vagy csak valami zajkeltő lesz? Nézzük elsőnek az impedanciamenetét! Mire kell számítanunk? Nagyon lágy felfüggesztést szerettem volna készíteni, hogy alacsony legyen a rezonanciapontja. Lehet, hogy sikerült?

impphase.jpg

Igen! Gyönyörű szép púpocska dudorodik ki, nem máshol, mint 33,66 Hz-nél. Más frekvencián nincs semmilyen jelentős rezonancia, illetve a fázismenet is szép.

Másodikként nézzük a frekvenciamenetét. Mennyire is mély az a mély, amit ki lehet csiholni belőle, illetve mi az a tartomány, amin használható a kicsike?

fr.jpg

Az eredmény bámulatos! Magáért beszél, de nézzünk meg végezetül azokat a bűvös és misztikus TS paramétereket is.

tsp.png

A szakavatottaknak sokat elárul, de hobbistának elég belőle a "Vas" paraméter, miszerint egy kb. 120 literes dobozkában érezné jól magát. A kiszemelt Vermona Regent R150-es cirka 190 literes. Kicsit nagyocska, ami a maximális terhelhetőségből levesz, de a kiszemelt végfok a maga 15 W-jával nem hinném, hogy széthajtaná a hangszórót, ellenben elégséges erőt adhat egy szobai gyakorolgatós ládikónak.

Most már nincs más hátra, mint beszerelni végső helyére.

cab1.jpgÍme a ládikó belülről.

 

cab2.jpg

Hopp, mit is látni? Egy dátumbélyegző: 1984. április 24. Hmmm, csupán csak 33 éves. No meg a gyár címe lenne ott még?

 

 

 

 

 

 

 

 


Miután kiderült, hogy a beszerelendő hangszóró átmérője kicsit nagyobb, mint a gyári kivágás, így készítenem kellett az alábbi képeken látható beépítő keretet, hogy a membránszél ne érjen hozzá a doboz falához. Persze a gyári kivágást is meg lehetett volna nagyobbítani, de az sokkal körülményesebb, s maradandóbb változás lett volna. Ki tudja, hátha egyszer belekerül egy gyári hangszóró.

cab3.jpg

 

cab4.jpg

A beszerelés így sikerült. Mehet vissza a hátulja, s jöhetnek a további tesztelések.

   impphase-cabinet.jpg

Beépített állapotban az impedanciamenet így néz ki. A rezonanciafrekvencia lecsúszott 24,5 Hz-re (szeressük a basszust ), illetve némi plusz rezonancia keletkezett kb. 65 és 75 Hz-nél. Ami még lényeges, az a beépítést követően kialakult frekvenciaátvitel.

 

spectrum.jpg

A piros vonal mutatja a hangszóró freeair, azaz beépítetlen átvitelét, míg a fekete vonal a komplett ládáét, azaz a bassreflexes hangsugárzóét. Jól látható, hogy a körülbelüli 3 kHz-es maximális átvitel lezuhant 500 Hz környékére, s onnan káoszszerűen hal el. Sebaj, úgyis basszgitárra kell. Annak pedig már 45 Hz-től elfogadható teljesítményt produkál. Valójában, egy 4 húros gitár legmélyeb hangja 82,5 Hz, de az 5 húrosé is csak 61,2 Hz. Mindkét gitárnak a legmagasabb hangja 312 Hz. Tehát, a 61,2 - 312 Hz tartományban 2dB-en belül szinte lineáris, leszámítva egy pici gödröt kb. 130 Hz-nél. De mivel tudjuk, hogy a fülünk ennél sokkal érzéketlenebb, így a kapott eredmény teljességgel tökéletes!

studioban.jpg

Bevetésre készen, tetején a TC-Helicon GTX-el és a még meztelen végfokkal. A hangja és hangereje teljesen megfelelő. A sok szemrevaló kép és olvasnivaló után, adjunk a fülünknek is némi ingert. A következő videón hallgatható egy kis szösszenet a hangzásáról. (Fejhallgató, vagy méretesebb hangsugárzó javasolt. ) LINK

Ha kérdésed, mondanivalód van, a Hangszórójavítás (otthon) topikban várom.

Köszönöm, hogy elolvastad!

Következő: »»   3 / 3
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem