Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   1 / 2
(#) deguss hozzászólása Nov 27, 2005 /
 
Sziasztok!

Segítségeteket kérném, egy kapacitásmérő után kutatva. Lehetőleg egyszerű legyen, kevés alkatrészből, de legyen pontos. Mérési tartománya elég ha 10pF-tól 100µF-ig terjed.

Meg lehet csinálni pic nélkül?

Kapcsolási rajz, leírás, ötlet reményében bízva:

deguss
(#) bbatka válasza deguss hozzászólására (») Nov 28, 2005 /
 
Ha gondolod nekem van néhány kapcsolásom, de csak holnapra tudom elküldeni. A pontosság nem az erényük.
(#) deguss válasza bbatka hozzászólására (») Nov 28, 2005 /
 
Köszi szépen, örülnék neki, adok e-mail címet, ha nem tudod megoldani a feltöltést. De ne félj, feltöltöm az oldalamra majd én, így mindenki hozzáférhet.

e-mail: deguss_h@yahoo.de

Köszi előre is.
(#) bbatka válasza deguss hozzászólására (») Nov 29, 2005 / 4
 
Elküldtem neked az emailedre két kapcsolási rajzot. Mindkettőt megépítettem, de a pontosságukkal akadt gondom. A viszonyítási alap egy M890g kézi műszer volt. Beállítást vagy mérést egyiken se végeztem. Jó 10éve építettem őket és akkor még nem volt se szkópom se frekimérőm. Egyszóval valószínűleg csak én bénáztam. Az M890g műszer mellett most egy általam kreált pices LCF mérőt használok még. LM311-es komparátor berezgetésén alapul. A mért eredmények ebben az esetben is eltérnek az M890g műszerétől. Szóval etalon kondenzátorok hiányában nem igazán sikerült beállítanom a pices műszert. Aztán a neten találtam még egy másik pices profinak tűnő kapacításmérő kapcsolást is. Ha kell akkor csak szólj.
(#) Kera_Will válasza deguss hozzászólására (») Nov 29, 2005 /
 
Hali!

1ik ismerősöm .1 pF pontosságú C mérőt csinált full automatikus mérés határváltással.Megunta a multimeterek pontatlanságát ezért épített 1et.
PIC nélkül kommersz alkatrészekből.
Van neki elvileg készen is meg félkészen is ... nem is nagy méretben... ha érdekel akkor utána kérdek jobban.
GOODBYTES!
(#) deguss válasza bbatka hozzászólására (») Nov 29, 2005 /
 
Köszi szépen bbatka a rajzot és a leírást, tanulmányozom még, meg majd feltöltöm.

Kera Willnek meg megköszönném előre is ha utánnanézne, inkább 2 rajz mint egy se.

Köszönöm mindenkinek, még ahogy írtam tanulmányozom a rajzokat.

üdv.
(#) Frankye válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 29, 2005 /
 
Na, ez engem is érdekelne!!!

Amúgy jó ez a nick!!! :yes:
(#) deguss válasza Frankye hozzászólására (») Nov 29, 2005 /
 
bbatka leírása ITT található.

Köszönjük neki!
(#) deguss válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 10, 2005 /
 
Hali Kera Will! Tudsz szerezni kapcsolási rajzot? Amennyiben nem, bbatkának kell adnom a pontot!
Üdv.
(#) isamisa válasza deguss hozzászólására (») Ápr 2, 2006 /
 
Sziasztok!

Kapacitásmérő
Nem tudom hogy ezt valaki megépítette e vagy sem. Énnekem ez tetszik, mert akár 4700µF-os kondit is lehet mérni vele. Igaz nem valami túl pontos.

Ha valakinek megvan az ujság megkérhetném hogy beszkennelje mert a rajzon nem minden látszik pontosan...

Köszönöm: Isa
(#) Programmer hozzászólása Máj 4, 2007 /
 
Szeretnék én is egy egyszerűbb kapacitásmérőt. Arra gondoltam, hogy a mérendő kondenzátor lenne egy 555 IC időzítő kondenzátora(remélem érthető). Két fix ellenállás, és a frekvenciát mérném szgéppel. Ez működne így? A frekimérés nem probléma kb 5 kHz ig.
(Régebben láttam egy linket ahol ki lehetett számolni a passzív alkatrészek értéket 555öshöz. Nem tudja valaki?)
(#) source2 válasza Programmer hozzászólására (») Máj 4, 2007 /
 
Bővebben: Link

ne555 kalkulátor
üdv
(#) attila26 válasza isamisa hozzászólására (») Jún 22, 2007 /
 
Szia elküldtem a kapcsolást.
De gondoltam hátha mást is érdekelne.
- egy, mára nemlétező kép helye -

(#) Darka hozzászólása Jan 1, 2008 /
 
Sziasztok !
Az a kérdésem, hogy azok az apró klasszikus kerámia kondik mekkora fesz.t bírnak, olyanok mint a lencseszem ezért gondolom hogy nem túl sokat.
Csak azt szeretném tudni, hogy mennyi is az az annyi
üdv !
(#) pbalazs válasza Darka hozzászólására (») Jan 1, 2008 /
 
50V szokott lenni.
(#) bbatka válasza Darka hozzászólására (») Jan 1, 2008 /
 
Mérd ki. Áldozz fel egyet.
(#) kuner hozzászólása Máj 5, 2008 /
 
Sziasztok! Egy régebbi Rádiotechnika egyik számában található egy kapacitásmérő rajz és építési leírás. Sajnos nem találok néhány lapszámot, és mért ne pont azt, amiben ez van. Ha valakinek megvan, töltse föl, biztos nem csak engem érdekel. Előre is köszönet érte.
(#) Frankye válasza kuner hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Kb. melyik szám az? Akkor könnyebb megtalálni...
(#) kuner válasza Frankye hozzászólására (») Máj 5, 2008 /
 
Nagynehezen rátaláltam. Az RT 87/12. számában van. 1pF - 20000 mikroF-ig mér. Azért köszi.
(#) Frankye válasza kuner hozzászólására (») Máj 6, 2008 /
 
Igazán nincs mit! (Szó szerint...) :smoke:
(#) vendelkiraly válasza kuner hozzászólására (») Nov 30, 2008 /
 
Szia!

Ha megkérnélek beszkennelnéd/lefényképeznéd azt a kapcsolást és feltennéd ide!
A fentebb lévő linkek nem működnek. Nem hiszem el, hogy egy ilyen alap műszerről sehol se lehet találni rendes kapcsolási rajzot.
Bárkinek van valami rendes kapcsolási rajza kérem ossza meg velünk. Ja és ne csak nanofarádos, meg pikofarádos méréshatárúak legyenek. Valami ami tud több ezer mikrofarádot is mérni.
Ja és persze ha vannak leírások a kapcsolási rajzokhoz, azokat is tegyétek fel!
Előre is köszönök mindent!!!
(#) lapose válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Szia!

Tessék!
(#) vendelkiraly válasza lapose hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Köszönöm szépen!
Bevallom kicsit egyszerűbbre gondoltam.
Találtam egy egyszerűt. Szerintetek ezt lehet használni. Még ha nem is túl pontosan, de nekem csak az kéne, hogy tudjam, hogy a régi 25 éves 10000µF-os 63V-os MM elkóim még jók-e.
Mi a véleményetek a csatolt kis ábráról?
(#) Frankye válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Nagyobbaknál valószínűleg elég jó közelítéssel használható, de kisértékűeknél nem nagyon, vagy egyáltalán nem.
(#) vendelkiraly válasza Frankye hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Az nekem pont jó! Köszi a választ!
Mások más véleményei?
(#) vendelkiraly válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Egy kis adalék kondenzátorok formázásával kapcsolatba: Egy cikk a kondik formázásáról.
Érdemes elolvasni.
(#) Frankye válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Bocs, de ezt írtad:
Idézet:
„Bárkinek van valami rendes kapcsolási rajza kérem ossza meg velünk. Ja és ne csak nanofarádos, meg pikofarádos méréshatárúak legyenek. Valami ami tud több ezer mikrofarádot is mérni.”


Ebből nekem az jött le, hogy nem KIZÁRÓLAG nagy kondikat szeretnél méricskélni, hanem kicsiket IS!
Ezért írtam, hogy a nagyokhoz jó lehet, de kicsikre nem igazán alkalmas.
Ha pontos választ vársz, pontosan fogalmazd meg a kérdést is.
(#) vendelkiraly válasza Frankye hozzászólására (») Dec 1, 2008 /
 
Igazából főként nagyobb (több ezer) mikrofarádos mérőre gondolltam. Természetesen más is érdekel, ugyanis elég kevés bevált kapcsolási rajz létezik kapacitásmérésre, legalább is véleménym szerint. Egy komolyabb digitális műszer már tud mérni kapacitást de kb. 500nF-os méréshatárral. A kérdésem valóban nem volt egyértelmű. A válaszod teljesen kielégítő volt :eljen: , csak még várok ötleteket, hátha mások is hozzászólnak a témához.
(#) vendelkiraly válasza vendelkiraly hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Csak magam megnyugtatása céljából levezettem a kapcsolási rajzon közölt képletet:

Q=C*U
Q=C1*Ue
Q=(C1+Cx)*Ux
C1*Ue=(C1+Cx)*Ux
C1*Ue=(C1*Ux)+(Cx*Ux)
(C1*Ue)-(C1*Ux)=Cx*Ux
(C1*Ue/Ux)-(C1*Ux/Ux)=Cx
[(Ue/Ux)-(Ux/Ux)]*C1=Cx
[(Ue/Ux)-(1)]*C1=Cx

Tulajdonképpen egy etalon kondenzátor kell, aminek nagyon pontosan lehet tudni a kapacitását. Utánna már csak feszültségmérésről van szó. Akár még pontos eredményeket is kaphatunk. Nyilván csak µF-os tartományba van értelme ennek a kapcsolásnak. Ki fogom próbálni!
R1, R2 értéke (22Ohm) csak a feltöltési időt befolyásolja?
(#) vendelkiraly válasza Frankye hozzászólására (») Dec 2, 2008 /
 
Összeraktam a kapcsolást. Remekül működik. Egyenlőre a referencia kapacitásom még nincs kimérve. Egy 15e µF-os Marcon amerikai elkót használtam C1-nek. És a számításokban is 15000-rel számoltam. Remélem majd sikerül kiméretnem pontosan és akkor már korrigálni lehet a számított értékeket.
Régi 10e µF-os ROE és MM kondenzátorokat vizsgáltam. A tápfeszűltségem 21,3V-os. A számításokból rendre valamivel nagyobb értékek jöttek ki (~11e...12e uF), amit várni is lehetett.
Ha majd lesz pontosan kimért referenciakondenzátorom, érdemes lesz összevetni egy gyári kapacitásmérővel mért értékeket az így meghatározható értékekkel.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem