Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2141 / 2208
(#) 13_Balu50 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Melyiket lehet megtekerni egy folytó trafónak. Kérdezném, hogy neoncső fojtója esetleg nem jó-e.
Egy Ilyen 145R és 2H az induktivitása.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) gkari válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Ha az fénycső-fojtó, akkor jó lehet, bár 2H - nél jobb lenne több. Megtekerni egy jó nagy EI vasas trafó vasára lehet - egy oldalra bevasalva, az "I" -t légréssel ( l. TAttila 77 hsz. - t).
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) 13_Balu50 válasza gkari hozzászólására (») Nov 18, 2019
Közben ki is próbáltam, majdnem tökéletes, de van nagyobb is azzal is megnézem.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Abban sincs légrés bár amatőrök bátran bebiggyesztik jobbhíján. A semmitől sokkal jobb, de sehol nincs a tutitól. Mondom (írom) LÉGRÉSES kell oda.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) TAttila77 hozzászólása Nov 18, 2019
Szép estét mindenkinek. Elkészűlt a két új kimenőm hőkezelt EI 106-os magra az EAR859-be SE és visszacsatolt. A visszacsatolás elemei ott figyelnek a kapocstáblán, anódtól 22pF, kimenettől 5k6/2W. Íme ilyen lett. Teszek fel vagy két szkópos képet róla.
(#) 13_Balu50 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2019
Igazad van, és már okosabb is lettem egy kicsivel ragadt rám valami.
(#) TAttila77 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
A kimenőm 2k/6ohm, 1300/75menet. Átvitele:
50kHz;20kHz;1kHz;10Hz négyszög:
100k;20k;1k;10Hz sin.;
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2019
(#) 13_Balu50 válasza gkari hozzászólására (») Nov 18, 2019
Értem akkor a vasmag közepén kell légrésnek lennie, de kb mennyi hány tized mm.
(#) TAttila77 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Lemaradt s 10Hz, és 100Hz.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Találtam egy kb 30-40W os EI magos trafót valamikor 30 éve ez volt a leválasztó trafó a fényorgonámban, ennek 4,5 H az induktivitása és kb 0,25 mm-es drótból van a két tekercs. Csak szét kell szednem és ki kell fleszelnem a közepéből pár tizedet amennyit szerintetek kell.
(#) Gery78 válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Nagyon szép lett, kíváncsi vagyok a többiek véleményére a mérésekről. Én sajnos nem igazán tudom mit kell látni a négyszögjelekből, mit kell látni, hogy jó legyen.
(#) pucuka válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Semmi flex. Kilemezeled, és egyirányban lemezeled vissza, egyik oldalról csak E, a másik oldalon csak I. Nagyjából ez is elég, az illeszkedési hibák elegendő légrést adnak, de ha nagyon precíz akarsz lenni, akkor az E lemezek végéra ráteszel cigaretta papírt, és erre teszed az I lemez csomagot. Mindenképp kell keretet is készítened, ami összefogja az E, és az I csomagot. Ha szükséges, a két tekercsét fázishelyesen összekötheted.
a flexeléssel tönkre teheted a vasanyagot.
(#) TAttila77 válasza Gery78 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Szerintem nem kell kihalyítani, kutyát-macskát sem kell górálni vele. De hal ölő és kábító trafónak is luxus lenne
Meg volt mindegyik egy-egy fél nap alatt kézi kurblival. 5 primer / 6szekunder azosztás, a légrés most a méricskélésre 0,1mm-es poliészter trafó szigetelő fólia kivágott darabja.
(#) gkari válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 18, 2019
Az egészet méretezni kell, majd a végén a pontos induktivitást a légrés méretével lehet beállítani - pl. valamilyen papírbetét(-ek)el, az E mindegyik szárán (0,3 - 0,4 mm ált. elég) .
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 18, 2019
Köszönöm a segítő hozzászólásokat, de a hiba máshol van, ha kiveszem az ECC83 csövet és az EL84 cső 2 lábára adom a bemenő jelet egy 22nF kondenzátoron keresztül szép tiszta alapzaj nélküli hangja van és a hangerő is így épp elég a szobába. Ha nem sikerül marad egycsövesnek. Az nem lehet, hogy a az ECC83 cső 1, 2, 3, lába nincs sehova bekötve emiatt van az alapzaj, mert csak a 6, 7, 8-as lábát vagyis egyik felét használom csak jelenleg.
(#) 13_Balu50 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 19, 2019
Átrendeztem ahogy írtad, sajnos a 4,5 H ből 0,2 mm-es távtartó papírral közte 450mH lett, ha kivettem a papírt 900mH-re nőt. Sajnos már csak 2-3 réteget tudok rátekerni több hely nincs a tekercsnek,nem hiszem, hogy elég lesz.Ha nincs más le kell tekernem az egészet mert soronkénti szigeteléssel készítettem annó 30 éve az sok helyet foglal.
(#) tdi75 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Szia! Árnyékoljad le a csövet.
Én is így szedtem össze az 50 Hz brummot.
Nem véletlenül találták ki az árnyékoló serlegeket.
Nálam úgy derült ki hogy kell, amikor kézzel közelítettem a csőhöz, akkor erősödött a brumm.
(#) 13_Balu50 válasza tdi75 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Az ECC83 csőre raktam egy gyári árnyékoló burkolatot, de semmi változás.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Mert szerintem más a zaj/ búgásod eredete. Én mondtam hogy nagyon-nagyon meg kell a tápot szűrni. Azt is mondtam, hogy bőven mehet oda mèg 470u is. Ezzel mèg sokat el kell játszadozni de pont ez a lényege, mert csak így tudod kitapasztalni mi mit csinál.
(#) Ge Lee válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Attól nem is lesz, hiszen nem az éterből szedi azt a brummot, hanem vagy a tápból, de valószínűbb hogy a helytelen vezetékezésből. Nem kell a csőre árnyékolás, a gyáriakon sincs. Az enyémen sincs, mégis teljesen csendben van. Ha van szkópod meg kellene nézni mekkora ripple van az anódon. A táplálást igyekezz csillagpontosra kialakítani, mert ha van mondjuk egy szakasz földvezetéked amin nagyobb áram folyik (végcső árama) és abba a szakaszba be van kötve a jelföld is, akkor az ott lévő brummot is fel fogja erősíteni az erősítőd, és szűrheted akárhogy a tápot, akkor is brummos lesz.
(#) pucuka válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
A csőre nagyfrekvenciás alkalmazásoknál kell árnyékoló búra, nem az 50 Hz miatt. 60 -100 MHz -en az a néhány pF is jelentős csatolást tud okozni, ennek a csökkentésére való az árnyékolás.
Az ECC83 egy nagy erősítésű cső, fontos a zavarszűrés, a kábelezés, és a fűtés hidegítés (közepelés). Az anódköri diódákra tegyél kerámia kondit.
(#) Cinema válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Az a 10Hz-es négyszögjel csúnya, értékelhetetlen, a szinusza sem szép, már torz.
(Elnézést kérek hogy ebbe beleszólok, de:
Az oszcilloszkópon be kéne állítani a "kalibrált" időalap-értékeket, mert így nehezen látható át, hogy mikor milyen frekvenciájú jelet látunk, meg talán a a beállítás is könnyebb lenne.
Nincs szükség még itt a horizontális nyújtásra.
Adj 1kHz-es négyszögjelet a bemenetre és az időalapot állítsd 0,5mS-ra a kapcsolóval és a potméterrel lefelé, balra teljesen tekerd le, így két kockányi széles lesz a jel, jobban értékelhető. Ha az oszcilloszkóp egyébként rendben van.)
Ugyanígy a bemeneti jel nagyságát is kalibrált állásában lehet értékelni, hogy mekkora jelet mértél és az ahhoz képest szép, jó, - vagy nem jó.

Üdv!
(#) Cinema válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Kössed párhuzamosan a két csőfelet, kisebb lesz a zaj, meg nem fog "áthallásos gerjedést" okozni a bekötetlen csőrész.
Ha van negatív visszacsatolás, akkor annak a vezetékezése kritikus lehet. A kimenőtranszformátorról kell a kéteres!-vezetéket vinni a cső katódjához és a panelon kell a testre forrasztani a cső lábához minél közelebb, mert ez is gerjedést okozhat, a hibás vezetékezés.

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2019
(#) TAttila77 válasza Cinema hozzászólására (») Nov 19, 2019
Sajos pontosan olyan torz szinusz jön ki a generátoromból. Egyenlőre nem áll rendelkezésre jobb függvény generátor. Ezzel kell el lennem. A szkópom ithom, meg megintcsak ilyen. Élességét nemtudo jobban állítani mert keni és úgy látszik mintha torzúlna a szinuszom. A jó szkópom meg nem itthon van. Még fókuszálni se lehet ezt az ős vackot jobban. Ha értenék oroszúl tudnám hogy oldalt a sok pityke mit állít. de már nem érdekel. majd egyszer lesz jobb.
A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2019
(#) sturbi válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 19, 2019
1.Nem jó a trióda katódjában az 560 ohm, ha az anódban 120K van, és a táp 270 V. 2 Kohm környéki katód ellenállás kell (akár ez is okozhat brummot).
2. A csatolásmentesítő szűrőtag soros ellenállást 1 K-ról (ECC 83 47µF-hoz) nyugodtan növeld meg 2,2-4,7K-ra (ha szűretlenség miatt van brumm, ezek után már valószínű nem lesz).
3. Ha a fűtés nincsen kiközepelve testre kötve, azt is meg kell csinálni (trióda érzékeny lehet rá brummilag).
(#) TAttila77 válasza Cinema hozzászólására (») Nov 19, 2019
"Kösd párhuzamosan a két csőfelet" Ezt te komolyan is gondolod? Száz duál triódábol nem tudsz egyetlen tökéletesen gyforma triódafelűt találni, hogy párhuzamosíthatnád, lehet az akármilyen, még aranyozott lábú agyon válogatott csudacsű is.
(#) sturbi válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 19, 2019
62 K belső ellenállású triódákat nyugodtan párhuzamosan kötheti, de amúgy én sem javaslom, biztos, hogy nem az okozza gondot.
(#) Ge Lee válasza sturbi hozzászólására (») Nov 19, 2019
Úgy ahogy írod. Ha 0,8mA folyik az ECC-n mint ahogy említette, akkor a soros 1k-n még 1V feszültség sem esik, szóval nyugodtan tehet oda akár 4k7-et is.
Az 560 ohmos katódellenállás meg tényleg kevés, sokkal nagyobb kell, szerintem simán mehet 3k3 vagy 4k7 is. Láttam olyan esetet amikor ez nem brummot okozott, hanem gerjedésre hajlamosította az egészet, és néha fura, megmagyarázhatatlan lengéseket csinált miatta az erősítő.
(#) Ge Lee válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 19, 2019
Miért, a 6N5S-ed nem párhuzamosan kötve megy? Pedig azok sem valószínű hogy egyformák.
(#) TAttila77 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 19, 2019
Ugye, ugye. De, ha párhuzamosítja, ha nem ez még midíg meg nem oldja az ő zaj problémáját. Nagyon rövid és hurok mentes átgondolt vezetékezés és agyon szűrt táp javít, semmi más. Szerintem csak szűretlen még mindíg a táp, de eztcsak én gondolom így lehet.
Következő: »»   2141 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem