Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » INA193-as áramsönt helyettesítése műveleti erősítőkkel
Lapozás: OK   1 / 1
(#) ludus hozzászólása Ápr 8, 2011 /
 
A téma adott, sehol sem találtam konkrét megoldást...
(#) konop válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Szia!

A farnell-ben lehet venni, kár kínlódni vele.

Bővebben: Link
(#) Inhouse válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Gondolod ezzel a katonás, lelkesítő tőmondattal bárkit is ráveszel a segítségre?

Üdv
Inhouse
(#) ludus válasza konop hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
konop:
Szia!
Van a Hq-nál is csak az a baj hogy egyrészt nem olcsó, másrészt SMD és nincs belőle furatszerelt tokozású :no:
Inhouse:
Szia!
A világért sem akarok senkit megbántani, tényleg segítséget szeretnék. Hosszabban meg tényleg nem tudtam megfogalmazni!

Üdv:
ludus
(#) san398 válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Esetleg ez? Nekem ugyan kínai de hátha neked mond valamit. Bővebben: Link
(#) ludus válasza san398 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Köszönöm, elvileg akár jó is lehetne de konkrétabb 1:1-ben ekvivalens helyetesítő megoldást keresnék...
(#) szucsip válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Üdv!

2 műveleti erősítővel kiválóan megoldható a feladat. Viszont jó lenne tudni, hogy hány ohm ellenállású az árammérő ellenállásod, illetve hogy annak a végpontjai hány volton vannak.
(#) ludus válasza szucsip hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Szia!
A söntök értéke Amarton kolléga leírása lapján 0,05ohm, a végpontjain 0-27V mérhető.
(#) Gery78 válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Szia!

Esetleg az AD620 instrument erősítő jó lehet erre a célra. Nagyon jó és pontos méréseket lehet vele végezni egészen kis söntök esetében is. Csak beállítod az erősítést az 1-es és a 8-as láb közé kötött ellenállással. Csak arra vigyázz, hogy a söntöt a GND ágba kösd be, mert az AD620 bemeneteire csak a tápfesznél 1-2V-al alacsonyabb feszültség kapcsolható.

AD620.pdf
    
(#) ludus válasza Gery78 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Szia!
Jó megoldásnak tűnik de ennek az árából majdnem kijön 2db INA 193...
(#) Gery78 válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Ez igaz, de lehet hogy a műveleti erősítővel nem lesz ilyen pontos mint az AD620-szal. Hogy ezt a pontosságot elérd amit ez tud, kb. árban ugyanott leszel. Nem kell vele külön molyolni, meg kapcsolást fabrikálni, ez direkt árammérésre van kitalálva és van belőle furatszerelt is. Amúgy mit szeretnél mérni, milyen kapcsolást?
(#) ludus válasza Gery78 hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Néztem az adatlapját, ahogy a Macskajaj c. filmben a cigányember mondja: Hú de pontooos!
Na de most komolyra fordítva, egy atx-es pc-tápból átalakított táp áramát mérném vele Amarton kollega leírása lapján. Úgyhogy azért nincs szükség ekkora pontosságra. Ahogy elnézem marad az INA193 csak még azt is drágállottam berakni egy ilyen kapcsolásba mivel konkrétan a 2 mérőerősítő kerül annyiba mint az egész körülötte lévő kapcsolás PIC-estől együt!
Ezért gondoltam az egyszerű és olcsó műveleti erősítőkre...
(#) Hp41C válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Szia!

Egy kis idevágó irodalom...
(#) szucsip válasza ludus hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Biztos, hogy PIC-es megoldással szeretnéd szabályozni az áramot?
Egyébként neked kivonó áramkörre van szükséged. Nem értem, hogy miért kell, hogy legyen egy offszet feszültsége a kimenetnek. Miért nem 0V kimeneti feszültség kell hogy tartozzon a 0A kimeneti áramhoz..?
(#) ludus válasza szucsip hozzászólására (») Ápr 8, 2011 /
 
Erről a kapcsolásról lenne szó, ebben szeretném herlyettesíteni az INA193-akat:
http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/files/293/at_reg_smps_kapcsrajz.pdf
(#) szucsip hozzászólása Ápr 8, 2011 /
 
A PIC honnan kapja a tápfeszültséget, és annak mekkora az értéke? (esetleg segédtápról van táplálva..?)
(#) Medve válasza ludus hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Én ilyet készítettem, ez épp billen, de visszacsatolással a kimenet feszültsége áramarányos lenne.

prb.JPG
    
(#) ludus válasza szucsip hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
szucsip:
A stab kockán keresztül kap a PIC 5V-os tápfeszt. A táplálás az ATX táp segédtápjáról történik.
Medve:
Ezt a "billent" nem értem kifejtenéd?
(#) Medve válasza ludus hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Billen, vagyis igen rövid átmenettel vált át a LED sötétből teljes fényerőre, egy bizonyos áramhatár elérésekor. A komparátorok jellemzője a kétállapotú kimenet, igen meredek átmenettel.
(#) Hp41C válasza ludus hozzászólására (») Ápr 9, 2011 / 4
 
Szia!

Ilyen körülmények kötött igen nehéz lesz helyettesíteni őket, a költségek esetleg meg is haladhatják a két INA193 árát..
- A szimmetrikus tápegységnél nem jó megoldás a közös föld áramot mérni. A tápon belül a negatív és a pozitív rész galvanikusan összefügg, és a mérendő áramkörnél is. A pozitív és a negatív ág áramát kell mérni. Ezenkívül az áram a pozitív kimenetről a negativba is folyhat.
- A műveleti erősítők nem szeretik, ha a tápfeszültségük környékén van a bemeneti szint.
- Ha nem akarsz költséges erősítőt, akkor a +12V -nál magasabb és a -12V -nál alacsonyabb segédtápegységet kellene beépíteni.
- A 10 mohm mérőellenállás Amperenként 10mV feszültéset hoz létre, sok olcsó erősítő offszet feszültsége megközelíti ezt az értéket. Vagy pontosabb, drágább erősítőket kell alkalmazni, vagy több elemet (trimmer potenciométert) beépíteni.
- A bemenet szintje feszültség osztóval csökkenthető, de az a mérendő feszültséget is leosztja, valamint az osztó pontatlansága további hibát visz a mérésbe.
- Ha az áramkör terjengős lesz (áganként 2-3 műveleti erősítő, a két segédtáp, annak stabilizátora) az anyag és nyomtatott áramkörének költsége megüti a két érzékelő árát.

Az FDH -nál 2 db is rendelhető ((642 Ft+Áfa)/db), Budapestre nincs szállítási költség és a telephelyen (Gellérthegy oldalában) is ingyenesen vehető át.

((Annak oka van, hogy ezeket az áramköröket megtervezték, és elég drágán el tudják adni...))
(#) szucsip válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Esetleg lenne még egy ötletem:

Áganként 2db műveleti erősítővel meg lehetne csinálni, de kéne földfüggetlen segédtáp. A lényeg az lenne, hogy a figyelő ellenállás kimenethez közelebbi vége lenne a műveleti erősítő földpontja, és egyben a műveleti erősítő tápjának is a földpontja. Az ellenállás másik felét pedig közvetlenül "figyelné" a műveleti erősítő a nem invertáló bemenetével. (szimpla segédtáp elég, de két oldalhoz már kettő, egymástól független segédtáp kellene. Mondjuk 1db kistrafó, aminek van 2 független primer tekercse)

A műv. erősítőt el kéne látni egy kis kimeneti DC szinttel, hogy (a lényeg most jön) egy optocsatolót a megfelelő munkapontba tudjon hozni, hogy ott az már kb lineáris legyen. Az optocsatoló kimenetét pedig egy másik műveleti erősítővel lehetne kezelni, és onnan menne a PIC -be.

Na hát ez a nagy ötlet. Vélemények..?
(#) Hp41C válasza szucsip hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Szia!

A segédtrafó ára már kiteszi az egyik INA193 -ét, a többi alkatrészé alighanem eléri a másikét. Jobb lenne magára a kapcsoló üzemű táp trafójára feltenni még tekercs(ek)et ...
(#) Mate78 válasza ludus hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Bár nem műveleti erősítő, hanem hasonló céláramkör:

HV7800
HV7801
HV7802
(#) szucsip válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Igen, a segédtrafó tényleg drága lehet. De lehet, hogy van is neki otthon. A PC táp trafójára már nem igazán lehet feltekerni, és nem is biztos, hogy érdemes. És igen, hiába olcsóak az alkatrészek, azért szépen összeadódnak a forintok. Egyébként én tuti nem spórolnék rajta, hiszen a nyereség az elég sok.

Más megoldás nagyon nem létezik. Még azt tudnám elképzelni, hogy mágneses érzékelővel mérni a kimenő áramot, de egy analóg mágneses érzékelő 500Ft. És az még csak 1 tápág figyelését biztosítja.
(#) ludus válasza szucsip hozzászólására (») Ápr 9, 2011 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat, azt hiszem a konklúzió az hogy nem egyszerű helyettesíteni egy ilyen cél áramkört. A végére többe kerül a leves mint a hús!
Marad az INA193, majd építek nekik egy egyszerű kiemelő panelt amin rajta lessz a 2 smd ic és egy sima 14 lábú ic foglalatba dugahtó lessz hogy a protoboardon és a végleges panelen is használható legyen.
Mégegyszer köszönöm mindenkinek!
(#) Hp41C válasza ludus hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
Szia!

Megrendelted már?

Ha még nem, akkor érdemes megnézni a ZDS1009 adatlapját! A tipikus alkalmazási példa egy áram - feszültség konverter a pozitív ágra. Csak 4 db (párba válogatott) tranzisztor és 3 pontos ellenállás. Ha az NPN / PNP tranzisztorok helyet cserélnének, akkor a negatív ághoz valóvá alakulna az áramkör. Sajnos a kimenő feszültség negatív lesz. Egy további ötlettel a negatív ág PNP tranzisztorai a +5V -os táphoz mennének, az áram feszültség áttétel úgy lenne bveállítva, hogy max. áramnál a Vsense 5V legyen. A pozitív ágban normális (az árammal arányosan növekvő), a negatív ágban az árammal arányosan csökkenő feszültséget kapunk (amit a pic prograjában egy kivonással visszafordíthatunk). A pic bemenetét a túl nagy pozitív és a negatív feszültségektől meg kell védeni.

Sajnos nem tudok beszerzési forrást , de diszkrét alkatrészekből össze is lehet rakni. Amint írtad, a nagy pontosság nem cél.

A hőmérsékletváltozás okozta paraméterváltozás kiküszöbölésére össze is lehet ragasztani a 4 - 4 kisméretű tranzisztort.
(#) Hp41C válasza Hp41C hozzászólására (») Ápr 13, 2011 /
 
ps: BCM847 és BCM857 tranzisztorpárok kaphatók kb. 100 Ft -ért pl. az FDH -nál - sajnos SMD ez is...

Valamint BCV61 és BCV62 áramtükör is beszerezhető...
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem