Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2269 / 2486
(#) krapulax6 válasza macsi01 hozzászólására (») Aug 15, 2020 /
 
A linken egyertelmuen le van rajzolva...
(#) Dudesky hozzászólása Aug 18, 2020 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket kérném egy Harman/Kardon AVR161-es erősítőnek a tápegységével kapcsolatban.
A fő hiba jelenség, hogy a szimmetrikus tápfeszültségnél terhelés nélkül csak 17V-ot mérek terhelésen(vissza dugót csatlakozónál) ez leesik 1.5v ahol alapesetben 45v-nak kellene lennie . Sajnos nem igazán tudom hogy hol keresem a hibát ennyire nem vagyok képben a kapcsoló üzemű tápegységekben.
(#) krisz69 válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 18, 2020 /
 
Oszciloszkop nélkűl szinte javíthatatlan. Meg kellene nézni a kondenzátorok állapotát nem a kapacitás vesztett vagy kiszáradt kifolyt stb. Meg kell mérni meg a van a vezérlő jel . Müködik e vezérlés rendesen. De valószínűleg nem
! Eleg összetett egy pwm táp.
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 19, 2020 /
 
Mielőtt a végfok tápját méregeted, meg kell nézni a készenléti feszültségeket. Ha ezek rendben vannak, akkor tud beindulni a nagy táp. Vélhetően nem lesz minden aktív, de a vezérlő panel kell hogy kapjon feszültséget, mert nélküle nem fogadja a távirányító jelét.
Itt jegyzem meg, hogy ha a fő proci a beteg, nem fogja elindítani a tápot akkor sem, ha az hibátlan. Ez sajnos nagyobb százalékban fordul elő mint a táp hiba.
(#) Dudesky válasza tothbela hozzászólására (») Aug 19, 2020 /
 
Sziasztok az összes többi feszültséget végig mértem és minden rendben van a megadott feszültségeket mérem kivéve ugye a fő tápon továbbá az erősító gond nélkül bekapcsol van osd menü is csak ugye egyrészt nagyon halkan szól ha meg feljebb tekerem akkor borzasztóan torzít de gondolom ez az alacsony tápfeszültség miatt van.
(#) Dudesky válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 19, 2020 /
 
A kondenzátorokra én is gondoltam látszólag külső hibát nem látok tehát nincsenek ki folyva kapacitást még nem mértem egyébként rendelkezem olyan multiméterrel ami 2000µF-ig képes mérni ezzel viszont a nagy kondenzátorokat nem tudom meg mérni mert 2200µF-osak ez mérés határon kívül van. ja és jól tudom hogy az elkókat ki kell forrasztani tehát kapcsolásban nem merhetők? oszciloszkopom nincs de tudok szerezni viszont ahhoz teljesen hülye vagyok viszont nagyon kitartó és lelkes vagyok ha kapok segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 19, 2020
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 20, 2020 /
 
Az jó ha megvannak a segéd tápok. Leválasztó trafó nélkül nem veszélytelen méregetni a primer oldalon, így nem könnyű instrukciót adni. De!
Kikapcsolt állapotban meg kellene mérni a fő táp mosfetjére szerelt hőbiztosíték ellenállását. Nem vagyok benne biztos hogy ez öngyógyulós vagy egyszeri működésű, de túlmelegedés után ez ha már nem vezet, az IC93 nem kap tápfeszt többé. Ez pedig a lepke a fő tápnak.
Arra gondoltam, foglalkozzunk csak ezzel a résszel. Ami kellene:
Egy 12V-os 1A terhelhetőségű tápegység. Nem kell hálózatra kötni a panelt, csak erről a 12V-ról kap energiát. Megnézem még ennek az IC93-nak a manuálját, amiből kiderül hogy mekkora tápról hajlandó elindulni, de vélhetően elég lesz a 12V.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Aug 20, 2020 /
 
12V a bekapcsolási küszöb, de lehet 12,7V is. Tehát inkább 13-14V kellene a biztonság kedvéért.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2020
(#) Dudesky hozzászólása Aug 20, 2020 /
 
A hőbiztositék ellenállása 0.1Ω gyakorlatilag nincs ellenállása.A 12v -os tápegység AC vagy DC legyen?
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 20, 2020 /
 
A hőbizti akkor nem sérült. Ez jó. A táp az természetesen DC legyen.
(#) djcaveman hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
Sziasztok.

Mackie SRM450 V2 végfokkal szenvedek.
Táp nem indul, előélete ismeretlen. Hozzám kerüléskor a következőket mértem, tapasztaltam...Táp fetek (Q7, Q10 IRF840A) zárlat,U36 UC3842 szétrobbanva. U35 SG3525 zárlat minden irányban. Az U36 körében néhány (R233, R230, R231, D33, Q21) alkatrész füst.
Hibás alkatrészek cserélve.

Az UC3842N táp ic tápfeszültségei megvannak. illetve a 18V helyett 15,6V. Ha viszont az SG3525 ic benne van, akkor ez a 15V leesik 4V-ra. Ok SG csere ismét (foglalatba) (biztosan én elnéztem valamit...) helyzet ugyanaz. SG újra ki, foglalaton mérve zárlat nincs, de az ic tápfeszültsége a 1, 2, 16, 12 lábakon megvannak. Az Lm339 ideiglenesen ki van véve, mert ha az is benne van akkor még komplikáltabb a helyzet. A 380VDC fő tápfeszültség megvan. Optocsatolók jók, de az meg az LM339 kivétele miatt nem is mérvadó.
Kérdés, hogy mi az ami miatt nem indul ez a táp? A végfokok (BIAMP) a digit vég, a tda 7294 jók. Biztosan elkerüli valami apró dolog a figyelmem... de mi?
Az U35 ic környezetét ellenőriztem, nincs baj már amit mérni lehetne ... diódák, ellenállások tranzisztorok mérve jók.. amik kétesek voltak kiszedtem..
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
(#) tothbela válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 21, 2020 / 1
 
A gate meghajtó transzformátor nem lett zárlatos az elégett fet miatt? Külső tápegységből meg lehet az U35-öt táplálni, megmérve az áramfelvételét. Zárlatos gate meghajtónál sok lehet a felvett áram.
(#) djcaveman válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Nos elindult.... De csak 2X.
Kikapcsolás után nagyon nehezen indult el, viszont akkor minden működik. Az U36 UC3842 ic 8 as lábán működéskor megjelenik az 5,01V os referencia feszültség.. Az lm 339 kivétele rossz ötlet volt, mert a Q23-al ad villanyt az U35-nek.
Annyival előrébb jutottam, hogy az UC3842 körben van gond... mivel a 380V csak akkor áll elő ha az U36 dolgozik. ha nem működik akkor csak 330V körül van a VDC tápfeszültség. Az U35, U36 ic-k újjak, több darabot is próbáltam, ugyan az a helyzet.
(#) djcaveman válasza tothbela hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
A meghajtó trafót nem teszteltem, de kiveszem akkor. Az biztos, hogy az sg3525 tápját a lm 339 engedélyezi. Az sg 2-16 lábon referencia feszültségnek kellene lenni. Emiatt sem működhet az sg. A fő gond, hogy az UC3842 valamiért nem dolgozik, nem ad referencia jelet, illetve a 380VDC sincs meg.
(#) 13_Balu50 válasza djcaveman hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Ha IC 17 lábán nincs meg a 16V vagy annál nagyobb, nem fog elindulni, még akkor sem ha az IC 8 referencia lábán meg van az 5v. Ja és ha a 17 lábán 11-12V alá csökken a feszültség akkor az az IC-t (UC3842). leállítja.
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
(#) Dudesky válasza tothbela hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Találtam tápegységet viszont nem 1A hanem 2A terhelhetőségű gondolom ez nem nagy baj.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
A C242 pozició számu 100µF kondenzátort ellenőrizd le, nem csökkent e az induktivitása, nem nőtt e meg az ESR értéke, ha van müszered hozzá.
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
A 2A még jobb, de mint írtam a garantált induláshoz 12,7V kell. Ha 12V van, egy 1,5Vos AA (ceruza) elem sorbakapcsolásával már biztosan megvan a garantált indulási feszültség.
A folyamat a következő:
Ne kapcsold hálózatra!
A primer oldali puffer legyen kisütve (nem csavarhúzóval, hanem szükség esetén egy párszor 10, vagy 100 Ohmos ellenállással.
A primer oldali negatív sín lesz a gnd, az IC93 tápfesz bemenete egy néhány Ohmos ellenálláson keresztül legyen a primer puffer pozitív pólusához kötve.
A primer pufferre kerüljön a 12,7-15V közötti feszültség.
Most veszélytelenül lehet mérni az IC lábain feszültségeket. Elvileg a szekunder oldalon is indukálódik valamekkora feszültség, persze csak hibátlan IC esetén.
(#) Dudesky hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
Mielőtt feszültség alá helyezem lefotóztam amit csináltam remélem jól értettem. az ellenállás értéke 5.7Ohm
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Jó. Nem szükséges az IC lábához közvetlenül forrasztani, elég valahol arra a fólia szakaszra ami csatlakozik hozzá.
Jöhet a méricske.
(#) Dudesky válasza tothbela hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
GND-GATE 3,47V
GND-VINS 2,47
GND-BL 0V
GND-ZC 0V
GND-FB 4,97V
GND-CS 0V

SZEKUNDER oldalon 8v- mérek
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Meg lehet terhelni a szekunder oldalt egy 33-100 Ohm körüli ellenállással, így kiderül hogy egy-két impulzus dolgozik csak, vagy az IC folyamatos üzemre képes.
Ha ez a teszt is eredményes, lehet tovább menni.

Az IC-t kössük le a primer pufferról, és csak az IC kapja meg a 12V-os tápot. A primer pufferre valami nagyobb feszültséget kapcsoljunk. Ez több módon megoldható. Ha van kéznél valami transzformátor ami 20-50V közötti feszültségű és legalább fél ampert képes szolgáltatni, akkor ennek szekunderét ráköthetjük a 230V-os kapcsokra. Egyenirányító és puffer már úgy is van a panelon. Most már nagyobb szekunder oldali feszültséget kellene mérni.
(#) Dudesky válasza tothbela hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
így a szekunder oldalon azonnal le esett a feszültség 1,83v-ra 100 Ohm-os ellenállással terhelve
A hozzászólás módosítva: Aug 21, 2020
(#) Dudesky hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
ja és a vezérló ic-n erezhető melegedést is tapasztalok
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Mármint ha terhelést teszel rá?
A gate kimenet és a GND közé betennék egy 100 Ohm körüli ellenállást, ezzel tesztelhető hogy a gate meghajtó tud-e elegendő áramot biztosítani a fet számára.
(#) Dudesky hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
ja akkor rosszul értettem egy pillanat át forrasztom
(#) Dudesky hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
GND-GATE 2,54V
SZEKUNDER oldalon most 4V
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Jól értelmezted, valóban a szekunder oldalt akartam terheltetni. A gate kimenet terhelése egy másik teszt. Itt az derül ki, képes-e az IC meghajtani a fetet,
(#) Dudesky hozzászólása Aug 21, 2020 /
 
AZ IC most egyértelműen melegedik meg ugy érzem hogy a környezete is
(#) tothbela válasza Dudesky hozzászólására (») Aug 21, 2020 /
 
Ez nem jó. Mármint az IC-nek ezt nem szabadna észrevenni mint plusz terhet. Nem kizárt, hogy a kimeneti fokozata pukkant el. Mielőtt új IC beszerzése lenne a cél, egy próba erejéig tennék rá egy komplementer buffert. Mindjárt rajzolom. Kell hozzá valami kis TO92 tokozású komplementer tranzisztor pár.
Következő: »»   2269 / 2486
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem