Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3465 / 3945
(#) menyus válasza Macsek71 hozzászólására (») Máj 27, 2020 /
 
A dinamót nem kell egyenirányítani, eleve egyenfeszt ad. De elképzelhetó hogy valóban tudja a lámpa ezt a "feladatot", de ha mégsem akkor 0,99 USD ért dobható a kosárba az Alin + free shipping.
(#) moltam válasza menyus hozzászólására (») Máj 28, 2020 / 1
 
A biciklidinamó csak a köznyelvben dinamó, váltót ad.
(#) menyus válasza moltam hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Hmmm... van itthon a gyerek bringajan es tuti egyent ad mert arrol tolti a mobiljat es a step down konverter ami a tolto elott van tuti behisztizne a valtofesz miatt. De reszletkerdes, merje meg akkor inkabb, az a biztos.
(#) szs válasza menyus hozzászólására (») Máj 28, 2020 /
 
Van olyan, de az a ritkább. Valóban generátor a legtöbbje.
(#) Gafly válasza szs hozzászólására (») Máj 28, 2020 / 1
 
(#) jani1987 hozzászólása Máj 29, 2020 /
 
Tévé panelból bontottam egy TEA8170 típusú ic-t és nem jöttem rá mire is jó valójában. Video jellel kapcsolatos de semmi mást nem tudok.
(#) Spaten válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 29, 2020 /
 
Adatlap alapján erősitőnek kevésbé, tápegységnek talán...
(#) Marko Ramiusz válasza menyus hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Jó szerencsét! A dinamó egyenáramú generetor, a canga "dinamó", pedig váltakozóáramú generátor. A kettőnek nem túl sok köze van egymáshoz.
(#) Jakovlev999 hozzászólása Máj 30, 2020 /
 
Üdv!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy hősugárzóm, amely egy idő után kikapcsol a termosz miatt. Azonban én ezt nem szeretném, azt szeretném, hogy mindig tolja a meleget.
Ezért szétszedtem, csak nem tudom, hogy melyik részét kéne likvidálnom ahhoz, hogy folyamatosan működjön.
Tud valaki segíteni?
(#) nagym6 válasza Jakovlev999 hozzászólására (») Máj 30, 2020 /
 
Nagy valószínűséggel így tervezték, ha nem kapcsol ki túlmelegedhet, esetleg kigyulladhat valami benne.
(#) Patópali válasza Jakovlev999 hozzászólására (») Máj 30, 2020 / 1
 
Idézet:
„Tud valaki segíteni?”


Nem!
Ha lakástűz lesz vidd el Te a balhét ha a gyári konstrukciót átalakítod!

Amíg nem nyúlsz bele a gyártóé a felelősség probléma esetén!
A hozzászólás módosítva: Máj 30, 2020
(#) david10 hozzászólása Máj 31, 2020 /
 
Sziasztok,
Van 6 darab ilyen piros színű kijelzőm, ehhez szeretnék vezérlést építeni.
Ha jól látom, akkor a tizedes pont kivételével az összes szegmensben 5 darab led van, az adatlap úgy írja, hogy a piros szín szegmensei 2.0-2.5V-al működnek (átlagot számolva 2.25V), maximum 30mA-et ír az adatlap, én 20mA-nél jobban nem szeretném meghajtani.
A kérdésem az lenne, hogy ha multiplex meghajtással szeretném meghajtani a kijelzőket akkor mekkora előtét ellenállásokat kell használjak?
Számoltam párat a Hobbielektronikás számológéppel, még az nem világos, hogy 20 vagy 5x20=100mA-el kell-e számolni.
Idézet:
„Tápfeszültség:12V
LED nyitófeszültsége:2.25V
LED-ek száma:5db
LED-en átfolyó áram:20mA
Számított ellenállás:37.5 Ohm
Szabvány ellenállás:39 Ohm
Ellenállás min. teljesítmény:15.6 mW”

Idézet:

Tápfeszültség:12V
LED nyitófeszültsége:2.25V
LED-ek száma:5db
LED-en átfolyó áram:100mA
Számított ellenállás: 7.5 Ohm
Szabvány ellenállás:8.2 Ohm
Ellenállás min. teljesítmény:82 mW”

A választ előre is köszönöm.
(#) proli007 válasza david10 hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Hello! Mivel minden szegmenshez külön-külön kell ellenállás, a 20mA-el kell számolni. Soros kapcsolásnál az áram azonos, a feszültség adódik össze.
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2020
(#) bitmixer válasza david10 hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Természetesen 20 mA-rel kell számolnod szegmensenként, de a 12V tápfesz kevés lehet, mert a speckó szerint 2,5V is eshet egy LED-en (ráadásul hőfüggő is), úgyhogy 12V-ról esetleg csak parázslani fog egy-egy szegmens, a digitek között meg akár jelentős különbség is lehet.
A multiplex meghajtás annyiban jöhet szóba, hogy ha nagy fényerőre van szükséged, akkor a kitöltési tényező csökkenésének köszönhetően a szegmensek árama növelhető. Pl. ha a teljes multiplex ciklus 6 digitre van elosztva, akkor a szegmensek áramát (impulzusüzemben!!!) megnövelheted mondjuk 3-szorosára; bírni fogják a LED-ek.
(#) Gafly válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Tizedes ponthoz pedig nagyobb ellenállás kell, mint a többihez...
(#) david10 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 31, 2020 /
 
Köszönöm a válaszokat, felmerült egy másik kérdés is, amit már többször is kérdeztek a fórumon, de én valahogy egyszer se értettem meg...
A specifikáció szerint max. 2.5V-ot kaphat egy led a kijelző szegmenseiből, ha van 5 szegmens sorba kötve az 12.5V. Erre miért nem szabad direkt a 12V-ot rákötni? Azért nem, mert szabályozni kell az áramerősséget?
(#) Bakman válasza david10 hozzászólására (») Máj 31, 2020 / 2
 
Azért, mert a LED egy félvezető, az ellenállása a rákapcsolt feszültségtől, hőmérséklettőtl függ. Pusztán a feszültség szabályozásával, áramkorlát nélkül, képtelenség kordában tartani a rajta átfolyó áramot. Tegyük fel, pontosan 12 V-tal jól világítanak. Felmelegszik a LED, csökken az ellenállása, nagyobb áram fog rajta átfolyni ami mégjobban melegíti és így tovább, amíg tönkre nem megy a félvezető. Hőmegfutásnak hívják a folyamatot. Természetesen a melegebb LED több hőt is ad át a környezetnek ami vagy beáll egy egyensúlyi helyzetbe vagy nem. Az előbbi a ritkább.

Ha van otthon feláldozható LED-ed és egy finoman is szabályozható tápegységed, magad is kiróbálhatod. Szép lassan növeld a feszültséget és figyeld a kialakult áramot. Egy ponton túl elég egy finom ingás valahol a rendszerben és az örök fotonmezőkre vándorol a LED lelke.

A képletbe még a gyártási szórások és a konkrét körülmények is beleszólnak. Én az ilyen kijelzőkhöz 20 mA, a tizedes ponthoz 15 mA-es áramgenerátort szoktam rakni direkt meghajtásnál (nem mátrix). Ha az adatlapban 2,5 V-os maximális feszültség van megadva egy LED-hez, akkor azzal kell számolni.
(#) jani1987 hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
Adott egy valamilyen értékű induktivitás amit szeretnék reprodukálni. Ha az érték azonos de mások a fizikai paraméterek akkor számít valamit a felhasznált huzal mennyisége?
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Önmagában az induktivitás, egy tekercsnél, csak egy a sok paraméter közül.
Mondok példaként mindjárt hármat:
- Üzemi frekvencia,
- Áram,
- Áramból mennyi az "egyen".
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Hajónapló kiegészítés: Az Ohm-os (egyenáramú) ellenállása sem mindegy.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Hopszika. Akkor máris bonyolódik a helyzet. Van pár csavaros rögzítésű tekercs testem amire át akartam operálni. A másiknál sérült a műanyag.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) granpa hozzászólása Jún 1, 2020 /
 
Szükségem lenne egy 4 m hosszú scart kábelre. Össze lehet ezt hozni, alkatrészenként? (Kábel, csatlakozók, vagy van valami hátulütője a dolognak?)
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Jún 1, 2020 / 1
 
Kici, ócó, holnap elsétál érte a boltba.
(#) madzagos válasza proli007 hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Szia megépítettem működik a 20k-s ellenállás helyére egy trimmert tettem be és tökéletesen működik. Sajnos sötétben vibrál a kijelző.
(#) pucuka válasza granpa hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Elvileg van, mert a kábelben van koax, és árnyékolt ér is.
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Lehet, hogy bamba vagyok, de nem találtam meg, hogy hol vannak. Már megvan, de nem egyszerű előbányászni asok felesleges alól.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2020
(#) granpa válasza pucuka hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Akkor nem bütykölünk.
(#) granpa válasza granpa hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
A ..., már nem engedte lektorálni!
(#) proli007 válasza madzagos hozzászólására (») Jún 1, 2020 /
 
Lehet, túl alacsony a freki. Tegyél a 47nF helyére egy 10nF-ot. De ha a kijelzőt multiplex hajtja, akkor interferálhat is a két freki.
Következő: »»   3465 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem