Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » CB rádió
Na meg a méréseket ajánlatos AM, vagy FM üzemmódokban végezni, az SSB - moduláció nélkül nem gerjeszt teljesítményt (ill. csak picikét).
Szia!
Igen,ezt tudtam,csak ezt a Mérőműszert nem ismertem. Köszönöm
Sziasztok!
A napokban hozzámkerült egy kilencvenes évek elején épült CEPT-es Midland Alan fm Cb rádió. Nagyon kulturált állapotban van és szeretném megtartani, de lenne egy kis furcsa tulajdonsága hogy bekapcsolás után kb 5 percig kell várni hogy "bemelegedjen" és alacsonyabb 1-28 kanalon adni tudjak vele. A harmincas csatornákkal nincsen gond. Az lenne a kérdésem hogy a probléma oka lehet gyenge antenna ami jelenleg egy hangolatlan rúdantenna, vagy inkább valami áramköri probléma, elko, kondenzátor? Idézet: „gyenge antenna ami jelenleg egy hangolatlan rúdantenna,” Én nem erőltetném az adást a fentiek alapján. Hacsak nem vagy javítós kedvedben, mert ez lesz a vége. Tartsd bekapcsolva, ill. 5 perc nem oly vészes idő. Ha esetleg romló állapotot mutat majd, akkor ráérsz vele foglalkozni. Amúgy meg a hibaleírás elég szegényes, pld. Vétele azért van? Csak adásra nem akar kapcsolni? Az is lehet, hogy vétel -ill. sustorgás van, de mégse lockolt be a PLL szintézere, ezért tilt adásnál. Idézet: „kb 5 percig kell várni hogy "bemelegedjen" és alacsonyabb 1-28 kanalon adni tudjak vele. A harmincas csatornákkal nincsen gond.” Lehet a PLL hurok kevésbé tud behúzni az alsó frekiken. Jobb esetben a PLL áramköre külön jelet ad ki magából , hogy a hurok zárt és stabil. Ez a kimenet vezérelheti az adó PTT ágát. Ezzel biztosítják az adás oldalon a még lengedező PLLből ne menjen ki sávba ez a lengedező adási frekvencia. Meg kellene keresni a PLL IC adatlapját és a CB elvirajzát is. A PLL hurok szűrőjében lévő gondikat érdemes meg nézni , cserélni. De ha nem jól illeszkedik az antennád akkor jobb esetben az ADÓ is letiltódhat mert a belső védelem beindul. Rosszabb esetben meg elszáll a végfokod mert nincs magas SWR elleni védelem beépítve. Nem írtál konkrét tipust , így nehezen beazonosítható az eszköz. A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2018
Köszönöm mindenkinek.
A készülék egy Midland Alan 27E Egy korabeli 50 ohm balkon antennát kötöttem rá amit korábban egy kivezetett csatis kézibeszélő (BRG visszhang) típusú rádióhoz használtam, csak ugye már akkoriban sem hangoltam mert átszólt a szomszéd épületig és annyi pont elég volt a körülményekhez képest. Jelenleg ott tartok hogy megtaláltam az adatlapját, és belenézek a rádióba. Tehát lehetséges lenne hogy barkácsolt az antenna, s nem igazán zárt a hurok és ezért nem engedi alacsonyabb frekin adni? Jelenleg autó akkumulátorról tápolom. Vételi zaj minden csatornán van már bekapcsolás után, és körülbelül a 27-től kezd el szaggatottan fulladozva bekapcsolni a végfok adáskor.
Sziasztok!
Megoldódott, egy szinte láthatatlan forrasztási felrepedés okozta a kellemetlen problémát. A NYÁK árnyékolás és a rádió sasszija között amit csak újra kellett pacáznom. A zárt hurok, illetve a végfok körüli védelem vezetett helyes irányba. Köszönet Kera_Will ![]()
Üdv lenne egy Baofeng bf 888s cb m vagyis 3 ami olyat produkál hogy felrakom rá a pmr frekvenciákat egy darabig működik utána adás sugárzásakor a többiek csak recsegő zörejeket hallanak . Újra megnézem chirip el vagy a gyári szoftverével és üres a lista nem látható rajta a 8 csatorna mi lehet a hiba ,?
