Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   694 / 778
(#) latyakosa válasza macera2 hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Van saját topikja a témának. A frekvenciát a passziv alkatrészek fogják meghatározni - rezonáns kondenzátor és a fűtőtekercs induktivitása.
(#) macera2 válasza latyakosa hozzászólására (») Szept 26, 2017 /
 
Kösz az infót, és elnézést, hogy nem voltam elég szemfüles.
(#) Sendi hozzászólása Szept 27, 2017 /
 
Sziasztok. Keresem a Siemens Sitop Power 40 kapcsolási rajzát. Egy orosz oldalon meg is találtam, ha igaz. De tagnak kellene lenni a letöltéshez. Tud valaki segíteni? Az oldal :http://monitor.net.ru/forum/siemens-sitop-power-40-download-37222.html
(#) fsub válasza Sendi hozzászólására (») Szept 27, 2017 / 1
 
Szia! Próbaképpen regisztráltam magam az oldalon a google fordító segítségével és letöltöttem a rajzot.
Az ábra egyes részei ciril betűs szövegel van feliratozva, de hátha segít.
A hozzászólás módosítva: Szept 27, 2017
(#) Sendi válasza fsub hozzászólására (») Szept 27, 2017 /
 
Szia fsub. Nagyon rendes vagy. Tényleg nagyon köszönöm. Sajnos csak egy része van lerajzolva, a segéd táp és az inverter nincs. De ez is nagy segítség, köszönöm.
(#) p_kowa hozzászólása Szept 28, 2017 /
 
Sziasztok!

Allen Bradley plc tápokról van netán valakinek valami doksija, rajza? Konkrétan a 1756-PA75 tipus érdekelne, köszi!
(#) Sendi hozzászólása Szept 30, 2017 /
 
Sziasztok. Javítok egy Siemens Sitop tápot. Az inverter kisfeszültségű oldaláról visszacsatolásként 2 db. optó van. Az egyik szerintem a feszültség szabályzáshoz, de mi lehet a 2. optó?
(#) gulyi88 válasza Sendi hozzászólására (») Szept 30, 2017 /
 
Szia.
Ami kis tápokat eddig javítottam azokban OVP funkciójuk volt.
Over Voltage Protection, a kimenetről lényegében egy zennerrel van meghajtva, ha a zenner nyit akkor a szabályozást felülbírálja (akkor jön jól, ha esetleg a szab. rész bekrepál, és kiadná, ami a csövön kifér).
A másik optón szokott menni az áram és feszültség visszacsatolás (diódákkal szokták összefogni a két szabályzó kimenetét, és így viszik az optóra).
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2017
(#) Sendi válasza gulyi88 hozzászólására (») Okt 1, 2017 /
 
Szia. Én is ilyesmire tippelek, a kimeneténél van három LED. Valószínűleg a működést jelzik vissza.
Ez nem olyan kicsi táp, 24VDC 40A.
(#) Gza hozzászólása Okt 7, 2017 /
 
Sziasztok, van egy ilyen kapcsolású DC-DC konverterem ami 24-12vos
Jelenleg semmire sem tudom használni, tudtok e ajánlani valami ötletet mivé tudnám átalakítani? pl 12V-ról AC 230V?
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2017
(#) Pafi válasza Gza hozzászólására (») Okt 7, 2017 / 3
 
Pénzzé.
(#) Davidd hozzászólása Okt 10, 2017 /
 
Sziasztok! Vizsgamunkámnak kapcsolóüzemű tápegységet szeretnék készíteni. Melyik tipust a "legegyszerübb" megérteni, és elkészíteni. Nem kell nagy erőműre gondolni. Szeretném megtervezni hozzá a nyákot is. Esetleg, ami a cikkek közt el van készítve?
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Okt 10, 2017 /
 
Ha nem lényeges szempont hogy hálózati feszültségről működjön, akkor építesz egy push pull-t a 12V-os akkufeszre. Ha már vizsgamunka, akkor azt gondolom valamilyen szinten el is kell tudni magyarázni, ahhoz ugye nem árt érteni. A hálózati feszültség esetén még ki kell térni az érintésvédelmi megoldásokra, szigetelési anyagokra, távolságokra stb. is.
(#) Fish hozzászólása Okt 11, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy ismeretlen típusú Kapcsolóüzemű tápegységem, kijön belőle +12v, +5v és +24v. Kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnám meghatározni a terhelhetőségét? rá lehetne tenni a kimeneteire külümböző teljesítményű fogyasztókat, de ez csak próbálgatás. Van-e arra valami módszer hogy gyorsan, (szakszerűen) meghatározzam a terhelhetőségét?

A gyártóval felvettem a kapcsolatot, de mivel ez egy készülékből bontott tápegység, ami ráadásul még forgalomban van, nem akartak segíteni. hosszú levelezés után (4 alkalom) annyit sikerült elérnem, hogy ha a tápegység hibás, akkor a p/n-azonosító alapján küldenek egy másikat 4 munkanap alatt.

Hobbycnc projekthez kellene, és a +24v ágának a terhelhetősége érdekelne.

Köszi a segítséget.
(#) bitmixer válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Írd meg, milyen készülékből való, vagy tegyél fel képet róla. A kollektív tudás csodákra képes. A fizikai kiviteléből is meg lehet becsülni a terhelhetőség nagyságrendjét...
(#) Pafi válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Csak próbálgatással lehet, de közben infra kamerával figyelve hogy mi melegszik nagyon.
(#) Fish válasza bitmixer hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Szia!

Itt van a tápról egy kép. Ez spec egy nem olyan jó táp, "még megy", de két puffer kondi már cserés benne. A jobbfelső részén van a kimeneti tápok csatlakozója, és ennek a baloldali Pin-je a +24v, ill ha kell még plusz egy Pin-t be lehet oda forrasztani, bár ez nem nagyon látszik a képen. Szóval ez lenne az az ominózus. Nekem 5 - 10 A kellene. És sanszos hogy ez annyit nem tud.

tap_jo.jpg
    
(#) RoliNyh válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
24V -on 10A? Számoltál már? Az 240W. Ez a táp a méretéből adódóan szerintem nem tud 240W -ot. Örülj, ha az 5A kijön belőle, és akkor már összeteheted a két kezed, már az is 120W...

Bár egy gyufásdobozt tehettél volna mellé, hogy legyen viszonyítási alap.
Meg mondjuk a félvezetők típusát is beírhattad volna...
(#) Fish válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Szia!

Igen Számoltam, de ezért kérdeztem hogy meg lehet-e mérni, mert egy Mean-Well 24v 10 A-es táp az az ezüst burkolatú kisebb (nem sokkal ugyan) méretekkel rendelkezik és ki jön belőle a 10A (34000 az ára) és mivel ennek is akkora a mérete, ezért bátorkodtam megkérdezni.
(#) Fish válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
továbbá a két nagy puffer kondi, (amelyek közül az egyik már púpos) is a 24v-os körön van, plusz a toroid fojtó is. a 12 és az 5volt nincs ennyire szűrve meg mi, ezért azt gondolom hogy itt is főképp a 24v az elsődleges, annál is inkább mert az 5 és 12 v is ebből van "előállítva"
(#) RoliNyh válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Nézd már meg mi a kimeneti dióda típusa ami a 24V -ot állítja elő. Aztán keresd meg az adatlapját és meglátod mennyi áramot bír, de ez gondolom túl van méretezve valamennyivel.
Valamint mérd meg a transzformátor méretét, abból kideríthető mennyi a teljesítménye.
Legalábbis kapcsolóüzemű porvasak közt összehasonlítva hasonló méretűvel kb megkapod a teljesítményét is.
Aztán ezt írd be a DC DC konverteres topikba, ott biztos lesz valaki aki méret alapján ad neked egy közelítőleg pontos sac/kb értéket (de az már nem én leszek, mivel ilyen tapasztalatom nincs)...
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) Pafi válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Egy modern, szinkronegyenirányítós kimenetű táp aminek a doboza hűtőfelületként is funkcionál nem esik egy kategóriába ezzel.

Meg lehet mérni, de nem fog tudni 10 A-t az biztos. Kb. 3 A a reális.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) RoliNyh válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Műterheléssel meg tudod mérni, de gondolom az nem áll rendelkezésedre.
Jobb híjján ha tesztelni akarod, veszel 4db 10Ω / 50W ellenállást (nem lesz olcsó).

Ráteszel egyet a kimenetre párhuzamosan, ez kb 2.5A -el fogja terhelni a tápod.
Figyeled a táp alkatrészeinek hőemelkedését, és huzamosabb ideig így terhelve
(pl egy órán keresztül), ha nem nagyon meleg, két ellenállást kötsz párhuzamosan a kimenetre.
Ekkor (kb 5A a terhelés) szintén egy óra járatás, és figyeled nem forr -e még a tápod.

Ha mered, megcsinálod három, és négy ellenállással is a tesztet.
A 3 ellenállással kb 7.5A a terhelés, 4 -el már közel 10A lesz...

Ahol elkezd nagyon forrósodni, kb az a maximum.
Az 50W ellenállások nem lehetnek kisebb teljesítményűek (ez a minimum), különben elégnek.
Így biztosított, hogy a betáplált energiát el is tudja disszipálni, de ventillátorral hűtheted, mert azok is jócskán melegedni fognak...

Ja és a kimeneti feszültséget folyamatosan mérd egy DMM -el, mert az valószínűleg esni fog.
Szóval ha neked pl minimum 23V kell, de az 5A -es terhelésnél már nincs csak 23V,
akkor a további tesztnek értelme sincs, mert mégalacsonyabb lesz a kimenő feszültség...

Persze ha ráér, keletről olcsóbban megúszod.: 10Ω / 50W ellenállás...

Ja, és szólok előre, ha esetleg elfüstölnéd a tápod, nem vállalok érte felelőséget...
Keresőkifejezések.: 10 ohm 50W...
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) Fish válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Na megmértem a trafóvasat 39x39x10 a Dióda pedig FSF10A20 ennek az Io (Average Rectified Output Current) 10A ill van egy másik adata is RMS Forward Current 15,7A

Tartok tőle hogy igaz, ez a 10 A (ráadásul ez Rezisztív terhelés mellett 10A) egy túlméretezett paraméter, ennyi nem jön ki belőle.

Ráadásul a CNC projektben használt vezérlő egy TB6600. igaz hogy dip-kapcsolókkal lehet az áramon változtatni, (vagyis a használt motor áramát be lehet állítani rajta) de a motor egy EM-61 izmos darab ami bizony asszem 2,5A kell neki (ha epson DFX nyomtatóban 7példányt továbbít)

Ebből a vezérlő és motor párosból kell 3 (x, y, z)

Nem tudom, mi történik ha a betáp 24v (óvatos becslés alapján 6A minimum) csak 3 vagy 4Amperig terhelhető....
(#) Fish válasza RoliNyh hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Végülis ebből a tápból van raklappal, most ha egyet elpattintok, (ha rántottát akar csinálni az ember, fel kell törni pár tojást) ennyit megér, és jobb híján ez az ellenállásos nem is rossz, úgyis jön a tél, addig sem kell fűteni HI

Egyébként találtam ezen a tápon egy linket www.chinawinsun.com/en/ elméletileg ők gyártják a tápot
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2017
(#) Skori válasza Davidd hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Hálózati tápegységet építenél, vagy bármilyen kapcsolóüzemű táp (pl. 24/12V) szóba jöhet?
Pl. akkus fúróhoz, 9,6V-ra készítettem tápot, ami 12V-os ólomaksiról megy, NE555 IC-vel.
Bővebben: Link (a lap alján)

Ha inkább hálózati táp kellene , akkor a TNY255 céláramkör az egyik legegyszerűbb, trafó is kapható hozzá készen. Vagy egy még egyszerűbb megoldás: veszel egy mobiltelefon töltőt, szétszeded, visszarajzolod a kapcsolási rajzát, tervezel hozzá új nyákot (az eredetiből lehet ötleteket venni), majd a meglevő bontott alkatrészekből építesz egy szuperjó mobiltöltőnek való, 5V / 1A -es kapcsolóüzemű tápegységet.
(#) Pafi válasza Fish hozzászólására (») Okt 11, 2017 /
 
Egy léptetőmotort PWM-mel szaggatva, áramgenerátorosan kell meghajtani. A szaggatás miatt a tápból felvett áram átlagértéke jelentősen csökken. Csak akkor veszi fel a tápból a névleges áramot, ha annyira nagy fordulatszámon megy, ahol már az indukált feszültség miatt közel 100 %-os kitöltési tényező kell az áram fenntartásához. Szóval átlagban nem feltétlenül kell olyan nagy áram.

A tápokból kivehető áramnak többféle korlátja is van. Van egy termikusan korlátozott folyamatos terhelés esetére értelmezett határ, ezt szokták elsődlegesen megadni.

De van egy ennél kicsit vagy sokkal nagyobb határ is, aminél nagyobbat a táp a beépített túláram-védelem miatt nem hajlandó kiadni. Ilyenkor vagy arányosan csökkenő feszültséggel vagy hirtelen lekapcsolással reagál, vagy ezek kombinációjával.

Az is előfordul, hogy a védelmet időfüggően alakítják ki, rövid időre nagyobb áramot engedve meg.

Aztán van még egy olyan határ is, hogy ha a terhelő áram hullámossága túl nagy, akkor a kimeneti elkó szép lassan megfő. Esetedben ezt a határt az eredeti felhasználásban is feszegették.

A második határ eléggé egyértelműen kimutatható műterheléses teszttel. Az elsőhöz hőkamera kell. Az utolsót pedig el kell kerülni néhány LowESR elkó bekötésével.

De először azt kéne tisztázni hogy valójában milyen lesz a terhelés átlagos és csúcs árama.
(#) Davidd válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 12, 2017 /
 
Kicsit pontosodott azóta a dolog. Hálózati feszültségről kell menyjek, kb 24V es -5V (ez pár 100mA) kellene legyen. Egyik kollégámmal összedolgozunk. Ő épít egy labortápot rá, én pedig maga a táp részét. Jó tudom lehetne egyből a tápot szabályozni de most nem az a lenyeg. EI 33 as magot használnék, pontosítok: bontott pc-táp trafót. Még ebben az ügyben kell beszéljek a tanáraimmal, hogy az elfogadható mint más alkatrész megvétele, úgy a transzformátor is csak egy alkatrész bele. Nagy vonalakban erről lenne szó.
(#) Ge Lee válasza Davidd hozzászólására (») Okt 12, 2017 /
 
A konkrét feszültségértékek kizárják a szabályozás nélküli tápot, tehát feszültség szabályozottat kell építened. Akkor viszont lehet flyback, 1T forward, pwm félhíd de akár LLC is (pfm). A PC táp trafójához annak kapcsolását a legegyszerűbb megépíteni, esetleg annyi javítással hogy a tranyók helyett feteket teszel bele, és ahhoz alakítod ki a meghajtást.
(#) Pafi válasza Davidd hozzászólására (») Okt 12, 2017 /
 
Ha trafót választasz, azzal behatárolod hogy milyen topológiák közül választhatsz.

Nem értem. Ha ennek a projectnek csak pcb tervezés és forrasztás a lényege, akkor a tanárok dolga lenne hogy kapcsolási rajzot adjanak. Ha viszont a kapcsolás megtervezése is feladat, akkor előtte tanulni kéne a topológiákról, és azt kell választanod amelyik szimpi, illetve sikerült megértened. Igazából egyik sem nehéz ha az alapokkal tisztában vagy. Illetve minél egyszerűbb a kapcsolás annál bonyolultabb szokott lenni mögötte az elmélet.

Én pl. középmegcsapolásos push-pull kapcsolást építettem, annak ellenére hogy a tanárom nem javasolta hálózati feszre, de ehhez volt készen egy tucat trafóm, meg nagyfesz IGBT-m, és így 1 IC elég volt vezérlőnek és meghajtónak. Nem követendő példa!

Ha PC trafó, akkor építs PC táp topológiát! Félhíd, TL494. BJT helyett azért inkább FET...
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2017
Következő: »»   694 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem