Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   547 / 3947
(#) Action2K válasza proli007 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Tudom, 0,36mW. De ezen kívül 2Ft-al olcsóbb lenne az áramkör, meg... :hide: ...meg tudom hova menjek
(#) gammabuta válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
koszi, jo a rajz!
ha kesz a bringa hozza ki is probalom ugy, aztan majd ha megy akkor elgondolkozok valami vesztesegmentes szabalyzason de az meg odebb van.
(#) zoka válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Köszi!

Akkor azt meghagyom
Bár szimulációba nem hiányzik
(#) webinas hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Sziasztok!
Véletlen SMD IC-t vettem, és nem tudom, hogy hol kezdődik a láb kiosztás.
Leírás szerint jelölve van egy karikával, de ezen nincs semmi.
Tudnátok segíteni?
Talán egy támpont lehet, hogy az egyik hosszanti felső éle le van törve 45°fokban.
(#) Sir-Nyeteg válasza webinas hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Az a "bázisoldal" azon van az 1-es láb.
(#) webinas válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Köszönöm!

Rajzolhatom át a nyákot.
SMD IC-nél már macerás egy zsinort elvinni két láb között.
(#) zoka válasza proli007 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Szia!

Ezt lerajzoltam magamnak én is Multisimbe, korrektül működik, viszont csak az R1 és C1 nélkül. Ha azt is berakom, az blokkolja az egészet, és nem reagál a gombnyomásra.
Gondolom ez az R1 C1 csak azért kellene, hogy kikapcsolt táp mellet, amikor az IC még kap áramot egy külön tápból, akkor ne reagáljon a gombnyomásra.
De gondolkodtam egy olyan megoldáson, ami a képen van, hogyha nincs táp, akkor a tranzisztor bázisára nem jut fesz és nem működik.
Nem tudom, ez így jó lehet-e ?

Köszi!

kép.JPG
    
(#) vicsys válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Azért köszönöm, hogy foglalkoztál vele!
(#) kiskacsa2009 válasza zoka hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Az akksi minek???
(#) Krisz015 hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Sziasztok! Nekem egy olyan áramkör kellene amivel 2.4V-ból elegendő feszültséget tudok biztosítani 6 db párhuzamosan kötött fehér LED-nek. Ezt hogyan lehetne megoldani?
(#) zoka válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Az aksival biztosítanám az IC folyamatos tápellátását, hogy a legközelebbi bekapcsolásnál tudja, hol tartott.
Persze sokkal elegánsabb lenne valami memóriaféle, aminek tartalma áram nélkül is megmarad. :yes:
És még eszembe jut, hogy ez lenne jó, az lenne jó, és a végén tényleg a PIC az egyedüli járható út.
(#) Negyedik Zol hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Helló!
Hogy kell fóliakondenzátort készíteni házilag?
Köszi
(#) zoly15 hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a kapcsolást, minden működik rajta de maga a "taps kapcsoló" nem.. :no:
Nem értem mi lehet a gond, annyira minimális az alkatrész hogy működnie kéne.. De nem teszi..
Méregettem, a mikrofon jó, minden jó helyen van..
A rajzon mellékelem a mért feszültségeket..
Ha valaki tud segíteni, kérem segítsen..
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) Norberto válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Ajánlom próbálgatásra a közös bázisú alapkapcsolás megépítését: LINK
(#) gg630504 válasza Negyedik Zol hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Egy réteg szigetelő nájlon, folpack;
rá egy réteg vezető alufólia ( fegyverzet ),
rá mégegy réteg szigetelő,
rá a másik réteg vezető.
A fegyverzetek ne érjenek össze, azaz kisebbek legyenek a szigetelőknél.
(#) zoly15 válasza Norberto hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Hehez már nekem késő van, hol a bemenet, az egyik végét látom a másikat nem, de nem néztem olyan nagyon..
Majd holnap frissen..
Valami műveleti erősítővel nem lehetne jobb eredményt elérni?
Nekem fontos lenne a nagy érzékenység...
Korábban építettem egy mikrofon előerősítőt, de nem tudom hogyan szűrjem ki hogy csak a magas hangokra reagáljon?
Vagy csak sorosan egy kondenzátor mint a rajzon?
Ez van nekem megépítve..

Üdv!
(#) mex válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
A tranyó kollektorellenállását cseréld ki 3.3k-ról 10k-ra, és az R1 legyen 56-62k közti érték. A bázis-test közti 220k ellenállást cseréld ki trimmerpotira a kisérletek idejére, és ezzel állitsd be az érzékenységet.
De az egész kapcsolás csak játék, komoly szűrés nélkül nemsokat ér. Ifjúkoromban a csajomat kápráztattam el egy ilyen kapcsolással, volt amikor éjszaka minden jel nélkül felkapcsolódott, a tápfesz szűretlensége miatt..... :yes: :yes:
(#) zoly15 válasza mex hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Szia!
Köszönöm!
Feltételezem neked az "r1" ellenállás a mikrofon és a tápfesz közötti 1.5K-s ellenállás?

Üdv!
Mekkora mértékű szűrés kéne ehhez?
Én úgy tervezném, hogy a hálózati 230V ról valami osztóval hajtanám mint egyedek a LED-et, vagy nem jó ötlet?
(#) mex válasza zoly15 hozzászólására (») Júl 3, 2009 /
 
Direkt nagy R betűt irtam, ez az 555 2-es lábára kapcsolódó 47K ellenállás. A 2-es láb ha a tápfeszültség 1/3 részénél kevesebb feszültséget kap inditja az időzitést. Ha az R1-et növeled közelitesz ehez a határhoz, a tranzisztor a 100nF-on keresztül könyebben letudja ez alá vinni a feszültséget, ergo érzékenyebb lesz.
A vázolt tápellátást nem tartom jó ötletnek, márcsak a hálózati zavarok miatt sem, az életvédelmi kérdésekről nem is szólva.
(#) nagy hoho hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Helló !Néhány nappal ezelőtt Valaki közöl egy linket ahol a Hobbi Elektronika füzetek illetve nagyon sok elektronikai szakkönyv hozzá férhető volt. De mivel djvu fájl volt nem tudtam letölteni. Most már meg van a letöltéshez szükséges program de most nem találom a fenti linket. Ebben kérem a segítségeteket.
Köszönettel: nagy hoho.
(#) zoly15 válasza mex hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Szia!
Bocsi, tegnap nem kapcsoltam, hogy van R1-is..
Az érintésvédelmet tudom hogy semmihez sem szabadna nyúlni..
A zavarok mekkora mértékben nagyobbak mint pl egy Trafótól vagy kapcsolóüzemű táptól?

Üdv!
(#) Krisz015 hozzászólása Júl 4, 2009 /
 
Esetleg valaki tud erre megoldást: #466663 ?
(#) Szebence hozzászólása Júl 4, 2009 /
 
Sziasztok!


valamelyik nap elgondolkodtam rajta, hogyan működnek a parkolóházakban lévő fizetős kapuk, sorompók...
Ugye megállunk, amikor be akarunk menni, kapunk egy mágneskártyát, majd kifelé menet annak alapján, hogy mikor jöttünk a kártya kikalkulálja az összeget, illetve a gép. Nem is ez a lényeg. Multkor csak úgy próbaképpen gyalog mentem egy ilyen sorompóhoz megnyomtam a gombot, ami hatására ki kellene adni a kártyát, de nem történt semmi. Engem az érdekelne, hogy milyen elven, vagy hogy érzékelik ezek a rendszerek, hogy ki-mivel van ott? Gyalogosan vagy gépjárművel...
(#) SzervízMacska válasza Szebence hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Csak tippelek. Egy fénysorompó van valahol felszerelve, ahol a kocsi orra megáll. Ennek, és a nyomógombnak a jelét a berendezés egy "AND" kapuval összekapuzza. Tehát csak akkor történik nyomtatás, ha mindkét feltétel teljesül - szerintem...

Üdv.: SzervízMacska
(#) Sir-Nyeteg válasza Szebence hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Rengeteg lehetőség van erre még!
Valamelyik parkolóházban meglepődve tapasztaltam, hogy még a rendszámomat is rányomtatták a kapott parkolójegyre. Kifelemenet gyalog kellett fizetni, de a sorompónál kártyát nem kellett leadni, hiszen a sorompónál a kamera azonosított rendszám alapján, hogy már fizettem, így egyből kiengedett.
Ill van Bp-tétényben egy szűk aluljáró, ahol lámpa engedi autókat vagy egyik, vagy másik irányba. Mint kiderült, rá kell gurulni autóval a lámpa melletti fehér vonalra, és akkor érzékel a lámpa, hogy van várakozó, és (kis logikával is megfűszerezve) ez alapján vált a lámpa. Ott pl az aszfaltban van egy indukciós érzékelő valószínűleg.
És még ki tudja, hogy hány módszer lehet az autó felismerésére...
(#) Szebence válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Értem, köszönöm mindkettőtöknek a választ. Csak valamelyik nap egy ilyennel szembe várakoztam és elgondolkodtam, hogy működhet a rendszer...
(#) snorbi hozzászólása Júl 4, 2009 /
 
Hello!
Nem vagyok profi hangszórók terén és szerintem kezdő a kérdésem is. Az van, hogy vettem használtan 1 db számítógép hangszórót. Sikerült beüzemelni és szólt is rendesen egymagába. De mikor rákötöttem egy régi 10W-os hifi hangszórót(amivel előtte semmi baj nem volt) mind a két hangszóró nagyon halkan szólt. Akitől vettem azt mondta hogy nála jól működött, de azt is mondta, hogy kis cool sound hangszórókat rákötött és amikor feltekerte a hangerőt elkezdtek füstölni.
Kérdésem, hogy mitől halk?
Hallottam olyat hogy esetleg az ohm miatt lehet de hangszóróra az van írva hogy 4/8 ohm a hifi hangfalra pedig 4 ohm.
(#) Fodor válasza zacc hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Utánanéztem és az STK4050 kevesebbet diszipál, mint az STK4048.

STK4048: (min 150W) Thermal resistance qj-c 1.2 °C/W
STK4050: (min 200W) Thermal resistance qj-c 0.95 °C/W

Ebből megálapítható, hogy az STK4050 kevesebbet fog diszipálni, még ha kiis van hajtva XD.

Köszönöm szépen a segitséget mindenkinek, bár az STK4050-ről még mindig nemsokat hallottam
(#) Fodor válasza snorbi hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
Elég bonyolult a megfogalmazás, de.
Kérdéseim a következők:

-Mekkora a hifi, vagy erősitő inpedanciája, amivel meghajtotad a hangszórókat?

-Sorosan, vagy párhizamosan kötötted-e be a hangszórót, vagy két különbözőt kötöttél sztereóba egy hifire/erősitőre?

(#) snorbi válasza Fodor hozzászólására (») Júl 4, 2009 /
 
1. kérdésre válasz:
Egy pc hangszóróra voltak rákötve aminek 4 ohm az inpedanciája.

2. kérdésre válasz:
Amennyit értek hozzá, szerintem soros kötés(nem biztos) volt.
Következő: »»   547 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem