Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gitár torzító / Effekt / Erősítő / Pickup
Lapozás: OK   299 / 315
(#) lajos1969 hozzászólása Aug 10, 2017 /
 
Csak kikaptam a dobozból tranyókat kicseréltem a TL072-őt de semmi, bekapcsolásnál egy folytában világít egy kis idő múlva villan vagy kettőt de utána megszűnik a villogás??
(#) Massawa válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Egyelöre kösd le a 7-s lábrol a tranyot, és akassz oda egy voltméröt. Ott neked állandoan lassan változo feszültséget kellene mérned.
Mérd le az IC-k lábain a feszültségeket és ird be a rajzba majd ugy töltsd ide fel. Szinte biztos, hogy ott valami el van kötve.
(#) lajos1969 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Itt vannak a mért feszültségek. A tranzisztort kivettem belőle úgy mértem.
A 7 lábon nem változik a fesz. Minden poti le volt tekerve.
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) Massawa válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Ugy is irhattad volna, hogy el lehessen olvasni. Minket most csak az LFO érdekel a többi most felesleges. Ha a SPEED-t egy kicsit feltekered akkor az IC 7-s lábán fürész jelnek kell lennie.

Itt a 77 oldalon van a müködö kapcsolás
Vagy 20x utánna épitettem mind müködik. Van hozzá ott leirás is. Probáld meg összehasonlitani a te áramköröddel (IC1, A3).
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
(#) lajos1969 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 10, 2017 /
 
Köszönöm szépen a segítséget!!!
(#) Massawa válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ha összehasonlitod a 2 rajzot a fö különbség, hogy a te rajzodon az integrátor (2. iC) + lába egyenesen a virtuális GND-re megy (VB-re sajnos elég olvashatatlan, életlen a rajz). Annak az IC-nek elég szimmetrikusnak kell lennie, azaz mindkét láb egyforma impedanciával mehet a GND-re, hogy billegjen. Azaz oda neked egy 1M ellenállás kellene. A SPEED potinak logaritmikusnak kell lennie, különben igen kis elforditás nagy változást okoz.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) lajos1969 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ha jól értelmezem akkor a TL072 5-ös lábára 1mohm s úgy a VB-re?
(#) Massawa válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Igen ( csak számomra olvashatatlanok a rajz betüi.) A korábban berakott leirásban is van egy rész az integratorra. Ott irja, hogy kösd le az integrator bemenetét a speed potirol és mérd a kimenetet. Itt ilyenkor VB (virtualis GND) feszültségnek kell lennie. Ha nem ez van akkor az IC-nek vagy a kondinak van szivárgása. ( a Te rajzodon az IC-t nem lehet kompenzálni, csereberélni kell). A kondit ujra kisütni és megint mérni a 7 lábon a feszt. Ha nem mászik el - kicsit mindig fog) akkor mehet a komparator IC-re, annak meg billenie kell (kimenet) a valos GND meg a Vcc között. Ott nem lehet soha VB feszültség.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Tényleg bizonytalan az olvasási lehetőség, de ha jól látom az LFO-t alkotó TL072 lábain az ellenállásokból visszaszámolt feszültségek hajszálnyit hibáznak. Ennek ellenére közel vannak a mért, és számolt értékek. Ha jól olvasom a VB 3,5V. Az IC3A alkotta schmitt trigger átbillenéséhez VB-nek 3,8V-tól nagyobbnak kellene lennie. Most ebben az állapotban reteszelődik. Tulajdonképpen az a 300 mV szívat. Tiszteletem a tervezőnek

De kiesik a szemem ettől a rajztól. A nyákon A word dokumentumban mintha két 47kohmos feszültségosztó csinálná ezt a VB feszültséget. Persze ez a kapcsolási rajzon nem szerepel. Ha igen, akkor nem csoda hogy leesik ez a feszültség. Forrassz velük párhuzamosan (vagy ki is cserélheted) 1-10 kohm közötti két egyforma értékű ellenállást. Az a cél, hogy megmaradjon a féltáp, de nagyobb legyen a terhelhetősége. Ha jól tévedek, ettől elmúlik a hasfájása.

Ha neked megvan nagyobb felbontásban a rajz, azt is köszönnénk, mert ezen nem minden látszik.

A bekarikázott ellenállásokat kell módosítani.

VB.jpg
    
(#) Massawa válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
A másik dolog ( már irtam a kollegának) hogy a komparator IC kapcsolása teljesen rossz. Az also lába egyenesen a VB- re megy. Ez rossz, oda kell egy 1M ellenállás. Szoval vagy hibás a rajz vagy a tervezés.
(#) tothbela válasza Massawa hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Már így is bekavarodtam. Ha még az LFO-nál tartunk, akkor ott az első fele (de jó lenne látni a részleteket, mert akkor pozíciószámok alapján gyorsabban lehetne kommunikálni) a scmitt trigger, a második fele az integrátor. Ha arra gondolsz, akkor részben igazad van. Bipoláris bemenetű műveleti erősítőknél a szimmetria miatt a bemeneti áramoknak miatt kell az az ellenállás. Jfet bemenetűnél, nincs áram, vagyis elhanyagolhatóan kicsi, ezért nem kell kompenzáló ellenállás.

Viszont már az effektgyártók is rájöttek egy kis módosításra. A probléma a schmitt trigger gyors működése miatt keltett kattogás. Van egy kis trükk, amivel ez eltávolítható. Csak akkor foglalkozok vele, ha tényleg van rá igény.

Biztos ismered a viccet a kis nyusziról, aki megkérdezi a cukrászdában hogy van-e répatorta.
Persze éppen nincs, de azt mondja a cukrász, hogy holnap lesz. A nyuszi másnap be is megy, majd megkérdezi, van e a répatorta közepén csokiszív. Másnapra megígéri a cukrász hogy lesz....

....sokadik napon már minden igénye teljesült a nyuszinak. A cukrász megkérdi hogy csomagolhatja-e a tortát, de a nyuszi azt feleli, hogy csak érdeklődött, valójában ő nem is szereti.
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Köszönöm!
Ezt ki is próbálom.
(#) lajos1969 válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Kipróbáltam,/10K a 47K helyére/ úgy néz ki, hogy így jó lesz. Köszönöm szépen! Egy kis "szívdobogást" lehet benne hallani a led villogási ütemére. Akkor az 1Mohmot az 5-ös lábra rátegyem? Most épp nincs rajta.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Minden marad az eredetiben, csak ez a VB dolog módosítás kell. Közben leszimuláltam a működést, és az ellenállások 5 százalékos szórása folytán hol megy, hol nem. Tehát mint a lutri.

Ha nem szereted a répatortát, akkor marad így, de ha igen, akkor tehetünk rá cukrot is. Írtam, hogy egy kis módosítás még beleférne. Ha érdekel segítek. Csak valami láthatóbb rajzot kérnénk.

A szívdobogás azért van, mert valami okból a PT modulációja nem jó. Én az órajelet modulálnám, nem a belső referenciafeszt.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Nagyon köszönöm!!
Nem tudom, hogy ez a kép jobb lesz-e?
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017

IMG_0558.jpg
    
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Nem igazán, de ez csak azt eredményezi, hogy talán nem jól látom a pozíciószámokat. Tehát:
Amire gondoltam, hogy a PT ÍC 2. lábára megy egy 47µF-os kondi. Ott csatolódik be a moduláció. Ez a kondi a gyári ajánlásnál hidegító. Tehát a C27 elkó negatívját forraszd ki a nyákból, és tedd a GND-re. Mos felszabadult az LFO kimenete. Találsz a nyákon egy T1 tranzisztort, aminek a bázisa le van földelve egy 47µF C16 pozíciószámú kondival. Ezt forraszd ki, és úgy kellene visszatenni, hogy a negatív lába legyen a T1 bázisa, a pozitív láb (esetleg meg kell hosszabbítani) menjen a korábban felszabadított forpontra, vagyis az LFO Depth poti csúszkájára.

El tudom képzelni, hogy a tervező ezt a két kondit véletlenül összekeverte. Majd kiderül.
Ha nem érted mit írok, jelezd, mert lehet hogy nem jól fejezem ki magam.
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Értem azt hiszem. Akkor a PT 2-es lába csak a 47µF kondi plusszával legyen összekötve?
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Művelet elvégezve! Hallhatóan jobban lehet szabályozni a depth potival.
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
A PT 2-es lába és a föld között legyen a kondi, mert az egy belső szűrendő pontja az íc-nek. Nyilván nem lehet beintegrálni a tokba egy ekkora kondit, ezért van kivezetve.
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Már csak várjuk a mintát, hogy dobog-e a szív.
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Hát még lehet hallani a "dobogást, nem teljesen szűnt meg.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017

IMG_0559.mp4
    
(#) lajos1969 válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Az eredeti bekötésben olyan "chorusos" hangzása volt így meg olyan "vibrátós"-nak hangzik!?
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Nagyon úgy néz ki, hogy mivel a VB nem csak az LFO-nak, hanem a hangfrekis részeknek is a féltápja, áthallatszik. Vagy a VB feszültségosztó szűrőkondiját kellene növelni, vagy leválasztani a hangfrekis részt, az LFO féltápjáról.

Vegyes érzelmekkel írom, mert nem szeretek belebarmolni a szép fóliába, de talán egyetlen bemetszés nem csúnyítja el.

Egy fóliametszés, két darab 10k elenállás, meg egy 22-100uf körüli kondi
(#) Massawa válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ha jol látom, mert a rajz tényleg nagyon olvashatatlan a VB-t valami U$1 iC 1-s lábán termelik. Nem tudni mi van annak a bemenetén. Ott kéne megnézni, mert tényleg a VB-nek nagyon stabilnak kéne lennie, különben mindent hallasz a hangban.
Nekem soha semilyen problémám nem volt az LFO-val és az egyik fokozat nem schmitt trigger, hanem sima komparator, aminek a VB szinten kell billenie. Persze én más IC-ket használtam, de a TL sorozatot is. Ahol kellett ott kompenzáltam de a jelformák mindig tökéletesek voltak. Ebben a kapcsolásban a tervezö nagyon összecsapta a fokozatot, és a VB stabiltása is sok kérdést vet fel.
De az is lehet, hogy a 9V-s elem is gyenge ehhez az áramkörhöz, én kiprobálnám jo labortáppal kiszürve az elem gyengeségét.
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Köszi!
Ha ettől még jobb lesz akkor megéri megcsinálni, már ezidáig úgy is sokat vesztett a panel a "szépségéből"
(#) tothbela válasza Massawa hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ha ugyanazon a feszültségszinten billen mind a két irányban, tehát hiszterézis nélkül teszi, akkor komparátor. Ha két billenési küszöb van, vagyis hiszterézises, akkor schmitt trigger.

Én is kerestem hogy mi a fene az az alkatrész, de szerintem az nem lett beépítve, sőt a nyák terven sincs. Kis agyalással ott van még a négyes opa egy felhasználatlan tagja Talán abból is létrehozható lett volna.

Nálam 6 darab PT, meg négy TL072 megy egyetlen 9V-os telepről. Simán elbírja, bár naponta kellene cserélni.
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Akkor még az is belefér, hogy a TL072 2-es lábát a fóliánál lemetszeni a VB-ről, az 1-es és 2-es láb közé egy 1-10 nF-os kondi, a 2-es láb és a VB közé egy 100 kohm körüli ellenállás. Ezeknek az lenne a szerepe, hogy a billenés ne 100ns nagyságrendű, hanem pár ms legyen. Ez nagyon kevéssé tompítja a háromszög éles hegyeit, finom rádiuszt varázsolva rá. Mivel a hirtelen váltások eltűnnek, nem hallatszik pattogás a billenéskor. Ilyen óra ketyegés szerű hang, de mivel most elnyomja a szívdobogás, most nem hallatszik. Lehet hogy nem is fog, de ha mégis, akkor ez rá a gyógyír.
(#) Massawa válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Nem lehet hiszterézise, mert a fürésznek simának kell lennie - ami DEPTH potin megy ki. Ennek az LFO-nak kimondottan hibátlan a fürésze LM324-l meg TL081-l is.
Ami az elemet illeti az attol függ milyen. Az alkaline biztos sokat bir ki és kicsi a belsö ellenállása igy a billenés nem huz nagyot a tápbol és esetleg mozditja el a VB-t. Mert pontosan ebben a pillanatban van a VB-nek a legfontosabb funkcioja. Az IC billen az egyik állapotbol a másikba a referencia meg a VB. Ha az egy kicsit is elmozdul, akkor már oda a tiszta billenés. (Ami +/- tápnál nem igen fordulhat elö.).
Én a NYAKot nem igen néztem, csak láttam a szürökondiknál az IC kimenetén a VB feliratot, a bemenetet meg sem rajzolták. Innen gondoltam, hogy evvel állitják elö a féltápot referenciának.
(#) lajos1969 válasza tothbela hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
A Vb fesz osztó kondiját /47µF/ 470µF-ra cseréltem, s megszűnt a "szívdobogás" szerinted ez elég lesz? Vagy a TL072 nek is megcsináljam az osztót amit a képen bejelöltél: A táp kondi is csak 220µF azt is kicserélem nagyobbra!
A hozzászólás módosítva: Aug 11, 2017
(#) tothbela válasza lajos1969 hozzászólására (») Aug 11, 2017 /
 
Ha elég a kondit növelni akkor az is maradhat. De ott van a négyes TL074 egy szabad erősítője. Csak olyan rosszul látszik a képen. Azzal simán le lehetne választani az LFO-t. Na mindjárt megnézem mit lehet tenni.
Következő: »»   299 / 315
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem