Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2119 / 2208
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Ez a kapcsolás így nem ok, osztott katódellenállás kell, vagy elé egy DC csatolt fokozat.
(#) Ge Lee válasza tunerman hozzászólására (») Okt 23, 2019
Fordítva szokták ezt csinálni, tehát megtervez az ember valamit szimulátorban, gyúrogatja napokon heteken át, és ha ott jól működik, akkor nekiáll a valóságban is megépíteni. Nem tudom, hogy a kész példánynál mit lehetne még jobban méregetni a szimulátorban, ráadásul az ott van előtted, csak rá kell biggyeszteni a műszereket.
Mivel trafót szerintem egyedül a multisimmel lehet értelmesen szimulálni, mutatom annak a csőkészletét, csak azt tudom betenni amik ott vannak. Trafóhoz meg természetesen minden adat kell, menetszámok, induktivitás értékek, szórások, mert ezek nélkül csak sötétben tapogatózik a szimulátor is.

m_cs.jpg
    
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Elsőre mérd az eredeti értékekkel, végcsövek nélkül.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2019
(#) Ge Lee válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 23, 2019
Annak a GU SE-nek én is majdnem nekiálltam, de én nem küzdöttem volna soros kondikkal meg fojtóval, hanem lejjebb vittem volna 400V alá a tápot, 400V-os elkót bárhol kapsz, és betettem volna azt a fetes késleltetős stabilizátort amit egyébként Ágoston úr is ajánlgat. Az enyémben is olyan van.
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
Megcsinaltam. Most osztonak 330k, 50k poti van benn, ami ugy a felenel all, szoval kb 20k vezerli most a racsot. A vegcso szimmetrizalo szart kidobtam belole, eleg szimmetrikus a vegcső. 1.66mA anodaram kulonbseg van koztuk.
(#) tunerman válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 23, 2019
Amig nem volt PC-s tervező program hogyan hozták össze a csöves erősítőket?
A műszerparkommal én végigmértem a fejlesztés során a no NFB 6528 PP triódást, de itt többen NEM hitték el a mérések adatait és a betett oszcillószkópos négyszögjelet.
Topiktársunk deszkamodell PP triódása ideális mérési alany lehetne. Ezért kérdeztem rá, hogy a hitetlenek megnyugtatására lehetséges-e a szimuláció?
TJ.
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
Vegcsovek is rajta vannak, mit merjek?
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
1k szinusz, 1W:
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
20kHz négyszög a két kimeneten, amit említettem. Ez a kapcsolás..

YYYY.jpeg
    
(#) sutemenyx válasza CHZ hozzászólására (») Okt 23, 2019
Ha osztott katodellenallast teszek, akkor elcsuszik a dc munkapont. Ugyan anodellenallas asszimetrizalassal visszahuzhato az anodfeszultseg szint, de a munkagörbe már máshol lesz. Tehát szimmetrikus biztosan nem lesz.
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Ez a kapcsolásod hibás, ezért nagy a két kimenet feszültsége közötti eltérés.
Fentebb javasoltam hogyan módosítsd. Csatolt rajz csak útmutató, csövedhez kell átméretezni.
(#) devergo74 válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 23, 2019
Szia!
A Rádiótechnika újságban tíz éves a GU50SE címmel jelent meg egy írás, és ott említi Ágoston úr, hogy elegendő a 250V 680µF-os kondik sorba kötve. Akkor most elegendő 250V-os kondi, vagy inkább legyen 400V/db sorba kötve? 500V-os kondit nagyobb kapacitással eléggé húzós áron lehet beszerezni, azt inkább hagyom, ha úgyis megoldható ahogyan az újságban le van írva.
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Katódba kell egy munkapontot beállító ellenállás és egy munkaellenállás, aminek értéke 10-15k.
Vagy DC csatolva, egy fesz erősítő előtte.

Image 7.png
    
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Ha javasolt kapcsolás szerint csinálod nem lesz ilyen gondod.
Válaszgombot kéne használnod, akkor könnyebben menne a társalgás.
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
1k szinusz és 20k negyszög a vegcsövek racsain:
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Köszi, így is látható az osztó miatt vágás, frekvenciaátvitel nem azonos a két kimeneten.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2019
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
20k a vegcso racsain, de a vegcsovet eltavolitva a foglalatbol:
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
Azota modositottam is picit. Most 180+15+25Kpoti van azon az ágon. Kétségtelenül igazad van, az egyik ágon 1usec korul van a felfutas, a masikon 4usec körül.
(#) CHZ válasza sutemenyx hozzászólására (») Okt 23, 2019
Eredeti értékekkel még nagyobb különbség lett volna. Ezért említettem az értékek módosítását.
(#) tunerman válasza CHZ hozzászólására (») Okt 23, 2019
Az eredeti 6528 PP triódás kapcsolásban több lépés is történt ennek a problémának a kiküszöbölésére:
- kis impedanciás meghajtás az osztóról (<10k)
- nagyfrekvenciás trióda használata
- a bemenő cső anódját terhelő szórt kapacitások csökkentése (szekunder tekercs bekötése)
TJ.
(#) CHZ válasza tunerman hozzászólására (») Okt 23, 2019
Igen, ott nincs is probléma ezzel. sutemenyx kapcsolásán viszont problémásnak éreztem nagy impedanciás osztót, szerintem ebben egyetértünk...
(#) (Felhasználó 1947) válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 23, 2019
Megnéztem, ez a "régebbi verzió" a 6N6P meghajtással.
Nézegettem én is annak idején, de inkább az ECC82 csővel tervezettet építettem meg.
Elsőre Neked is az új verziót javasolnám, az ECC82-es meghajtással, ezzel nem nagyon nyúlsz mellé, és az anódtáp is alacsonyabb.(320V)
Ehhez táp kondik is könnyebben beszerezhetők.
Az anódtápot annó egy fojtó helyett kettővel építettem meg,(mindkét csatorna számára külön fojtó,és szűrőkondi) mellékeltem a skiccet.
Kondikra visszatérve, első körben próbáld meg a "kommersz" kondikat, aztán később, ha úgy látod, úgyis majd cseréled.
A fotókon pár kommersz kondit látsz, nem rosszak ezek sem, de nem ez a csúcskategória.
A tápegységre fordíts nagy figyelmet, legalább annyit mint a végfokra.
A fojtó minősége nagyon számít, jó mag, jó huzal, nem árt kicsit nagyobb áramra tervezni.
(Én 200mA-ra méreteztem csatornánként.)
Sok sikert az építéshez!
(#) devergo74 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Okt 23, 2019
Köszi a segítséget, én ezt akarom megépíteni, mellékelve a rajz. A kapcsolási rajzon C6-tól C9-ig látható kondik, ide kellene a 250V 680uF, a leírás alapján.
Csak annyi lenne átalakítva, váltóval lenne fűtve a 6,3V-is.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2019
(#) (Felhasználó 1947) válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 23, 2019
Értem.Akkor használd a rajzon látható értékeket.
A két kondi soros kapcsolása esetén elég a 250V-os feszültségtűrés.
A feszültségosztó ellenállásokra ügyelj, jó minőségű, inkább túlméretezett legyen teljesítményben.
Rengeteg róla a cikk, olvasgass..
Elektroncső

Pechman fórumtárs cikke
(#) sutemenyx válasza tunerman hozzászólására (») Okt 23, 2019
Most ebben a felallasban 10k korul van a masodik fél rácsmeghajtasa. Megneztem az ecc82 adatlapjat, ott szinte egy renddel kisebb kapacitasok vannak. Hegesztek egy noval-oktal atalakitot, kiprobalom benne azt a csovet.
(#) devergo74 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Okt 23, 2019
Viszont sikerült találnom 400V-os kondikat, ha azt tenném be a 250V-os helyett, gondolom nagy bajt nem csinálnék? Kapacitásuk egyforma 680µF-osak.
(#) (Felhasználó 1947) válasza devergo74 hozzászólására (») Okt 23, 2019
Tökéletes.
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
Nagyjabol ugyanaz van ecc82-vel is.
(#) sutemenyx hozzászólása Okt 23, 2019
A frekvenciaval sajnos valoban asszimetrizalodik rendesen:
(#) Ge Lee válasza tunerman hozzászólására (») Okt 23, 2019
Kérdezd meg a még élő öreg mérnököktől.
Ezt mondom, leírod nekem az adatokat, én meg berajzolom az egészet a szimulátorba. Viszont mivel én leginkább kapcsolóüzemű trafókkal foglalkoztam, csöves kimenőkkel meg fojtókkal soha az életben, így ezeket az adatokat nem tudom az ujjamból kiszopni (ha SMPS trafóé kellene azt ki tudnám).
Utána ha működik ahogy kell, felrakhatok ide bármilyen mérési eredményt, de akár a fájlt is, amit aztán (a szoftver birtokában) bárki méregethet, szimulálgathat otthon kedvére.
A hitétől senkit eltéríteni nem lehet, mérési eredményekkel sem, de nem is kell. Ezért nem kell hinni, inkább meg kell hallgatni. Ha én is elhittem volna a sok sületlenséget ami le van írva a világhálón csöves témában, akkor elköltöttem volna már egymilliót alkatrészekre, és lehet hogy még mindig nem lenne csöves erősítőm...
Az egyik legnagyobb ilyen ökörség amit olvastam, hogy azért kell valami klasszikus PP-t építeni, mert az mentes a csövesek és a tranyósok hibáitól is, és csak azok előnyeit ötvözi. Hogy ez mennyire nem így van, hanem épp ellenkezőleg, azt bárki tudja, aki halott már életében legalább 1 értelmes tranyós, meg 1 értelmes SE-t. Az ilyen PP egy kompromisszum, se azt nem tudja amit egy jó tranyós, és se azt amit egy jó SE.

Tehát lökjed az adatokat és berajzolom a szimulátorba.
Következő: »»   2119 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem