Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2139 / 2488
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Jan 26, 2019 /
 
Ebben az állapotban nincs termikus kapcsolat a végtranzisztor és a ZD502+Q504 között, utóbbiak stabilizálnák a nyugalmi áramot.
A VR502-t tekerd a legnagyobb ellenállást adó irányba, ez eredményezi a legkisebb nyugalmi áramot. Hűtőbordára fogatva végezheted majd el a 3 mV beállítását.
Durva hiba kiszűréséhez ajánlom távolítsd el a végtranzisztorokat és e szerint járj el.
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 

Hű.Akkor ez az egész azért van,mert a tranzisztor elkezd üzemszerűen melegedni,és a hőkompenzáció nem tudja követni?
A ragasztót én vágtam el,hogy ki tudjam forrasztani a véget,hogy megmérjem.
A slusszpoén az,hogy mindezt úgy tudja produkálni,hogy közben szól.
(Persze a nem zárlatos oldal)
A csont zárlatos oldalból a meghajtókat kivettem,tulajdonképpen csak így tudok próbálkozni.
Itt a mérőpontok közt nulla a feszültség.
Itt olvadt ki teljesen a 1298 hűtőfelüete,és a panel is kissé megbarnult.
Itt esélyesebb a 1298 csere?
Nagyon köszönöm a segítséget.
Mindig tanulok valamit.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Helló! Megvannak a képen karikázott pontok feszültségei. Van +40V és -40V a táp puffereken mérve. A hangszóró kimeneten is kint a -42V.
(#) reloop válasza Uviktor hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Ha az eltávolított meghajtók alatt a Q505, Q507 pozícióban lévő tranzisztorokat érted, akkor a mellékelt ábra szerint vizsgálható az uPC1298.
Testhez képes A ponton +1 V, B ponton 0 V, C ponton -1 V feszültséget várunk, mérd meg nálad mi a helyzet!
Szerk: ha van bent végtranzisztor, az egyik B-E lábait kösd össze, nehogy kinyissanak!
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2019
(#) krisz69 válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2019 1 /
 
A tekercsek éppek. Zener diodát. Dzvel jelöl a nyákon. Ez még sima D4
(#) Beringer 600 hozzászólása Jan 27, 2019 /
 
Sziasztok!
Érdekel ez a fetes kapcsolás,át néznétek hogy működőképes e?
Előre is köszi.
(#) videoton6363 válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Közben kiszedtem az összes tranyót, és mindet kimértem. Persze mindegyik jó a multi szerint. Megmértem másik multival is, biztos ami biztos alapon, de továbbra sem jelzett egyetlen hibát sem. Kezd felhúzni a dolog
(#) Uviktor válasza reloop hozzászólására (») Jan 27, 2019 /
 
Nagyon köszönöm a segítséget.
Ma nem tudtam vele foglalkozni,de amint időm engedi,elvégzem a mérést.
Köszönettel
UV
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Ma délelőtt gép közelében leszek, megrajzolom miket kell még megmérni.
(#) jimmi12 hozzászólása Jan 28, 2019 /
 
Sziasztok,
A Grundig erősítős téma eléggé "halottnak" tűnik, ezért gondoltam, hogy itt kérek némi segítséget...
Javítottam egy Grundig R2000-2-es rádiós erősítőt, kompletten cserélve lettek a végfok tranzisztorok (T515,T511,T514,T114,T115,T11) a hozzájuk tartozó 0.22R-es ellenállások és oldalanként a (T112,T113,T512,T513) meghajtók. Élesztéskor először az egyik oldal melegedett (terhelés nélkül), gondoltam be kellene állítani a nyugalmi áramot, de amikor hozzáértem az R147-es potihoz, szétesett. Sajnos 1k5-ös potit nem találtam sehol, ezért 2k2-essel helyettesítettem (mindkét oldalon, mert a másik is hibás volt). A kapcsolási rajz alapján az R151 ill. R551-es ellenálláson beállítottam a 8.7V-ot. A készülék szól, tisztán, nem torzít, viszont kb. 5perc alatt a hűtőborda hőmérséklete eléri a 60-fokot (feljebb nem megy) és a T109,T509-es tranzisztorok is melegnek tűnnek. Nem tudom, hogy ez "normális"-nak mondható, vagy valami hibára utalhat?
Üdv.: Imi
(#) reloop válasza jimmi12 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Szia! A végtranyó emitter-ellenállásokon találod az X és Y mérőpontokat (SM 13. oldal). A két mérőpont között legyen 8-10 mV a feszültség.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
A két piros körrel jelzett fóliaszigeten mekkora a feszültség a gnd-hez képest?
Ezek a meghajtó és az előttük lévő fokozatok tápfeszei. Úgy látom, hogy egy-egy 10 Ohmos ellenálláson keresztül csatlakoznak a tápsínhez. Mindössze párszáz mV-al lehet kisebb a feszültség rajtuk mint a fő tápsínen.

táp.jpg
    
(#) subwoofer220 hozzászólása Jan 28, 2019 /
 
Sziasztok!

Adott egy épített erősítő,és a minap "beleszereltem" egy equalizert.
Minden rendben,szépen ugrál. De ha leveszem a hangerőt akkor nem csak látni ,de hallani is lehet az equalizert!

Az előerősítő input-ból kapja a jelet.
Ezt a jelenséget hogyan lehet orvosolni?
Light Dual Adjustable 12 Stereo Level LED indicator

Készítettem egy videót is:equalizer
(#) reloop válasza subwoofer220 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Szia! Equalizert írsz és kivezérlésjelzőt linkelsz, szerintem az utóbbiról lehet szó. Ott van a leírásában, hogy ha zajos, használjunk hozzá árnyékolt vezetéket.
(#) jimmi12 válasza reloop hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Szia, megy neked egy nagy pacsi !
A megadott pontokon sikerült beállítanom 10-10mV-ot, azóta kb. 1 óra járatás után is csak 23-24fok a borda hőmérséklete. Hálás köszönet a segítségért!

ui.:a mute funkcióval még lesz egy kis dolgom, nem működik rendesen, meg még 2db izzó kell a skála világításhoz és újra gyári fényében fog ragyogni.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Ugyanannyi feszültség mérhető a karikázott pontokon, mint a táp puffereken. Multiméter egyenáram állásba 200V méréshatárnál. 41,8V és -41,8V
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Délelőtt otthon leszek, megpróbálom az összes pont feszültségét megjósolni. Zavar hogy nem tudok telefonon rajzolni. Na majd holnap.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Rendben! Nagyon szépen köszönöm a fáradozást
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 / 1
 
Nagy vonalakban a fólia oldalra oktojáltam az alkatrészeket. A diódákat (5,6V zénereket is) piros nyíl jelképezi. Világoskék téglalap az ellenállásokat. Sárga vonal az átkötéseket. Vékony sárga lencse a kis értékő kondikat, ezeket nem is kell egyenáramú szempontból figyelembe venni. Kék körök az elkók. A tranzisztorokat sárga gömbölyített téglalap jelzi, az emittereket külön pöttyöztem. A piros emitterek PNP, a kékek NPN tranzisztorokat jelölnek.

A hat tűs csatlakozón a fekete dróttal nem jó pontokat kötöttél össze, mert a készenléti lábat a gnd-re tetted, nem a + 15V-ra. Ettől a csatlakozótól jobbra lévő áramköri részlet egy zárlatvédelem. A pozitív félperiódusban a nagy emitterellenállást figyeli, és ha megnő rajta a feszültségesés, az említett készenléti láb jelét testeli, így leállítja az erősítőt.

A képen figyeld meg a csatlakozón az átkötést, és úgy forraszd össze. Mindjárt egy másik képet is küldök, mit kell mérni.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019

pontok.jpg
    
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Jan 29, 2019 / 1
 
A kis négyszögek a multit jelképezik. Nyilván a polaritás nem lényeg, csak bejelöltem hogy melyiknek kellene a pozitívabbnak lenni. Most nem mind a gnd-hez képest mérődik.

Előtte szakadásméréssel még kikapcsolt állapotban ellenőrizd a két nagy porcelán ellenállást, bár valószínűleg jók.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
A két nagy emitter ellenállást már régebben kimértem, azok jók. Otthon akkor nekiveselkedek a méréseknek. Kb este 7 felé állok neki.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Délutános vagyok, a fórumon leszek, csak nem tudok rajzokkal dolgozni.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Nos, kijavítottam a 6 pin-es csatin az átkötést. Stabil 39,8V tápfeszültség mérhető, persze mínuszban is. A hangszóró kimeneten mindössze 100mV-ot mértem.
(#) videoton6363 válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Mérőpontok feszültségei:

1. 0,48V
2. 0,58V
3. 5,75V
4. 14,4V
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Így érthető, hogy mérve minden tranzisztor ép. Egy közülük kicsit szivároghat, így elviszi a kimenetet lekapcsolt állapotban. Délelőtt megnézem PC-n.

A V208 gyanús.
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2019
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Az egy 2N5401 jelű tranya. Mi a szerepe a kapcsolásban? Megjegyzem, a végfokok helyére nem egyező értékű ellenállások kerültek. Egyik 220 ohm, a másik 120 ohm.
(#) diginewl hozzászólása Jan 29, 2019 /
 
Tiszteletem az Uraknak!
(Nem vagyok szaki.)
Egy kis segítséget szeretnék kérni:
Van egy jó régi sony str gx707es két csatornás rádióerősítőnk. Ennek van 4+1 külső jelről (LINE in) bemenete. A külső jel bemenetek között egy motoros egység vált. Mivel már vagy 25 éves, ez a jelválasztó nem tökéletes, így előfordul, hogy az egyik csatorna (jobb, vagy bal) alig szól. Mit tudnék csinálni vele? A motor, és a fogaskereke látszik csak ki. Az egész szépen fémesen leárnyékolt, azaz csak így simán nem férek hozzá. Ha valahogy ki tudom forrasztani a nyákról, akkor belül kipucolhatók az érintkezők? Vagy inkább kössem át ezt a bemenet választót fixen egy bemenetre? Hiszen szinte csak egy külső csatornát erősít, a rádiót meg nem használjuk rajta.
Köszönettel: Jenő
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
A két ellenállás csak azért kellett, hogy a meghajtó tranzisztorok emittere kikerüljön a kimenetre. Végtranzisztorok nélkül ugyanis nem működne a negatív visszacsatolás. Végül is a végtranzisztorok helyt hidalja át.

A V208 egy áramtükör. Vagyis a vele alkotott áramkör. Amíg a bemeneti differenciálerősítő páros egyik tranzisztora direkt vezérli a pozitív oldali nagyjelű fokozatot, addig a másik felének kellene a negatív oldalit. Viszont a közöttük van közel 80V feszültség, meg 180 fok fáziskülönbség. Ezt a völgyet hidalja át ez az áramtükör. Szó szerint tükör, mert a pozitív tápról a negatívra tükrözi a jelet. Mivel tükör, fordított (180 fokkal elfordult) irányú áramot ad a kimenetén, mint ami bemegy.

Holnap még teszek mérési pontot fel. Ha igaz, nem lesz több.
(#) videoton6363 válasza tothbela hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Így már értem a működését. Egyébként van ennek az 5.1-es mélyládának a bemeneti panelján egy 0/180 fok fázis kapcsolója. Gondolom annak semmi köze a jelenlegi helyzethez. Csak a mélyhangszóró fázisát lehet vele eltolni, ezzel finomhangolni a térben elhelyezett háttérsugárzókhoz, front dobozokhoz, centerhez.
(#) tothbela válasza videoton6363 hozzászólására (») Jan 29, 2019 /
 
Így van. Annak az akusztikus dolgokhoz van köze, mi meg most a villamos jelet szeretnénk rendbe hozni.
Következő: »»   2139 / 2488
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem