Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1231 / 2208
(#) szac64 válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 23, 2011
Szia,
Irodalom ide-oda, max. berakok egy kapcsolót, biztos ami biztos.
Köszi
(#) sacibali válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 23, 2011
Köszönöm szépen a segítséged!
R10 meg az anódáram rendben volt, a trióda anódján viszont nem volt normális feszültség, C1 zárlatos volt. Elkerülte a figyelmem...
(#) gkari válasza vikipapa hozzászólására (») Júl 23, 2011
Ha 100W-ot kell tudnia, akkor az egész sec(ez így egy tekercs két félből) 100W-ra méretezendő, kétutasban a PY88 sajnos kevés, mert egy-egy félperiódus alatt csak az egyik cső dolgozik. Ha ragaszkodsz a PY88-hoz, akkor csak Graetz-el lehetséges, persze 4 db.csővel.
(#) vikipapa válasza gkari hozzászólására (») Júl 23, 2011
Köszönöm. Sajnos ettől tartottam, hogy kevés lesz a PY88. Esetleg valami olyan dióda vagy dupladióda csövet nem tudsz ami tud 500mA-t? Köszönöm!
(#) gkari válasza vikipapa hozzászólására (») Júl 23, 2011
Van, de piszok drágák(e topicban is jópár szerepel), ha nem akarod 4 db. PY-al(ami pedig nem igazán drága megoldás, csak kissé macerás)), akkor Si-diódák- bagóért.
(#) vikipapa válasza gkari hozzászólására (») Júl 23, 2011
Van vagy 20 darab PY88-am, csak kicsit macerásnak tartom a dolgot. De inkább csinálok PY-okból graetz-et, minthogy vadásszak csövet (felénk az elektrós boltban azt se tudják mi az az elektroncső), meg így legalább nem kell több leágazású trafó (és talán még a hangzás is jobb lesz). Még egy olyan kérdésem lenne, hogy kb hány V "esik" a graetz-en? 300V-nak kellene lennie az egyenirányítás és szűrés után. Ennek függvényében tervezném a trafót.
(#) Mate78 válasza szac64 hozzászólására (») Júl 23, 2011
A kondenzátorok ebben az esetben csúcsfeszültségre töltődnek, tehát nagyobb feszültségű kondenzátor kell.Lásd JLH idézet.

Arról nem láttam még semmi kalkulációt, hogy mennyivel csökken a csövek élettartama , ha nem késleltetünk.Ezt is jó volna tudni.

Eszmefuttatás:ha már korrektül, de nem takarékosan akarjuk megoldani:
Csöves egyenirányítás, plusz késleltetés.
Bekapcsoláskor az erősítő csövek felfűtenek, ezután rákapcsoljuk váltót az ei csőre.És minden feltételnek megfeleltünk.
Igaz jól meg van bonyolítva.

És mi a helyzet az ei csővel?ott nem kell késleltetni?Az is azonnal megkapja a teljes feszültséget a trafóról, még felfűtetlen állapotban.
(#) joepapa válasza szac64 hozzászólására (») Júl 24, 2011
Pontosan, én is ezért késleltettem egy erősítőmben, mert 350V os tápkondikon üzemben volt 348V, ha a két végcső anódárama még nem terheli a tápot akkor 450V körüli csúcsra töltődne...

Én az anódáram nélküli fűtéstől félek...

A csöves táp is előbb felállhat mint a végcsövek-előfokcsövek. (valaki írta is a 15s már 5u4g nél elég is)
(#) joepapa válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 24, 2011
Biztos ez?
A közepe logikusan előbb fűt de mennyi ideig?

6Sz19P és 6E5P (mindkettőben látni a katódot mert teljesen nyitott csövek) felfűtöttem őket, hát nemigen látom, hogy középen előbb fűtene...miért csinálnák olyanra a fűtést, ha lehet egyenletesre is?

A felfűtött állapotban is a közepén tud a legkevesebb hőt leadni, a végein a legtöbbet, azaz a végeit jobban kell fűteni, én egyszerűen a fűtőszálat középen nagyobb menetemelkedésűre tekerném...gondolom agyárban is ezt teszik.