Az cseppet se zavarjon, hogy nem CB, de még nem is PMR. A probléma az lehet, hogy a csatornaosztása 25 kHz, a PMR sávban viszont a csatorna osztás 12,5 kHz. Elvileg ugyan beállítható lenne minden második csatorna, de a csatorna osztás köztes frekivel kezdődik (446,00625 MHz), igy nem. Vételkor nem túl nagy a probléma, de adni nem képes csak 25 kHz -enként. Az viszont nem esik egybe a csatornákkal.
Amúgy sem lehetne használni a 400 - 470 MHz sávban, mert nálunk 20 kHz a csatornaosztás. Szóval, nem ezt kellett volna megvenned.
Mi airsoft nál használjuk ezt a rádiót mindenkinek tökéletesen működik a pmr frekvencia csak ezzel a 3 al van a gond , ma észre vettem hogy ha egyes csatornán adást sugárzok a másik a 1-2 csatornán is vesz az adást csak kettesen recsegve .
A dokumentációja szerint nem. Nem stimmelnek a csatornák. Ezekben a rádiókban digitális technikát használnak (DSP) és a mikrovezérlő progiját nem lehet átírni.
A Baofeng 888s rádión 1 Hz lépésközzel bármilyen kívánt frekvencia beállítható, és működik is a megadott frekvencián adásban és vételben is. PMR446 esetén a probléma inkább a 25 kHz-es sávszélességgel lehet, adáskor átszólhat a szomszédos csatornákra. Ha a 25 kHz-es sávszélesség a gond, akkor a Chirpben az NFM (narrow FM) módot kell megpróbálni, ezzel elvileg át lehet állítani az egyes csatornák sávszélességét 12.5 kHz-re. Ha viszont az a gond, hogy a Chirp üres csatornalistát mutat, akkor a rádió rosszul lett felprogramozva.
Úton van felém egy Baofeng UV 5R rádió, amivel kimondottan csak hallgatózni szeretnék a 2m/70 cm sávokban. Azt gondoltam,hogy egy kétsávos J-pole antennát installálnék a padláson. Kérdezném a tapasztaltakat, hogy érdemes ezzel próbálkozni, vagy a tető túl nagy csillapítást okoz?
Ezeken a frekvenciákon a tető még akkor sem okoz nagy csillapítást, ha hó, vagy eső van rajta (feltéve, hogy nem fémlemez tető...). Nyilván jobb lenne tetőn kívül, de amilyenek a lehetőségek, azzal kell próbálkozni. (2,4 vagy 5,8GHz-en már teljesen más a helyzet.)
Köszönöm!
Idézet: „csak hallgatózni szeretnék a 2m/70 cm” Manapság az analóg NBFM VHF/UHF csatornák használata "kihalófélben" van. Az országosan "sokat" forgalmazó "érdekesebb" szolgálatok (száz x számmal hívhatók) , azok a már mind digitális módot használják. Amíg lenem állt az analóg 60-as teló körzet addig volt ám intenzív "forgalom" a 450 MHz felett is ![]() Ami maradt az a HAM 2m/70cm simplex/átjátszó aztán néhány szolgálat akik néha néha beszélnek , habár a flottás mobiltelók idején azok is lassan kikopnak , esetleg mint tartalék eszközök működnek vagy átállnak digimódra ők is (persze amíg erre nem áldoznak értéket addig nem). Persze vannak olyan helyzetek amit nem lehet mobil telóval megoldani, jobb a saját rádióháló. Aztán van nem kevés telemetriát "zörgető/csipogó" hálózat amik távfelügyeletet végeznek. A QTH-d függvényében fogsz tudni állandóan kb.: 30-(80km) környezetben venni sok vagy kevés állomást. A különböző terjedési anomáliáktól tekintsünk el. Esetleg ha a "BAO" tudna még AM-et és venne 108MHz-től akkor érdekesebb lenne a légisáv tartalma is. (HA ez CB topic akkor annak miköze van a UHF/VHF frekihez?! ![]() A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2018
Idézet: „A QTH-d függvényében fogsz tudni állandóan kb.: 30-(80km) környezetben” Elég optimista vagy. 80 km talán ha a "padlás" Kékestetőn, vagy Galyatetőn van. Családi ház padlása esetén jó az 5 - 10 km -nek is. A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2018
Ok, akkor már anomália is bejátszik
![]()
Semmi anomália, a föld gömbölyű. (mint tudjuk) Akkor van anomália, ha mégis van vétel.
OK .
A szolgálatok rádió tornyai talán magasabbak ... persze tudom gyökH1 * gyökH2 ... meg ilyenek ![]() A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2018
Én csak azt nem értem, miért pont J pole antenna. Az nem is olyan egyszerű, bár van némi nyeresége, viszont nem kőrsugárzó. Akkor már inkább egy GP antenna 5/8 -os sugárzóval. Egyszerűbb is, könnyebb behangolni, és kőrsugárzó.
Amúgy sem nem CB, de még csak nem is PMR. Aki rádió berendezést (pláne amelyik adásra is képes) vesz a kezébe, tisztában kellene lennie azzal, hogy mi micsoda, és mit tehet, mit nem. A hozzászólás módosítva: Szept 1, 2018
Megeshet még az is, hogy tisztában vagyok vele
![]()
Sziasztok! Építettem "pecabot" tripleg antennát. Fel szeretném telepíteni a padlásra. Működhet-e úgy hogy csak a sugárzó része lenne a tetőn kívűl,a 3db ellensúly pedig maradna a tetőn belül kifeszítve? Jah és mennyire kell tartani a villámcsapástól?
Működik úgy is , legfeljebb a talpponti impedanciát részben elhúzhatja a padláson lévő egyéb fémes és részben vezető részek, ha nincs nagy különbség akkor a radiálok(ellensúly) ide oda mozgatásával + több szál hozzá adásával tudsz rajta javítani rontani.
A villámnak biztosan tetszeni fog ... mint kimeredező hegyes fémes vezető pont , pláne ha nincs a közelébe más hasonló nagyobb fémes tereptárgy. Persze lehet nem földelni hanem csak úgy ott lógjon "szigetelten" a tetőn. Ekkor kevésbé inger keltő a villámnak ... de fene se érti a gusztusát , mert mikor éppen az ilyen szabadon álló fémes vezetőre fanyalodik rá ![]() Levezető kábel végén lévő csatlakozó szépen fog csattogni ha szelesedik az idő és nincs a készülékbe bedugva , mert át - át fog húzni a szikra a középső és külső érintkező között. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2018
Nos a tetőn nincs igazából semmi fémes tárgy klasszikus hullámpala. A szikrához meg már volt szerencsém nem is értettem mitől töltődött így fel. Akkor a szél csinálja. Ha kitolnám a tetőgerincen a sugárzót ami kb olyan 2.7m az lenne a legmagasabb fémes pont a környéken..hát nem valami bizalom gerjeztő.
A triplegnek -többek közt- az a baja, hogy az égnek meredő sugárzót igencsak szeretik a villámok, és még csak földelni sem lehet. A szikraközt a megszakított koaxba kell tenni, amit közvetlen a beltérbe történő bevezetéshez kell tenni, és a külsejét a villámvédelmi rendszerbe rövid úton bekötni.
Bővebben: Link Egyébként sem kéne cifrázni, ha már a sugárzó kint van a szabadban, akkor az ellensúly villámvédelmi szempontból nem oszt, nem szoroz. Az antennának meg szabad térben a helye, és a tetőn sem lesz egy lyuk a sugárzónak. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2018
Üdv Mindenkinek!
Műhelytakarítás során leltem rá egy kézi CB rádióra, típusa Team Profi 90. A cb-s témában nagyon keveset tudok, olvastam CEPT szabályról, Am sáv magyarországban való tiltásáról stb. Az lenne a kérdésem, hogy miket kell tudni erről a rádióról, ismeri e valaki? 10db ceruza elemmel üzemel, én ki is próbáltam egy tőlem 2 km-re élő cb amatőr ismerősömmel de nagyon rosszul hallom, pedig a rádióm szerint 3/4-es a térereje, az ellenállomásnak. Minden információnak örülök, és előre is köszönöm! A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2018
Azért egy ilyen kézi rádió nem túl érzékeny jószág. Az a 2 km is már eléggé a határon van. Meglehet, hogy hangolni sem ártana. Egy ilyen kézi rádió arra való, hogy ne kelljen kiabálni, gyakorlatilag látótávolságon belül.
Ma ismét tartottunk egy 2km-t áthidaló rádiótesztet. Az én rádiómon van egy 1-5-9-30 jelzésű 4 ledes térerősség jelző, ebből eddig 3 jelzett ha az ellenállomásról vette az adást, most viszont csak egy világított, ugyanazon a helyen. Szobaablak. A legfurcsább az hogy én nem tudok adni, benyomom a PTT-t, és nem jelzi a térerősségjelző hogy adnám a jelet. Gyenge lenne a benne levő 10db tartóselem? Persze az ellenállomás sem vett semmit, még a rádiója sem sistergett hangosabban.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |