Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3812 / 3949
(#) sugábor hozzászólása Dec 27, 2022 /
 
Nagyon kérem, bocsjtassk meg nekem tudatlanságom. Szeretnék készíteni egy kb. 50-60 ledes fényfüzért. Kérném ehhez a SEGÍTSÉGET, MIRE FIGYELJEK,stb. Előre is köszönöm.
(#) antiktelefon válasza sugábor hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Milyen ledeket akarsz? Illetve csak világítson? USB, 12V táp valami régi 32V nyomtató táp, mid van?
(#) JZoli válasza Jonni hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Ez egy bonyolultabb KIT:
Bővebben: Link
Vagy ez:
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
(#) Marty McFly hozzászólása Dec 27, 2022 /
 
Sziasztok!

LM386 os IC vel lehet olyan erősítőt építeni aminek változó amplitúdójú bemeneti jel esetén is állandó a kimeneti jel amplitúdója? Szinuszos jelet erősítenék.
(#) tufatofu válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nem a dinamika kompresszorra gondolsz?
(#) Marty McFly válasza tufatofu hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nem és nem is limitert szeretnék. Csak van egy pár volt amplitúdójú szinusz jelem amit smitt triggeres CMOS áramkörökhöz szeretnék illeszteni. Viszont a jelforrásom a frekvenciaemelkedésével nagyobb amplitúdóval szolgáltatja a jelet és nem akarom túlvezérelni sem az lm386 ot mert azt jeltorzulást fog eredményezni.
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nem kell ennyire túlkomplikálni, lásd itt (Figure 3): Key Benefits of Input Overvoltage Protected Op Amps in Systems (Analog Devices).
(#) sugábor hozzászólása Dec 27, 2022 /
 
Köszönöm! Megoldódott a kérdésem.
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Tehát D1 és D2 zéner diódák behatárolják a bemenő jel amplitúdóját így a kívánt erősités beállítása után állandó maradhat a kimenő jelem?
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
(#) moltam válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Miért kell állandó amplitúdó? Ha a frekvencia a lényeg nullátmenet detektort kell csinálni, ami négyszöget csinál a szinuszból.
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nem, nem lesz állandó a kimenő jel, a hullám felső rész le lesz csapva. Arra, amire neked kell, bőven jó lesz.
(#) Marty McFly válasza moltam hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Egy műveleti erősítőből fabrikált smitt trigger pl? Vagy van esetleg egy jól bevált alapkapcsolás erre?
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Végülis igaz a smitt trigger csak tovább "torzítja" (négyszöggé alakítja) ezt is.
(#) moltam válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Szerintem a schmitt trigger jó, megfelelő billenési ponttal és a bemenő feszültség megfogásával. Láttam még olyat hogy két antiparallel dióda az opamp +- on és ide ment áramkorlátozás után a jel és billegtette telítésbe, de az lehet zavarérzékenyebb. Van ide speciális "vr conditioner" ic ami pontosan érzékel de az ha csak fordulat jel kell és a pozíció lényegtelen szerintem szükségtelen és drága. Ha generátorhoz lesz fordulat szabályzás, ajánlani tudom még az lm2907 ic t. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
(#) Bakman válasza Marty McFly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nem lenne egyszerűbb olyan szenzort használni, ami eleve négyszög jelet szolgáltat? Pl. valamilyen indukciós szenzor.
(#) Marty McFly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Nos ha a "Mi van a fiókba" elvet követjük, és gyakorlatilag egy műveleti erősítő kell mindössze néhány ellenállással pluszba akkor nem tragikus a helyzet így sem, plusz az ilyen projektekben mindig az a jó hogy tanulhatok valami újat.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2022
(#) Gafly válasza Bakman hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Gyanítom, hogy ez még a háromfázisú aggregátorhoz lenne, tartani az 50 Hz-et...
(#) Marty McFly válasza Gafly hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
Így igaz.
(#) Jonni válasza JZoli hozzászólására (») Dec 27, 2022 /
 
A második link jónak tünik.


Egy kicsit drága de ha csak ez van...
(#) jimitek hozzászólása Dec 28, 2022 / 2
 
Sziasztok!
Még okt. 18-a környékén volt egy felvetésem, hogyan lehetne hatékonyan megoldani 2db NiMh akkuval egy LM4562 IC-vel hajtott mikrofon erősítőt, 9V-ról.
Sokan elleneztétek a elképzelésem (teljesen jogosan), viszont mostanra elkészültem a konstrukcióval, így arra gondoltam megosztom itt is, hátha valaki talál benne hasznos megoldást, információt / részletet, vagy az egészet.
(Van néhány teszt vizsgálat, képekkel, adatokkal, eredeti hangfájlokkal)

Annak ellenére, hogy nagyon zajkeltőnek vélitek a step-up konvertereket audió célra (van azért ami tényleg problémás) sikerült összeraknom egy olyan konstrukciót, olyan alkatrészekből, ami végül teljesen kiküszöböli az elektromágneses, és egyéb zajt.

Nem húzom tovább a szót, van egy, ha nagyon nem is szakmai, de részletes leírásom a szerkezetről, tapasztalatokról, hibákról, és megoldásokról, így ott tudtok informálódni, vagy akár itt ízekre is szedhetitek, micsoda egy elvetemült ötlet ezt így megcsinálni.
Amúgy simán átalakítható Li-ion-os akkukra a szerkezet, csak persze némileg át kell alakítani az áramköröket.
Mellesleg ez a nyák lemezekből épített doboz dolog meglepően strapabíró! :O

https://jimitek.hu/web/site/contents/elektronika/test/Mikrofon2023/
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2022
(#) SzervízMacska válasza jimitek hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Nagyon szép a kivitelezés, viszont rca kábellel csatlakozó mikrofont még nem láttam. Alapból is, hogy univerzális legyen, erősítés-szabályzási lehetőséget illett volna rá tenni, két bemenet esetén meg végképp.
(#) jimitek válasza SzervízMacska hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Köszi!
10 évvel ezelőtt még 3,5-ös jack-et használtam, de rendszeresen recsegést hallottam ha mozgattam, de néha mozgatás nélkül is, ezért tértem át RCA-ra akkoriban, és most meg se fordult a fejemben, hogy ezen változtassak, de ki tudja mit hoz a jövő.
Erősítés van 0-20-40dB (ott van a képen és a leírásban is).
Sajnos potméter nem lehetett, mert sztereó potik nem tartják teljesen szinkronban az értékeiket, így simán egyik oldal hangosabb lehet a másiknál, a kapcsolós kivitel viszont 1%-os ellenállásokkal van pontosan kimérve, így nincs észlelhető probléma.
(#) Régi motoros hozzászólása Dec 28, 2022 /
 
Tud valaki információt adni avval kapcsolatban, hogy egy 6032 méretű ellenálláson hány W -ot lehet elfűteni? Cserélnem kellene egy BMS áramkörön, mert az eredeti 100mA vajmi kevés.
(#) elektrofun hozzászólása Dec 28, 2022 /
 
Sziasztok!
Ismertek olyan touch boardot ami ehhez hasonlóan működik?
(#) Bakman válasza elektrofun hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Mire gondolsz pontosan? Amit mutattál, az pont úgy működik, nem csak hasonlóan. Kicsit fura "touch board"-nak nevezni, mert ezen a lapon van egy csomó IC, mindenféle tudással.
(#) nedudgi válasza Régi motoros hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
6432 metrikus méretre gondolsz? Az jó esetben 1W.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2022
(#) Régi motoros válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Nekem itt a PCB vonalzón 6032 van írva, ahhoz néztem. Tolómérővel mérve is 6x3.2mm.
Az 1W nem biztos hogy elég volna, lehet akkor jobban járok, ha veszek normál drótlábúból 2-3W -ost.
(#) elektrofun válasza Bakman hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Nekem pont egy ilyen funkciókkal bíró cucc kellene, de ezt már nem lehet rendelni amit linkeltem. Valamilyen alternatív megoldásra lenne szükségem. Az unokaöcsémnek szeretnék egy olyan falat készíteni, amit ha megérint, akkor hangot ad ki. Pl. megnyomj a tehén gombot és kiad egy múúúúú hangot
(#) Bakman válasza elektrofun hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Érintőkapcsolóból Dunát lehet rekeszteni. MP3 lejátszónak a DFPlayer mini-t javaslom. A kettő közé pedig olyan mikrokontrollert, amilyet tudsz programozni. Nem ismerem a linkelt modult de nagy valószínűséggel az is csak néz ki a fejéből program nélkül.

szerk.:
HEStore-ban van mindkettő.
A hozzászólás módosítva: Dec 28, 2022
(#) elektrofun válasza Bakman hozzászólására (») Dec 28, 2022 /
 
Szuper! Nagyon köszönöm!
Következő: »»   3812 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem