Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   48 / 189
(#) zsoltii90 válasza mex hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Hát én smd rgb ledekhez szeretném használni amiből olyan 25-30 lenne csatornánként (mert ugye a 3 színhez 3x építettem meg a pwm-et)
Itt az adatlapja a ledeknek.[/url] de ha jól néztem akkor 30mA-esek.
Azért mondtam a kb 1A-t. De akármelyik fet többet elbír akkor miért érdekes? (Lehet hogy hülye a kérdés akkor bocsi )
Ja ellenállást nem kötöttem mert jó volt a kimeneten a feszültségszint neki.
Igazából 9V-os teleppel próbáltam és utána rákötöttem egy 12V-os adapterre amiről a 3 pwm és 3 led felvet több mint 300mA-t és ekkor pár másodperc után majdnem elcsöppent az 555 meg a led
Köszi
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Csak azért kérdeztem, hogy biztos legyek az 555 melegedésének okában. De nem válaszoltál a többi kérdésemre...
Mindenesetre egy fetet simán utána köthetsz, bár ehhez át kell alakitani kissé az eredeti rajzot. A fet hajtására a 3-as lábat kell használni, mivel a 7-es láb eredetileg az időzitőkondi kisütésére hivatott.
(#) _JANI_ válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
A 7-es lábat megtámogattad külső tranzisztorral?
Mert ha nem, akkor nem csoda hogy az 555 agya kicsit felforrt! A LED-nek meg megvan a vezérlési karakterisztikája az adatlapjába... ( Hány fokon hány milliampert dír, STB... )
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Igy próbáld:
Minden lednek külön ellenállást tegyél!
(#) zsoltii90 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Köszi mex hétvégén kipróbálom, remélem jó lesz, majd írok, hogy mire jutottam.
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
A pdf-ben küldött rajz jó, nem fog melegedni sem az 555, sem pedig a fet. Az ellenállások is éppen hogy magasabb hőmérsékletűek lesznek mint a környezet. Sima 0.6W-os ellenállásokat használj.
Ha kevesled a fényerőt, tegyél 330 ohm értékeket, még igy is fogja birni 12V-on.
(#) _JANI_ válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
(#) zsoltii90 válasza mex hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
IRL530 jó lesz a BUZ11 helyett? Úgy néztem az is n csatornás mosfet. Mert akkor nem kellene boltba mennem
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 26, 2010 /
 
Igen.
(#) barany165 hozzászólása Feb 26, 2010 /
 
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni Tőletek: egy időzítő kapcsolást keresek , amely óránként 10 percre ill. rövidebb időre bekapcsol, ismétlődően! A tápellátás az 12V-ról/gépjármű akku/ történik! Köszönettel: ˘barany165!
(#) zsoltii90 válasza mex hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Szia!
A kapcsolás megfelelően működik csak annyi problémám van vele, hogy ha minimumra tekerem a potit akkor is világít a led (és nem is elhanyagolhatóan)
Ha az előtét ellenállását akkorára választom, hogy csak minimálisan világítson akkor pedig maximum álláson ne fog teljes fénnyel világítani.
Mivel én színkeverésre szeretném használni ezért ez fontos lenne, hogy ha letekerem akkor ne világítson bele a többi színbe.
Köszi!
(#) gabi20 válasza barany165 hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Szia! Valami ilyesmire gondoltam (kép)
R1 = 180k
R2 = 1M
C = 4700uF

555.JPG
    
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Akkor ott valamit elkötöttél. Ellenőrizd a fetet, a bekötést, és a működőképességét is.
A diódás kapuzással nagyon kis kitöltés is beállitható (1%), ez nem eredményezhet jól látható fényerőt.
Egyébként ha sorba kapcsolsz több ledet, annyit hogy az össz nyitófeszültség ne haladja meg a tápfeszt, akkor csökkentheted az ellenállások darabszámát, persze az értékét újra kell számolni.
(#) _JANI_ válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 27, 2010 /
 
Szerintem az 555-ös PWM-et nem fogod tudni nullára letekerni a felépítéséből adódóan. Motornál nem okoz gondot a MIN fordulatnál (állásnál) megjelenő tüskék. De egy LED másként viselkedik mint egy tekercs... Vagy OPA-s PWM-et kellene építs, vagy min állásnál le kell tiltani az 555-öst, vagy a RESET bemenetén, esetleg megszakítva az RC megfelelő pontját... ( Kiszűrhetők az 1%-os türkék egy RC-vel is amit a kimenet és a kapcsoló tranzisztor közé kell bekötni. )
(#) Vacok hozzászólása Feb 28, 2010 /
 
Szóval, nézd át a kapcsolásodat, hogy jól raktad-e össze, mert nekem akkor sikerült hasonló eredményt produkálni, ha a 6-os lábat nem a 2-eshez, hanem a 7-eshez kötöttem.
(#) Riccsusz válasza Vacok hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Hát akár hogy nézem itt minden a helyén van. De akkor még is hogyan lehetséges ?
(#) Vacok válasza Riccsusz hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Ez esetben már csak azt tudom mondani, hogy próbáld ki egy másik IC-vel.
(#) Riccsusz válasza Vacok hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Értem... Akkor majd cserélek bár tulajdonképpen így is jó... csak más az érték. Esetleg ennyit kérhetek még hogy ha az a 0,7-es szorzó helyett 0,346-ot használsz akkor milyen értékek kellenek az R1 R2 és C helyébe, hogy 50%-os kitöltéssel 3KHz-en működjön az IC ?
(#) Vacok válasza Riccsusz hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Hát, arra jutottam szabványos értékekkel számolva R1=1kΩ, R2=3.9kΩ, C=100nF, és így lett a frekvencia 3297Hz, a kitöltés pedig 55,7%. Ennél sokkal jobbat 555-ből nem fogsz tudni kihozni max. ha potit teszel be egy ellenállás helyére, és próbálgatod.
(#) Riccsusz válasza Vacok hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Köszönöm, még annyit, hogy van a raktáron 556-osom. Azzal valahogy tudom helyettesíteni az 555-öst ?
(#) _JANI_ válasza Vacok hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
[off]Jó lenne tudni, fogy kinek is válaszoltál!?
(#) Inhouse válasza Riccsusz hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Mivel az 556 dupla 555, ezért: IGEN.

Üdv
Inhouse
(#) Vacok válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
A kezdő kérdések topikról helyeztük át ide a beszélgetést, és így sikerült.
(#) Riccsusz válasza Vacok hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Belepróbáltam egy másik 555-öst és ugyanaz a jelenség tehát nála se egyezik az a 0.7-es szorzó. Esetleg arra gondolok még hogy nekem az 5-ös láb nincs bekötve, hogy oda szükséges-e valami ? Neme-e ezért csinálja
(#) barany165 válasza barany165 hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Köszönöm a figyelmet! A problémát megoldottam, megépítettem, megfelelően müködik!
(#) mex válasza barany165 hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
Mintha kissé gúnyos felhangot vélnék szavaid mögött....
Azt nem irtad, hogy problémaként kell kezelni a kérésed, inkább megoldásra váró feladatnak véltem.
Az egyetlen bökkenő, hogy ez a topic az 555-ről szól, ami köztudottan nem alkalmas az ilyen hosszú időzitésekre. Ezért nem kaptál érdembeni választ. Mindenesetre örülök a sikernek, ha gondolod közzé is tehetnéd mások okulására.
(#) _JANI_ válasza mex hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
[OFF]Értékelendő az a hozzáállás, hogy legalább megírta:
"Köszönöm a figyelmet! A problémát megoldottam, megépítettem, megfelelően működik!"
Vannak akik ennyit sem tesznek meg... Ezek után már nem várható el, hogy meg is ossza velünk a "megoldását".
(#) _JANI_ válasza Vacok hozzászólására (») Márc 1, 2010 /
 
OK :heureka: Csak nem voltam képben...
(#) Vacok válasza Riccsusz hozzászólására (») Márc 2, 2010 /
 
Az 5-ös lábra ha nem kötsz semmit szerintem nem kellene ezt a jelenséget produkálnia, bár én még soha nem próbáltam egy bekötni az 555-öst, oda amúgy egy 10 vagy 100n-os kondit szoktak kötni testre, ha így sem megy, akkor használj új ellenállások és kondikat. Ha jól van összerakva, és az alkatrész értékek is jók, akkor annak a képletnek jónak kell lennie.
(#) Riccsusz válasza Vacok hozzászólására (») Márc 3, 2010 /
 
Itt lenne maga a kapcsolás. Kérlek véleményezd, hogy esetleg valami befolyásolja-e de szerintem nem ? csak most már kíváncsiságképpen.
Következő: »»   48 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem