Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   47 / 188
(#) wtc válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 8, 2010 /
 
Szia!
Szóval megpróbálom elmondani hogy mit akarok
Szóval van az alapkapcsolás és most az a lényeg benne hogy amikor a nyomógombot zárjuk, és aztán nyitjuk akkor kezdje el az időzítést.(ezteket nyilván teis tudod mivel te készítetted a kapcsolást amiért hálás is vagyok, de most leírom elejétől ) És egy 12V-os izzót kapcsoljon. Most jelenleg úgy működik hogy amikor zárom akkor már az izzó világítani kezd, és amikor nyitom akkor csak egyet villan a led a relénél, de nagyon ritkán elkezdi az időzítést. És most csak az lenne a lényeg hogy mindig elkezdje az időzítést a nyitás után. A zárás nem szokott tovább tartani a beállított ídőtől, szóval akkor azt a kapcoslást amit linkeltél azt nekem az alapkapcsolás melyik részéhez kell kapcsolnom?
Köszi!
(#) Siraly78 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Jani nagyon köszönöm!

A hét végén megpróbálom összehozni!
Mit értesz azon, hogy nem teljesen hazárdmentes?


Mi az áramkör tervező amit használsz? Van letölthető verziója?

+1x köszi!
Sirály
(#) _JANI_ válasza Siraly78 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ez EWB5-tel ( EWB32) készült.s valahol van elérhető - letölthető változat. De szerintem bármelyik másik újabb program is képes leszimulálni. PL TINA, MULTISIM, STB.

A hazárdmentességet arra értettem, hogy nincs minden állapot tökéletesen kidolgozva, átgondolva. PL: Ha a beérkező jel rövidebb az időzítő idejénél akkor az hogy legyen lekezelve... ( A logikai kapus MMV-vel elkészítve talán egyszerűbben átlátható a kapcsolás. Talán jobban követhető a jel útja... )
(#) _JANI_ válasza wtc hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ok világos. :heureka: Az én kapcsolásom CSAK az ajtó becsukása után indítja a késleltetést. Gondot talán az okozhat, hogy az 555ös időzítő tápegység fuffer kondenzátora az izzók keresztül gyorsan kisül, s így nincs elég idő a relé behúzására. Talán ha az 555-ös tápját az izzótól egy diódával leválasztanánk, megoldaná a problémát! Ennek igazolására az izzó eltávolítása után az áramkörnek tökéletesen kell működnie! ( Az izzóval párhuzamosan kötött felhúzó ellenállásra továbbra is szükség van! )
-Volt róla szó, hogy az áramkör az NY0 ajtókapcsoló nyitása után is tartósan bekapcsolva marad.
Ebben az esetben kötéshibára gyanakszom, vagy reléhibára. Ellenőrizni kell!
-Mint a legelején is jeleztem!
A kapcsolásom azt feltételezi, hogy az ajtókapcsoló az izzónak TESTET ad, s az izzó fixen +12V -ot kap!
Valamint az izzó áramkörét meg kell bontani a soros diódák miatt... Gondolom ez is rendesen be lett kötve...
-Sajnos egyéb bizonytalanságokat a PRELLES nyomógomb okozta. De a tesztáramkörnek a próbapadon működnie kellene... A többit utána.
-Mindenesetre végezd el ezt a módosítást! Hátha megoldja a gondot... Lásd mellék.
(#) MIner4 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Ki mértem alaposan az áramkört, a probléma egyenlőre eléggé misztikus.
Már mezei NE555N-el próbálkozom,a reset természetesen Vcc-én van.
A tünet annyi, hogy amikor hozzáérintem a triggert a földhöz,akkor világít a led,egyébként semmi. no késleltetés.
Tudom,így eléggé nehéz segíteni,de mégis egyéb ötlet?
(#) _JANI_ válasza MIner4 hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
Jelen hiba az időzítő elemek hiányára (hibájára) utal.
Vagy nem csatlakozik valami megfelelően, vagy túl kicsi a késleltetés. Milyen értékű ellenállást és kondenzátort használsz? Jók az alkatrészek? ( Ellenállás(-sok) és az időzítő kondenzátor! ) Amikor a 2-es lábat lehúzod testre, akkor a 6. és a 7. lábon milyen feszültség értékek jelennek meg elötte és utána?
(#) MIner4 válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 9, 2010 /
 
A felhasznált ellenállás ill. kondenzátor teljesen új.(De kipróbáltam más alkatrészekkel is.)
100µF és 5K értékekkel próbálkozom.
Alapállapotban kb. 0.05V van a 6-os,7-es lábakon.Ha a trigger negatív impulzust kap,akkor kb. 5V-ig szalad föl ez az érték.
(#) wtc válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 10, 2010 /
 
Szia!
Az áramkör izzó nélkül is ugyanert csinálja , tehát a nyomógomb zárás, nyitás után csak egyet villan a led, de van amikor meghúzza a relét. Pontosabban izzóval még nemis próbáltam, mer nemvolt izzóm csak 50W-os és helyette csak simán vagy led-el kisérleteztem, A relét kicseréltem, és ugyanez, tehát ne relé hiba. Talán nem lehetne valahogy megoldani relé helyett félvezetős megoldással? tranzisztor vagy valami?
köszi!
(#) wtc válasza wtc hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Szia!
Ezt megoldottam annyi volt a probléma hogy 11V-ot kapott és kevés volt neki , tehát izzónélkül jó az áramkör, (egy kis hibája van hogy van amikor a nyomógomb zárásakor már meghúz a relé)
Viszont izzóval még mindig nem jó, csak néha kapcsol jól, úgyis ahogy betettem azt az 1 diódát amit módosítottál a kapcsoláson
Szóval akkor így mi lehet a baj?
Köszi!
(#) _JANI_ válasza wtc hozzászólására (») Feb 11, 2010 /
 
Ha az IC tápfeszültsége lenne kevés, akkor lejjebb lehet vinni az 555-ös tápfeszültségét.
De a stabilizátor beépítése egy újabb hibaforrást jelent. Ezért ha lehet mellőzzük.
( Ha mégis ez lesz a megoldás akkor :nevetes1: )

Talán segíthet a problémán ha a RESET ( 4-es ) lábon késleltetjük az 555-ös éledését.
Ehhez egy RC kiegészítést kell beépíteni. ( PL: ebben a kapcsolásban az R6 - C7 bekötése. )
Igy a Tranziens folyamat alatt az 555-ös le lesz tiltva.
(#) Maffija hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Sziasztok
NE555 -el akarok egy egyledes egyszeru 12 voltos villogot. A t1 es t2 idoket be tudom allitani az ellenallasok ertekeinek valtoztatasaval, de a t2 (kikapcsolt allapot) soha nem tud hosszabb lenni mint a t1. Ezt gondolom egy inverterrel NOT gate -val meg lehet oldani igy felcserelodik a t1 es a t2. Ez megoldas lenne a problemamra. Szerintetek jol latom? Esetleg egyeb mas 5let?
(#) kadarist válasza Maffija hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Szia!
A LED-et kötheted a + és a kimenet közé is, de a - és a kimenet közé is. Így egyszerűen megfordíthatod a ki-és bekapcsolt állapotokat.
(#) Maffija válasza kadarist hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Koszonom ezt nem tudtam. Nagyon sokat segitettel.
(#) _JANI_ válasza Maffija hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Még korán sem merítettük ki a lehetőségeket!
Bővebben: Link1. Bővebben: Link2. Bővebben: Link3.
(#) llaci56 válasza Maffija hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Elég érdekes a neved... Akár a Maf fia vagy, akár Te magad vagy a maffia, az a "J" sehogy sem stimmel...
(#) Maffija hozzászólása Feb 15, 2010 /
 
Tudom, hogy az 555 -os ic 7-es labara kapcsolt ket ellenallassal tudjuk bealitani a t1 es t2 idoket. Nekem 7-8 sec kel a t1 nek es 0.1 sec a t2 -nek de sztem ezek olyan szelsoseges ertekek, hogy hiaba hasznalom a kepletbe megadott ellenallasertekeket, nem jon osse sehogy. Esetleg ehez is hozza tudtok szolni?
(#) _JANI_ válasza Maffija hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
Aha...
(#) _JANI_ válasza Maffija hozzászólására (») Feb 15, 2010 /
 
A C-időzítő-kondenzátor töltési és kisütési idejét külön kell választanod! Erre a kis nyitófeszültségű diódák a legalkalmasabbak. Igaz nagyon jó eredményt lehet elérni az univerzális SI kapcsoló diódákkal is. PL 1N4148, 1N914, stb. Ezt a megoldást alkalmazzák az 555-tel készített PWM-es motor szabályzóknál is...
(#) proli007 válasza Maffija hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Hello!
Azért nem tudod megoldani, mert nem ismered az áramkör működését.
- A két időt, a kondenzátor feltöltődési és kisütési ideje határozza meg. T=R*C*0,68 (ha jólemlékszem a konstans értékére)
- Amikor töltődik a kondi, akkor a 7. láb tranzisztora ki van kapcsolva, tehát a töltés az R1+R2 ellenálláson keresztül történik.
- A kisütéskor a 7. láb tranzisztora be van kapcsolva (GND-re zárja a két ellenállás közös pontját). Így a kisütés, csak az R2 ellenálláson keresztül jön létre.
- Tehát alapkapcsolásban, a töltési idő, mindig hosszabb mint a kisütési. Így a kimeneti magas szint ideje hosszabb, mint az alacsony szint ideje.
- Ha ezt meg szeretnéd változtatni, akkor van szükség a diódákra. Hiszen azzal ketté lehet választani töltési és kisütési áramok útjait (ezzel az időket is).
(De egyszerű esetben, a kimenti jel invertálása is megfelelhet. Vagy a kimenet terhelésének áthelyezése a Kimenet-GND helyett,a Kimenet-Tápfeszültség közé.)
- Mindíg le kell követni a kondi töltési és kisütés útvonalát, így meg lehet határozni, hogy melyik ellenállásokat (összegét) kell figyelembe venni a számításnál.
üdv! proli007
(#) gyula66 hozzászólása Feb 16, 2010 /
 
Sziasztok.
Segítséget szeretnék kérni. 24v 21W os izzót kellene működtettenem 24 v-ról. Az elektronika 12v-ról menne.
A izzó alapból testre van kötve. Kérdésem, hogy belehet-e kötni így a tranzisztort és ha igen mekkora legyen az R1? Még egy kérdés mekkora hütőborda kell rá kb.?
(#) kadarist válasza gyula66 hozzászólására (») Feb 16, 2010 /
 
Szia!
Lehet így kötni. 100 ohm-os gate ellenállás jó lesz. A hűtőborda mérete az izzó teljesítményétől függ.
(#) Maffija válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Koszonom ez logikusnak hangzik. Ki is googleztam, majd letesztelem. Szerintem mukodni fog.
(#) proli007 válasza gyula66 hozzászólására (») Feb 17, 2010 / 1
 
Hello!
Úgy látom, valami félreértés van itt.
- Ha N csatornás Fet-et így kötöd be, akkor az forráskövetőként dolgozik. Tekintve, hogy a Gate 0/12V-ot fog kapni, az izzóra is csak ennyi jut. (Tulajdonképpen abból még az 555 maradék feszültségét, és a BUZ11 Gate-Source feszültségét is le kell vonni. Következésképpen kb. 0/5V lesz az izzón a feszültség amikor az 555 ki-be kapcsolja.)
- N csatornás Fet alkalmazása azért nem szerencsés, mert azt csak forráskövető kapcsolásban lehet itt üzemeltetni. Ha a Gate-re 24V-ot is kapcsolnánk, akkor is lenne 4..5V maradék feszültség a Fet-en. Kivétel, ha a vezérléséhez nagyobb feszültséget állítunk elő, mint a 24V és arról vezérelnénk a Fet-et. (pld. 0/30V)
- Megoldás lehet, ha az 555 nem a 0 és a +12V-ról kapja a tápot, hanem a +12V és a+24V között. (A +12V lesz az 555 GND pontja, és a +24V atápja, ami ahhoz képest +12V értékű lesz)
Ebben az esetben egy P csatornás Fet-et alkalmazva, (Gate az 555 kimenetén, Forrása a +24V-on, Drain a lámpán) már működhet a dolog. De ekkor a fázis fordul, hiszen a lámpa akkor fog égni, mikor az 555 kimenete alacsony szinten van.
- Másik lehetőség, hogy egy tranzisztor segítségével szintillesztést kell alkalmazni. Ennek kollektorával hajtani a Fet tranyót. (De korlátozni illik a Gate-re jutó feszültséget pld. egy zénerrel)
- Természetesen egy mezei PNP tranyót is lehet alkalmazni.
- Fűteni, pedig annyira fog a kapcsoló tranyó (v. Fet), mint amekkora maradék feszültség lesz rajta, szorozva az átfolyó árammal.

(Gyors működés esetén pld. PWM egyéb problémák is előtérbe kerülnek)
üdv! proli007

FET-P.sch
    
(#) gyula66 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Köszönöm a precíz és kielégítő választ.
Van egy két dolog amit nem igazán értek abban amit írtál, (forráskövetőként dolgozik, 555 maradék feszültségét, és a BUZ11 Gate-Source feszültségét is le kell vonni) de a lényeg, hogy igy nem jó a kapcsolás.
Egy kicsit kezdő vagyok az elektronikában.
Valoszinűleg marad a 555+ relé verzió. Mégegyszer nagyon köszönöm a választ!
(#) proli007 válasza gyula66 hozzászólására (») Feb 17, 2010 /
 
Hello!
Nagyon egyszerű..
- Ha az 555 kimenetén magas szint van, akkor pld. nem 12V a kimenő feszültsége, hanem csak 10V körüli. (Kimeneti fokozat sajátosságából adódóan)
- Ahhoz hogy egy Fet egyáltalán kinyisson, a Gate-Source között, a küszöbfeszültségnél nagyobb feszültség kell. Ez általában 2..6V közötti érték. (mint a tranzisztornál, csak ott kb. 600mV)
üdv! proli007
(#) gyuszóka hozzászólása Feb 18, 2010 /
 
Szervusztok!

Segítséget,tanácsot szeretnék kérni.
(abszolút kezdő vagyok)
Építettem egy villanypásztort 555-el.
Az a helyzet,gond vele,hogy ha 12V 7Ah akkumlátorról táplálom,akkor a kiszámított frekfencián működik (terhelés alatt 11V van az akksiban), de nagyon melegszik a 3. lábon a tranzisztor. Persze van rajta féltenyérnyi hűtőborda. Olyan meleg,hogy a forrasztás is elenged
Ha viszont adapterről, 9,6V 450mA-ről (üresjáratban 15V,terhelés alatt 8V,egyenáram ez is) akkor olyan gyorsan szikrázik,mintha nem is kapcsolgatna. Ekkor nem melegszik. De mintha vagy 20KHz ! lenne

Mi lehet a hiba?
(#) zsoltii90 hozzászólása Feb 25, 2010 /
 
Hello!

Megépítettem ezt a pwm-et és tökéletesen működik csak sajnos több ledet nem lehet rákötni mert melegszik az 555.

Abban kérném a segítséget, hogy ezt hogyan lehetne egy fet-es végfokkal kiegészíteni, hogy a szín állítása ne változzon csak a kimeneten akár 1 A -t is tudjon vezérelni

Előre is köszi

Üdv.

kép.png
    
(#) mex válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Hány ledet kötöttél rá? Milyen soros ellenállással? Mekkora a tápfesz? Milyen áramfelvételű ledeket alkalmaztál?
(#) gabi20 válasza zsoltii90 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
A rajzon a 3 - as és 7 - es láb nincs felcserélve? Elég gyanús
(#) mex válasza gabi20 hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Működőképes igy is.
Következő: »»   47 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem