Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi szépen!
Üdv!
Olyan jellegű kérdésem lenne, hogy csináltunk egy diódás hőmérő alapot. A diódát LM 317-el hajtjuk meg áramgenerátorként, majd ezt egy műveleti erősítő alakítja át a kellő kimenetre. A probléma az, hogy nem akar összejönni a kimeneti fesz. sehogy. Végtelen egyszerű áramkör lenne pedig, de sehogy se jön össze. A lényeg az volna, hogy -20tól +80 fokig mérne és a kimeneten 0-5V kellene, hogy legyen. Az még fontos volna, hogy 25foknál(szobahőmérsékleten) a kimeneten 2,5V legyen. Rongyosra próbálgattuk az egészet, de nem akar jó lenni. Tudnátok segíteni benne, hogy mi az ami nem jó. A rajzot egyetemen a tanár rajzolta a barátomnak, így gondolom jó a rajz, csak az értékek nem stimmelnek.
Hello.
Ha a diódát áramgenerátorról hajtod, minek utána soros ellenállás? A műveleti erősítőt miről táplálod? Az egyik bemenet megy a gndre. Hány milliamperrel hajtod a diódát? Dobj fel egy képet, mit építettél eddig. A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2014
Szia. Köszi, hogy segítel! Egy 20perc és itt vagyok, remélem addig még itt leszel.
A soros ellenállás helyén egy trimmer poti van, hogy be lehessen állítani a 25 fokhoz a kimenetén a 2,5V-ot. 10mA-t hajtunk át a diódán. 5V-os az áramkör! Előre is Köszönöm!
Értem, tehát a soros ellenállás az offset. 10mA jó. Akkor csak a műv. erősítővel lehet gond. Ha 5Vod van, abból csak 3.5-4V kimenet lesz maximum, kivéve speciális IC-vel. Mit használsz? LM358 jó lenne minimum 7V táppal. A dióda nyitófeszültsége növekszik, ha emelkedik a hőmérséklet? Akkor neked nem invertáló kapcsolás kell!
Nezd at ezt a doksit. Tobbfele megoldast is mutat. Muveleti erositonek a MCP6002 felelne meg jobban. Ez 5 voltos, es a kimenet 0-5 volt kozott valtozhat.
Chpcd arulja. Kemeny 77 magyar forint. A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2014
Igen az erősítővel van gond, nem kicsi. Nem tudom minek az 5V-os ragaszkodás, de azt mondta, hogy annyi legyen. Persze eltérhetünk ettől, engem nem zavar. TL061,062,071,072,081,082, LM311, uA741 van itthon most ha jól emlékszem, de lehet van 358 is. A diódán csökken a fesz. ha nő a hőmérséklet. Nem nekem kell ez az áramkör, hanem egy barátomnak a suliba, de teljesen vakon van benne. én a műhelyet adom hozzá meg az alkatrészeket és kicsit segítek benne, de nem merültem bele a működésbe meg semmibe se komolyan, mert van mit csinálnom bőven ami határidős, de már megsajnáltam hogy 1 hete itt gubbaszt nálam és nem jut előre vele. Ezért gondoltam, hogy kérek segítséget és megcsinálom neki, aztán majd elmagyarázom ki-kivel van.
Köszönöm a doksit, elolvasgatom. Annyi a gond csak, hogy abból kell összeraknom ami van, így az MCP nem jó nekem most.
Sajnos ezek az erositok a mult szazad fejlesztesei, es e-miatt nem teljesen felelnek meg a modern kovetelmenyeknek. Persze meg lehet csinalni veluk, de szukseg van kettos tapra, (min. +-10 V) es ugye az offszet sem a legjobb.
Na lerajzoltam mit csinált eddig. Próbapanelon van ez a kis áramkör, de már szét van úgy barmolva, hogy inkább le se fényképeztem, mert nem kivehető normálisan.
Szia
"egy trimmer poti van, hogy be lehessen állítani a 25 fokhoz a kimenetén " Hát???? A diódán ha áram folyik át akkor 1,8mV feszültség lesz celziuszonként. de erre még hozzájön a nyitó feszültség ami 0,6....0,7V körül van dióda válogatja, két azonosat nehéz találni. Ha nagy áramot hajtasz a diódán akkor a saját hőmérsékletét mérheted de hőmérőként nem lesz jó. Nem kell stabill fesz, a diódához. (317 kihagynám ) És a műveleti erősítő bemenetét a dióda 0,6V hoz igazitanám. üdv.
Ha az erősítő bemeneténél mér, akkor a potival kb. 0-3V-ig lehet állítani a bemeneti fesz.-t. Ez volna az offszet vagy nullpont, ki minek hívja. Ezt követően ahogy melegszik vagy hűl a dióda, gyönyörűen változik a fesz. ahogy kell, de a kimeneten az istennek nem akar meglenni a kívánt fesz. Az erősítéssel is ha szórakozott elmászott a nullpont is meg minden. ha úgymond jó volt minden, akkor azt mondta, hogy kb. 1 V-os különbség volt a kimeneten úgy, hogy -20fok-tól + 80fok-ig mért vele. Ekkor a kimeneti fesz. kb. 2-3V között volt. Maga a mérő jó volna szerintem, csak az erősítés nem jó, vagy az erősítő beállítása, nem tudom pontosan, nem merültem bele. Igaz hogy 5V-os tápfesz.-nél nem fog 0-5V-os kimenet lenni rajta, de megközelítőleg azért jónak kellene lenni. Ha jó volna a mérő, akkor venne bele normális erősítőt.
Szia
én igy gomdolnám: Bővebben: Link R1 és a R2 offset R3 erősítés, R4 a dióda árama ami 1....2mA, a nem jelőltek, a tápfesz felező. A P1 állitod be a null pontot, amit, a testhez mérsz akkor a tápfesz fele. ( de ez a jelőletlen ellenállásokkal is korigálható pl.: hogy minnél nagyobb legyen a tartomány a -50.....0......+150 fok amit a dióda még elbir, ha középre teszem, a 0 akkor vagy a 150 fokot nem fogja kijelezni vagy a 50 alatt nem sok változás lesz nincs kihasználva. Arra is kellene figyelni hogy a műveletí erősítő tápjából kb. 2V le kell számolni. Tehát 5V tápfesznél nem tudod megcsinálni a 5V kimenő feszültséget. Jó ha 2V lesz. De az 1V nagy bisztonsággal. Egy diódáhóz állísd. ha cseréled akkor ujra kell állítani. Én 0és 80fok között állítom be. a többi az jó lesz, de a 80fokot mérd. ( márt vitáztam hogy a víz nem 100 fokon forr. ( tengerszít és légnyomás fügvénye) ezért nem mennék bele. Mérd az a bisztos. üdv. A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
Szia
Erősítés 0....100 fok 1 fok az ~1,8mV igy a 100fok az 180mV=0,18V ahhoz hogy 1V legyen a kimenő fesz 1/0,18=5,5555 tehát ekkora erősítés kell. A R1 az 1K ohm akkor a R3 nak 5,555 K ohm nak kell lenni. üdv
Szia! Köszönöm a segítséget, már itt van haver és pakolja összefele. Kiszámolgatja az értékeket és már próbálja is kifele. Amint van érdemleges értékek es eredmények, tájékoztatlak. Köszönöm kedvességed!
Nagyon fontos!!! Ez az erosito nem tud leadni csak a +- tap -2.5 voltot. Teha ha neked 5 voltos a tapod, nem tud rendesen dolgozni az OPA. Legalabb +- 5 volt kellene a rendes mukodeshez. Igy ahogy most van, soha nem fog rendesen mukodni. Keresitek a hibat, amit Ti csinaltatok.
Tudom, tegnap este rájöttem már. Most 7V-ról megy a Tina-ba összerakva, eddig jó! Összepakolja élesbe is és meglájuk mit muzsikál. LM358-al lett megcsinálva, az Rail to rail.
Nem -2,5V kell szobahőmérsékletre, hanem +. 0-5V az Uki, -20°C- +60°C a mérendő hőmérséklet.
A LM358 NEM Rail-to-Rail !! Maximalis kimenofeszultsege V-- + 50mV -> V++ - 1.5 V Tehat 5 voltos tapnal a kimeno feszultseg 50 mV e 3.5 volt kozott lehet.
Hello! Ezen a módon azért rá lehet venni az LM358-at, hogy közel 0..5V-ig járjon a kimenete, 5V táp mellett is..
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2014
Bocsánat a baromságért, összekevertem másikkal! Nem az tudom, meg is néztem az adatlapot. Emelt táppal viszont szépen működik. Nem biztos, hogy így marad, nem én döntök, nem az enyém. Valószínű, hogy ha rábólintanak a suliba neki, akkor az MCP-s megoldás lesz elkészítve.
Üdv! Annyira nem idegesít a dolog, mármint az 5V. Emelt táppal működik rendesen Tina-ban, de ha rábólintanak Neki a suliba, hogy 5V-os kell ha törik ha szakad, akkor viszont MCP6002-est tesz bele, vagyis azzal csinál egy áramkört, hogy jó legyen.
Szia
Nos beteljesült a jóslatom, nem fogadták el a suliba az emelt tápos változatot. Működik próbapanelon hibátlanul, de ragaszkodnak az 5V-hoz. Ma megjött az MCP6002 IC-k, úgyhogy marad az eredeti terv és ezzel lesz összehozva. Jelentkezek ha összeraktam, hogy mire jutottam.
Szasztok!
Szeretnék hőmérsékletet mérni. Adott egy doboz mely analóg jelet vesz és továbbítja az értéket - ezzel nincs probléma - és kinéztem egy szondát mely érzékeli a hőmérsékletet ilyen Kérdésem: milyen kapcsolás kell és hol tudok hozzájutni. Előre is köszi. A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
Szasztok!
Szeretnék hőmérsékletet mérni. Adott egy doboz mely analóg jelet vesz és továbbítja az értéket - ezzel nincs probléma - és kinéztem egy szondát mely érzékeli a hőmérsékletet ezt Kérdésem: milyen kapcsolás kell és hol tudok hozzájutni. Esetleg ha tudtok komplett megoldásról, amit csak az analóg bemenetre kell kötni, az lenne a legoptimálisabb. Előre is köszi.
Hello! Elég elvarázsoltra sikeredett a kérdés.
- "Adott egy doboz mely analóg jelet vesz" És ha nem titok, milyen bemenő jelet kíván ez a doboz? - "kinéztem egy szondát" Oké, de egy NTC hőmérséklet mérésre nem pont a legideálisabb, mert a karakterisztikája nem lesz egyenes. Hiszen ennek az ellenállása változik, kb. 3,6%/°C meredekséggel. Mivel %-osan teszi, ha 10k 10%-banm változik, akkor abból 11k lesz, ha 2k az ellenállása éppen, akkor meg 2,2k lesz. Így a karakterisztika exponenciális. Avagy vagy kis hőfoktartományban használható némi hibával, vagy karakterisztika korrekciót kell alkalmazni ami leginkább digitálisan lehet mint analóg módon. Vagy is az NTC inkább hőfokkapcsolónak (termosztát áramkörhöz) megfelelő, mint hőmérőnek. - Mondjuk a hőfok méréstartományt, kívánt pontossági igényedet és a rendelkezésre álló tápfeszültséget sem írtad le. De a Conrad adatlap is slampos. "Alapellenállás" az vélhetően azt jelenti, hogy 25°C hőmérsékleten mért értéke a 10kohm.. - Gondolom a "komplett megoldás" alatt, valami gyári jelváltóra gondolsz, aminek feszültség kimenete van. Szerintem ilyent nem fogsz találni, mert ha NTC-vel mérnek, akkor a komplett hőfokszabályzót (korrekcióval) tartalmaz a készülék, és ahhoz adják az NTC-t a viták elkerülése végett. A hozzászólás módosítva: Aug 12, 2014
Szia!
Bocs a pongyola megfogalmazásért. Tehát: A hőmérséklet szonda egy kocsi rakterében lesz/lenne elhelyezve. Típusa csak ár függő - ne legyen 5-10 ezernél több - és fontos, hogy analóg legyen. A doboz bemeneti tartománya 0-30V közötti és mV érzékenységű - nem kell az egész tartományt kihasználni, sőt kb 10V változás elegendő kb -20 - +90 fok között. A doboz több adattal együtt beküldi ezt az adatot is egy szervernek. A nyers adatot be tudom kalibrálni szerver oldalon,- kulcs-érték párként - hogy mennyi volthoz mennyi hőmérséklet tartozik. A "komplett megoldás" jó lenne,- tehát, hogy ne keljen nyáklappal bíbelődni csak ráadom a tápot a szondára és a szonda a hőmérsékletet egy konkrét feszültséggel jeleníti meg a kimenetén - de, ha ilyen nem létezik a piacon, akkor ennek az infónak a tükrében tudnál küldeni egy egyszerű kapcsolási rajzot az remek lenne. A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014
A legegyszerűbb megoldás a wheatstone bridge. Ha a KTY81-210 es PTC nézzük az 1,2k -20 fokon, 3,2k 90 fokon kb. Tehát kell 3db. 1.2k ellenállás meg a KTY81-210 a kimeneti fesz a -20-on 0, 90 fokon a tápfesz függvényében akár 10v is lehet ez kb 45v-os tápfesznél, de ezt step-up konverterrel bármiből elő lehet állítani, mint ahogy alacsonyabb tápfesznél a jelet lehet egy műveleti erősítővel 10v-ra emelni. Pontosságról ne beszéljünk, de azt írtad tudod kalibrálni.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014
Talan jobb lenne valami aktiv termisztort hasznalni. Pl a Microchip MCP9700A tipusu szenzor (Chpcd 100Ft korul). Ez 5 voltos tapot igenyel es a kimenete feszultsege 0 C homersekletnel 0.5 volt, es 10 mV/C a meredeksege. Tehat +50 C eseten 1 volt a kimeno feszultsege. -40 C es +125 C homerseklet taromanyban hasznalhato. Ennel egyszerubbet szerintem nem talalsz. Amennyiben szukseges, lehet hozza egy egyszeru 2x-5x-os erositot epiteni egy olcso muveleti erositovel, pl. LM358.
Köszönöm az ismételt gyors választ!
Így megoldódni látszik az úgy. |
Bejelentkezés
Hirdetés |