Szóval miért kell a késleltetés? (kissebb határfesz adatok miatt megértem, de a csöveknek miért kellene?)

Miért nem tettek a csöves korszakban semelyik készülékbe? (mert ugye a tápcsövek elöbb kész vannak?, azaz sehol sincs a csöves korszak kapcsolásaiban, a kívétel, ha van erősíti a szabályt, miszerint utánna sem tettek mindenbe...)
(#) szac64 válasza joepapa hozzászólására (») Júl 24, 2011
Ha minden kondenzátor túl van méretezve (Bekapcsoláskor 400 Voltos csúcsfeszültség esetén 450 Voltos kondikat használunk) akkor miért kellene késleltetés? Egyenirányító csövek esetén is megjelenik a csúcsfeszültség, mert hamarabb fűt fel mint a többi cső, még se használnak ott anód késleltetést.
Beag erősítőkbe sose raktak, szilícium diódás egyenirányítás esetén sem.
Neves erősítő gyártók se alkalmazzák sok esetben.
Nem beszélve a "Katódmérgezésről" ami akkor jön létre ha nem folyik anódáram.
Rengeteg érv van a mellett, hogy miért ne késleltessünk.
Természetesen megértem, hogy ha valaki azért késleltet mert üzemi feszültségre méretezett alkatrészeket használ, s a csúcsfeszültség sok lenne neki.
(#) oibacsi hozzászólása Júl 24, 2011
Én most azon agyaltam, hogy ha egyenirányitó cső után 47µF-t alkalmazok (most 5u4gb a köv verzióban GZ34S), akkor ha követi 20 henry, mekkora kondit merjek berakni? 2200µF belefér még?
(#) Malfox válasza oibacsi hozzászólására (») Júl 24, 2011
Az sok, nekem a Dynaco erősítőmben a GZ34 után és a fojtó után is csak 20+20 µF van.
(#) oibacsi válasza Malfox hozzászólására (») Júl 24, 2011
A mostaniba is kellett még a 20H-220µF után még 100R-47µF RC, hogy teljesen elhallgasson, ezért akarom komolyra megcsinálni.
(#) 6C4C válasza joepapa hozzászólására (») Júl 24, 2011
A késleltetett anódfeszültség-bekapcsolást a korabeli elektroncsöves készülékek egy részénél valóban nem alkalmazták. Ennek több oka volt, többek között az, hogy a csövek napi gyártásból, könnyen beszerezhetők voltak, a konstrukció egységét a késleltető segédáramköre nem bontotta meg... De nem szabad megfeledkezni az ipari célú/nagyteljesítményű csövekről, a higanygőz egyenirányítókról meg az adócsövekről... Itt már alkalmazták a késleltetett anódfeszültség bekapcsolást, érdemes és szükséges volt az élettartamra odafigyelni :yes:
Manapság már egyre jobban érdemes odafigyelni arra, hogyan tudjuk az általunk használt elektroncsövek élettartamát a lehető leghosszabbra kitolni... Lehet, hogy ez csak a saját véleményem, én mindig felfűtött csövekre adok anódfeszt... Érdemes a csatolt dokumentum középső, általam aláterített részét bogarászni...

GU50.jpeg
    
(#) 6C4C válasza oibacsi hozzászólására (») Júl 24, 2011
A túlságosan nagy kapacitású kapacitású szűrőkondenzátor nem feltétlenül előnyös, hamar elbánik az ei meg a végcsővel is, és a hang is laposabbá válhat tőle... Szerintem 180 µF-nál nagyobb semmiképpen se legyen... Ha ekkora kondival még jelentős a brumm, fennállhat a fojtó telítődése...
(#) Malfox válasza oibacsi hozzászólására (») Júl 24, 2011
Sok lesz a 2200, max. 220 µF-et javaslok, a szűréseddel lesz gond, ha így is brummos. Mint mondottám a Dynaco ST70-ben sincs több 3x20 + 30 µF-nél.Üdv
(#) klemo86 válasza 6C4C hozzászólására (») Júl 24, 2011
Az ipari és higanygőz egyenirányításnál azért kell késleltetni, mert ha nincs a higany.cső előfűtve, az zárlatként viselkedik! Nálam egy 6NO90t a késleltető "áramkör" Ipari csöveknél se az élettartam számított, hanem az a hatalmas feszültség, ahol már nem igazán lehet hova túlméretezni a kondikat…
(#) 6C4C válasza klemo86 hozzászólására (») Júl 24, 2011
Te tudod... Nem biztos, hogy a kondikra gondolt alább a GU50 doksi 1 perces késleltetés-ajánlása...
(#) klemo86 válasza 6C4C hozzászólására (») Júl 24, 2011
Csak azért mondtam, hogy ezeket ne keverd bele… A higanygőz-egyenirányítókat nem is lehet másképp használni, az ipari csöveknek meg a lehető legoptimálisabb körülményeket biztosítják így is úgy is, hogy minél hosszabb élettartamot tudjanak…
(#) klemo86 válasza 6C4C hozzászólására (») Júl 24, 2011
Továbbá érdekes, hogy csak a csőhöz csomagolt adatlapon találták ezt a 1percet fontosnak, az eredeti orosz/angol adatlapon már nincs feltüntetve (ahogy bármelyik másikon sem). Kicsit utána nézek ennek, mert érdekes
(#) oibacsi válasza 6C4C hozzászólására (») Júl 24, 2011
Nem volt jelentős, csak egyszerűen túl kényes vagyok, és szeretem ha belehajolva a hangszóróba sem hallatszik semmi, ami ráadásul 90dB/W feletti érzékenységű...
Mod: 50mVpp-t mértem az elkó sarkain akkor.
(#) Rockmenyét hozzászólása Júl 24, 2011
Sziasztok!

Egy kis segítség vagy ötlet kellene a mellékelt tápegységgel kapcsolatban.
A táp a 2008-as RT Évkönyvben megjelent Plachtovics-féle sztereó EL84 PP-t hajtja. Az erősítő maga tökéletes, korábban már megépítettem a saját, túlbonyolított egyenáramú fűtéses agyonszűrt tápommal és azzal nincs is gond (azon túl hogy a táptrafó kicsit izzad...).

Most megcsináltam ezzel, de bekapcsoláskor mintha begerjedne a táp: olyan 2 Hz körül pulzál a teljes tápfesz, a hangszórók membránja majd kiugrik, és ez olyan 30 mp-en keresztül tart. Olyan mintha az anódkésleltetés csinálná, mert ha feláll a táp utána minden ok 2 dolgot leszámítva:
- a 310V-os végcső-anódfeszültségen olyan 2,6Vcs-cs brumm van folyamatosan
- a 2. glimmlámpa folyamatosan pislog, és a mellékelt alacsonfrekvenciás zaj mérhető rajta

A kapcsolást ugyan úgy építettem meg mint a rajzon látható, annyi különbséggel hogy én 2db 220µF/450V puffert raktam be az 1db helyett, mert volt itthon

A trafó az RT évkönyben leírtnak megfelelő, szóval az OK.

Mi lehet a baj?
(#) 6C4C válasza Rockmenyét hozzászólására (») Júl 24, 2011
Gyanús a T1 áramköre, átvezethet a tranyó, vagy betehetsz B-E közé egy 10 kOhmot... A 310V nincs stabilizálva, némi brummot mindenképpen láthatsz a kimenetén, végülis a PP kioltja ezt, lényeg, hogy az UG2 stabil és brummentes legyen...
(#) 6C4C válasza klemo86 hozzászólására (») Júl 24, 2011
Néhány szóval visszatérve a bekapcsolási késleltetés szükségességére/szükségtelenségére... Gondolhatunk pl. arra, hogy felfűtés közben a katód erősen aláfűtött állapotban van, ez pedig biztosan nem tekinthető normális állapotnak. Mindeközben a pozitív feszültségű elektródák az üzeminél sokkal magasabb feszültséget kaphatnak az anódkésleltetés alkalmazása nélkül
(#) oibacsi válasza Malfox hozzászólására (») Júl 24, 2011
Párhuzamosan kötve a 3x20uF? Esetlegesen jobb lehet mint egy darab 60uF?
Gondolkodom a kisebb, de jobb minőségű kondikon is, abból 2x100µF fér el.
(#) pucuka válasza 6C4C hozzászólására (») Júl 24, 2011
Van egy pár eredeti csőkatalógusom ipari, hosszú élettartamú csövekről, egyikben sincs említve az anódfeszültség késleltetés szükségessége, de a fűtőfeszültség tűrése paraméter.
Véleményem szerint kis teljesítményű csövek esetén, kis (3 - 500 V) anódfeszültségig nem gondolom hogy számottevő probléma lenne. más a helyzet a nagy teljesítményű adócsövek esetén, ahol egyrészt igen nagy (több 10 kV) anódfeszültség és a jelentős fűtőteljesítmény miatti sokkal lassabb felfűtés miatt okozhat gondot. Ilyen helyen alkalmazzák is az anódfeszültség késleltetett bekapcsolását. (a GU 50 végül is adócső, a fűtőteljesítménye sem kevés 10 W, és a max anódfeszültsége 3 kV, és szerintem ez már határesetnek tekinthető)
Meghát az élettartam szempontjából sokkal fontosabb az üzemóra, mint a néha néha történő egyszeri bekapcsolási stressz. A sűrű ki/be kapcsolgatás nem tesz jót neki, hasonlóan az izzólámpákhoz.
(#) 6C4C válasza pucuka hozzászólására (») Júl 24, 2011
Nyilván különösebb "óvatosság" nélkül elérik a csövek a névleges élettartamot, de ha odafigyelünk... Nagyon sok orosz oktál vevőcsőre 500 óra élettartamot garantálnak... Ezzel szemben az első pár 6C4C-met használtan kaptam, nagyon sokat használtam én is, végül elajándékoztam egy barátomnak... Nem tapasztaltam semmi paraméterromlást, persze minden erősítőben volt anódkésleltetés...
(#) Malfox válasza oibacsi hozzászólására (») Júl 24, 2011
Inkább mutatom a képmellékletben, gyakorlatilag nulla a brumm.
(#) oibacsi válasza Malfox hozzászólására (») Júl 24, 2011
Ja hogy PP, így könnyű
Így már mindent értek.
(#) Imi65 válasza joepapa hozzászólására (») Júl 24, 2011
Ebben a kérdésben sose érnénk a vita végére, mert mindenki tud érveket, és ellenérveket is felhozni. Az azért egyértelmű, hogy a felfűtés ideje alatt a cső "átmegy" azon az állapoton is, mikor már jelentős áramot képes a katód emittálni, de még nem elég magas a hőmérséklete. Ezt ahhoz hasonlítanám, mikor a dízelmotorra teljes töltést állítunk, terheljük, de még nem pörgött fel a turbó, és "fuldoklik" a motor, a következmény pedig ez. A füstokádás itt sem tart sokáig, de "megúszható" volna, ha a terhelést csak az állandósult állapotnál kapta volna a motor.
A JHL könyvben tárgyalják a katódmérgezést is. A csöves rádiókban az FM vételhez alkalmazták az ECC85-ös csövet. Ezek csak akkor kaptak tápfeszültséget, ha a készülék FM adásokat vett. Ha valaki éveken át csak AM adások vételére használta a készüléket, akkor az ECC-t teljesen feleslegesen fűtötték (sőt, ha lemezjátszót erősített a tulajdonos, az összes rádiófrekvenciás csövet, és a hangolásjelzőt is). Egyetlen készülékben sem volt megoldva, hogy ilyen esetekben szükségtelenül ne fűtsék a csöveket, de tápfeszültséget nem feltétlenül kapott. Láthatjuk tehát, hogy akkoriban a kommersz készülékekben egyáltalán nem foglalkoztak a csövek élettartamának a lehetséges meghosszabbításával, volt belőlük elég.
Következő: »»   1231 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem