Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kazettás magnó (deck) javítása
 
Témaindító: damien, idő: Júl 16, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   124 / 181
(#) PeachMan hozzászólása Jan 17, 2019 /
 
Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Pár éve felujítottam egy Technics RS-BX501 magnót. Szíjcsere, nyomógörgő csere és sebesség/azimuth kalibráció volt. Akkor minden jól működött, de azóta nem is használtam. Most szerettem volna felvételt készíteni vele, de az ATC nem működik megfelelően. Normal szalag esetén a legvacakabbra is szépen kalibrál, de króm esetén rögtön elvérzik a bias állításnál. Több szalaggal is próbáltam. Eeprom nem lett elállítva. Van ötlet, hogy mi lehet a gond és hogyan tudnám rendbetenni?
(#) denon888 válasza Onkyo255 hozzászólására (») Jan 18, 2019 / 1
 
Ez kísértetiesen hasonlít a Nakamichi deck CR-1, MR-2 stb. megoldásához. Ott is ezzel a motorral szokott gond lenni. Mivel a motor csak kicsit fordul, így lehet egy olyan pont ahol nem éri rendesen a kommutátort a kefe.
Megoldás amit csináltam. Szét kell szedni a motort óvatosan. A kommutátort megtisztítani kicsit meghajlítani a rámenő keféket hogy jól érintkeznek.
B verzió. Leforrasztod a vezetéket és kiszeded a helyéről. Labortápról meghajtod egy kicsit. Azt hiszem 3-5V között működnek ezek a motorok üzemben, de úgy 9v-ig pörgerhető. Ez talán segít, de a jó megoldás ha szétszeded.
A Nakáknál ez bevált, ennél nem tudom milyen pontosan ez a motor amit használnak. De ha nem a csiga hajtásnál szorul, akkor sajnos ezt meg kell lépni. Vagy cseréled a motort vagy megpróbálod felújítani.
Ilyen motort nem hiszem hogy valahol is lehet kapni, normális áron. Egy pár kört lefutottam ezzel kapcsolatban. Találtam de olyan horror áron amit nem lehet kifizetni (annyiért lehet venni egy másik magnót).
Nagyjából ennyi.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2019
(#) doktor válasza Onkyo255 hozzászólására (») Jan 18, 2019 / 2
 
A három motoros mechanikák túlnyomó többsége így van megoldva.
Némi utánjárással beszerezhető ilyen motor, de valószínűleg egyszerűbb ez szétszerelni, és lehetőség szerint javítani.
Külső tápról történő , tartós járatás,és a kenés is szokott segíteni.

Érdemes lenne azért előszór a tápfeszültségeket is ellenőrizni.
(#) doktor válasza doktor hozzászólására (») Jan 18, 2019 / 1
 
A motoron rajta lévő címke alapján, könnyebb lenne másikat találni.
Érdemes lenne a cd motorok között körülnézni.
(#) denon888 válasza PeachMan hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Első körben azt kellene megnézni hogy érzékeli-e hogy króm kazetta van benne. Lehet hogy az érzékelő kontaktos.
(#) PeachMan válasza denon888 hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Természetesen érzékeli. Ilyan jellegű probléma nincs. Más magnóval felvett anyagot is rendben lejátsza.
(#) doktor válasza PeachMan hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Másik króm kazettával is próbáld meg, az sem segít, nézd meg a korrekciós kört, valamint a beállításokat ismételten ellenőrizd, a szervizkönyv alapján.
/Ezeknél a mikrókapcsolók produkálnak, sokszor érthetetlen hibákat/
(#) Tomi94 válasza Onkyo255 hozzászólására (») Jan 18, 2019 / 1
 
Igen, erre tippeltem látatlanban is. Az első hozzászólásomban linkelt helyen érdemes azt a 3-4 oldalt végiggörgetni, kép alapján keresni. Pár éve még volt ennek a helyére átalakítás nélkül betehető típus, de azóta azért sok tétel elfogyott már..
(#) PeachMan válasza doktor hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Mint írtam, több króm kazettával is próbáltam, de ugyanaz a helyzet.
A "korrekciós kör" mit jelent? A szervízkönyvet elkezdtem átfutni, a feltüntetett beállítószalagok nincsenek a birtokomban, de amit tudok mérek.
(#) doktor válasza PeachMan hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Gyakorlatilag készítesz egy mérőkazettát
Bias: 400 Hz- itt szerintem 10 kHz
EQ: 400 Hz- 3-4 kHz, és a szervizkönyvben leírtak szerint amennyiben rendelkezel a felsorolt mérőeszközökkel megméred, ha szükséges állítod.


Megjegyezném, nagy csodát azért ne várjál tőle, mert a készülék/ forgófejes/, és az ATC is egy egyszerű verzió.
(#) nagym6 válasza doktor hozzászólására (») Jan 18, 2019 /
 
Idézet:
„nagy csodát azért ne várjál tőle, mert a készülék/ forgófejes”
A forgófejes nem jó? Mi a korlátja? Enyém is forgó, azért kérdezem. Köszi.
(#) megott válasza Onkyo255 hozzászólására (») Jan 18, 2019 / 1
 
Tipikus Sankyo mechanika hiba. Illik szétkapni a motort (ÓVATOSAN, mert könnyű eltörni a kefetartókat!) és alaposan megtisztítani a kommutátort. Utána ismét jó lesz 20 évig!

Bocsánat látom már előttem megválaszolták!
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2019
(#) Marko Ramiusz hozzászólása Jan 19, 2019 /
 
Jó szerencsét! Egy kis segítséget kérnék, mégpedig AIWA AD-F990-hez hajtószíjakat szeretnék megbízható forrásból beszerezni. Tudna esetleg valaki ájánlani ilyet? Köszönöm, Joe!
(#) ferzolo válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Jan 19, 2019 /
 
Szia ! Én az árvill -tól rendeltem az enyémhez . Tökéletesen teszi a dolgát mind két szíj .
(#) doktor válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 21, 2019 / 1
 
A működési elve miatt, egy kényelmi megoldás.
(#) PeachMan válasza doktor hozzászólására (») Jan 25, 2019 /
 
Ma gondoltam meglesem, hogy mi pontosan a baja szegény Technics RS-BX501 magnómnak. Főleg az bosszantott, hogy pár éve kapott egy teljes generált. Egy gyors tesztet csináltam, már normál szalaggal sem kalibrált. Kiszedtem a toronyból és éppen kezdeném szétszedni, mikor észrevettem a fejen valami trutymót. Teljesen érthetetlen, hogy miként került oda, ráadásul majdnem átlátszó volt, csak a fénytörésből vettem észre, de volt benne valami porcica-szerű cucc is. Letisztítva rögtön kalibrál és normális felvételt is készít. Fura, hogy a lejátszásnál nem volt hallható semmi a dologból.

Más. Van egy másik deck-em, nagyon szép állapotban bár biztos nem keveset futott már. Nem forgófejes, nem dual capstan. Olyan gond van vele, hogy lejátszásba kapcsolva egy pillanatig jó az azimuth, de aztán rögtön elmászik. Nem nagyon, de azért észrevehetően. Gondolom a szalagvezetéssel van gond. A nyomógörgő megtisztítva, nem is túl hordós, de a közepe rendesen ki van fényesedve a szalag sávjában. Ez okozhat ilyen problémát vagy ennél komolyabb gond is lehet?
(#) gernerakos válasza PeachMan hozzászólására (») Jan 25, 2019 /
 
Okozhat szerintem, cseréld.
(#) doktor válasza PeachMan hozzászólására (») Jan 28, 2019 /
 
Acetonmentes körömlakklemosóval ismételten megtisztítani a teljes szalagpályát, a nyomógörgőt
többször.
Nem javult, még felület érdesítéssel csiszolással érdemes megpróbálkozni, valamint ellenőrizni a görgő nyomását , tengelypersely állapotát.
Lehetőséged van rá,mindenképpen érdemes beszerezni egy tükörkazettát, ahol folyamatában látod a szalagpályát.
(#) devergo74 hozzászólása Jan 30, 2019 /
 
Sziasztok.
Van egy Technics 615-régi deckem. A problémám hogy nagyon húzza a szalagot. Azt szeretném kérdezni, ha cserélek benne szíjakat, görgőt segíthet a dolgon? A motoron próbáltam állítani, de az nem hozott eredményt. Vagy lehet hogy már a motor gyengélkedik, annak az ellenőrzésére valami tipp?
(#) nagym6 válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
A "húzza" mit jelent pontosabban?
(#) devergo74 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Lassan játssza a szalagot, állítottam a motor sebességén, viszont most meg túl gyors lett. Nem sikerül beállítani.
(#) nagym6 válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Így nem is lehet fülre, mérőkazetta kellene amin van valamilyen frekvenciás jel, ezt a frekvenciát lejátszáskor mérve lehet legjobban beállítani. Macerásabb módszer, hogy ismert idejű felvételt lejátszva, az ismert idő alatt kell lemenni..
(#) devergo74 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Gondoltam én is a mérőkazettára, akkor előbb azzal kellene kezdeni, fölösleges szíjakat, görgőt cserélni? A motort lelehet valahogyan ellenőrizni, nem e az a gyenge?
(#) nagym6 válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 30, 2019 /
 
Ha a szíj laza, akkor nyávogva, azaz egyenetlenül menne. Laza szíj láthatóan "lóg", érintve érzékelhető ha laza, vagy csúszhat portól kosztól is. Motor ha nem szorul, az nemigen szokott gyengülni. Tehát ha egyenletesen megy csak lassabban vagy gyorsabban, akkor legvalószínűbb, hogy csak beállítás kell.
(#) doktor válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Szia!
Ismered az előéletét/ tartósan nálad van/, és több kazettával is kipróbáltad,érdemes átnézni a mechanikai elemeket tisztítani, kenni, valamint a tápellátást.
A leírt hiba esetén /is/ célszerű a motort külső forrásból,ellentétes forgásirányba is megjáratni.
Az újrabeállítás, csak ezután következzék.
Nagyon sok célprogram ingyenesen letölthető.
A legtöbb zeneszerkesztő programnak, van ilyen lehetősége.
(#) Tomi94 válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Majd' 45 éves készülék, gondolom használva is volt bőven. Ennyi idő után:
- A szíjak mindenképp csereérettek (persze, ha nem mostanában, mondjuk 10 éven belül volt cserélve)
- Görgő is jó eséllyel (bár néha látni csodával határos módon egy takarítással menthető darabokat)
- Ha van benne idler (gumiperemes áttétel), akkor annak a peremét is esélyes, hogy le kell gyártatni lapos tömítésként méret alapján. De minimum óvatosan megcsiszolni finom (1500-2000) csiszolópapírral.
- Motor jó eséllyel szorulós, éspedig a kommutátor közé szorult, kefék által lekapart fémreszeléktől. Ez is helyrehozható, alkoholos vattával kitakarítható, de igen alapos szétszedést, és jó kézügyességet igényel. A csapággyal igazán nem szokott komoly baj lenni, bár picit nyilván hangosabb, mint újkorában - ezen egy csepp műszerolaj javíthat.
- Ezek után, amikor már van erő az áttételekben, a lejátszó kuplung ereje valószínűleg túlzottan megnő, szalagnyújtás elkerülése érdekében azon vissza kell venni. Tipikusan összenyomó rugóból 1-másfél menet lecsípésével.

A tényleges mechanikai dolgokon túl a fej kopottsága sem kizárt, és az elektronika is megérdemelhet egy újrakalibrálást. Szóval nagyobb tapasztalat nélkül azért nem egyszerű ez, ilyen korban egy általános, füllel érzékelt hibából nem nagyon lehet kiindulni és biztos tippet mondani..
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2019
(#) devergo74 hozzászólása Jan 31, 2019 /
 
Köszi mindenkinek a hasznos infókat a kérdésemmel kapcsolatban.
Nemrég került hozzám ez a deck, így az előéletéről nem tudok semmit, viszont nálam nem játssza le a kazettákat ahogy azt fentebb is írtam. Először megpróbálom kiműteni a motort, és valamennyire kitakarítani. Ha a motorjavítás összejön, rendelek bele szíjat, görgőt.
(#) doktor válasza devergo74 hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Első körben szerintem nézd meg a motor típusát szerencséd van, találhatsz hozzá újat is, ha problémásnak látod.

A lényeg viszont inkább most az esetedben, hogy sikerül , a motor sebességét helyesen beállítanod.
/ erre azért jó az esélyed, némi türelemmel, és progi, vagy célműszerek segítségével/.

Azt azért tegyük hozzá, hogy a takarítással kenéssel lehet javítani a különben működőképes motoron, ha sikerül a beavatkozás., valameddig/
(#) devergo74 válasza doktor hozzászólására (») Jan 31, 2019 /
 
Kitisztítottam a motort, eléggé tele volt fémreszelékkel. Sokat javult a dolog, már le tudom játszani a kazettákat, igaz nem az igazi, mert kellene egy beállító kazetta. Sajnos nincs másik deckem, amivel tudnék felvételt készíteni program segítségével.
Viszont nem tudom hogy az mennyire normális,például ha megállítom a lejátszást a pillanatgomb segítségével, a motor akkor is tovább forog, igaz a lejátszás áll de a motor teker tovább.
Hát lesznek, vannak itt még problémák.
Következő: »»   124 / 181
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem