Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3806 / 3951
(#) granpa válasza jani1987 hozzászólására (») Dec 7, 2022 /
 
Körülnézek a lomosban; szerintem lesz.
(#) Fidel hozzászólása Dec 7, 2022 /
 
Sziasztok!

Kaptam régebben egy roadster mini hi-fi kütyüt, amin semmi nem működik már rendesen, teljesen meg van hülyülve rajta a hangerő, ami nem rendes tekerőgomb, hanem két mikrokapcsoló van benne, a cd nem talál lemezt, az usb, meg sd olvasó meg eseti jelleggel lejátszik egy darabig, aztán megáll.
Szétszedtem, mindent kontakttisztítóztam, és egy rövid ideig észhez tért. De kezdi megint a hülyülést.
Viszonylag jó a hangja, műhelybe használnám, de jó lenne, ha tudna bluetooth-on keresztül fogadni zenét!
Van bt transmitterem, meg rossz füles is, amiből ki tudnék bt modult menteni.
Hová lenne célszerű ráaplikálni ezt? A magnó fej kábelére esetleg rá lehet csatlakoztatni? Vagy, hol kéne megcsapolni?
Nagyon bonyolultnak néz ki a belseje, annyi kábel van benne, hogy el se tudom képzelni, minek tömték így tele!? Van egy régebbi panasonic is, abban van kb három szalagkábel.
(#) vargham válasza Fidel hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Én is kaptam pár ilyet. Nem vacakoltam a készülékekkel, szétbontottam őket. Csak a hangdobozok maradtak. Vettem hozzájuk külön erősítőt és/vagy BT modult. Pár ezer forint csak.
Egyben minden, ha nem kell nagy hangerő.
Bluetooth + USB + SD
Erősítő
(#) DonThomasino válasza granpa hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Nem dehogy. Csak kíváncsi voltam mi az, mert nem szokványos vasnak tűnt.
(#) jani1987 válasza granpa hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Mást is néznék csak szóljál előtte.
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 8, 2022 /
 
Üdv.

Képen látható hőmérséklet szenzornál mit befolyásol az érzékelő hossza? Számít egyáltalán valamit?
Van bármi előnye/hátránya annak, hogy épp a rövidebbet/hosszabbat választja az ember?

Tippem szerint, talán a hosszabb gyorsabban leköveti a változást, lévén, hogy nagyobb felületen érintkezik a mérendő közeggel. De kimutatható e egyáltalán ez a részemről feltételezett reakcióidő változás, vagy nem mert olyan minimális. (DIY elektromos pizzakemencébe lesz.)
(#) pipi válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Sokat nem oszt/szoroz. Maga a szenzor a legvégében van egy kis kocka/gömböc ...
Képzelj egy kemencét, aminek az xxx vastag falán át benyúlik a szenzor, vagy egy edény amibe bele merül/nyúlik... Vagy meghajtják a csövet valamilyen ívben...
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Az időállandóját szerintem eléggé befolyásolja, mert át kell melegednie meg lehűlnie.
BGAzó gépben a levegő hőmérsékletét ilyen méri:
Bővebben: Link
Ez van egy kis fémcsőből kicsúsztatva és a légáramlatba ér bele. Nem tudom a te szabályzásod milyen, de ha rosszul viselkedik, érdemes egy ilyet megpróbálni.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Maga a konkrét szenzor a cső végében van, típustól függően 0.5-2 mm átmérővel bíró kis valami. A hossza inkább akkor érdekes, ha mélyebben akarod mérni a hőmérsékletet valamilyen oknál fogva. A cső a mechanikai tartást adja.
(#) Régi motoros válasza pipi hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Najó, akkor kb csak annyi a lényeg, ha hátlapra van felfogatva, a röviddel a hátlaphoz közelebbi,
a hosszúval meg az ajtóhoz közelebbi levegőt méri. Vagyis, ha kinyitom az ajtót, talán hamarabb bekapcsol, ahogy kiáramlik a meleg, és beáramlik a hidegebb levegő...
(#) Régi motoros válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Még semmilyen. A cső is üres, vagy van benne valami hővezető kitöltőanyag egyáltalán?
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
A kettő közti időt olyan 8-10 másodpercre becsülöm, jelen esetben nem oszt/szoroz, ahogy pipi írta.

Ha csak oldalról tudod belógatni, akkor érdemes a hosszabbat venni, egyébként felesleges.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Nincs benne semmi, üreges cső, abba van becsúsztatva a szenzor. K hőlem esetén ez kb. egy 0.5 mm átmérőjű mákszem. Nem biztos, hogy elektromosan el van szigetelve a szenzor a fém csőtől, erre tessék figyelni.
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Ne ba már, akkor egy földelt fém készülékházra hogy lehet felfogatni?
(#) antiktelefon válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Ami nekem van, az el van szigetelve, XinPeng electrothermal equipment factory van ráírva.
De nem tudom a PID körör milyen paraméterekkel lesz beállítva, illetve pontosan hogy mérsz, de én azért ezt átgondolnám, mert nem direktben éri a meleg levegő így. Vagy vehetsz mindkettőből is, párszáz Ft. Nálam nem működött jól, csak a sima huzalossal. Illetve olyat tudsz is gyártani, csak kell venni a hőszenzor huzalból és ahol a végét akarod, ott egy szuperkondival cseppé olvasztani.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Úgy, ahogy én is csináltam egy nagykonyhai sütőnél. Kihúzod a szenzort és raksz rá hőálló szigetelést (pl. varnish cső visszahajtva), majd mehet vissza. A fém cső finoman préselve van a menetes felöli oldalán, hasonlóan, mint ahogy amellékletben is látszik. Ezt szétnyitod vagy egyszerűen levágod, attól függően, mennyi extra cső lóg hátrafelé. A szenzortartó cső vékony falú, nem kell megijedni.
(#) Bakman válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Pizzasütő kemence, nem BGA, felesleges túllihegni, pár fok ide-oda oly mindegy.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Pizzás ismerősöm ezen nagyon összeveszne veled. De a PID lelkivilága sem biztos értékeli ezt, a kör stabilitása miatt sem árt, a gyors a szenzor.
Amúgy megnéztem, amit a képre raktál, az tényleg vezet.
Bővebben: Link
Az ilyen el van szigetelve.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Közben eszembe jutott, hogy van itthon két szenzorom és egy szenzortartóm, amiből kiszedtem a szenzort mert máshova kellett. Lásd melléklet, nem űrtechnika.
(#) Bakman válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Elhiszem hogy ott, ahol a molekuláris gasztronómia hívei sütnek/főznek, a 0.01 °C is számít.

Időnként hódolok eme finomságnak itt-ott, és nem hinném, hogy pl. a fatüzelésű (vagy régebbi, elektromos) kemencében PID szabályzás dolgozik, ennek ellenére finomak az azokban készültek is.
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Hát ez lelombozó. Azt hittem, legalább valami hővezető anyaggal ki van töltve az a cső.

Nekem mindenképp (szerintem) szigetelt verzió kellene, egy REX-C100 vagy hasonló modulhoz lesz.
A készülékház meg egyértelmű, hogy földelt lesz, és a fűtőszál is a készülék házra lesz felfogatva,
ami természetesen szintén földelt. Nem tudom, ha nem szigetelt a szenzor, az bezavarhat e a vezérlőnek.
(#) Bakman válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Lelomboz? Ennyi pénzért mit vártál? Vagy szigeteled magad (lásd melléklet), vagy eleve szigeteltet veszel, lásd antiktelefon linkjét. Előbbihez: vágsz egy darab varnish csövet, a felét ráhúzod a szenzorra, másik felét visszahajtod, az egészet betolod a csőbe, majd rögzíted az egészet úgy, hogy a csövet finoman összenyomod.

szerk.:
Nem mindegy, hogy ki van-e töltve a cső vagy nem? Sütőben mit számít 1 °C ide-oda? Ettől többet csalhat maga szenzor feldolgozó egysége.
A hozzászólás módosítva: Dec 8, 2022
(#) Régi motoros válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Értem én...
(#) Fidel válasza vargham hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Nem szeretnék építeni, a meglévő sz...okból szeretném megoldani, nincs kedvem se dobozolni se.
Nem az a lényeg, hogy legyen még egy zenegép, hanem a meglévő holmikból valami használhatót összedobni.
Van még két autó rádió is, az egyiken talán van bemenet is külön, de azokat is dobozolni kellene, azt sem annyira szeretném!
(#) Suba53 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Idézet:
„molekuláris gasztronómia”

Ilyenről eddig még nem is hallottam.
Aztán megkérdeztem jó barátomat, és tényleg létezik.
(#) Davidd válasza vargham hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Én is használtam ilyen modul, hűtéssel a végfok icn. 4 ohmos autós hangszórókkal, 24V os tápról. Nagyon jól, hangosan szól.
(#) vladcepes hozzászólása Dec 8, 2022 /
 
Sziasztok!
Ha valakinek lenne kedve tudna abban segíteni, hogy megnézze jól értelmezem? Az alaplapon jobboldalt a C60,C62,C64 -es kondikat cserélném. PDF-en C21,C25,C26 lenne?
Köszönöm!
(#) antiktelefon válasza vladcepes hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Annak tűnik, vagyis okot nem látok arra, hogy ne az legyen, de nem is mondható 100%-ra, mert a másik lába nem követhető. De ha oldalról sem látható repedés szemmel és nem zárlatos, minek cserélnéd?
(#) vladcepes válasza antiktelefon hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
Köszönöm!
Kaptam egy ilyet kölcsönbe, körbe mértem ott a diódákat ellenállásokat(van egy pár ellenállás is ami hibás) kondikat is. Ennél a három kondinál nem mutat semmit a műszer. Találtam 3 db zárlatos diódát, 2 db 4148-as rajz szerint. Az alaplapon baloldalt a D10-es ,PDF-en ha jól értem D9-es PSMA30A ez nem tudom milyen diódát vegyek ide.

7.jpg
    
(#) Fidel válasza Davidd hozzászólására (») Dec 8, 2022 /
 
És szépen is szól, vagy csak hangosan? Nem mindegy!
De hiába ajánlgatjátok ezt, meg, hogy vegyek erősítőt, attól én még egész mást kérdeztem!
Következő: »»   3806 / 3951
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem