Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   166 / 193
(#) frissadam válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Helló kedves fórumtárs. Pár hozzászólással ezelőtt mellékeltem egy rajzot ami elvben a te munkád. A kérdésem az lenne a dologgal kapcsolatban, hogy megépítetted e kapcsolást a csatolt képen látható verzióban?

Köszönöm válaszod előre is!
(#) Alkotó válasza frissadam hozzászólására (») Máj 1, 2017 /
 
Itt érdeklődj, innen ered a gondolat.
Én nem bízok ebben a fajta túláram védelemben, ezért nem is használtam ilyet. Számomra jól elfogadható az a megközelítés, ahol a védelemtől a ki-be kapcsolás kopogásainak kizárását, illetve a hangszóró egyenfeszültségtől való védelmét várjuk el. A túláramot inkább a az erősítő figyelje, és a vezérlésen keresztül korlátozza azt.
(#) zotya1983 hozzászólása Máj 6, 2017 /
 
Sziasztok!Ezt a koppanásgátlót építettem meg,namármost a relé nem húz meg ha szimmetrikus tápot rakok rá és állandóan szakadásba viszi a zpd 8,2v os zénert.Megnézné valaki hogy működőképes e nincs e hiba a rajzon,ugyanis a 12v os relé helyén is 21-22 v okat mérek, a tápfesz 2x23v+- és a gnd...
(#) proli007 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 6, 2017 /
 
Hello!
- Hova adsz szimmetrikus tápot? Mert ezt a két AC pontot egy trafóra kell kötni, ami mondjuk 2*24V-os és a közép kivezetése a GND-vel közös.
- Mi az, hogy "szakadásba viszi a ZPD-t? A zéner nem mehet tönkre, mert áramát korlátozza a 150kohm. Gond akkor lehetne ha az 1N4148-az fordítva kötnéd be. Mert ekkor a 10µF-ban lévő nyers feszültség bejutna a zéneren keresztül a bázisba. De várhatóan ekkor a a dióda-zéner-tranyó is tönkremenne.
- Ha a 12V-os relén 21-22V van, akkor vagy sokkal nagyobb a táp, vagy kisebb a 470ohm, vagy szakadt a relé. Egyébként az 12V-os OMRON 44mA körül vesz fel. A 470ohm on ez az áram 20V körül ejtene, így a tápfesznek a 10µF-don mérve 32V körül kellene lenni.
- Ha a végfok tápja a +-23V, akkor ennek az áramkörnek a tápja a 10µF-on is ennyinek kellene lenni. Ha az meg van, és a relén még is 21V-ot mérsz, akkor szakadt a relé tekercse, vagy a hozzá vezető sáv a nyákon.
(#) zotya1983 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Értem köszönöm,nagy valószínűséggel a tápegységet néztem be...A relét kiszedtem a tartása 46 mA környéke mérve és működik..Csak a 8.2v os zpd pusztul (zárlatos lesz) állandóan...És a 150 k ohm előtti 1n4148.Panel rendben van,a táp feszem 23v ac!!!
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2017
(#) proli007 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Akkor bizony fordítva van az 1N4148-as dióda bekötve. Egyébként nem a 150k "előtt" van a dióda, hanem vele párhuzamosan. A lay file-ban jól van jelölve..
(#) zotya1983 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Igen párhuzamosan...Nos most végleg összezavarodtam...Rajz szerint ültettem be mindent..Kép1
Kép2
Kép3
Kép4
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2017
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Kiegészítés: a táp egy a gnd hez képest 2x23v ~ AC.
(#) proli007 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Elég érthetetlen. Mert nem mehetnének tönkre a diódák. Mert bekapcsoláskor a 470µF a 150k-keresztül töltődik fel, a dióda pedig csak akkor működik, mikor kikapcsolod a tápot és a 470µF töltését kisüti a relé, majd a 4,7k segítségével. Bekapcsoláskor csak zárófeszültséget kap.
De a panel elég szennyezett, célszerű lenne megtisztítani pld. izopropil alkohol és egy fogkefe segítségével. Nehogy valami átvezetés legyen. Főleg az egyenirányító részen, bár akkor a kondik is melegednének.
Célszerű kipróbálni az áramkört egy táp segítségével. Ha ne áramkorlátos, az sem baj, egy ellenállást kell sorba kötni vele. ÉS a tápot így beadni a GND és valamelyik AC pont közé. (Lehet esetleg ez a "táp", az erősítő + tápfeszültsége is.) Ha az ellenállás értéke akkora, hogy pld. 40..50mA-t nem tudja meghaladni az áram, akkor lehet hogy a relé erről nem húz meg, de mérésekkel ellenőrizhető a működés a diódák tönkremenetele nélkül is.
(#) zotya1983 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Izzóval indítom,_sorba a 230 v al egy 60 w os.._Igen néztem a szennyeződést.._Sajnos az nem...
A diódákat most hagyjuk az az én hibám volt.._Túl fesz..._Az erősítő még nem készült el alá._Ez a próbálgatós panel úgymond első maratásom..._Hol tudok rámérni a relére hogy megkapja e azt az áramot amivel be tud rántani?_gnd-hez képest a relé táp érintkezőin 21 v okat mérek,_így kutya kötelessége lenne meghúzni,_attól tartok az izzó miatt a táp áram kevés lesz...
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2017
(#) zotya1983 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Érdekesség: Ha a bd681 e-c c-b lábat lezárom a műszer mérőszondájával a relé meghúz...
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2017
(#) proli007 válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Ha a "lezárom a műszer mérőszondájával" alatt azt érted, hogy a vezetékkel rövidre zárod, akkor ez természetes működés. Hiszen első esetnél a tranyó is ez teszi, ha van bázisáram. A másodiknál pedig Te adsz bázisáramot a kollektorból.
(#) zotya1983 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 7, 2017 /
 
Így van,ezekre következtettem én is,_tehát akkor valószínű működik az áramkör,_csak a trafó felöl kevés az áram a tartáshoz égővel.._Volt már ilyenre példám lágy indítónál pl.._Igen ezeket a lábakat rövidre zárom a műszer fém mérőfejjel..._Köszi a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Máj 7, 2017
(#) zenebolond válasza Skori hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Szia! Na odáig jutottam, hogy kérdezni tudjak. Nekem nem duplatápom lesz csak egyszeres. Ebben az esetben a rajzon lévő negatív és test pontokat összeköthetem?
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Ha nem szimmetrikus a táp, akkor a kapcsolásban valószínűleg van egy kicsatoló kondi. Az a DC védelmet megoldja, és a ki-be kapcsolgatás hatását is jó eséllyel eltünteti. Akkor lehet baj ha a hangszórót ki-be dugdosod, de ez ellen is lehet védekezni a kimenettel párhuzamos mondjuk 220 R/2W-os ellenállással.
Tehát érdemes meggondolni, kell-e külön védelem is.
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 8, 2017 / 1
 
Erről van szó. Ezt már 3 példányban megcsináltam duplatápra, tökéletesen működik.
(#) Alkotó válasza zenebolond hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Szimpla táphoz nem kell ilyen védelem.
(#) zenebolond válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 8, 2017 /
 
Akkor egy olyan kapcsolás ami tartalmaz koppanásgátlót.
A hozzászólás módosítva: Máj 8, 2017
(#) zotya1983 hozzászólása Máj 9, 2017 /
 
Egyszerűen nem tudok zöld ágra vergődni ezzel a kapcsolással, már napok óta gondolkozom mire gondolhatott a szerző.. Ugyanis egy lehelletnyi életjelet nem mutat holott mindent átnéztem a panelon tápfeszültségeket stb. Van aki ránézne hogy esetleg nincs e elkötés a panelon?
(#) lóri válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 9, 2017 / 1
 
Ha pdf-ben tennétek fel a tervet, többen meg tudnák nézni.
(#) zenebolond válasza lóri hozzászólására (») Máj 9, 2017 / 3
 
Parancsolj,. Igaz nem pdf, de ezt mindenki meg tudja nézni.
(#) zotya1983 válasza lóri hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Pontosan azért nem rakom pdf ben, mert így szeretném hogy lássa valaki ugyanis így ahogy van így vasaltam fel a nyákra.
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Szia! Bekapcsolás után kissé kivárva, hogy a 470µF maradéktalanul feltöltődjön, mérd meg mindkét kondenzátor feszültségét, valamint a tranzisztoron az emitter-bázis és az emitter-kollektor feszültségeket!
(#) lóri válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Semmi baj nincs ezzel. Amúgy érdekes, hogy van egy csomó kipróbált, bevált kapcsolás, méretezéssel, nyákkal ebben a topikban, és mindig találtok valami ki nem próbált valamit, aztán itt sírdogáltok, hogy nem jó. Minden elismerésem a tietek.
(#) zotya1983 válasza reloop hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
470 µF 8.7v, 10µF 29v emitter 0v , c 26v bázis 0.08v.Trafó gnd hez képest.
(#) zotya1983 válasza lóri hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Megértelek viszont én ma kezdtem a nyákvasalást ez egy próba volt igazából,én szeretem befejezni amit elkezdek nem a sarokba dobni,és tanulni belőle..Valószínű működni fog csak okozatot kell keressek ami elvileg már meg is van.A fórum pont ezért van...Nem sírás volt részemről,csak egyszerű kérdés,amúgy a szkori-alkotó félét akarom megcsinálni.
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
A tranzisztor B-E zárlatos, vagy átvezet a NYÁK. Lemostad?
(#) zotya1983 válasza reloop hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Átvezetés nincs, lemostam, a darlington tranzisztort gondolom nem helyettesíthetem akármilyen általános tranzisztorral? Esetleg az nem lehet ok hogy égőről indítom a transzformátort?
A hozzászólás módosítva: Máj 9, 2017
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
A 10µF kondin 29V-od van, arról simán megy az áramkör.
Mérj ellenállást a tranyó B-E között!
(#) zotya1983 válasza reloop hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
12 k ohm.
Következő: »»   166 / 193
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem