Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 360 órajel egy nap alatt, vagyis 4 percenként egy
Lapozás: OK   1 / 1
(#) juhasz hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Két éve építettem egy Napkövető forgató elektronikát, -a téma szerepelt itt a Fórumban-, működik ugyan, de jobbat szeretnék, más elven.Azt találáltam ki, hogy egy hajóhoz való robotpilótát 1-1 fokkal odébb fordítok folyamatosan. Ehhez naponta 360 órapulzus kell, vagyis 4 percenként egy. Van egy kiszuperált vekker Ic-m amiből másodpercenként jön pulzus, ehhez építenék egy 240-ig számlálót (amihez kapu áramköröket is kell használnom), így kapnék 4 perces órajeleket. Kérdésem: van-e szakmailag korszerűbb, kevesebb Ic-t használó, tehát kissebb méretű, elegánsabb megoldás.
(#) potyo válasza juhasz hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
A legkisebb helyet egy 8 lábú mikrokontroller foglalná, arra rá lehet akasztani egy órakvarcot, bele kell egy egyszerű program, és az egyik lábát négypercenként billegteti. Hogy mennyire korszerű, azt nemtudom, de nem tűnik túl ósdinak
(#) juhasz válasza potyo hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Kedves potyo! Hát egy 8 lábú Ic- nél nem kívánhatok valóba kevesebbet! Ezt kellene elfogadnom megoldásnak, de nem tudom megcsinálni--nem tudom programozni.
(#) potyo válasza juhasz hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Ha nem túl sörgős, akkor holnap-holnapután megírom bele a programot, csak az a kérdés, hogy be tudod-e a kontrollerbe égetni majd?
(#) kissi válasza potyo hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
PIC10F220 6 láb ?


Steve
(#) juhasz válasza potyo hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Köszönöm, de nem tudom beégetni, inkább kérdezem, hogy létezik-e 60.-ig számláló, azt már csak néggyel kellene osztani.
(#) ekkold hozzászólása Szept 4, 2009 /
 
CMOS számlálók között talász olyat is ami akár 2-a 14.-ennel is tud osztani, 240-es osztást nem nagy ügy megcsinálni.
Tényleg, ilyen hatvány kifejezéseket be lehet írni valahogy?
(#) proba válasza ekkold hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
ha erre gondolsz akkor igen. "[ color=grey ]erre gondolsz [ /color ]" Betüszin menüpont utána a szin átírása arra ami neked tetszik majd a két kapcsos zárojel közé a szöveg.
(#) Szetya válasza ekkold hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
2^14 Így szokták jelölni.
(#) pbalazs válasza juhasz hozzászólására (») Szept 4, 2009 / 4
 
Ha nem akarod (tudod) PIC-cel, akkor használj egy 7492-t, és egy 74390-et. A 7492-vel osztasz 12-vel, a 74390-nel megy 20-szal, így kész a 240-es osztás 2 IC-vel.
(#) pici válasza juhasz hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Lehet hogy van korrektebb megoldás is.

"Azt találáltam ki, hogy egy hajóhoz való robotpilótát 1-1 fokkal odébb fordítok folyamatosan"

Ez pontossan mit is jelent?

Honnan az 1 fok? Mert ha lehet kisebbet, akkor folyamatosabb lenne a forgatás és kisebb leosztás (esetleg nem is) kellene

És mi van este? akkor is forog tovább, vagy egy kontroller visszatolhatná, ha már nem süt a nap...
(#) Norberto válasza ekkold hozzászólására (») Szept 4, 2009 / 1
 
Lehet hatványozni, igen.

214

Ehhez a következőt kell beírni, természetesen szóközök nélkül, úgy működni fog.

2< sup >14< /sup >
(#) potyo válasza kissi hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Arra nem lehet órakvarcot rakni, a belső oszcillátor meg nem időméréshez való
(#) juhasz válasza pici hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Kedves pici! A robotpilótákat +- (1) és +-(10) fokkal lehet irányítani. Az 1 fok bőven elég finom szabályozást jelent. A pilóta méri pillanatnyi földmágneses irányt, és összehasonlítja azzal amit bele írtál a fent említett nyomógombokkal. Ha eltérés van + vagy - jelet ad a szervo motornak addig amíg a két adat meg nem egyezik. Éjszaka két dolgot lehet csinálni, hagyni folymatosan működni, vagy csak a motort kikapcsolni és reggel visszakapcsolva majd addig fog működni amig az addigra kialakult poziciot utol nem éri, t. ill. a robotpilota össze van építve mechanikusan a napelemmel, együtt forog vele. A hajó bármerre fordul alattuk, a rendszer mindíg újból beáll az aktuális irányba.
(#) pici válasza juhasz hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Értem, tehát robotpilóta, de nem repülő, napelem szervó, de nem a tetőn van
Szóval pl ez egy etetőhajó, ami napelemmel rátölt az aksira. De Te navigáltatod, ahova akarod.
Nem fogyaszt többet a napelem állandó felügyelete szervó vezérlése, mint amennyi a dölésszög miatti teljesítménycsökkenés?
(#) gino36 válasza juhasz hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
szia én tudnék,csak az a baj ,hogy 9-percenként ad egy jelett,és kisebb mint egy gyufás doboz
(#) juhasz válasza pici hozzászólására (») Szept 5, 2009 /
 
Ez két külön szervo rendszer: 1. a forgatás a Napra, 2. döntés a Napra. A döntés egyszerübben megoldható. Az időnkénti mozgatás eltörpül a kb 4 A áramtermeléshez képest.
(#) pici hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Nos erre egy PIC10F2xx is megfelel.
A T0CKI lábára kötsz egy 32768-as "óra" kvarcot és belsőleg leosztod annyira amennyire akarod.
Majd a szabad lábakon vezérelsz.
Van 6 és 8 lábú.
(#) potyo válasza pici hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
potyo:
Idézet:
„Arra nem lehet órakvarcot rakni, a belső oszcillátor meg nem időméréshez való”


pici:
Idézet:
„Nos erre egy PIC10F2xx is megfelel. A T0CKI lábára kötsz egy 32768-as "óra" kvarcot és belsőleg leosztod annyira amennyire akarod.”


Itt valaki téved.
(#) karpi válasza juhasz hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
A rovid tartamu doles nem kene szamitson , az aku szolgatatja a pillanatnyi aramot es nem a napelem az csak tolti.vagyis ha sotet lessz a muszer az akurol mukodik mig az le nem merul.
Az aku toltes /kisutes idoarany a fontos ha allandoan mukodnie kell.

A "zenit " es "azimut" beallast ( mar nem is emlekszem a szakkifejezesekre , elevacio es ?)ahogy mondod ket tengeklyen kene megoldani es ugy hogy kovesse automatikusan a fenyt , mindeg idonkent beallitodjon pot a naop fele"napraforgo".

De nem kell 360 csak maximum 180 , ugyanis ejel minek kovesse a napot .Meg 180 se kell csak ha hegyteton lennek.

Kulonben automata "napkoveto" szerkezetekkel oldjak meg a feny utan forog a kutyu pontossan a Nap utan.
Erzekelik a napfenyt es arra all be a "forgato".

Tegnapelott ejjel tettem ide a forumra link-et valahol a LED tolteshez ott volt ilyen szerkezet leirva.

Solar Charger kulcsszavakkal talatam , lehet hogy othon elmentettem a link-et.
(#) Nagymoli válasza karpi hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Nem lenne egyszerűbb négy fotoellenállásokból épített (2 darab osztó) feszültségosztót építeni, a fotoellenállásokat négyzet alakban elhelyezni egy árnyékot adó keresztben, alul, felül, jobbra balra, és a feszülségosztó kimenőjelével vezérelni a jobbra- balra, és a dőlésszög szervót vezérelni? A rendszernek arra kell fordulnia, ahol a fotóellenállás nagyobb megvilágítást kap, és ezzel automatikusan mindíg a Nap felé fog nézni. Amelyik fotellenállást a kereszt kitakarja, az ugye árnyékban van, és adott, hogy merre kell fordulni. Ha egyforma mind a négy ellenállása, akkor a Nap felé néz a cucc, nincs kitakarás. Egy ötödik fotoellenállással esetleg lehet figyelni, hogy süt -e a Nap,ha nem, akkor kikapcs, feleslegesen ne fogyasszon áramot a kapcsolás. remélem, érthető, mit is akartam ezzel felvázolni.
(#) Nagymoli válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Igen, csak némileg erősített kivitelben. Ebből kell kettőt építeni...
(#) pici válasza potyo hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
potyo:„Arra nem lehet órakvarcot rakni ...

Miért ne lehetne, pont azt írtam le hogyan:
A T0CKI lábára kötsz egy 32768-as "óra" kvarcot ...

(#) potyo válasza pici hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Nem, te nem azt írtad le, mert ez még csak a kvarc egyik lába lenne. Nézd meg jobban az adaplapot, mert T0CKO láb bizony nincsen, és nincs Timer0 oszcillátor se. A kvarcnak pedig két lábra van szüksége a rezgéshez, meg egy inverterre a két láb között!
(#) pici válasza potyo hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
PIC10F20X adatlap
Van T0CKI bemenet és van hozzá tartozo TMR0 (Timer0 – 8-bit Real-Time Clock/Counter)
(Timer0 nem oszcillátor, hanem számláló)
És amit a lábra kötsz:
- AS32768TDA
- OV7604
- SPC2 342EB 32K

A kérdés az hogy meg lehet-e oldani? Igen
Ha nem akarjuk hogy megoldja...
Amit írtál az rendben van.
(#) potyo válasza pici hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
Ezek nem kvarcok, hanem komplett oszcillátorok! A kettő nem ugyanaz.

Mondjuk méretben franc tudja, de szerintem a 12F+kvarc kisebb helyet igényelne, mint a 10F+oszcillátor.
(#) pici válasza potyo hozzászólására (») Szept 8, 2009 /
 
6x4 mm ebben a projektben nem tétel, de belátod, hogy meg lehet oldani?
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem