Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 45 - 860 MHz FM vevő
 
Témaindító: gazsoati, idő: Máj 19, 2008
Lapozás: OK   1 / 2
(#) gazsoati hozzászólása Máj 19, 2008 /
 
Egy széles tartományban működő FM vevőt szeretnék építeni TV tunerből. Minden TV-ben, VHS magnóban azonos tulajdonságú SAW filter van? A SANYO SF1321-ről hallott már valaki? Értékekkel tudtok szolgálni? Sajnos neten nem találtam konkrét adatlapot. Helyettesíthető vele a G1966M? Köszönöm előre is
(#) Medve válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Hello, az a megoldás erre szerény véleményem szerint az hogy összetartozó elemeket használj, vagyis egyazon gépből vedd ki a három (kettő) eszközt, vélhetőleg a gyárban korrekt illesztéssel látták el ezeket.
A SAW filterek amúgy különbözőek, főleg a norna szól bele a kialakított karakterisztikába, de ez a "rádió" üzemmódba nemnagyon szól bele, némi hangolással utána lehet menni...
(#) gazsoati válasza Medve hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Az a bajom ezzel az SF1321-el, hogy a leírásokban és az elméleti anyagokban a saw filternek 5 külön lába van, ennek pedig 3önnáló + 2 a tokozás házához kötve. Ennek lehet valamilyen szerepe? Van valakinek középfrekvenciás részre jól bevált kapcsolása?
(#) Medve válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Az egyik csatlakozás földfüggetlen, szimmetrikus, a másik pedig nem.
(#) Kera_Will válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Hello!

Ebben segítségedre lehet még ez az oldal is : ismered ? Ennek az alján/közepén ezeket a linkeket találod :
45-860MHz Radio receiver based on UV916-tuner -
TV-tuner and Spectrum Analyzer - Super Scanner 45-860MHz with 0.01Hz stepsize
Superior TV-tuner receiver 45-860MHz in 2500Hz step
(#) Ferkógyerek válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Szia!
Ezt a témát az "Űrrádió építése" topicban már tárgyaltuk egyszer. Ajánlom olvasd át.

ÜDV
(#) gazsoati válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Köszönöm szépen! Azok valamelyikét szeretném megépíteni, indulásnak az analóg hangolásút. Ha elakadok valamiben, zavarhatlak privátban?
(#) gtk válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Hello !

Inkabb itt zavard, hogy tanuljunk belole
(#) gazsoati válasza Medve hozzászólására (») Máj 19, 2008 /
 
Sajnos nem értem

Van 5 láb. 2 elszigetleve a háztól,feltételezésem szerint kimenet. Bemeneti oldalon 3 láb, ebből 2 a fémházra kötve, egy elszigetelt. Minek 2 láb akkor? Lehet, h sokat értetlenkedek és nem kellene mindenben értelmet keresni...???
(#) Ferkógyerek válasza gazsoati hozzászólására (») Máj 20, 2008 / 4
 
ÜDV!
Persze privátban is válaszolok a kérdéseidre, de ha ide a fórumra írsz akkor is szívesen segítek amiben tudok. Az 5 lábas szűrő kérdésre pedig Medve már válaszolt. A szűrő egyik csatlakozása szimmetrikus a másik pedig asszimetrikus, ezért az egyik oldalon a 2 a másikon pedig az 1 kivezetés.
(#) Nanok hozzászólása Jan 23, 2012 /
 
Hali!
Én egy lehetőleg minél egyszerűbb FM vevőt szeretnék építeni. Ami minél szélesebb tartományban működik
Pl. 1Mhz-1000Mhz.
Bővebben: Link
Erről az írja, hogy 1-450Mhz működik. Nekem s9018 tranzisztorom lenne hozzá ami elvileg 1,1Ghz jó.
Ha jól látom az L2 és a 30p kondi lenne a rezgőkör valamint a 18p is közre játszik. Ezeket kellene nekem variálnom, hogy kijöjjön az 1-1000Mhz? Vagy mást is?
A sávszélességet is kell, vagy lehet állítani?
Tudna valaki pontos működési leírást?
Van egy nagy forgó dupla kondim 840p körüli. de ha sorosan kötöm a két oldalát akkor elvileg 210p lesz.
Ez egy régi rádióból való elég nagy méretű, nem tudom alkalmas-e ide, itt már minden kis vezetékdarab induktivitásnak számít?
Erősítőm az lenne hozzá.
Ehhez szeretnék segítséget kérni, esetleg ha van valakinek, egyszerűbb vagy jobb kapcsolás annak is örülnék.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
A linken látható kapcsolás csak egy frekvencián vesz, a kollektor körben levő rezgőkör által meghatározott frekvencián. A sávszélessége a rezgőkör sávszélessége. Ezt lehet ugyan hangolni, de ha az induktivitás állandó, a kondenzátorral csak egy oktávon belül lehet hangolni maximum, ezért sávonként váltogatni kellene az induktivitást. Ha 1000 MHz -ig szeretnél vevőt építeni, azt csak legalább 5 GHz -es ft -jű erősítő elemmel teheted meg, mert az fT -nél a tranzisztor erősítése 1, azaz nem erősít.
Az a vevő amit szeretnél, az sem nem egyszerű, sem nem lesz olcsó. Legkönnyebben egy TV tunerből tudnád megcsinálni, bár ott is van sávonként átkapcsolás.
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Van egy TV tunerem, de meg tudná mondani nekem valaki mivel lehet kapcsolni a sávokat, mivel kell megtáplálni, hol milyen feszültséggel lehet szabályozni?
Szóval mit hová kössek? A kimenet megvan.
Ráadásul úgy be van konzervezve bele se tudok nézni.
A demodulátor rész meg van elvileg 39Mhz-től indulna
de most a modulátornál a 6.5 meg az 5.5 az nem tudom pontosan mi, ezeken kell állítani? A tunerhez is elvileg vannak visszacsatolásai.
Fentről lefelé U1, UHF, U3, U5, U8, V1, V3,V4,V5.

Kép0088.jpg
    
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Szia!
Nézd meg ezt a projektet. Itt egy modern tuner van kiegészítve egy FM-demodulátor IC-vel.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 23, 2012 /
 
Ahogy látod, ebben is két tuner van. Egy a VHF, egy az UHF sávra. Amelyik lábra adod a kapcsoló feszültséget, abban a sávban fog működni. A rajzot nem látom jól, de a kivezetések beazonosításához némi segítség:
-két antenna bemenet, VHF, UHF
-KF kimenet
-GND, (árnyékolás) és tápfeszültség, bár lehet, hogy megegyezik a kapcsoló feszültséggel, a rajzból kiderül
-kapcsoló feszültségek sávonként, a kapcsoló diódákra
-hangoló feszültség, a varikap diódákra.

Nincs más dolgod, mint a 38 MHz -re készíteni egy FM vevőt, és annak a kimenetét használhatod. FM vevőt legegyszerűbben egy TDA 70xx sorozatból való IC vel készíthetsz. Az eredeti hangmodul közvetlenül nem jó, mert az 6,5; vagy 5,5 MHz -re van hangolva, és nem biztos, hogy át lehet alakítani 38 MHz .re.
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Megnéztem, csináltam újabb képeket.
-V1, U1 elvileg az antenna.
-U8, V2 lenne UHF/VHF kapcsoló feszültség? ez 12v?
-V5, U5 ez a hangolófeszültség? ez 0-12V ig lenne?
-V4 ? +12/-10 ez mi?
-U3, V3 vissza van kötve diódákkal a modulátorhoz, ez mi?
-V9 a kimenet.

Elvileg a modulátorban TBA120T van amiből lehet csinálni középhullámú rádiót. De nem tudom el megy-e 39MHz-en? A tuner kimenetét nem lehet áthangolni 6,5 MHz-re?
A hangoló feszültséget ha jól látom egy 100K potméter hangolóágáról kapja.
Nem teljesen értem, hogy működik az eredeti modulátor, de miért nem hallani pl. a rádióadásokat vagy amatőr CB-seket a TV hangolásakor?
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
A TV -ben a hang KF a képvivő, és a hangvivő keverésével előálló különbségi jellel áll elő. Ha nem komplex jellel hangolod a TV -t, hanem csak egy egyszerű szignállal, és a szignál jele mellett nincs egy 5,5; vagy 6,5 MHz -el arrébb levő másik szignál jele, a hang KF nem áll elő, így nem is hallasz semmit.
A demodulátorban TBA120T van, aminek a hangolt köreit át kell alakítani 38 MHz re. Sajnos az adatlapjában 0 - 12 MHz működési tartomány van megadva.

TBA120T.pdf
    
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Értem, a V6 lábról nem lehet közvetlenül levenni a hangfrekvenciát? Ki van vágva de elérhető.
A b rajzon látszik a L33 tekercsnél jelöli.
Vagy esetleg a 38MHz részt áthangolni 6,5-re?

Vagy ami ezen a linken található 1tranzisztoros rádió, nagyon rossz minőségű? Esetleg megépíteném 1-45MHz-ig
Bővebben: Link

Illetve még a V4es láb nem tudom, hogy működik elvileg -10 és +12V is lehet rajta akkor ezzel lehet állítani a VHF két sávját, a V2 együtt működik, ide elég ha csak +12 adok a V2-vel együtt váltáskor?

Illetve a U3, V3 azt hiszem az erősítő feszültség? Csináljam állíthatóra, esetleg 6V vagy 12V fix jó neki?
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Ez nem olyan dolog, mint a Lego. Nem lehet korlátlanul variálni az összetevőket. A linkemet megnézted?
(#) Nanok válasza kadarist hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Igen néztem, elvileg a tunerem megvan ehhez kellene egy 38,9MHz FM vevő.
De TAxxxx nincsenek itthon, nem tudom mennyire lenne jó egy 1 tranzisztoros vevő esetleg?
Valamint a V4 lábra nem tudom mit kössek?
Illetve az erősítő feszültséget minek a függvényében kell állítani, vagy kell-e?
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Elég rossz minőségű a rajzod... Az egytranzisztoros szupreg vevő gyakorlásnak jó, de sokat ne várj tőle. A linkemen lévő megoldás egy komplett vevő, 39MHz-es középfrekvenciával, demodulátorral, hangszóróval.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 24, 2012 /
 
Ha van otthon egy olcsó FM vevő, (zsebrádió) azt átalakíthatod, még hangolni sem kell.
De sokkal egyszerűbb, ha megépíted valamelyik TDA (mondjuk 7000) adatlapján levő alapkapcsolást.
Amit linkeltél, az semmire se jó
(#) Nanok válasza kadarist hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Még 1 kérdés. Mielőtt a tuner előállítja a 38,9MHz-et onnét nem lehetne levenni a hangfrekvenciát, elvileg hozzáférnék? A tuner b rajzán látszik V6 kivezetés ami gyárilag ki van vágva.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
A tunerben nincs hangfreki. Az csak lekeveri a beállított csatornát a 30 - 39 MHz -es sávba, hogy könnyebb legyen erősíteni.
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
A tuner nem választja szét a hangvivőt a képvivőtől. Annyit tesz, hogy a nagyfrekvenciájú adásjelet átalakítja egy kisebb frekvenciájúvá. Az 5,5 MHz-es intercarrier hang-KF jel a hangvivő és a képvivő keverési terméke, azaz ekkora a frekvenciakülönbség a kép és a hangvivő között, amit az adóállomás kisugároz. Az 5,5 MHz-es jel előállítását nem a szorosan vett tunernél kell keresni, hanem a video-demodulátornál, ahol megtörténik ennek a jelnek az előállítása. Maradj a 39MHz-es középfrekvenciájú tuner-rádió mellett.
(#) Nanok válasza kadarist hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
És ha valahogy előállítanék egy 39MHz oszcillátort akkor akkor annak a jele és a IF 39MHz-nek a különbsége (FM demodulátor?) kiadná a hangfrekvenciát nem?
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Nem jó ötlet. Ott van a rajzon egy normális FM-demodulátor, csináld meg úgy. Ezzel a keveréses dologgal csak a modulált vivőt vinnéd a hangfrekis tartományba, aminek itt nincs sok értelme.
(#) pucuka válasza Nanok hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Ha ügyes lennél, akkor egy 38 MHz -en járó PLL -el is demodulálhatnád a jelet. De az érzékenységgel akkor is bajban lennél. Hogy a kellő érzékenységet elérd, kell a tuner után egy komplett FM vevő. (már ha FM adásokat szeretnél venni.)
(#) Nanok válasza pucuka hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Most támadt egy elég meredek ötletem. Mi lenne ha sorba kötnék egy kondit és egy ellenállást, esetleg egy tranzisztoron keresztül. És ahogy változik a frekvencia változik a kondi ellenállása és elvileg a kondi feszültsége lenne a hangfrekvencia.
Vagy a 39MHz az teljesen fix? Akkor, hogy lesz rajta FM moduláció?
(#) kadarist válasza Nanok hozzászólására (») Jan 25, 2012 /
 
Ezen azért még finomíts. Olvasnivalók.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem