Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bojler javítása, kérdések
 
Témaindító: lift, idő: Feb 22, 2007
Lapozás: OK   107 / 130
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
A 6. ponthoz, különös tekintettel a
Idézet:
„Régebben" kizárólag vezérelt áramra volt csak szabad kötni.”

mondatra:
Amikor megvettük és felszereltük a boylert, állandóan ment, merthát szerettem hazaérés után azonnal meleg vízben csobbanni. Ez eredményezett is nagyjából 25 ezres villanyszámlát. Nagy veszekedések voltak az Émásszal, cseréltek is "villanyórát", de én is megtanultam "vezérelt"-ként használni a boylert. Van hátulütője, ha a nejem délutános, akkor bizony órákat várok a melegvízre, de manapság télen is 12-13ezerből kijön a számla, pedig minden más ugyanúgy megy (szinte minden elektromos, még a fűtés egy pici része is -amíg a kazánban meg nem fordul a víz, addig a kis villanykonvektor megy).
Szóval, jó ez az olasz boyler, de hajlamos pocsékolni, főleg, ha nem vezérelt.
(#) szs válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
A nejem most azt mondta (mert ő a fizető), hogy télen van az néha 14-15ezer is.
(#) dB_Thunder válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Idézet:
„ha a nejem délutános, akkor bizony órákat várok a melegvízre”

Akkor bojler kell ami nem fogy ki a napi ciklus alatt!

Nemrég döglött meg a gázbojlerünk, ezért ideiglenesen beüzemeltem a 200L villanyt, ez napi 8kWh fogyaszt, 4 főre elég.
(#) gyuszo válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 1
 
Akkor a 4.potot kell figyelembe venni.
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Mert (ha újat veszek majd) akkor a 120 literes az másfélszer annyi melegvizet képes tárolni (rXrXπ), a hőleadó felület(hőveszteség) viszont csak dXπ lesz. Tehát:ha ugyanoly csapnivaló is a hőszigetelése, akkor is tovább marad meleg, kevesebbszer kell ráfűteni.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) proli007 válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Erről a volt főnököm jut eszembe.. A kollégámmal a piacon néztük a dinnyét hogy mekkorát vegyünk. Mire a hátunk mögül megszólalt, hogy "A terület négyzetes, a tétfogat meg köbös". Én meg majdnem elejtettem a dinnyét a röhögéstől..
(#) yulo5310 válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Úgy-amúgy igaza volt.
(#) gyuszo válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Ez egy jó kis matematikai feladvány:
Hány százalékkal növekszik a felszín, ha a térfogat a kétszeresére nő ?
Egyébként a normál és az ECO Hajdú bojlert a szigetelés vastagsága különbözteti meg.
A vásárláskor ezt is figyelembe kell venni.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) szs válasza proli007 hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Ha elmész a szomszédoddal dinnyét venni, akkor kettő közül választhatsz:
-vesztek 1 db 30 cm-es átmérőjűt, aztán otthon kettécsapjátok a két családnak.
-vagy vesztek két 24cm átmárőjűt.
Mindkét esetben kb ugyanannyi térfogatot, tehát kb ugyanannyi kilót vettetek. (Most tekintsünk el attól, hogy a héjazat mennyi valódi ehető dinnyét eredményez. De nem nagy a különbség)
Mikor dönt úgy a két család, hogy ügyesen vásároltatok?
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Fentebb írtam, de az még akkor is csak hozzávetőlegesen igaz, ha a "kövérségét" növeljük. De azért csak hozzávetőlegesen, hiszen a csövet lezáró körlemez is növekszik, nagyobb területe , felszíne lesz.
De ha a henger hosszát növelve emeljük a térfogatot, akkor bizony egyenes arányban nő a hőleadó felület.
(#) gyuszo válasza szs hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Biztos vagy benne ? Egy 80 literes és egy 160 literes bojlernek csak a palást felülete növekszik egyenes arányban, de a felszíne az nem.
Ha a felszín a kétszeresére növekszik, akkor a térfogat az 2-szer gyök 2 lesz, vagyis majdnem a háromszorosa.
Tehát egy 150 literesnek kb. kétszer akkora a felszíne, mint egy 50 literes bojlernek.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Úgy, ahogyan írtam, egészen biztos vagyok benne.
De (mivel nem veszek naponta boylert), hát nem tudom, hogy az ugyanazon gyártmányoknál a térfogatnövelést a hossz változtatásával, avagy az átmérő növelésével oldják meg.
Ha az átmérőt növelik, akkor az 1, pont szerint számolhatom.
(Te is pontosan ezt írod, hogy a térfogat növekedése többszöröse ekkor a felszín növekedésenek. Ebben az esetben egyet mondunk)
Ha a hosszt növelik, akkor a 2, pont szerint -hiszen akkor pont annyiszorosára nőtt a térfogat, ahányszorosára a henger hossza. (Akkor semmit nem ér takarékosságom szempontjából a nagyobb)
A jobb hőszigetelésű azért mindenképp jobb lesz, ha arra kerül a sor.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) diamik hozzászólása Nov 7, 2021 /
 
Sziasztok!

Hátha van itt tapasztaltabb Kolléga. A kérdés nem kifejezetten villamos jellegű.
Panelbe szeretnék villanybojlert feltenni. Mekkora a teherbíása egy betonfalnak? Egy 10-15cm vastag fal elbírhat egy 80l-es bojlert?
(#) gyuszo válasza diamik hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 2
 
Elbírja, még 200 literest is.
(#) diamik válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Rendben. Köszönöm a segítséget!

Akkor megpróbálkozom a dologgal.

Elég csak átmenő csavarral rögzíteni a falra, és ennyi (eddig én így láttam, Szülői házban is így tették fel anno, csak ugye az téglaház)?
(#) gyuszo válasza diamik hozzászólására (») Nov 7, 2021 /
 
Ilyennel rakjad fel Bővebben: Link
Ha Hajdú bojlert teszel fel, annál 30 cm a csavar távolság.
A hozzászólás módosítva: Nov 7, 2021
(#) granpa válasza diamik hozzászólására (») Nov 7, 2021 / 2
 
Jobb a béke! Ha tudod, tedd átmenő csavarral. (Betonnál nem szükséges túloldali kengyel.) Ha nem, akkor ~10°-os lejtéssel befelé fúrd a dübeleket.
(#) gyuszo válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Majd a szomszéd segít rátenni az anyát a túloldalon.
Ha nem a szomszédba megy át, akkor is eggyel több ember kell a felrakáshoz .
(#) diamik válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Köszönöm a tippeket!

Még egy kérdésem lenne. Sajnos vezérelt áramot nem tudnak adni a lakáshoz, mert már nem fér be a H tarifa mellé. Egyébként is zűrös most ez az "új rendszer", változik az óra kialakítása (vagy már változott?!)
Tehát a bojlerem "sima" áramról menne. Ez nyilván többet fog kivenni a zsebemből. Az eredeti tervem régi hajdú bojler volt (Hajdu Z80ErP vagy ugyanez 50l-eben). Ezek 1,8kW-osak.

Van ennél jobb energiabesorolású bojler? Én is már utánaolvastam, de hátha van közöttünk okosabb/jártasabb ebben a dologban.
(#) Ge Lee válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
Azért azt a kis dűbelt én a helyén kezelném. Egyik szomszédnál feltették vele a 120 literest, a harmadik napon eszeveszett csörömpölés és a boljer a kádban volt.
Nagy súlynál (mert ez az) érdemesebb készíteni egy lemez tartó konzolt, és azt több tiplivel feltenni a falra, majd arra a bojlert, megoszlik a terhelés. Az OSB-gipszkarton falakra is általában úgy teszik fel.
(#) Ge Lee válasza diamik hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
Nincs különbség köztük, mivel a fűtőszál teljesítménye adott, ahogy a szigetelés vastagsága is. Nekem a régi lakásomban Bosch volt, az mondjuk kivétel, mert abban vékonyabb szigetelés van, előbb kihűl, cserébe esztétikusabb volt és jobban elfért a szűk fürdőbe mert nem egy vastag gombóc volt hanem hosszabb és vékonyabb (slim).
A villanyórádat tekerni fogja rendesen az biztos, nem véletlenül használnak gázbojlert ahol csak lehet.
(#) diamik válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Igen, értem, de egy társasházban nem olyan egyszerű ez. A kémény nem alkalmas gázos fűtésre, épp nemrég vettem le az átfolyós vízmelegítőt. Mondjuk egyetemista koromban ilyen adta melegvizet, de nincsenek jó élményeim.
(#) granpa válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Feltételeztem, hogy közfal a lakásban, mert eddig jószerivel csak ilyennel találkoztam.
Miért kell 2 ember? Anya (+talp, ha kell) mindkét oldalon. (hacsak nem a bojler felemeléséhez) Én be szoktam ragasztani/gipszelni az átmenőt is.
(#) gyuszo válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
A kérdésben panel lakás betonfal szerepel. Azt sem tudni, hogy hozzá fér-e a másik oldalához. A vasbeton fal eleve tartalmaz vasat. Más minden esetben javasolt a kiegészítő vas lemez.
Egyébként az OSB és gipszkarton falnál nem a falra, hanem a lapokat tartó fa szerkezetbe, szarufába illik tenni a csavart, mert abból tényleg csörömpölés lesz.
(#) Ge Lee válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Oda legjobb esetben is csak az egyiket tudod, mivel azok általában 60 centinként vannak, bár gyártója válogatja, de 30 centinként biztos hogy nincs ott fa. Haveromét megnéztem régebben a könnyűszerkezetes házában, és a bojler tartó lemez sima pozdorjacsavarokkal van a "falra" felrögzítve. Tíz éve van ott, még nem esett le.
(#) gyuszo válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Az általam javasolt csavarral tettem fel többet is beton falra. Aki most tesz fel először ilyet ne akard, hogy egyedül tegye, jobb ha van egy segítő kéz.
(#) granpa válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Hol írtam, hogy egyedül csinálja meg? Mindenképpen 2 emberes, de nem pont a csavarok behelyezése okán. Amúgy villanynál, létránál, alap a 2 ember.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2021 / 1
 
Idézet:
„Hol írtam, hogy egyedül csinálja meg? Mindenképpen 2 emberes,”

Itt, nagyjából két órája.
Idézet:
„Miért kell 2 ember?”
A hozzászólás módosítva: Nov 8, 2021
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Értő olvasás, vagy "bele"olvasás? A függesztőelem szereléséről volt szó.
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Nov 8, 2021 /
 
Következő: »»   107 / 130
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem