Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   149 / 189
(#) proli007 válasza bunga 155 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Hello! Ezt, újraindítható monostabil multinak csúfolják, nem éppen az 555 sajátja. De pld. így lehet realizálni amit szeretnél.. (Tápfesz bekapcsolásakor is fog egy 3sec impulzust adni. HA ez gond, Reset áramkört is kell kialakítani. Vagy a C1-et az R1-el kell párhuzamosan tenni. De akkor indításkor a tápot fogja a kondi megrántani.)
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2015
(#) bunga 155 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Szia!

Köszönöm a gyors választ! Ebben a kapcsolásban gondolom a c1 el tudom az időzítés hosszát beállítani? Esetleg tudnál még egy hasonló problémában segíteni? A kapcsolás amit készítek lenne még egy hasonló időzítő ahol a működés a következő: Ha a bemenete log 1 lesz akkor a kimenete a beállított késleltetés után (szintén 3sec) lesz log 1 és bekapcsolva marad addig amig a bemenete nem lesz 0 ebben az esetben ha megint 1 lesz a bemenet késleltetve ismét bekapcsol.
(#) proli007 válasza bunga 155 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Az 555-ösnek nem sok értelme van, mert ennek nincs invertált kimenete, így forgatni kell a jelet, hol itt - hol ott..
(#) bunga 155 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Köszönöm a választ!

Azt tudom hogy az 555 nek a kimenetét fordítani kell. Van esetleg Szerinted olyan megoldás ami jobb lenne? Mert igazából nem ragaszkodok az 555 höz.
(#) proli007 válasza bunga 155 hozzászólására (») Márc 3, 2015 /
 
Az időzítésekhez vannak minden logikai családban speciális IC-k is. De ha az időzítés pontossága nem kritikus, akkor egyszerűen is megoldható a dolog. Hosszú időkre viszont már számlálókat illik alkalmazni.
Itt a két változatra egy egyszerű megoldás. Ha megfigyeled a kettő között, csak a dióda iránya más. Mindössze két hiszterézises komparátorra van szükség. Jelenleg ez 4093, de lehetne 40106 is. De ugyan ezt el lehet játszani 555-ökkel is, hiszen ha a 2-6 lábát összekötjük, ugyancsak hiszterézises komparátort lesz belőle. (A bementi 100k csak azért van, hogy nyitott bemenet esetén is korrekt logikai jelet kapjon. Ha más logika kimenete vezérli, még az sem kell.)
(#) bunga 155 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 3, 2015 /
 
Köszönöm! Nagyon sokat segítettél,ezzel a kapcsolással egyszerűbben meg tudom oldani amire szükségem van!
(#) luluzulu hozzászólása Márc 31, 2015 /
 
Sziasztok!
Szeretném kérdezni hogy a lenti kapcsolás működő képes-e?
Egy olyan áramkörre van szükségem, ami 12VDC böl csinál +-12VDC galvanikus leválasztással maximum 1W teljesítmény.
A kapcsolást módosítanám úgy hogy kb 35kHz ketyegjen és a PC táp kis trafóját(tranzisztor meghajtó) használnám.
(#) BEMcorp válasza luluzulu hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 
Lementem az oldal aljára, de nem találtam ilyen kapcsolást...
(#) luluzulu válasza BEMcorp hozzászólására (») Márc 31, 2015 /
 

555dcac.gif
    
(#) avrdavid hozzászólása Ápr 17, 2015 /
 
Sziasztok. Remélem tud valaki segíteni nekem. Ezzel az ic-el szeretném azt megvalósítani hogy, kap az ic egy 12v jelet és a jel hatására előállít egy db négyszögjelet aztán újra zár a kimenet és ez a folyamat ismétlődik ha megint kap egy jelet. Köszönöm szépen. Remélem tudtok segíteni.
(#) proli007 válasza avrdavid hozzászólására (») Ápr 17, 2015 /
 
Hello! Kicsit elvontan fogalmazol. Ha jól értem, tápfeszültség megjelenésekor a kimenet legyen egy ideig magas szintű, aztán alacsony. Majd ismételt táp bekapcsoláskor ugyan ez..
(#) Bell válasza avrdavid hozzászólására (») Ápr 18, 2015 /
 
A monostabil multivibrátor alkalmas erre. (Bővebben: Link)
(#) avrdavid hozzászólása Ápr 18, 2015 /
 
Köszönöm szépen a segítséget.
(#) avrdavid válasza Bell hozzászólására (») Ápr 21, 2015 /
 
Még annyit szeretnék kérdezni hogy ha egyfolytában zárom a trigert akkor csak pillanatnyi jelet ad beállított ideig vagy egyfolytában adja akkor a jelet? Eredetileg nem az lenne a jó ha zárom egyfolytában és csak egy ideig ad jelet aztán ha megszakitom és újra akkor ujrakezdi.
(#) Bell válasza avrdavid hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Úgy gondolom, hogy az IC-ben lévő R-S flip-flop nem élvezérelt, emiatt a kimenet is folyamatos lesz.
Tegyél be néhány száz nF-os kondenzátort az R2 és a 2-es láb közé és egy R2-vel azonos felhúzó ellenállást a 2-es láb és a + táp közé.
Ekkor a gomb megnyomása egy rövid impulzust eredményez a 2-es lábon akkor is, ha nem engeded el.
(#) avrdavid válasza Bell hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Szia. Akkor pl kondiból egy 100nf ellenálásból meg egy 100 ohm os? Ez a változtatás a mellékelt linken lévő táblázatban az időzítési értékeket nem tolja el?
(#) Bell válasza avrdavid hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Rég volt a kezemben 555, de úgy emlékszem, az ellenállások inkább a K Ohm nagyságrendbe esnek.
A konditól és a 2x R2-től függ az indító impulzus hossza, a monostabil időzítését nem befolyásolja.
Gondolom tized másodperc körüli megfelelő lesz.
(#) Kovács Tibor hozzászólása Ápr 27, 2015 /
 
Sziasztok!

Régen dolgoztam 555-el. Segítsetek legyetek szívesek! Olyan kapcsolás kellene ahol az alap kimeneti állapot 0. Egy impulzus hatására (mindegy hogy lefutó vagy felfutó élre) egy meghatározott ideig (2sec) átbillen a kimenet o-ról 1-re. Akkor is visszaáll 0-ra a kimenet ha a bemenet hosszabb ideig vált át mint a kimeneten beállított idő! Elég zavaros, de talán érthető!
Kösz.
(#) pucuka válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Ápr 27, 2015 /
 
Nem lenne ésszerűbb 74HCT123 -at használni? Eleve él triggerelt.
(#) citabria hozzászólása Ápr 27, 2015 /
 
Sziasztok.

Segítségeteket szeretném kérni,555 ic-vel servo controllert készitettem. számomra megfelelöen müködik. illetve távirányitani szeretném. van adó-vevöm ami 0-3.7v ig feszt ad,arra gondoltam a rajzon lévö potméter helyett valamilyen módon avval vezérelném.
pl:. ha 0 volt = 0 kohm-ot kapcsolna
3.7 v=100k
a két érték kötött egyenesen arányosan elosztva müködjön.
Bővebben: Link
Szerintetek van rá valamilyen mód hogy ezt megvalósítsam?

köszönöm
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2015
(#) Kovács Tibor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2015 /
 
Kösz!
555 még van készleten és nem TTL szintek kellenek hanem 12V-al dlgoznék... tehát megoldható a probléma ezzel? ...vagy hogy milyen néven keressek rá az 555 kapcsolások között?
(#) Massawa válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Ápr 27, 2015 /
 
Veszed pl. Ezt a kapcsolást Bővebben: Link

Kiszámolod milyen hosszu ideig billenjen 1-be, de a bemenetre nem galvanikusan csatlakoztatod a trigger jelet, hanem egy kondin keresztül ( kiprobálni). Igy a bemenö impulzus élére billenni fog.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2015
(#) pucuka válasza Kovács Tibor hozzászólására (») Ápr 28, 2015 /
 
Értem én, hogy az 555 egy sokoldalú eszköz, de a probléma ott van, hogy a felfutó, és lefutó élre is szeretnél triggerelni, ha jól gondolom. Az 555 csak felfutó élre triggerel, a lefutó élre triggereléshez külön kis áramkört kellene építened.
Ha kész monostabilt használsz, azoknak mindkét esetre vannak bemenetük. Ha 12 V is követelmény, akkor CMOS áramkörben is létezik, CD4047, CD4538. Ezeknél a max tápfesz 15 V
(#) proli007 válasza citabria hozzászólására (») Ápr 28, 2015 /
 
Hello! Tessék. 0V bementi feszültség mellett, P2-vel beállítható az 1ms-os impulzus, majd a 3,7V bemeneti feszültség mellett, P1-el a 3ms. A Pause az impulzusok közötti 30ms szünet, az R5 változtatásával módosítható. (910k-val kb. 28ms lesz)
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2015
(#) Kovács Tibor válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 28, 2015 /
 
Szuper! Kösz. 1mikros kondival remekül megy.
(#) Kovács Tibor válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 28, 2015 /
 
Kösz, elég csak a lefutó élre, kondival jó lett!
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2015
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 29, 2015 /
 
Így talán még szimpatikusabb a dolog.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2015

SERVOGEN.png
    
(#) Yopa hozzászólása Máj 15, 2015 /
 
Üdv profik!

Lenne egy oltári nagy kérésem valaki tapasztalthoz 555 ben.
Power led fényerő szabályozását szeretném megoldani. ehez találtam egy igen hasznos eszközt a Mean Well LDD-1000H dimmelhető DC-DC konverter ennek a dimmelését kéne megoldani 100hz-1Khz tartományban Power ON with dimming: DIM ~ -Vin >2.5 ~ 6VDC or open circuit.
A konverter adatlapja itt: http://www.tme.eu/hu/Document/71e0b393998feba4bc2c87f80f949c85/LDD-H.pdf
Sajnos nem értek az ellenállás és kondi értékek kiszámításához, ezért kérném a segítségeteket melly kapcsolást és milyen értékekkel javasolnátok?

Köszönettel és űdvözlettel: A
(#) pont válasza Yopa hozzászólására (») Máj 15, 2015 /
 
Ide nem a frekvenciát kell változtatni, hanem a kitöltési tényezőt, tehát a pwm szabályzók közül keress.
(#) Yopa válasza pont hozzászólására (») Máj 15, 2015 /
 
Az 555 nem alkalmas PWM szabályozásra? Mit ajánlanál? A sok bába közt elvész a gyerek és kenderszakállam lesz mire megtalálom.

De azért köszönöm!
Következő: »»   149 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem