Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2143 / 2208
(#) djhans válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 20, 2019
60 vagy 66-os majd holnap megmérem.
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
(#) djhans hozzászólása Nov 20, 2019
6C4C meghajtására rajzoltam. Adatlapból méreteztem. Ránéznétek hogy jó-e?

DSCF2573.JPG
    
(#) MacGiver válasza djhans hozzászólására (») Nov 20, 2019
[quote]Most látom, hogy más is lát fantáziát a PCL86 SE-ben. TU-8100[/quote
Meg üzletet is. Amúgy ez csak egy KIT, ahhoz drága, de legalább igényesnek látszik.
(#) 13_Balu50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 20, 2019
Igazad van, tényleg nem nem testeltem le, simán rákötöttem a 6,3 V-os tekercs két végét a 4-5 lábra. Zöldfülüként nem tudtam, hogy ezt kell tenni. DE ma délután több órán keresztül, hallgattam a PCL86-os mono blokkot, ugyanazzal a táppal, a fütőtekercs egyik vége azon se volt testelve és semmi alapzaj, brum nem volt a hangjában. Holnap előszedem újra és letestelem az egyik tekercsvéget, nagyon kiváncsi leszek megszünik e az alapzaj ill brumm.
(#) 13_Balu50 válasza sturbi hozzászólására (») Nov 20, 2019
Köszönöm, holnap ezeket a változtatásokat is megcsinálom, aztán beszámolok az eredményről.
(#) 13_Balu50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 20, 2019
OKé, hogy a 120K anód ellenállást osszam meg, de milyen arányban.Mennyi legyen a +tápon, és mennyi az ECC83 anódján.
(#) sturbi válasza djhans hozzászólására (») Nov 20, 2019
Nem kizárt, hogy egy fokozat is elég lenne 6n8sz-ből is (félő, hogy két fokozat sok lesz). 33K anód, 6-700 ohm katód (hidegítve rendesen pl.1000-2200uF), rácslevezető, kimeneten 220-470nF.
(#) TAttila77 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 20, 2019
Pedig korábban a fűtésközepelést én is írtam már neked.
(#) sturbi válasza sturbi hozzászólására (») Nov 20, 2019
Így olyan 2 V eff lenne az érzékenység, kb. hússzorosat erősítene...
http://www.diagram.com.ua/list/audio/triod_pic/pic_1.gif
A hozzászólás módosítva: Nov 20, 2019
(#) küzmös Gergely válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 20, 2019
A triódákkal is érdemes kísérletezni. Én próbáltam anno még ECH84-es trióda részét is. S nem volt rossz. Nálad is van egy trióda (pentóda), a PCF80-as cső. De nézz meg egy halom hasonló rajzot, ECC83-EL84 viszonylatban, hogy hol milyen nagyságú anód, katód ellenállást használnak.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 21, 2019
A problémát "sutemenyx" fórumtársunk oldotta meg, amint a cső fütés egyik 5lábát a földre kötöttem minden zaj, brumm megszünt. Nagyon köszönöm már majdnem feladtam, de kár lett volna amilyen tisztán és hangosan szól. A többieknek is köszönöm a segítő szándékot, bár a problémámon csak javított, de sokat tanultam belőle. Amint lesz időm megépítem sztereó változatban egy ECC83 mindkét oldalát kihasználva két EL84-es csővel. Esetleg ha valakinek van ilyen Sprint Layot 5.0 panelterve akkor megköszönném, ha nincs akkor marad a saját készítés. Jelenleg is ezt a deszkamodeles verziót hallgatom és fogom is mig el nem készül a nyákos verzió.
(#) 13_Balu50 válasza küzmös Gergely hozzászólására (») Nov 21, 2019
Köszönöm, majd tanulmányozom tanulásként , de mivel ez már számomra tökéletes, így nem fogok változtatni rajta, fő cél minél hamarabb panelra ill, dobozba rakni .
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 21, 2019
Valaki korábban kérdezte, hirtelen nem találom meg, de a válaszom: nálam a PCL86-os cső labortápról 14,1 V-nál veszi fel a 300mA
(#) Ge Lee válasza djhans hozzászólására (») Nov 21, 2019
Jó lesz a rajz, de ne hajtsd akkora árammal mert gerjedni fog. Az anódokba 100k körül tegyél, a katód meg majd adja magát, 1k5-3k9 között valahol. Meg tegyél csatolókondit a két triódafél közé meg rácslevezetőt a másodikra is. Az enyém is így van hajtva, gyönyörű a hangja, és semmi zaja nincs.
(#) djhans válasza Ge Lee hozzászólására (») Nov 21, 2019
Ha nem hajtod árammal akkor a munkaegyenes alján leszel, nem lesz lineáris. Csatoló kondikat hanyagolnám.
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Nov 21, 2019
Köszönöm. Hosszas mérlegelés alapján mégis az eredeti gondolat a 6SZ3P marad. Van nagy erősítése és az áramot is bírja. 130-140V anódfesz 8mA anódáram már jó helyen van a munkaegyenesen. Ezzel az egy fokozattal 1-1,2V lesz a bemeneti érzékenység. CD lejátszó nem lesz gond. Némelyik RIAA lehet hogy halkabb lesz.
(#) Ge Lee válasza djhans hozzászólására (») Nov 21, 2019
Az csak akkor lenne igaz ha alacsony feszről járatnád.
(#) sturbi válasza djhans hozzászólására (») Nov 21, 2019
Szerintem jól döntöttél. Hangzás szempontjából hasonlóan kiemelkedőnek tartom még a 6E5P-t triódás kötésben és tetródában is (ha még nagyobb erősítés kell), bármilyen cső meghajtására (de hát ugye az nem valódi trióda, ezért pszichésen nehezebb elfogadni).
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Nov 21, 2019
Kinézet miatt szerettem volna oktál csövet de sajnos a 6C2C sokkal kevesebbet erősít és a 6N8SZ, 6N9SZ se megfelelő. Még a 6SZ45P lehetne de ágyúval nem lövünk verébre. Azt inkább tenném 300B-hez.
A hozzászólás módosítva: Nov 21, 2019
(#) djhans válasza sturbi hozzászólására (») Nov 21, 2019
Gondolkodom még 5C3SZ egyenirányításon is.
(#) sutemenyx válasza djhans hozzászólására (») Nov 21, 2019
Szia! Egész pofás a cucc, viszont lenne 2 megjegyzésem:

- A kimenők rajta Capri rádióból valók. Ezeknek a primer induktivitása 8H körül van. Kevés hozzájuk a PCL86. Esetleg akkor nem, ha triódába kötöd. Ebben az esetben lecsökken a cső belsőellenállása, s így a mélyátviteled drasztikusan javulni fog. Pentódába kötve 60Hz környékén van az alsó határfrekvencia, ami elég kevéske. Tudom, mert próbáltam. Van egy rakás ilyen trafóm a szekrényben. Különben egy nagyon jó, zenei hangú trafó németsége ellenére is. Emlékeim szerint egyébként 7centi széles a mag. Próbáld ki, hogy a gyorsítórácsot simán rákötöd az anódra.

- A másik dolog, hogy látom Samwha SD 47µF 400V kondik vannak benne. Ezek nem annyira rosszak, viszont dinamikában és mélyben nem túl erősek. Javaslom, hogy cseréld HE (barna-aranyfelirat) vagy HC(sötetzöld-aranyfelirat) sorozatúra, s ettől simán egy nagysagrenddel jobb lesz.
(#) sutemenyx válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 21, 2019
Tép felé legyen 22K, anód felé 100K. S a kettő közül hozd le a csatolókondit. Kisebb lesz az erősítés, de bőven elég, és sokkal jobb lesz a végcső meghajtása.
(#) Gafly válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Nov 21, 2019
Még jobb lenne nem "lekötni", hanem "közepelni", de akkor az már plusz alkatrész.
(#) sutemenyx válasza Gafly hozzászólására (») Nov 21, 2019
Nincs tulsok értelme. A brummfeszültség az anódkör és a fűtéskör közti, trafóban megvalósuló kapacitiv csatolásbol szarmazik, így annak a feszültségértéke több 10-100volt is lehet. Ha ezt asszimetrikusan földeled, akkor max 10Vpeak lehet a katodhoz kepest a fütes potencialja. Ha közepeled, akkor 5Vpeak. Az már sokat nem számít.
(#) djhans válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 21, 2019
A hangja azért jobb mint a szkópon az ernyőkép. Többet nem szeretnék vele foglalkozni ez olyan kis tartalék készülék lesz háttér zenéhez.
(#) TAttila77 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 21, 2019
Errő írtam neki pár oldallal visszább már.
(#) Gafly válasza TAttila77 hozzászólására (») Nov 21, 2019
Sok minden le van ebben a topicban is karmolva...
(#) MacGiver válasza sturbi hozzászólására (») Nov 21, 2019
Idézet:
„Szerintem jól döntöttél. Hangzás szempontjából hasonlóan kiemelkedőnek tartom még a 6E5P-t triódás kötésben és tetródában is (ha még nagyobb erősítés kell), bármilyen cső meghajtására (de hát ugye az nem valódi trióda, ezért pszichésen nehezebb elfogadni).”

A sok jó hozzászólásod közül az utolsó, zárójeles mondat a király!!
(#) 13_Balu50 válasza sutemenyx hozzászólására (») Nov 22, 2019
Így utólag már értem, hogy a PCL86-al miért nem volt probléma, pedig annak sem volt földelve a tekercs egyik ága. Mivel a hálózati trafón csak 6,3V os kimenet volt, a cső fűtése külön trafóról kapta a kb 14 V-ot.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2019
(#) 13_Balu50 hozzászólása Nov 23, 2019
Sziasztok!
A csöves erősitőm (EL84-ECC83) nyákjához kérnék segítséget, ennek a nyáknak nem találom a neten a beültetési vagy kapcsolási rajzát, bármelyik jó lenne. Mások is keresték itt, a hivatkozásra kattintva viszont nem érhető el. Több óra keresgélés és agytorna után a rajta elhelyezett alkatrészek kb 80%-át be tudtam azonosítani, hasonló kapcsolási rajzok alapján, de a többivel nem tudok mit kezdeni.
Vagy jó lenne bármilyen Sprint Lauot 5.0-ban elkészített nyák mono változati is. Találtam is egyet, de az 6.0-ban volt, nem tudtam megnyitni. Segítségeteket előre is köszönöm.
Következő: »»   2143 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem