Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2140 / 2208
(#) cua válasza bta hozzászólására (») Nov 17, 2019
Idézet:
„egy ideális erősítő nem csinálna egyebet,..”

..mint erositene, de azt jol
Kerdes mi az a jo.
(#) MacGiver válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 17, 2019
Idézet:
„Pl. elkövettem egy olyan egyszerű dolgot, hogy felemeltem jócskán a maghajtás (nekem 6H8C van ott) tápfeszét, mert egyszerűen kevés volt a meghajtójel a kivezérléshez. Tehát az égvilágon semmi mást nem csináltam, csak megemeltem a tápfeszt. Örültem, mert ott volt a trafón a hatalmas szinuszjel. De csak addig örültem, míg vissza nem kötöttem rá a dobozokat, mert egyből lehetett hallani a hangján, hogy ez bizony nem úgy szól mint előtte.”

Ha tényleg csak a tápfeszt emelted meg, akkor akár magyarázat is lehet, hogy a cső munkapontja drasztikusan megváltozott..
(#) bta válasza MacGiver hozzászólására (») Nov 17, 2019
Kvázitriódára váltásnál ritkán szokott gond lenni a feszültségerősítő rész limitálásával, más dolgok viszont annál fontosabbak... szóval nem ártana egy kapcsolási rajz, ha nem titok.
(#) mayky válasza bta hozzászólására (») Nov 17, 2019
Látom bta hogy, nagy nagy tudással rendelkezel. Légy szíves tervezz már meg egy kimenőtrafót Ge Lee kollégának.
kikötések:
1, valamivel jobbak legyenek a négyszögjeles tesztek,
2, kijöjjön a cuccból 8 W
3, maradjanak meg azok a lágy telt mélyek, amiknek nem kell tudnunk a tech. magyarázatát.
4, 600:8 ohmos áttétel
5, vas EI84B (a "B"-t csak tippelem)

Én nem tudtam neki semmi jót mondani sajnos.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
(#) MacGiver válasza bta hozzászólására (») Nov 17, 2019
Nem titok. Adott egy E130L. SE-ben, gyári beállításban a szükséges meghajtó feszültség 4V eff.

A. 1db 6S3/4 meg tudja hajtani, cca 500 mV bemeneti érzékenységgel, pentódás beállításban és 10 dB körüli negatív visszacsatolással.
B. Másik beállítás triódaként kötve. Itt is fenti meghajtás, csak mennyire változik a meghajtófeszültség igény? Ez a kérdés.
Mind a kettő változat alkalmas-véleményem szerint-a lehető legegyszerűbb de teljesítményt is tudó SE erősítőnek.
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
(#) bta válasza mayky hozzászólására (») Nov 17, 2019
Ha ez ilyen egyszerű lenne, és lényegében csak a kimenőtrafón múlna, majd' minden sarkon találkoznánk egy világklasszis triódással. Az 3. pont eleve nem egy kiváló erősítő irányába mutat... annak nem "lágy" vagy "szikár" a mélye, hanem csak olyan, amilyennek lennie kell. Viszont ha már a forrás is erősen uniformizál, az egész fejlesztést megette a fene. Az 1. pont sem lényeges. Ártani nem árt a jó négyszögátvitel, de nincs szoros összefüggés. Több múlik az anyagokon és a kivitelezésen. A mai árak mellett senkinek sem ajánlanám, hogy kimenőtrafóval kísérletezzen...
A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2019
(#) Accord válasza csa7684 hozzászólására (») Nov 17, 2019
Gyönyörűek a 100khz-s jeleid(a többi is) olyannyira, hogy akár hihetelennek is tarthatnám, mert ilyet azért ritkán látunk itt a fórumon. Gondolom ez elsősorban a kimenőnek tulajdonítható.
Ha erről(kimenőről, meghajtóról, mérés módszeréről) kicsit részletesebben is írnál, az gondolom többeknek is tanulságos lenne. Kösz.
(#) bta válasza MacGiver hozzászólására (») Nov 17, 2019
Ra=? (Vagy a kimenőtrafó feszültségáttétele.)

A bemeneti érzékenység csökkenésétől sem kell tartani... ha nem túl rossz átvitelű a kimenőtrafód, és nem torzít sokat a feszültégerősítő fokozatod, az E130L -t triódaként kötve jónéhány dB-t visszavehetsz a nvcs-ból. A kísérletezést nehezíti, hogy a csatolókondikat egyúttal növelni kellene (fordított arányosság szerint). És ilyenkor a tápszűrés is változtatásért kiált... vagyishogy nem kiált. Erre nincs képlet. Rá kell érezni.
(#) Gafly válasza pechman8 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Én nem ismertem, de nyugodjék békében.
(#) Moderátor hozzászólása pechman8 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Ez semmi esetre sem ebbe a topicba való.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 18, 2019
Ennél a kapcsolásnál, hogyan tudnám az alapzajt csökkenteni, a trafó vagy a tápegység viheti be, mert ha lekapcsolom a hálózatról szép tiszta lesz a hangja. A tápegysége hid egyenírányitás után 100µF kondi, majd egy 33R/8W-os ellenállás, ismét egy 100µF kondi, aztán egy 47R/8W.-os ellenállás és innen kapja a +275V körüli feszültséget.Próbáltam a kondenzátorokra pár száz nF-os kondikat forrrasztani, de így se lett jobb. Ugyanezzel a táppal egy alap PCL86-os kapcsolással nincs ilyen probléma ill. vagy nagyon minimális az alapzaja, igaz ott a fütés külön trafóról megy, mert ezen csak 6,3V os van.Mit javasolnátok, mit tegyek.
(#) (Felhasználó 1947) válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
R1 helyett egy 2..4H/200mA-es fojtó megoldja a problémát.
Persze csak akkor,ha az anódtáp zajos.
Erről szkóppal meggyőződhetsz.(Mérj a tápon AC komponens tartalmat)
A negatív előfeszt pedig stabilizálnám.(sima ellenállás/zener)
(#) 13_Balu50 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 18, 2019
Oké, a negatív feszültségü rész nem kell, csak a felső része számit, a jobb érthetőség kedvéért tettem fel, elvégzem az általad javasoltakat.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Jó nagy elkókkal a tápban ha az imént említett ellenállás helyett fojtót teszel be. Még 1000u-t is elvisel. Ezért mondja a tudomány, hogy az A osztályú erősítők,( főleg SE )tápjait nemcsak gondosan kell megépíteni, hanem túl is szokás méretezni. A tekercs után tehetsz jó nagy elkót ha van rá módod. 470-680uF
A negatív tápot is szűrni kell rendesen, mert be viszed a pentódának a vezérlőrácsára a brummos tápot!!!!! Neked automatikus a beállítások de nem árt ha tudod.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Köszönöm, mindkettőtöknek a fojtó és a plusz kondi, megoldotta a problémámat már nem zug, nem brummog így már jó lesz.
(#) (Felhasználó 1947) válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Szuper!Örülök hogy jó lett.
(#) 13_Balu50 válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Nov 18, 2019
Most, hirtelen, csak,2,7 H fojtót találtam majd keresek nagyobbat, 268µF-al növeltem a puffert, 2db 100uF, meg egy 68µF-ost találtam 400V-osban.
(#) Cinema válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Ha a fojtó segített az jó. De méretezni kell azt is a terhelőáramra, induktivitásra, vagyis találomra nem biztos, hogy pont ez lesz a jó, hosszútávon. A fojtótekercs elhelyezése is kritikus, akárhová nem tehetjük, mert zajt, brummot szedhet össze, a végleges helyét tologatással, forgatással tudjuk meghatározni.
A hálózati és kimenőtranszformátorok egymáshoz képest el legyenek forgatva, hogy ne egymásra szórjanak.
A szűrőkondenzátorokat sem szabad túl nagy kapacitásúakra választani, főleg az elsőt, mert a bekapcsolási áramlökés tönkreteheti az egyenirányítót még akkor is ha ezek diódák. A diódákra sem lehet bármekkora kapacitív terhelést tenni, tessék katalógusadatok alapján keresni nagy bekapcsolási áramot bíró típusokat!

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Hát legalább 5H-is fojtó kellene oda. Még az is kevés, de már sokkal jobb lesz annyival is, valamiből bontani kell légréses fojtót.
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Egy 500W -os paszív PFC-s PC táp fojtóját akartam megnézni, jó nagy de, csak 2R ellenálláson 38mH az induktivitása, így felejtős majd keresgélek tovább.
(#) 13_Balu50 válasza Cinema hozzászólására (») Nov 18, 2019
A kondenzátorokat úgy raktam, hogy a fojtó után 100µF-ot majd 47R után a 168µF-ot, így szerintem a 47 R csillapít annyit, hogy a diódák elbírják. KBL 06 dióda hid van benne, de rakhatok bele jóval nagyobbat is, az nem gond.Nem hifit akarok, inkább csak nosztalgia, kiváncsiság, ha annyira bonyolult lesz, akkor elhagyom a fojtót, had legyen alapzaja, ha szól a zene úgy sem hallatszik.
(#) Ge Lee válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
A diódák anélkül is elbírják, mivel az egyenirányító diódának az a feladata. Tranziensben a sokszorosát elviseli a névleges áramának, pl. egy 1A-es dióda akár 30A-t is.
Ha lenne még egy fokozat az erősítődben azt mondanám válaszd szét a tápot, és a végcső külön tápról menjen, mivel csak azt kell agyonszűrni. A meghajtó fokozatnak elég egy sima CRC szűrés is a kevéske áramfelvétele miatt, de a végének vagy fojtó kell vagy stabilizátor.
Sokan használják a késleltetős fetes anódszűrőt, semmi baj nincs vele, egy pisszenésnyi zaja sincs az erősítőnek.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Hát azt el is felejtheted izibe. Az nem is légréses meg semmire se jó itt. EI magos és olyan 5-6cm magas egy ekkorka fojtó. És mindenek felett légrés van benne. Találni tán régi csöves rádióban lehet, vagy kiselejtezett csöves gitárerősítőben némelyikbe. Ha sehol se találsz akkor SOS electronicnál Hammond van ami nagyon, nagyon tuti. Mást nem tudok, estleg Árvillnél az Indel ha van de gyengébb mint a Hammond sokkal. Esetleg ebay. Vagy nekieshetszte is és szétszedsz egyolyan 40-501W-nyi trafót és fojtónak megtekered. Telegurítod teljesen olyan 0.26-os dróttal pl. és amikor összerakod 0,5mm légrést csinálsz kb. és a végén megméred.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) pucuka válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
A pufferkondi utáni RC, ill az LC szűrőtag egy frekvencia függő feszültség osztó. Ki lehet ám számolni, hogy a pufferkondin levő brumm (ripple) feszültséget mennyire osztja le. Nem lenne nagy baj, ha egyszer legalább ki is számolnád.
A PFC fojtójának 40 kHz, és annál magasabb frekvenciájú összetevőket kell szűrnie, neked pedig 50 (100) Hz -et.
A légrés azért kell, mert a fojtón jelentős egyenáram megy át, ami a vasat előmágnesezi, és jelentős mértékben csökkenti a fojtó induktivitását.
A végfokozat jobban elviseli a brumm feszültséget, mint a megelőző fokozatok, mert nem mindegy, hogy a brumm feszültség párszor 10 V -hoz, vagy néhány Volthoz adódik hozzá. Ezért az a megoldás a jobb, ha már a pufferkondinál szétválasztod, és külön szűröd a végfok, és az azt megelőző fokozatok tápfeszültségét.
Nem érdemes túl nagy puffer kondikat választani, mert nem hoz annyit a konyhára, hogy érdemes legyen az egyenirányító diódákat túlterhelni. A Segédprogramok között találhatsz pufferkondi méretező progit, szabadon játszhatsz vele.
Sokkal fontosabb, a diódák nagyfrekvenciás hidegítése, amit a csatolt rajzodon is láthatsz a negatív feszültséget előállító fokozatban. 10 - 100 nF / 500 V kerámia kondikkal megteheted.
Ezzel a keresztmoduláció lehetőségét szünteted meg.
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Az lett a vége, hogy a tápot szépen panelra raktam, az össze vissza kuszálódó vezetékek megszüntek, a fojtót el is hagytam, mert már nincs rá szükségem. Az a pici zaj nekem megfelel, nem bonyolítom tovább. Megépítem majd nyákra aztán bedobozolom és vége. Ja és a dióda hidat RS606-ra jóval nagyobbra cseréltem.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Hidd el, hogy ha még magad tekersz is egy fojtót egy kis agra, mégjobb lesz. Csak jót akarok. Akkor legalább úgy építsd meg, hogy később be tudd rakni oda.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) 13_Balu50 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2019
Kiszámolnám, ha kitudnám ez a hobbim, nem a szakmám. Ja és nincs negatív feszültség a rajz csak az általam leírt érthetősége miatt tettem fel.
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Oké majd megteszem van ilyen trafóm, szét kell szednem aztán meglátjuk. Csinálok egy pár trafóról képet majd kiválasztjuk a jót.
(#) pucuka válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
A hobbi arról szól, hogy szeretnél minél többet tudni arról, amit szeretnél csinálni. Ehhez tanulni kell, ebben a szakmában az nem megy, hogy cserélgetünk dolgokat, másolgatunk. Meg kell tanulni sokmindent, ha eredményes akarsz lenni. Ebben nagy segítségedre van az internet, csak be kell pötyögni a kulcs szavakat.
A másoktól átvett kapcsolási rajz, csak egy recept, rengeteg műlik a szakácson, hogy mit, és hogyan főz belőle.
A kapcsolási rajz ennek a szakmának a "beszédje", meg kell értened, hogy mit mond.
Nem azt mondtam, hogy építsd meg a negatív tápot is, ha nincs is rá szükséged, hanem alkalmazd az ott látható megoldást a saját megépített tápodban is.
Következő: »»   2140 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem