Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3670 / 3946
(#) jan5650 hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Sziasztok!

Ezeket a JT-A1250WR-4P csatlakozókat otthoni környezetben be lehet forrasztani NYÁK-ra?
A rasztertávolsága ennek 1,25 mm. Nagyon apró.

Ha teszem azt fogok egy SMD forrasztó pasztát, bekenem a terület, majd egy hőlégfúvó forrasztóval ráfolyatom akkor működhet?
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) nagym6 válasza bitmixer hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Nem ismerem a Ganzunivot. Vannak mutatós műszerek, amelyek mutatója csak vízszintes helyzeten lesz pontosan a helyén, más helyzetben a mutató súlya elhúzza. Esetleg ilyen oka.
(#) Firefighter1 hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Nem teljesen idei illik, de mivel kezdő ezért "kezdő"!
Keresgélek egy alap "labor"tàpegységet!
Eddig ez az ami nem tul drága, és nem is annyira gagyi, legalàbbis a leirás alapján!

Kinek mi a véleménye, illetve esetleg mit javasoltok?
Amazon.de előnybe! Illetve magyar webshopok!

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) bitmixer válasza nagym6 hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Kösz, ezt tudom, de itt most nem erről van szó, hanem valami sztatikus anomáliáról.
(#) djadji hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Sziasztok! Szeretnék egy olyan 220V-os hosszabbítót, amit két helyről lehet táplálni. PL egy lámpa. A hosszabbító be lenne dugva a konnektorba is, így kézzel fel le kapcsolhatnám. És be lenne dugva a konnektorba egy WIFI kapcsolón keresztül is, hogy wifin keresztül is kapcsolhassam. HOgy kell ezt megoldani? Van e ilyen gyári elosztó?
(ha jól sejtem ezt nem oldhatom meg egy sima hosszabbítóra Y-nal 2 konnektort forrasztani. Ha ugy sikerül bedugni a két dugót, akkor az egyik dugón jövő fázis összekerülhet a másik konnektor 0-jával, ami nem egészséges)
(#) Udvari Zsombor válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Gondolj csak bele, a kézzel történő kapcsolhatóság eleve befolyásolná a WiFi kapcsoló hatását, sőt, ha valaki felkapcsolva felejti, akkor... Meg ha véletlenül az egyik dugót fordítva dugják be a másikhoz képest, abból akár csúnya dolog is lehet...
Ha van olyan WiFi kapcsoló, amin van manuális kapcsolási lehetőség is, akkor olyat javasolnék inkább.
(#) djadji válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Van rajta kézi, de ez nem oldja meg minden gondomat. Az elv lenne a lényeg, hogyan lehet 2 oldalról táplálni. És ahogy mondod, pont ezek az aggályaim, hogy nem olyan egyszerű ez. Ezért kérdeztem hogy van e gyári? (mondjuk ha az egyikben van áram, akkor a másikat lekapcsolja egy relével, vagy ilyesmire gondolnék, de ez elég bonyolult megoldás.
(#) vargham válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Miért akarod két oldalról táplálni?
(#) Kovidivi válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 / 1
 
Nem két helyről kell megtáplálni, hanem egy helyre kell párhuzamosan két kapcsolót rákötni. Kelleni fog minimum egy kisebb szerelődoboz, abból kilóg egy kábel dugaljjal. Ha ezt bedugod, lesz 230V-od. A dobozban meg összekötöd az wifi-s kapcsolót a betáppal, meg onnan kivezetsz egy vezetékkel egy kapcsolót (ami fix. tápot ad a lámpának). Legjobb lenne két áramkörös kapcsolót és ugyanilyen wifi-s kapcsolót használni, ne legyen a nulla fixen a lámpán, de majd látod, mit tud a wifi-s áramkör. A dobozból ki fog jönni még egy kábel, ide fog a lámpa csatlakozni. Hogy ezt helyileg hogyan oldod meg, mi hol lesz, az már a te feladatod.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Régi motoros válasza jan5650 hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Normális SMD forrasztóval be lehet, feltéve, ha ki tudod pontosan fúrni hozzá a furatokat,
és a forrpontok sem szakadnak le, ha utólag furatolsz. Nem kell hozzá hőlégfúvó, de azzal is mehet.
Hőlégfúvóval tovább tart. De igyekezni kell, mert a műanyag része olvad szépen.
Tehát épp hogy csak egy pillanatig szabad pákával melegíteni, akár még hagyományos drótossal is...
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Régi motoros válasza Firefighter1 hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Tökéletesen elég, ha elég a szimpla tápfeszültség és nincs szükség szimmetrikus tápra pl erősítőkhöz. Egy hasonló kínai nálam is több éve működik...
Ha valaki elektronikával foglalkozik, egy ilyen táp a DMM után kötelező alap készülék.
(#) djadji válasza Kovidivi hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Lehet abban valami amit mondasz.... túlbonyolítottam...
(#) Régi motoros válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Én ezt az elképzelést nem értem igazán, de lehet csak bennem van a hiba.
Egyébkén ha WiFi-s kapcsolót használsz, ahhoz minek egy másik kapcsoló? Azon eleve van egy nyomógomb, amivel bármikor programtól függetlenül tudod KI/BE kapcsolni a rákötött fogyasztót.
Mondjuk az általában csak egy áramkörös, ha kettőt kell szakítani, akkor úgy is plusz relé kellesz...
(#) djadji válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Mert a WIFI kapcsoló a fal mögött lesz. Másik esetben mert a padláson.
De mondom, nem csak a WIFIs eszközről van szó. Hanem arról, hogy 2 egymástól független helyről kajon táplálást.
PL: Kamera, a táplálás a padlásra megy, ott a kamera. Úgy tudom kikapcsolni (ha nem kell) ha kihúzom a vezetéket, ami felviszi az áramot (a fal mögött van). De szeretném távolról is bekapcsolni neten keresztül (hamégis kellene), ezért gondoltam hogy viszek fel máshonnan is áramot (ez egyszerűbb lenne), amit wifivel kapcsolgatok. DE a kettő egyszerre táplálná (pontsabban külön külön, de elképzelhető együtt is, ha valaki nem figyel).
Vagy Öntöző berendezés szivattyúja. Kapcsolgatja az automata, de jó lenne távolról is bekapcsolni, ha olyan az idő, hogy szükséges (ne gyertek pls földnedvesség méréssel, meg ilyenek, mert ahhoz nem elég okos az automata).
Szóval volna hely, ahova kellene.
De valszeg Kovidivi-nek lesz igaza. Csak van ahol nehézhes a közös "kapcsolóház" megoldása.
(#) antikzsolt válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Pedig neked egy intelligens lámpa kapcsoló kellhet. Bevezetékeled valahová és máris kész. Távolról is vezérelheted de ha akarod manuálisan is kapcsolhatod le akár fel is Legalábbis a kamerára az a legjobb és legegyszerűbb.
(#) djadji hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Másik kérdés: Gyümölcs aszaló. Van egy gyümölcsaszaló, aminek az időzítését 19 órára lehet állítani. Ez kevés. Ha aszalok, akkor 19 óránkánt újra kell indítani (sose volt még elég a 19 óra).
Hogy lehetne ezt valahogy megnövelni? Vagy valahogy távolról újraindítani a 19 órát?
Vagy vennem kell másikat ami többet tud?
A gép ILYESMI, (kb) vagyis ilyen fóliás a start-stop kapcsolója.
(#) Régi motoros válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Továbbra is azt mondom, ezt meg tudod csinálni egy Fi-Fi-s kapcsolóval. Azon van fizikai gomb,
amit oda vezetsz ki, ahova akarsz, és oda szerelsz fel, ahova akarod, egy jópofa fali nyomógombbal.
Az olyan mint egy sima fali kapcsoló, de ha úgy csinálsz, mintha felkapcsolnád, elengedés után visszaugrik alap állapotba. Ezt rá tudod kötni a WiFi kapcsoló nyomógombjára párhuzamosan.
Kis barkácsolást igényel...

De ha nem akarsz vezetékezni pluszban, akkor vehetsz rádiós vezérlésű modult is,
ahhoz szintén kapni fali érintőpanelt, amivel akár három kapcsolót is tudsz vezérelni,
és amit szintén oda teszel, ahova akarsz.

Nyomógombos WiFi kapcsoló...

Nyomógombos WiFi kapcsoló RF vezérléssel...

RF vezérlő gomb...

Egyetlen nagy átka van ennek a WiFi-s kapcsolónak, ha telefonról akarja vezérelni az ember, akkor mindenképp kell, hozzá internet is, mert valami központi szerveren keresztül lehet hozzáférni csak. Tehát hiába van WiFi de épp elment a net, akkor nem lehet hozzáférni.
Ilyenkor csak a beprogramozott időpontok szerint képes kapcsolni.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) djadji válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 10, 2021 / 1
 
A wifi manuál kapcsolójának kivezetése nem is jutott eszembe... Talán ez is játható út lenne
(#) Jana96 hozzászólása Dec 10, 2021 /
 
Sziasztok!

Van egy fürdőszobai elszívó ventillátor, ami egy külön kapcsolóra van kötve (nem a villannyal együtt van kötve). A ventillátor viszont sokszor csak sokadik felkapcsolásra indul el, és mikor elindul akkor is nagyon lassan meg halkan pörög és kb 2 perc után meg is áll (felkapcsolót kapcsoló mellett). Nagyon ritka az az eset, mikor teljesen normálisan (megfelelő fordulaton) működik, általában akkor mikor már sokat kapcsoljuk le meg fel a megállások miatt.
Én teljesen kezdő vagyok az elektronikában, de gondoltam járok egy kört vele, hogy mi lehet a probléma? A villanymotornál lehet a gond? Vagy a bekötés? Remélem valakinek ismerős a szitu és van ötlet hogy merre induljak el.

Köszi előre is!
(#) kadarist válasza Jana96 hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Szia!
Cseréld ki a nagy feszültségejtő soros kondenzátort a nyáklapon. Gyakori probléma ezeknél, hogy szépen elveszti a kapacitását, pedig nem is elektrolitkondenzátor.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Jana96 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Köszönöm a választ! Azt elfejtettem leírni, hogy szinte a legelejétől ilyen, kb másfél éves cucc
(#) Kovidivi válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Mondok jobbat. Egy plusz két érintkezős relével és egy váltókapcsolóval még azt is meg tudnád oldani, hogy mindkét helyről, egymástól függetlenül fel és le is tudnád kapcsolni a lámpát. Ilyenkor persze a wifi-nél visszajelzett világít/nem világít állapot nem mindig lenne helyes, de cserébe le is tudnád kapcsolni a lámpát, bármikor, nem csak fel...
(#) Patópali válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Szia!
Biztos vagy benne, hogy kisfeszültségű a ventilátor?
Erről semmi infó, típus, márka nem ismert.
Üdv.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Régi motoros válasza djadji hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Túl messzire kivezetni azért nem érdemes, mert a hosszú vezeték szedhet össze annyi zavart,
hogy fantom kapcsolgatásokat okozhat.
Miden esetre ha kivezeted, érdemes lehet a panelre beforrasztani egy 100nF kerámia kondit zavarszűrés miatt a test és a proci lábára, ami a gombot figyeli, ha gyárilag nem lenne.

Vagy ha messzire vinnéd, akkor optocsatolós leválasztást használni,
akkor akár több gombot is köthetsz rá párhuzamosan, ha több helyről akarod működtetni...
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) kadarist válasza Patópali hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Ezrkben szinte mindig egyszerű hálózati RC feszültségejtő tápegység van és az öngyógyuló soros kondi szokott vicceskedni.
(#) Patópali válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Szia!
Idézet:
„Ezrkben”

Pontosabb típus kellene amit ténylegesen használ. Sok Fürdőszobai ventilátor van 230 Volt -os tekercs -el. (Awenta, Vents, stb).
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) kadarist válasza Patópali hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
A hiba jellege a kondenzátorhibára utal. Volt már ilyen készülék a kezeim között és éppen ilyen hibát produkált. Ha mégis más okozza a jelenséget, akkor elnézést kell kérnem a kérdezőtől és a széles publikumtól is.
(#) Patópali válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Panel csak a pára érzékelős, időkapcsolós, idő kapcsolós ventilátorokban van. A zsalus ventilátorokban nincs mert a zsalu mozgató hőbimetál is 230 Voltról működik.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Patópali válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Idézet:
„A hiba jellege a kondenzátorhibára utal. Volt már ilyen készülék a kezeim között és éppen ilyen hibát produkált.”

Én el hiszem Neked, de ezért írtam, hogy kellene a kérdéses ventilátor típusa. Az mindent elárulhat.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2021
(#) Patópali válasza kadarist hozzászólására (») Dec 10, 2021 /
 
Ne kérj elnézést, mert lehet a Te meglátásod, tapasztalatod helyes.
Amíg a kérdező nem adja meg a szükséges paramétereket a termék beazonosításához bármi lehet. Én pedig nem vitatkozni, megbántani akartalak. Ha esetleg úgy érzed elnézésedet kérem.
üdv.
Következő: »»   3670 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem