Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1560 / 2208
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 10, 2013
Értem. De mennyinek is kellene minimum lennie a légrésnek?
(#) Orbán József válasza Doncso hozzászólására (») Szept 10, 2013
0.2 mm körül láttam ajánlásokat...E I magnál, vagy hipersilnél.
De, Sturbi kolléga valamikor itt elmesélt egy történetet SM75 vasakkal, közönséges hálózati 230/12V-os "kimenőkkel", ami igen megnyerő volt szerinte. Valamint ott annyi lehetett a légrés, amennyi az illesztetlenségből adódhatott a felületek közt.
Akár ki is lehet próbálni, hallgatni, mérni.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2013
(#) bakos13gab válasza Doncso hozzászólására (») Szept 10, 2013
SE-vel ilyen téren nem foglalkoztam, az ajánlás 0,2mm valóban. Amúgy meg még Ágostonnál úgy olvastam, hogy műszeresen, szkópon ki lehet "mérni" az összeszorító erővel.
(#) Gery78 válasza Doncso hozzászólására (») Szept 10, 2013
Annyinak kellene lennie a légrésnek, ami a számításkor kijön. A méret nagyban függ a csövön átfolyó nyugalmi áramtól is. Persze minél nagyobb a légrés, annál kisebb lesz a Primer impedancia, és romlik az alacsonyfrekis átvitel. Az a lényege, hogy ne telítődjön a vas az átfolyó egyenáramtól. Egyébként amit én láttam EL84SE kimenő, azt Siba Feri bácsi tervezte és építette, és abban is 0,2mm légrés volt. Az 1mm-es légrést nagyfrekis fojtókban láttam, amik kapcsolóüzemű tápokban üzemeltek.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2013
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 10, 2013
De ez M magos trafó, akkor 3*0.2=0,6? ha jól értettem amit az előbb mondtál?
(#) Orbán József válasza Doncso hozzászólására (») Szept 10, 2013
Szerintem igen...
(#) CIROKL hozzászólása Szept 10, 2013
Elnézést hogy beleszólok a légréses eszmefuttatásban de nekem anno egy csöveshez tőlem 1000X jobban hozzáértő azt mondotta hogy a légrés méretét a beüzemelés után lehet igazából meghatározni és szkóppal ellenőrizni a jóságát ...
(#) Doncso válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 10, 2013
Na, akkor mostmár teljes a káosz a fejembe.
(#) kristikoma válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 10, 2013
Írnak pár helyen ilyet is, mint finomhangolás.
(#) mofesa válasza CIROKL hozzászólására (») Szept 10, 2013
Ha nincs jól beállítva, akkor a négyszögjel aszimmetrikus tetőesést fog mutatni.
(#) Szpisti hozzászólása Szept 10, 2013
Néhány helyen én is láttam ezeket a hajmeresztő légrés számításokat, de gyakorlatilag a 0,15 vagy 0,25 mm nehezen tartható még szalagvas esetén is szerintem.
A két SE amibe saját kimenő került szintén SM szalagvasakból készült. De én is inkább szétszedtem 5-6 alkalommal , és minden alkalommal mértem szkóppal az átvitelt ahogy Laci és mofesa is írta.
Vékony pauszpapír lapkákat tettem minden esetben a résbe, és a végén szépen beállt a mélyeknél is a jelalak, és az átvitel is a lehető leglejjebb került. Persze kis idő után még érdemes ellenőrizni, nem lapult-e a résben az anyag, ahogy a bilincseket feszítettük.
(#) Doncso hozzászólása Szept 10, 2013
M magos trafónál hogy állítsak légrést?
(#) mofesa válasza Doncso hozzászólására (») Szept 10, 2013
A csiszolópapír csodákra képes.
(#) Doncso válasza mofesa hozzászólására (») Szept 10, 2013
Ezt te se gondoltad komolyan ugye?
(#) Doncso válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 10, 2013
Valamennyi légrés van, de meg nem mmondom mennyi, na holnap megmérem.
(#) bakos13gab válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Láttam már olyan M magot, amiben volt "gyárilag" légrés. De azt könnyen meg lehet állapítani, mivel látványosan nem ér össze a nyelve a lemez többi részével. Ha már pattogva megy be, vagy éppen elsuhan, akkor az szerintem kevés. Ha van profi hidraulikus vágód, talán tisztességesen meg lehet csinálni. Reszeléssel szerintem csak valami oltári gányt lehet összehozni, tekintettel arra, hogy nem tudod egyszerre reszelni az összeset.
(#) pucuka válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 11, 2013
Mindegyik M magban van légrés, különben nem tudnád összerakni. Ha légrés nélkül akarod, akkor váltakozva kell összerakni. Ennyi az összes lehetőséged. A légrésnek meg bőven elég annyi, mint ami gyárilag benne van.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Szept 11, 2013
Jelentem, az gyakorlatilag zéró, nekem is vannak ilyen (BEAG) vasaim.
Ezt a reszelést, vágást hagyjuk, az egy vicc.
Olyan vasat kell választani, ami jó SE-hez. Jártam ebben a cipőben és így kerültem meg a gordiuszi csomót, abból PP (M vas), emebből SE (E I) lesz, ilyen egyszerű.
Egyébként a tojáspatkolás sokkal esztétikusabb és közhasznúbb a trafólemez vágás, reszelésnél, rácsodálkoznak az emberek.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) bakos13gab válasza pucuka hozzászólására (») Szept 11, 2013
Nem kizárt, hogy elég, de rengeteg BEAG trafót kaptunk már szét és az újabb (APX100, APT100) trafók légrése gyakorlatilag nulla. Lehet, hogy ez is éppen elég. Nekem úgy készült SE trafóm hiperszilből és EI magból, hogy 2 papírlapot szorítottam a vasak közé (Fleta vagy a börzés Sanyi bácsi is ezt alkalmazza). De házilag eddig még csak PP trafót csináltunk, kétoldalról belemezelve.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) pucuka válasza Orbán József hozzászólására (») Szept 11, 2013
Lehet, hogy gyakorlatilag zéró, de ha valóban semmi nem lenne, akkor nem tudnád úgy kihajlítani, ahogy a képen látszik. Az a 0,1 tized, az lehet nem is látszik, mondjuk a sorja miatt, az is már bőven sok. Ha megnézel egy légréses ferrit fazékmag sorozatot, akkor azt láthatod, hogy az Al érték század mm -ektől függ.
Pl. egy M2000 anyagú 23*17 mm fazékvas esetén légrés nélkül az Al érték 4900, 0,05 mm légrés esetén már 1250, 0,8 mm esetén már csak 160. Lemezvasaknál sincs másképp, csak azokról semmi adatom nincs. Bár azt is ki lehetne számolni, ha ismert lenne a vasanyag urel értéke. Tudomásom szerint ez olyan 6 - 7000 körül van, (a levegőé 1 ugyebár). két értéknek a mágneses úthossz aránya az, ami meghatározza a gerjesztések arányát is. zért van az, hogy olyan pici légrés is elég.
ezzel én nem is szólok többet, mert kapunk a fejünkre a modiktól az offolás miatt. Van kimenőtrafós topik is.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) granpa válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Szia!
Mekkora teljesítményre kell? A régi (kátrányos) 40W-os f.cső fojtó kiválóan alkalmas(volt) 10-15W-ig (áttekercselve!). Persze az akkori szegénységben, mert elég vastag a lemeze.)
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Szept 11, 2013
Csak arra akartam példát hozni, hogy van zérónak is tekinthető, meg "látványosan" réselt, ettől még lehet, hogy elfogadhatóan viselkedik SE-ben, de érdemesebb biztosra menni egy olyan vassal, ahol mi tudunk dönteni, mekkora legyen az a hézag.
(#) Doncso válasza granpa hozzászólására (») Szept 11, 2013
Ez egy G807 lesz, SE-be, de légrés ide vagy oda, én már nem tekerem át mégegyszer az biztos.
(#) granpa válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Pedig: gyakorlat teszi a mestert! Azért mérd meg légy szíves, milyen.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) mofesa válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Megnéztem most egy légréses SE "M" trafót. Itt sincs 0.3mm -nél több légrés.
(#) mayky válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Nem kell áttekerni, csak szerezni kell hozzá megfelelő SMxx hipersil vasat.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) Doncso válasza mofesa hozzászólására (») Szept 11, 2013
Na, jó, most kimegyek, szétszedem a másik trafót és megmérem!
(#) Doncso hozzászólása Szept 11, 2013
pontosan 0,2mm a hézag.
(#) bakos13gab válasza Doncso hozzászólására (») Szept 11, 2013
Akkor az éppen fele annyi, vagyis 0,1mm . De nem érdekes talán.
Csak kötözködöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 11, 2013
(#) Doncso válasza bakos13gab hozzászólására (») Szept 11, 2013
Ez akkor is így fog elro......elkorodálódni Vagy húz vagy meghal, szépen mondtam. Majd kiderült mit mond ha kész lesz a végén.
Következő: »»   1560 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem