Fórum témák
» Több friss téma |
Szia!
Már leírták, de leírom én is hátha felfogod. Fogod a kijelzőt , meg egy pl 5V-os tápot, ami elé raksz egy kb 200ohmos ellenállást, és az pl a pozitivat rárakod az első lábra, a negatívat a másodikra majd a harmadikra és így tovább.. Valahol ki kell gyulladni egy szegmensnek. Ha csak egy szegmens gyullad ki akkor megállsz és a pozítívat "lépteted" ugy mint a negativat a lábakon. De ahol kigyullad egy szegmens, mindig ird föl, hogy az melyik, egy papírra. Kicsit hosszúkás, de máshogy nem lehet.
Nem akarok okoskodni, de ha a kijelző aktív elemet is tartalmaz (meghajtó chip, dekoder, latch, stb...) akkor már nem is olyan jó a módszered...
![]()
na most ezt benéztem
![]() jóh akkor amit mondtam az előbb az csak magára a LED szegmensek beazonosítására tartozik
Nekem egy olyan van, amire E10391-G-J van rajta.
Semmit nem találtam róla a neten. Valaki tud róla valamit?
Sziasztok!
Meg lehet azt oldani 7 szegmenses led kijelző multiplexelésénél, hogy az engedélyezést végző 2 tranzisztor mondjuk egy avr-nek csak 1 db portját használja? Tehát pl.: ha 1-es akkor az egyik kijelző megy, ha 0 akkor a másik.
Nem igazán tudom, hogy hogyan oldod meg a kikapcsolást és a szegmensek szétválasztását. Egyszerűbb lenne (ha kevés az I/O) egy dekódert használni...
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. 4 digites multiplex LED kijelzőnél szeretném a tizedespontot "aktivizálni" ( a kijelzés 188.8).Láttam egy kapcsolási rajzot(igaz,csak 3 digittel),hogy a kijelző tizedespont kivezetése a digit meghajó kimenetre volt kötve az ic után,a tranzisztor elé.Lehetséges ez? Ha nem,hogyan tudom megoldani? FORGE
hello! valaki segítsen megmondani a lábkiosztását egy tripla hétszegmentes led kijelzonek 2*14 laba van, aztszem cst-535elp v. t9403
![]()
Sziasztok!
A következő kijelzőim vannak: SA52-11GWA SC52-11EWA SA - közös anód, SC közös katód ![]() Ezekhez keresek meghajtó IC-t. Ugy látom, hogy a CD4543 lenne az én barátom mert állítható, hogy közös anód vagy katód. Viszont szemeztem más IC-kel is, de azokról nem tudom eldönteni, hogy melyikhez jók: 74 LS 247 N CD4511 Open-Collector ?? nem tudom mit jelenit ![]()
Jó lesz neked a 4543. Dolgoztam vele, tényleg ügyes kis IC.
Az open collector (nyitott kollektoros kimenet), mint a neve is mutatja, egy olyan kimenet aminél egy tranya kollektora van kivezetve. Ez általában jól terhelhető és nagyobb feszt is kibír mint az IC tápfesze. Az adatlap általában minden paramétert elárul. ![]()
Én néztem a másik két IC adatlapját, de nem derült ki számomra, hogy közös anód vagy katódu kijelzőt tud meghajtani esetleg mindkettőt.
Valóban tetszik a 4543IC csak, ha jól látom azzal meg nem tudok villogtatni. Kiegészítés: http://eshop.engineering.uiowa.edu/NI/pdfs/00/59/DS005991.pdf 5. oldalon, ha jól értelmezem akkor mutatja, hogy hogyan kell bekötni CA és CC kijelzőket.
Dehogynem tudsz. A 7-es lába a blanking ha jól emlékszem. Szerintem érdemes lenne megnézni az adatlapját.
![]() Szerk.: Látom már rátaláltál az adatlapra. ![]() Igen közös anódhoz pozitívra kösd a Ph kivezetést, közös katódúhoz pedig testre.
blank?? hmm... a blink érthetőbb lenne.
na de ez az angol nyelv ![]()
Blanking is jó. Egyik állapotban megy rendesen, átkötve meg teljesen sötét a kijelző. Most próbáltam ki.
![]()
Üdv mindenkinek!
A hétvégére kaptam egy olyan feladatot, hogy egy darab hétszegmenses kijelzőt hajtsam meg 7 darab dióda segítségével. Hogy pontos legyek jelenítsem meg a 2-es a 3- as és a 4-es számokat külön kapcsoló segítségével. Valahogy be kellene kötni úgy a diódákat, hogy ne jelenjen meg plusz szegmens és csak ezt a 7 darab diódát használhatom. Szerintetek ezt hogy oldjam meg?
sziasztok. Egy olyan problémába utkoztem hogy vásroltam 3 db 7segmentes led kijelzot ami 7107 ic vel kellne vezérleni, és csak most vettem észre hogy kozos katodut rendeltem meg az lenne a krédésem hogy ha igy be kotném akkor mukodne(szerintem nem) és ha nem mukodik hogy tudném meg oldani hogy 7107 rol vezélreve mukodjon a kozos kaotodu kijelzo?( esteleg valahogy trenzisztorral)? elore is kozsonom a segitségeteket
Szia!
- Egyik módszer. Kezd egyszerűen a megfelelő szegmenseket a kiválasztott kapcsolóhoz diódázni. A tervezés végén valószínűleg több dióda fog kelleni mint amennyit beépíthetsz. Ekkor kell azt megnézni, hogy melyik diódák hagyhatók ki az áramkörből. S így minimalizálni a kapcsolást. - Másik módszer a szerint meg kell nézni, hogy a számok megjelenítésénél melyik az a szegmens amelyik minden számnál világít. Erre a szegmensre biztosan 3 dióda lesz kötve. Ezután azt, hogy melyik szegmens világít két számnál. Oda kell két dióda... Arra a szegmensre amelyik csak egy számnál világít, oda nem kell diódát kötni. Az közvetlen mehet kapcsolóra. Pl : A 4-es számnál az F szegmens mehet közvetlen a 4-es számot kiválasztó kapcsolóra. A 2-es számnál az E szegmenst lehet a ketteshez tartozó kapcsolóra kötni. A többi szegmenst ( ha jól gondolom ) már diódázni kell. ( Csak a G és B szegmens 3 diódás Ez a két szegmens párhuzamosítható. Így mindjárt 3 dióda meg van spórolva. A többi szerintem menni fog. ![]()
Tranzisztorral megoldható, hogy invertálva legyenek a kimenetek. Minden kimenethez kell egy egy. Nyák gyártás, STB.
Szerintem egyszerűbb lenne ha beszereznéd a megfelelő kijelzőket. ![]()
A Szegmens párhuzamosítós módszer lesz a jó!
Sziasztok!
Mellékeltem egy 4x7 szegmenses kijelző leírását, tudnátok hozzá vezérlőt ajánlani? Multiplexelt Előre is köszönöm ![]()
Sziasztok!
CST-836E hétszegmenses kijelző, három digites kapcsolási vázlatot tudna nekem valaki küldeni. meg kérdezném még , hogy milyen üzemmódban lehet működtetni, feltétlenül szükséges e minden kivezetés? Házi feladathoz kellene, ha tudna valaki segíteni. Bradimax
Kedves mindenki!
Van nekem egy 3×7 szegmenses kijelzőm, és egy kellékhez kell nekem egy olyan elektronikát készítenem, hogy bekapcsoláskor a kijelzőn a 600-as szám jelenik meg, majd egy gomb nyomásakor a szám elkezd csökkenni másodpercenként 10 egységgel. Van valakinek ötlete hogyan lehet a legegyszerűbben elkészíteni ezt? Köszönöm!
Ugye kinek mi az egyszerű...
Nekem pl. mikrokontroller jutna eszembe elsőként, egy nem túl sok lábú, egyszerű példány ide elég is lehetne, esetleg kiegészítve valami 74HC595-szerű kimenettel, attól függően, hogy a kijelző mekkora áramokat igényel, ill. hány vonalra van szüksége. Esetleg a közös anódot/katódot lehet, hogy tranzisztorral kéne megerősíteni. De összerakható ugyanez oszcillátorral, számlálókkal, ill. bináris-hétszegmenses dekóderekkel is, fog kelleni kb. 6-7 IC hozzá. Vagy lehet egy kisebb CPLD-t használni.
Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni Tőletek. Adott egy kezelőpanel melyen 2 db 4 blokkból álló 7 szegmenses kijelző található (LED). Ennek a két kijelzőnek a bal alsó "pálcikája" folyamatosan világít. Tanulmányozva az áramkört, több egymásba kapcsolódó SMD tranzisztor BC817 található. Végig követtem a hibás szegmens vezetékét és a tranzisztorokon át az IC-be fut. Ha megszakítom az IC után az áramkört az egész sor, vagyis mindkét 4 blokkos 7 szegmenses kijelzőn kialszik az az egy szegmens. Máskor állandóan világít. Néztem már hátha fólia hiba de nem látok már hibát a kijavítotton kívül. Okozhatja ezt tranzisztor hiba? Esetleg rossz "kapcsoló állásban" van valamelyik és állandóan nyitva/zárva van? Ez egy sütő kezelőpanelje, és ennyin múlik, hogy végre jó legyen hosszas és aprólékos munkát követően már "csak" ennyi a hibája. Segítene valaki ? Akár tanáccsal vagy véleménnyel... Köszönöm!
Gyaníthatóan nem a kalsszikus mátrix meghajtással mennek a szegmensek, hanem charlieplex módban, én egy tranzisztor zárlatára tippelek. Pár jó minőségű fotó segítene.
"Pár jó minőségű fotó segítene." Meg, ha helyére kerülne a téma, mert ez az, ami nem LCD..
![]()
Ha sima multiplexbe van kötve és már úgyis lekötötted az adott szegmenst a vezérlőről, egy 1-5k ellenállással kipróbálhatod a vezérlő földjére és tápjára kötni azt a szegmenst. Így mindegyik digiten világít vagy nem a kijelző, ha nem, akkor a tranzisztoros részen van a hiba. Azt ellenőrizni, hogy a vezérlőlábon kijön-e a jel oszcilloszkóppal, frekvenciamérővel lehetne.
Köszönöm szépen a hozzászólásokat. Van problémám vele, hiszen "megörököltem" ezt a berendezést, belefolyt valahogy a kifutott leves és ez nyomta szét az egész kezelőpanelt. Kétrétegű panel és szó szerint felázott. A fólia hibák rendbe lettek hozva, a zárlatos részek ki lettek cserélve. Maradéknak egy halom BC tranzisztor ráadásul mütyűr méretben, ami miatt a kijelzés még nem tökéeltes. Persze, ha az árat nézem talán nem visz csődbe ha eleve mindet kicserélem sem. Sajnos sok tranzisztoron abszolút nem látszik, hogy milyen típus lehet, csak gyanítom, hogy BC817 mert mindenhol máshol is csak az található. Nagy bajt csinálok ha véletlenül mégse BC817 az amit kicserélek és BC817 kerül a helyére?
![]() ![]()
Sziasztok!
számokat (000-999) nagyítva (10-15 cm nagy) szeretnék megjeleníteni, akár 6-8 leddel vagy nagy kijelzővel, de mikrokontrollerrel szeretném meghajtani, így valószínű egy 7 szegmenses dekóderrel. (Arra gondoltam, hogy cd4511-et ha meghajtok kb 16-18V-ról akkor sorban elbírja a ledeket: kínai 5mm-es piros) Kinek milyen ötlete van? Valami olcsó és hatásos kész megoldás? Köszi
Szia!
Nagyméretű 7 szegmenses led kijelzőket pl.: a Lomex-ban is kapsz, de a 100mm-nél nagyobbak árai szerintem aránytalanul magasak. Akkor már inkább egy monitoron érdemesebb kiírni a számot. Ha gyári nagyméretű kijelzőt használsz, akkor többféle tápfeszültség kell; a mikrokontrollernek a 3...5V, és igen, kb. 12...20V körüli feszültség a kijelzőnek, mert az egyes szegmensek több sorba kötött ledből állnak. A meghajtásra sokféle megoldás szóba jöhet; diszkrét tranzisztoros, vagy CMOS sorozatból valamelyik, vagy valamilyen cél IC. Ha kis lábszámú vezérlőt használsz, akkor lehet soros/párhuzamos átalakító IC-t is felhasználni, és akkor SPI-n keresztül vezérelheted a kijelzőt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |