Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2075 / 2208
(#) jani1987 válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 2, 2019
Azóta kicseréltem a csatoló kondit a végfoknál. Jelentem majdnem kész. Ami még hátra van az az esztétikai rész. Meg a tápba van még egy kis mackó pajtás. Ennek ellenére örülök hogy szól.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 2, 2019
Azt a sárga magra tekert valamit forraszd ki, tedd a kuka fölé,és engedd el egy pillanatra.
Ha a helyére beforrasztasz egy 5-6H-s/200mA-es fojtót, akkor talán a brumm is eltűnik, de legalábbis csökken.
Csodás a plexi, jól szigetel,de legalább a meleget nem szereti.
Alu, rozsdamentes lemez fillérekért beszerezhető.
Egyébként mindenképp haladásként értékelhető a produktum, így sok év munka alapján.
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 2, 2019
Az a tekercs már ki van kötve. Összeszedtem pár 150-220µF-os kondit a szűrő taghoz.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Akkor a valós fotókat, kapcsolást kellene feltenni.
Nem értem mi a jó neked abban, ha megtéveszted, és szívatod a fórum/topictársaid.
Az anódtáp pedig az említett fojtó nélkül nem lesz megfelelő, tehetsz bele akármennyi elkót.
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Még bontott fojtót se találtam. Hol lehet ilyenkor beszerezni? Nem ragaszkodok az újhoz.
(#) mohinger válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
A tényleges kapcsolási rajzot is feltehetnéd, mert eddig arról egy szó sem esett. Egy képről, amin egy csomó drót meg ellenállás, meg kondi megy ide-oda, semmit nem lehet tudni. Pont a leglényegesebb infót nem adod meg a segítséghez.
Amúgy tényleg sokat fejlődött a korábbihoz képest a kivitel.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Valami kb. fél kg-os trafóból, -aminek a primer huzalja megfelelő keresztmetszetű-, alakítasz. Egy oldalra lemezeled, légréssel (mint egy SE kimenőt).
(#) CHZ hozzászólása Ápr 3, 2019
Minden bekötve, beállítás, mérése következhet.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Említettem hogy van egy tévé trafó. Az olyan 3-5H körüli.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Csöves egyenirányítású, csöves erősítőknél a 150 - 220 µF kondikat nyugodtan elfelejtheted. A brummot sem nagyon fogja megszüntetni, viszont az egyenirányító csövet tönkreteszi.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Sorrend: EZ80-20µF-120R-150uF. Így már csak nem.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Úgy már nem annyira. De ha a 150 µF helyére is egy 50 µF -ot teszel, a brumm szinte semmit nem fog változni.
Ha megnézel egy korabeli csöves rádiót, a kétutas egyenirányítás puffere (AZ4) 50 uF, és innen kapja az EBL21 anódja a kimenőtrafón keresztül a tápot, mégsem búg. A további fokozatok viszont 1,5 kohm/50 µF szűrésen keresztül.
Attól is tud ám búgni, ha a tápnak nagy a belső ellenállása, és nagy a terhelő áram.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) mohinger válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Azonban még mindig nem tudjuk, milyen kapcsolásról van szó. SE, vagy PP? Meghajtás, stb...?
(#) pucuka válasza mohinger hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Ha a fénykép valódi, Azon két EBL van, bár kimenőt nem látok, és azt sem tudom, miért került a puffer a másik oldalra. A kis csöveken is felesleges az árnyékoló búra. És ha netán PP, akkor az átblokkolatlan katód ellenállás sem a legjobb megoldás. Egyáltalán a katód ellenállás (automatikus rács előfeszültség).
De a tényleges kapcsolási rajz jó lenne.
(#) jani1987 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Úton vagyok haza így papír híján nem tudtam válaszolni.
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Ha az egy TV hang-kimenő, akkor jó is lehet (mert az légréses).
(#) Cinema válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Nem biztos, hogy a tápban van az a "mackópajtás", hanem a fűtés vezetékei rosszul vannak elvezetve.
Össze kell sodorni a fűtés vezetékeit, mert erős szórt mágneses terük brummot okozhat - és minél messzebb vigyük a többi vezetéktől, vagy eleve a fémlemezhez rögzítsük, szorosan.
Nem látom az egypont-földelés kiépítését, vagyis hol van a táp negatívja? - ami a leghidegebb pont és oda kellene a többi alkatrész lábait is forrasztani, amik a negatívra csatlakoznak, hogy ne legyen brummos, vagy gerjedés ne lépjen fel.
Az a kis toroid-fojtó itt nem ér semmit, az nagyfrekvenciára való, az meg itt nincs. Tegyél be helyette 47Ohm 5W-os ellenállást és egy soros diódát is, ami a következő nagykapacitású kondenzátort elválasztja a csöves egyenirányítótól. Az egyenirányító csőre nem lehet 47µF-nál nagyobb kondenzátort kötni, ha jól látom EZ80-as cső lehet ott. Jobb lenne neki csak 22uF, vagy 33uF, amit akár több darabból is össze lehet rakni.
(Fojtótekercs helyett jó a Puskás-féle kistranszformátor, kb. 20VA-es, teljes primer tekercse sorosan kötve a két szűrő(puffer) kondenzátor közé. Nem kell drága fojtótekercseket beépíteni, ez is nagyon jó!)

Üdv!
(#) jani1987 válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 3, 2019
A fűtést lehúztam a negatívra. Ezzel megszűnt a gerjedés. A két cső 6N2P és 12AT7. A fém burkolat a mechanikai védelmet szolgálja.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) jani1987 válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Az ellenállás helyére tekercs került. A hatás pozitív értelembe drámai. Az első kondi 2x22uF.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Pont azon agyaltam, hogy akkor ez egy sztereo SE, vagy egy mono PP erősítő akar lenni?
A rajz alapján ez is-az is, de hogy a rajz nem stimmel, az tuti.
Az SRPP házasítva van egy sima előerősítővel, ahol 2 kimenet? van, ez így sánta.
A végfok meg SE, ha jól tévedek, így viszont nem értem az elejét.
Ha meg sztereo SE akkor miért van csak 2 előfokcső?
Így a matek sem jön ki, kettős triódával 3 db cső kellene.
Ha csak az a cél, hogy összerakj valamit, akkor sikeres projekt, de ha egy korrekt sztereo SE a cél, akkor nem a jó úton vagy....
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Itt meg látunk egy mérést valamiről.
A valami nem szerepel a fotón, de biztos jó, ha ilyen magas az induktivitása.
A sárga ferritmagnál tuti hogy jobb.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 3, 2019
2 pentódás pp. Csak az egyik oldalt rajzoltam le.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Semmit nem tudok mondani, szerintem felesleges bármi.
Az ALAPOKKAL nem vagy tisztában, egy kapcsolási rajz sem megy, én itt befejeztem.
(#) pucuka válasza jani1987 hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Még mielőtt kunsztolnál, nézegess régi rádiók hang végfokozatainak kapcsolási rajzait. Van SE, és van PP is.
Bővebben: Link
(#) jani1987 válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 3, 2019
Működik a cucc. Innen már csak a fazonra igazítás van.
(#) baldman81 hozzászólása Ápr 4, 2019
Sziasztok!

Előre is elnézést kérek az amatőr kérdésért. Azt szeretném kérdezni hogy egy pp-s 6h8c illetve 6p3sz típusú erősítő munkapont ellenőrzéséhez a mérés idejére milyen teljesítményű (8ohm a szekunder) műterhelést lehet alkalmazni. Nem szeretnék addig hangsugárzót használni.
Köszönettel!
(#) Gafly válasza baldman81 hozzászólására (») Ápr 4, 2019
Munkapont ellenőrzéshez szinte mindegy.
Szakadás ne legyen, azért.
(#) mohinger válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 4, 2019
Nagyon kíváncsi vagyok a mérésekre. Ezek a 6P3SZ-E csövek elég combosak, de úgy tudom, nem tudnak akkora anódfeszültséget, mit pl. az EL34-ek, legalábbis az adatlapjuk szerint.
(#) baldman81 válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 4, 2019
Köszönöm szépen!

Akkor 5w 8ohm teljesítmény ellenállás lesz a kimeneten.
(#) Gafly válasza baldman81 hozzászólására (») Ápr 4, 2019
Ha csak munkapontot mérsz, akkor tökéletes.
Következő: »»   2075 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem