Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1888 / 2208
(#) Sam Seed válasza tyraw hozzászólására (») Nov 16, 2016
XLR a PA- hoz megy. Az Előfokról veszed le a jelet egy leválasztótrafóval. Mivel a mélyet nem tudod mikrofonozni. Ezért van a leválasztótrafós XLR előfok kimenet. Ez megy a keverőbe. Azért van illesztőtrafóval megoldva egy kapcsolóval, hogy földfüggetlenné lehessen tenni az XLR-t.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2016
(#) pucuka válasza crapgame hozzászólására (») Nov 16, 2016
Kicsit furcsán van rajzolva, (nekünk szokatlan módon) de rendben van. A kimenő szekunder tekercse negatív feszültség visszacsatolás, már ha jól van bekötve.
(#) tyraw válasza Sam Seed hozzászólására (») Nov 16, 2016
Köszönöm, hogy leírtad, de nem ez volt a kérdésem, hanem a katód elemelése a földtől.
(#) tyraw válasza kristikoma hozzászólására (») Nov 16, 2016
Nem csak akkor húz át a kimenő, ha felkapcsolt anódfesznél kapcsolnám le a végcsöveket? Tehát, ha előbb elemelem a katódot a földtől teljesen, majd utána adok rá anódfeszt, akkor elvileg nem lehet gondja, nem?
(#) kristikoma válasza tyraw hozzászólására (») Nov 16, 2016
Pontosan. A megoldásod is jól hangzik.
(#) crapgame válasza pucuka hozzászólására (») Nov 16, 2016
Köszönöm a válaszod, korábban is néztem a kapcsolást és már akkor sem volt világos viszont most aktuális. Én SE párti vagyok de van egy pár kimenőm ~EL84 pp-hez. Olyan kapcsolást keresek ami nincs teletömve alkatrészekkel. Mindenki esküszik a PP előnyeire de azt mindig elfelejtik, h egy SE-ben a jel útjában jó esetben 2 kondi, 2 ellenállás és 2 cső elég, vagy még annyi se kell. Valahol láttam, hogy 0,4% a THD, az nem rossz azért. Holnap megépítem
(#) Imi65 válasza crapgame hozzászólására (») Nov 16, 2016
Ott az 1000 Ohm a rajz tetején, felül. A 100 Ohm nem sok vizet zavar egyenáramúlag.
A 100 µF pedig egy jelfeszültséget leosztó feszosztó második tagja a 100 Ohm -mal sorosan.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2016
(#) pucuka válasza crapgame hozzászólására (») Nov 16, 2016
A PP-nek vannak kétségtelen előnyei. Nem kell akkora böhöm nagy kimenő se, mert nincs előmágnesezés, legalább is elenyésző, légrés, jóval kisebbek a torzítások is.
(#) Orbán József válasza crapgame hozzászólására (») Nov 16, 2016
Itt egy lazán tömött EL84 PP.
Egyelőre még kimenők nélkül, panelon.
Az eredeti rajzon 360V az anódfesz, az sok.
Nálam a 2 első fokozat külön stab tápról megy, 350V-ról.
Kimenő vázlatot teszek fel, ha érdekel valakit.
M102A-ra készül.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2016
(#) vede hozzászólása Nov 16, 2016
Tisztelt társaságnak a következö kérdésem lenne:
Valamelyik kapcsolási rajzon 220/6V-ra tekercsekt trafót láttam HF kimenetnek. Most az az ötletem támadt, hogy felhasználnék 2 Mustek UPS 600VA 220/6V-os trafót HF kimenöként. PCL86-os csövekkel és egy régi Ei Nis-i csöves cucc táp trafójával ( ~60VA 220/2*250/2*6.3V-os feszültségekkel) raknám össze. Alkalmas-e az UPS trafó erre s milyen HF minöséget adna?
Köszönöm a választ.
(#) tyraw válasza vede hozzászólására (») Nov 16, 2016
Szerintem nem túl alkalmas a jellemzően vastag lemezelés, és az osztott tekercselés hiánya miatt, de javítsatok ki ha tévedek...
Ha maradék alkatrészek összeszórásából dolgoznál, minimális befektetéssel, akkor meg úgyis adott, nem fogsz 20-25 000 ért tekertetni, vagy vadászni máshonnan 0,1mm-es lemezeket....
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2016
(#) mohinger válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Azok a lemezek nem tudnak hf sávon működni, valamint össze is vannak hegesztve, légrést sem tudsz készíteni rájuk, teljesen felejtősek.
(#) Orbán József válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Kétségtelenül, lehet velük csöves erősítőt készíteni.
De csak egy "bravúr" lesz, hogy azzal is lehet...
(#) pucuka válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Idézet:
„milyen HF minöséget adna?”

Mit takar ez a fogalom, hogy "minőség"? Nem kéne tán definiálni?
Csak beszélünk róla, csak épp senki nem tudja mi is az, ráadásul személyenként más és más.
Más a feladata egy keskenysávú, gyakorlatilag egyetlen frekvencián használt trafónak, és más egy széles sávban (több oktáv széles) használt trafónak. Ezért a kimenő trafókat egyedileg néretezni szokták a kapcsolásnak, beállításoknak megfelelően, tehát többnyire egyedi termékek, már ha mindenáron homályos "minőséget" akarsz. Egy trafónak elég sok paramétere van az áttételen kívül is, amik bizony jelentősen befolyásolják a trafó átviteli paramétereit széles sávban.
(#) Kingston válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Nem tudom hogy nézhet ki ez a "Mustek UPS 600VA 220/6V-os trafó" trafó, de ha lemezelt akkor felejtsd el! Viszont van egy lehetőség hálózati trafó kimenőként való felhasználására, ha ez toroid trafó. Ennek ugyanis alapból jó a csatolási tényezője. Nem biztos, hogy a 20-20kHz-es sávot át fogja vinni, de sokkal jobb eredményt ad, mint egy hagyományos. Még fokozni lehetne a dolgot, ha kettős csatolású erősítőt építenél vele, ebbe 2db kimenő kell, és szélesebb az átvitele, mint az 1 trafósnak. Az, hogy a Pr/Szek hány volt, azt ki kell számolni.
Bővebben: Link
(#) vede hozzászólása Nov 17, 2016
Köszönöm a hozzászólásotokat . Hibrid erősítő felé fogok orientálódni s a HF (hangfrekvenciás) trafót kikerülöm . ECC82-vel (v ECC83) és STK2038II IC-vel próbálkozom (Ez van a spájzban vagy, vagy... majd közlöm a kapcsolást a " "Hibrid erősítő" témában, ha beválik az elképzelésem..).
(#) vede hozzászólása Nov 17, 2016
A hozzászóltak alapján lehetne mit kezdeni ezzel a vassal, de csak 1 darabom van belőle, meg nem akarok vele vergődni (drótom sincs...). A kis tórusz sérült feszültségtrafóból lett kitermelve. A lemez kb 0.1-0.2mm vastag lehet, a vas keresztmetszete pedig 15X20mm.
(#) pucuka válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Ezt már inkább a kimenő trafós topikban.
(#) varttina válasza vede hozzászólására (») Nov 17, 2016
Szét kell nézni börzénken toroid ügyben. Ha szerencséd van találsz két egyforma darabot. Nem régiben volt szerencsém meghallgatni néhány toroid kimenőtrafós erősítőt. Volt köztük egy 2x100 W-os példány is, ahol a kimenőtrafók feladatát toroid hálózati trafók látták el. Többünk szerint rendkívül jól szólt. Jelenlegi erősítőmben is két pici 230V/12V hálózati toroid trafó teljesít kimenőként szolgálatot. Ha jól emlékszem 500 Ft volt a kettő együtt. Méretükhöz képest meglepően "kerek" hangzásvilággal rendelkeznek, betöltik a szobát zenével. Úgyhogy csak ajánlani tudom.
Szerintem egyszerűbb, ha a már meglévő trafó(k)hoz nézel kapcsolást, mintha egy konkrét kiszemelt kapcsoláshoz keresel trafó(ka)t.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2016
(#) crapgame válasza varttina hozzászólására (») Nov 17, 2016
Nekem is toroid kimenőim vannak, most kezdem a szerelést...
Fleta művek azthiszem. Kicsit szkeptikus vagyok a toroid kimenőkkel kapcsolatban, de olyan sokan mondjátok, hogy jó, hogy mindjárt ki is próbálom.
(#) crapgame válasza Imi65 hozzászólására (») Nov 17, 2016
Köszi Imi, a tőled zsákmányolt 6p1p-k mennek bele először
(#) crapgame válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 17, 2016
Ha van kimenő terv, az jöhet
Ha nem válik be a toroid kimenő, át kell számolnom SM85/a-ra, abból sikerült szereznem 0,05mm lemezvastagságú VAC vasakat (1974-ből).
Egyébként, hogy tetszik a hangja?
(#) FordPrefect hozzászólása Nov 17, 2016
Ilyen ötleteléseknél egy jól felépített LM1875-ös IC-s erősítő biztosan jobban szól, megbízhatóbb, lényegesen olcsóbb. Egyszerűbb. "Rossz irányban rohamozunk"
(#) cua válasza varttina hozzászólására (») Nov 18, 2016
Azt esetleg lehet tudni milyen kapcsolasban szol "kerek" hangzasvilaggal az a halozati toroid?
(#) pucuka válasza cua hozzászólására (») Nov 18, 2016
Mivel a hálózati toroid trafók magjai légrés nélküliek, csak ellenütemű megoldások jöhetnek számításba.
(#) Orbán József válasza crapgame hozzászólására (») Nov 18, 2016
Annyit még megjegyzek, hogy egy toroid viszonylag kevés egyenáramú elbillenésre is csúnyán reagál.
(#) cua válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2016
Ez tiszta, de azert van meg par kinzo kerdes a minoseggel kapcsolatban....
(#) crapgame válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 18, 2016
Akkor lehet, hogy az a baj.
Megépítettem, szól. SE párti vagyok még mindig.
Vagy másik kapcsolás kell, vagy más kimenő vagy elő kell kotornom a párba válogatott csöveimet mert valamiért nem az igazi.
(#) varttina válasza cua hozzászólására (») Nov 19, 2016
Amit nem régiben volt szerencsém meghallgatni, ott egy 2x115V-os primer tekercsű hálózati trafó volt push-pull kimenőként bekötve, amit oldalanként 50 db 6n3p hajtott. Minden egyes csőben ellen ütemben dolgozott a két csőfél.
A saját erősítőmben oldalanként egyetlen 6n6p dolgozik SRPP kapcsolásban, ami kondenzátorral van kicsatolva a kimenő transzformátor felé.
(#) cua válasza varttina hozzászólására (») Nov 19, 2016
Tehat egy toroid halozati trafo illeszti a csoveket es a hangszorokat/dobozokat?
Következő: »»   1888 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem