Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 100 V-os hangrendszer
 
Témaindító: fedane, idő: Okt 28, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 6
(#) fedane hozzászólása Okt 28, 2006 /
 
Heló!
Valaki meg tudná írni, hogy hogy kösek be és milyen hangerőszabályzót 110v-os hangrendszer hangszórójához (10w).
Előre is köszönöm! Apa
(#) Sebi válasza fedane hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
Általában a vonali trafón (ami illeszti a 100V-ra a 4-8ohmos hangszórót) van több leágazás, amivel a hangerőt lehet befolyásolni. Ha ez nem elég, akkor a 100V-os oldallal köthetsz még sorba ellenállást is. Talán fellelhető még 100ohm 2W-os huzalpoti, ezzel még állítható is.
(#) Tomi20 válasza Sebi hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
Heló

Valaki elmagyarázná nekem, hogy miért jobb ez a 110V-os hangszóró egy "mezei" hangszórótól?
(#) MaSTeRFoXX válasza Tomi20 hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
Szerény megérzésem miatt, hogyha párhuzamosan kötnél 30 darab 4ohmos hangszórót mint ahogy a sulikban van, akkor eléggé kicsi eredő ellenállás jönne ki, és a meghajtáshoz nagyon nagy áram kellene, aminek egy része elfűtödne a falban.
De javítsatok ki, ha rosszul gondolom.
(#) Sebi válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
És? miért rossz a kis eredő ellenállás?: azért, mert hosszabb vezeték esetén összemérhető a hangszóróé - itt inkább impedanciát kell mondani - a vezetékkel.
Egyszerűen gondolj a sok kV-os távvezetékre: nagyobb feszültségen ugyanakkora áramra méretezett vezetéken nagyobb teljesítmény vihető át (kisebb veszteséggel)
Ezenkívül a 100(110)V-os rendszer még csöves erősítő esetén is jól tűri néhány hangszóró kikapcsolását is.
(#) MaSTeRFoXX válasza Sebi hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
Pont ugyanezt akartam írni Csak eléggé rosszul sikerült kifejezni magam .
(#) Sebi válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Okt 28, 2006 /
 
Jó volt az ,de ha többen - másképpen - írjuk le a dolgot, nagyobb a valószínűsége, hogy valamelyik a kérdező számára érthetőbb.
(#) huhuu válasza fedane hozzászólására (») Okt 29, 2006 /
 
Én annak ideén a kolinkban raktam hangerő potit egy ilyen 100 voltos hangszóróhoz, persze a tanárok tudta nélkül minden reggel ébresztő volt és pont a mi szobábnkban hallgatta vissza a nevelő, hogy elég hangos(persze nálunk félhangerőn ment) aztán lökött rá még egy kis hangerőt és mindenhol kiugrottak az ágyból
én a 100 voltos trafó után a hangszóróval sorba kötöttem egy 48 ohmos huzalellenálláspotit, szépen a doboz oldalán volt a poti, senki sem tudta mi az, szerintem még mai napig frankón élvezik azok akik abban a szobában vannak...
Annak ideén még kalózrádióztunk is, egyszerűen egy kismagnó füleskimenetét rákötöttem a hanszóróra, és mi hallottuk, de a trafón keresztül feltranszformálódott és az egész koliban lehetett hallani, igaz nem hangosan de pont elég volt...a csajok nagyon élvezték
(#) fedane válasza Sebi hozzászólására (») Okt 29, 2006 /
 
Köszi, kipróbáltam de nem működik. A trafón 2-be és 2-ki van. Trafó 120v 5w 8ohm, a hangszózó 10v 8ohm. Egy 470R-5w-os potit kötöttem sorba a trofó elött.
Van egy régi dobozom amiben úgy van bekötve, hogy a vonal trafó egyik bemenő oldala össze van kötve a potméter középső lábával. A potméter rövidre zárt oldala össze van kötve a hangszóró egyik oldalával. A poti 3. lába közvetlen bemenet, a másik bemenet az összekötött oldanon párhuzamossan van kötve. A trafó másik bemenete szabadon van, ez egy régi gyári (BEAG) hangdoboz.
Mit szólsz ehhez a bekötéshez?!
(#) huhuu válasza fedane hozzászólására (») Okt 29, 2006 /
 
szerintem sokkal egyszerűbb a trafó után variálni, a trafó elé sokkal nagyobb ellenállások kellenek, mert ezért is megy ott 100 volt, hogy a hosszú vezeték ellenállását leküzdje, viszont a hangszóró az 4,8 vagy 16 ohm itt már jobban érezhető egy ellenállás hatása...
(#) fedane válasza huhuu hozzászólására (») Okt 30, 2006 /
 
Köszi, a hangszóró oldalon sikerült szabályoszni a hangerőt!
(#) huhuu válasza fedane hozzászólására (») Okt 30, 2006 /
 
Remek!
(#) kissbazsi1984 hozzászólása Szept 27, 2007 / 4
 
Szijasztok!

A poblémáma következő. Adott egy Tesle hangszórókból felépített hálózat, adott egy Beag AE453-as erősítő. A pobléa itt kezdődik. Az errősítőben mámásodik alkalommal meg ki a végtranyó (2N3055) két daab van benne és mindíg csak az egyik sejtéseim szerit amelyik részéna a 100V-os transzformátor van. Mindkét esetben a tranyó átengedte a 30V-os egyentápfeszt a kimenetre. Az erősítő kb 50-60W-al van terhelve. A hálózet ellenállása 10-15ohm körülbelül.

Mi lehet a gondd, mit csinálunk rosszul?

Köszönöm a segítségeket.
(#) Moderátor hozzászólása Szept 27, 2007
 
Idézet:
„100V-os hálózati probléma”
téma ide áthelyezve!
(#) szabi83 válasza kissbazsi1984 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Tranyó csere után be lett-e állítva a nyugalmi és a kimeneti DC színt?:miaz:
(#) kissbazsi1984 hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
Igazábol azt nem tudom!

A tranyó ugyan arra a típusra lett kicserélve másodszor.
De első alkalommal amikor "elfüstölt" akkor még az eredeti volt benne. Viszont ami fucsa, hogy van benne négy Elektrolit kondi amiből kettő át vankötve egy huzalellenállással. Ez kezd el melegedni és füstölni. Ez ahogy néztük egy 10HM 10W körüli (de nem szerepel a kapcs. rajzon).

És ami furcsa hogy most it csakaz egyikoldal tanyója szállt el.

Teszteltük is első cserre után gyönyörőszépenment 10-12 órát folyamatosam, most hétvégén amikor bementünk hogy felrakjuk a maradék két hangszórót akkor füstölt elmegint (kéthangsz. rákötése előtt)
(#) Pafi válasza kissbazsi1984 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Idézet:
„A hálózet ellenállása 10-15ohm körülbelül.”


Az egyenáramú ellenállása, vagy az impedanciája? Nem mindegy!

A rajzon R17=50k, ez hiba! Nézd meg, hogy a nyákon is ez van-e! Igazából 150 ohmnak kellene lennie!

T6, T7, működőképességét is illene ellenőrizni egy javítás során!

2N3055-ből is létezik hamis! Legbiztosabb lenne régi MEV, vagy Tungsram gyártmányút beszerezni!

Hővezető paszta van a tranyók alatt? Nem melegszenek nagyon üzem közben?

U.i.:
100 V-os rendszerben a mélyeket nem szabad erőltetni!
(#) Pafi válasza kissbazsi1984 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Idézet:
„Viszont ami fucsa,”


Nem furcsa. Azok az elkók a kimenő trafó kb. 0 ohmos DC ellenállása ellen védik az erősítőt. Valószínűleg azért van áthidalva, hogy ne alakulhasson ki rezonancia. Ha elszáll a végtranyó, akkor természetes hogy füstöl, mert megkapja a tápfeszt. Rajta van a kapcsolási rajzon is!

Idézet:
„mindíg csak az egyik sejtéseim szerit amelyik részéna a 100V-os transzformátor van.”


Ilyen nincs! Mindkét végtranyó ugyanarra a terhelésre dolgozik! A kapcsoló állásától függően vagy mindkettő a 100 V-os trafóra, vagy mindkettő a 4...15 ohmos kimenetre.

Viszont az nem egészen világos, hogy ha a 100 V-os kimenetet használtad, akkor hol mértél 30 V-ot (mert a 100 V-os kimeneten biztosan nem!), ha pedig a 4...15 ohmos kimenetre van kapcsolva, akkor hogy füstölhetett az a 10 ohm? Itt valami kavarás van!
(#) kissbazsi1984 hozzászólása Szept 27, 2007 /
 
Szijasztok!

"T6, T7, működőképességét is illene ellenőrizni egy javítás során"
Előző tönkremenetel során T9-T11-T7 ment ki most viszont csak T11!

"Hővezető paszta van a tranyók alatt? Nem melegszenek nagyon üzem közben?"
Pasztára nem emlékszerm viszontt csillán az van. Melegedés változó hol órákon át kézmeleg, hogy meg másodpercek alatt iszonyatosan felmelegedik.

"100 V-os rendszerben a mélyeket nem szabad erőltetni!"
Szándékosan visszavettük negyed-fél állás a max.

"Rajta van a kapcsolási rajzon is"
Melyik ezaz ellenállás mert én mem fedeztem fel.

"Mindkét végtranyó ugyanarra a terhelésre dolgozik!"
Akkor miért van az hogy mindíg csak ez egyi és mindíg ugyan az az egy megy ki?

~30V-ot 4-8OHm-re átkapcsolva a hangfalkimeneteken mértem
"ha pedig a 4...15 Ωos kimenetre van kapcsolva, akkor hogy füstölhetett az a 10 Ω? Itt valami kavarás van"
Az erölködőt bekapcsoltuk majd rovid idő múlva (kb10perc - zene nem szólt csak bekapcsolva volt) elkezdett amperszag lenni, ezután lekapcs. Gondoltam megnézem a (Átkapcsoltam 4-8-Ohm-ra) hangfalkimenetet hogy mi van ott? Akkor mértem ~30V-ot
(#) Pafi válasza kissbazsi1984 hozzászólására (») Szept 27, 2007 /
 
Idézet:
„Pasztára nem emlékszerm”


Az baj!

Idézet:
„Melyik ezaz ellenállás mert én mem fedeztem fel.”


Logikus módon a kimenet környékén (jobb oldal) kell keresni. R78!

Idézet:
„Akkor miért van az hogy mindíg csak ez egyi és mindíg ugyan az az egy megy ki?”


Vannak rá ötleteim, de előbb te nézd meg az R17-et! Aztán tegyél pasztát a tranyó alá (a csillám mindkét oldalára), és azt is megírhatnád, hogy melyik tranyó megy ki mindig! Még az sem árt meg, ha egy fotót készítesz a végfokról.
(#) dbase hozzászólása Máj 12, 2008 /
 
Ha már van ilyen téma, és én meg sokat hangosítok 100V-al, akkor néhány dologban kérnék segítséget:
-Mi van akkor ha van egy 500w 100V os erősítőm és leterhelem 600W-al pl?HA jól tippelek leéghet az erősítő, mert nagyobb teljesítményt akarok kivenni a trafó secunderéből és így a primeren is több áram folyik.
-Mellékelek egy Beag trafót, szerintem a 15W-os fajta.Sok sok betü, és hozzá tartozó kivezetés van.Kimérve megállapítom kábéra a melyik a primer/sec.De esetleg nincs valakinek egy leírása hozzá?Gondolom azért van a primer 100v -os résznek is különböző fokozatai, hogy milyen közel van a hangosító központhoz.Csak leírás kellene köszönöm!
Van egy 50W-os fajta is, de azon megin csak máshogy vannak a jelölések, több is van rajta.
(#) abraboro hozzászólása Máj 18, 2008 /
 
Üdv! Lenne kérdésem: Van nekem 2DB leválasztótrafóm 100V-os hangrendszerhez. Ravill gyártmányú M74/32.25W ez van ráírva. Erről tud valaki valamit. Esetleg menetszámokat primer meg szekunder körre?
(#) damkodav hozzászólása Dec 13, 2008 /
 
Szeretnék 52 db 100v hangszórót külön külön kapcsolgatni valamilyen egyszerű módszerrel.

Kerestem, de nem találtam rá semmilyen megoldást,érdekelne esetleg gyári megoldás is.Valami megépíthető módszer is akár relékkel +valamilyen IC vagy demultiplexeres megoldás is, nekem az lenne a lényeg, hogy van egy erősítő és 52 db hangszóró és azokat tudjam be vagy kikapcsolni egyszerre is meg külön külön is.
De nem kapcsolókkal mert az elég solk kapcsolót eredményezne

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Dempsey válasza damkodav hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Mi az a 100v hangszóró?
(#) titi válasza Dempsey hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Van olyan hangrendszer, ami 100V-os feszültségre ülteti rá a hangot, a hangszóróknál pedig van egy illesztőtrafó, ami leveszi róla. röviden-egyszerűen
(#) titi válasza damkodav hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Mivel külön szeretnéd őket kapcsolni, ez 52 db kapcsolót jelent, ez az egyszerű módszer.
Vagy fogsz egy mikrovezérlőt és 3 nyomógombot, és írsz rá egy programot, hogy két gombbal fel-le lépkedsz az 52 kimenet között, a harmadikkal pedig ki-be kapcsolod a kiválasztott kimenetet.
Ez utóbbihoz pedig kell 52 db relé is, ja és a relék meghajtóinak tárolnia is kell a legutolsó értékeket.

Szóval szerintem a kapcsolós sokkal egyszerűbb, és az igényli a legkevesebb/legolcsóbb alkatrészt.

Ja, és Hali!
(#) Dempsey válasza titi hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Aha értem köszi az infót!
(#) titi válasza Dempsey hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Talán még annyit, hogy régen hangosbemondóknál volt ilyen, ill iskolákban volt ilyen hangrendszer.
Beag, AEG erősítőknél volt ilyen lehetőség - ha jól emlékszem.
(#) Dempsey válasza titi hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Havernak is van ilyen igy már képbe kerültem ahogy leírtad hogy mi is az! Tölcsér alakú és egy trafó van a hátulján.
(#) szeg válasza damkodav hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
52 db banándugó?
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem