Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   1654 / 1674
(#) david87 válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Máj 19, 2023 /
 
Mert a közepére még jön egy nagy táp.
Meg nem volt kissebb dobozom az előlap meg volt már.
(#) pipi hozzászólása Máj 21, 2023 / 3
 
Hali!
Az esztergára 3d nyomtattam házat a fordulatszámmérőhöz.
https://www.thingiverse.com/thing:6037742
(#) Black7275 hozzászólása Máj 24, 2023 / 9
 
Nekiálltam egy felhallgató erősítő építésébe. Kíváncsi voltam mit tud és később szükségem is lesz rá. Már csak kettő kerámia kondi és kettő tranzisztor hiányzik belőle. Így hamarosan készen lesz.

De addig is felteszek róla pár képet.
(#) don_peter hozzászólása Máj 24, 2023 / 15
 
Egy régebbi projektem forrásait osztom meg veletek, nézetek el nekem, hogy mikor kezdtem az egész hobbit, még minden ment fejből és nagyon kezdő voltam ezért a kezdetekben nem készítettem kapcsolási rajzokat.

A projekt, amit publikálok egy levegős forrasztó állomás, amely hőprofil alapján működik, készült egy kis demo program az SMD forrasztáshoz is, de végül azt nem fejeztem be (csak programozni kell picit). A teljes forrást megosztom, így a továbbiakban bárkinek ötlete vagy további elképzelése lenne vagy csak szimplán akar egy levegős forrasztót készíteni magának, annak most itt a lehetőség.. Tanulásra is alkalmas, mert a programot még 2014-ben írtam, amikor kezdtem az egészet.. PIC18F4550 és PIC18F452-re íródott.
Bővebben: Link

A github szálat még csak most fejeztem be, helyesírási javítások folyamatban.
(#) szendi001 válasza Black7275 hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Sok sikert hozzá!
(#) szendi001 válasza don_peter hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Nagyon szép az elrendezése! Elsőre jó ránézni!
(#) Jonni válasza don_peter hozzászólására (») Máj 25, 2023 /
 
Szép és alapos munka ez is ! De ezt már megszoktuk tőled...
A MADE IN HUNGARY is tetszik.
(#) don_peter válasza Jonni hozzászólására (») Máj 25, 2023 / 1
 
@szendi001: köszi.

@Jonni: Köszi, de azért ez a projekt még nagyon az elején volt, mikor megfertőztem magam ezzel a hobbival. Úgy érzem e projekt óta azért sokat fejlődtem, sokkal letisztultabb és alaposabban átgondolt terveket és kapcsolásokat készítek, de szokták azt mondani, hogy mindig van hová fejlődni. A képen látható PCB-re a "MADE IN..." felírat duplán igaz, ahogy a felírat is mutatja. BME-n készült a PCB. Az elkövetkező időkben, ahogyan az időm engedni és megkapom néhányra a szükséges engedélyeket is, osztok még meg pár projektet, amin dolgoztam. Lesz köztük, BLE Bluetooth-os eszköz, Állítható töltőáramú elektromos autó töltő vezérlő, Még korábbról autó blokkoló, bináris óra...stb.
(#) Jonni válasza don_peter hozzászólására (») Máj 25, 2023 / 1
 
Ahhoz képest hogy csak "hobbi", ezzel a hozzáértéssel a mérnökök közt is megállnád a helyedet.
Kiváncsi leszek a többi projektre is
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2023
(#) sargarigo válasza don_peter hozzászólására (») Máj 26, 2023 /
 
Köszönjük a felajánlást, én is kíváncsian várom mi minden kerül még ki a boszorkánykonyhádról!
(#) don_peter hozzászólása Máj 27, 2023 / 6
 
Szombati mazsolázáshoz egy újabb még talán nem publikált, mondhatni kísérletezős projektem osztanám meg veletek. Ez a projekt egy BLE vagy is alacsony energia igényű bluetooth chipet konfigurál fel és tesztelés céljából adatokat küld illetve fogad.

A projekt roppant egyszerű, összességében egy PIC18F24K22-es MCU-t egy nRF8001-es chippet és néhány szükséges komponenst tartalmaz. A teljes anyag forrását elérhetitek a következő linken:
https://github.com/DPTPSystem/nRF8001_BLE

A projekt kapcsán amire érdemes figyelni:
1. az áramkör 3v-os, tehát ennek megfelelően kell kezelni
2. a PCB vasalásos nyákkészítéshez, SMD alkatrészekre van optimalizálva (ez utóbbi kicsit nagyképűen hangzik, bocsika.. )
3. csak szórakozás miatt épült meg, nincs konkrét célja a közzétett projektnek.
(#) Lucifer válasza don_peter hozzászólására (») Máj 29, 2023 /
 
Na opensource lett a makkforrasztás?
(#) don_peter hozzászólása Máj 29, 2023 / 7
 
Újabb hét újabb projektem osztanám meg, ezúttal nem is egy, hanem mindjárt kettőt.
1. egy levilágító elkészítése egy szkennert átalakítva, kivételesen elég alapos és részletes leírással. Én kifejezetten lötstop maszkoláshoz használtam, de használható konkrét áramköri fototechnikai eljáráshoz. Teljes forrás itt: https://github.com/DPTPSystem/UltravioletLedLight

2. anno meg kereset xy, hogy valamilyen okos kupakot készítsünk, de konkrétan soha nem tértünk rá a tárgyra, így saját ötletem alapján készítettem egy vízfogyasztásra figyelmeztető/ösztönző elektronikát, amelyet egy kupakba vagy valahová elhelyezve "segít" betartanunk a vízfogyasztási igényünket. A teljes forrást megosztom (sajnos a nyák gerber állományát már nem találtam meg, de olyan egyszerű, hogy bárki után tudja rajzolni): https://github.com/DPTPSystem/WaterBottleCap

Mind kettő projektet eredetileg vasalós megoldással lett elkészítve még hobbim kezdeténél.
Jó utánaépítést vagy mazsolázást.
A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2023
(#) usane válasza don_peter hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Ez a peneszes NYAK mintha ismeros lenne.
(#) don_peter válasza usane hozzászólására (») Máj 31, 2023 /
 
Nincs kizárva, talán korábban mutattam a képeket itt, de most a komplett projektet forrással együtt elérhetővé tettem.
(#) mateatek hozzászólása Jún 2, 2023 / 12
 
Üdv!

Nem teljesen elektronika, de a lényeg az az.
Készítettem az öreg, vén EAN-ra "digitális nóniuszt". Az én gépemen a nóniusz nem az átmérőt, hanem a sugarat méri. Ez nekem nagyon fura, ennyivel rávéshették volna hexadecimálisban is. Azt is át kell számolni és aki rutinos, annak gyorsan megy. Nekem nem tetszett.
A 3 mm-es menetemelkedésű keresztszán orsóra került egy 600 lépés per fordulatos enkóder. Az gyakorlatilag egy lépésre egy századot jelent. Ehhez csak egy mikrokontroller, egy LCD és egy kézi enkóder kellett, hogy az utóbbival hitelesítsem az aktuális késhez az átmérőt.
Illetve, kapott a gép egy elektromos féket is. A főmotor egy ékszíjon keresztül folyamatosan direkt forgási kapcsolatban van egy AC szervó motorral. Ha a főmotor áramot kap, akkor az AC szervó motort üresen forgatja. De ha a főmotor lekapcsolódik, akkor abban a pillanatban az AC szervó tekercsei rákapcsolódnak egy söntre, ahol is a forgási energia által termelt elektromos áram el disszipál. A gyakorlatilag rövidre zárt tekercsű AC szervó úgy fogja meg a gépet, mintha pajszert dugtam volna az orsószekrénybe.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2023
(#) mek-elek válasza mateatek hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
A hirtelen állj menetvágáshoz nem az igaz a fordulat irányváltásakor. Irigylem a szemed, hogy ekkora távolságból jól látod a kijelzőt!
(#) mateatek válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
De, hidd el, jó ez menetvágáskor is.
Felteszem olyankor az "excenteres menetkés-kiemelőt". 4-es, 5-ös sebességben végigfogatom a menetet. A végén stop. Kiemelem a menetkést, de a nóniuszhoz nem nyúlok. Visszahajtom. Menetkés vissza, nóniusszal fogást állítok és mehet a következő menet.
Olyan így egy menet, mint a való életben. 2 perc.

IMG_1409.JPG
    
(#) granpa válasza mateatek hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Persze, fogásmélységet, nem átmérőt. Ezért jelez sugarat a nóniusz.
(#) mateatek válasza granpa hozzászólására (») Jún 2, 2023 /
 
Van ilyen nóniusz és olyan nóniusz is erre a gépre. Részemről az "átmérős" kényelmesebb lenne, mint a "sugaras"
Vélhetőleg az is közbe játszik, hogy nem vagyok szakmabeli, csak hobbista.
(#) llaczo hozzászólása Jún 3, 2023 / 5
 
Sziasztok.
Barátomnak készítettem egy villanypásztort. Az ő feladata az volt hogy hozzon egy bombinát és e egy dobozt. Többi van a fiókban.
Ezt a kapcsolást azért szeretem mert egyszerű és ha kell akkumlátorról is lehet használni olyan kevés a fogyasztása. Egy töltéssel napokig elmegy.
A 12 volt 2A táp kondijairól fél percig is elcsattog. Persze itt a minimális beállításokat kell használni.
A potencióméterek luxus kategória. Ha megvan hogy milyen jószágra, mekkora távon lesz használva, ellenállásal belőhető.
Maximálisra állítva tűzgyujtásra is használható. Ilyenkor megnő a fogyasztás és a triak is melegszik.
Készítettem egy videót ami elég gagyi lett, de a lényeg látszik.
Tisztelettel: Laczo
(#) mraulajos válasza llaczo hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Hali! R3 - R4 100E. 100ohm?
(#) proli007 válasza mraulajos hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Hello! Igen.
(#) mraulajos válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Köszönöm!
(#) sonajkniz válasza llaczo hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Idézet:
„és a triak is melegszik”

Bocs, nem szeretnék okoskodni, de a rajzon egy FET van.
Ami gk gyújtótrafó csattogtatására eleve alkalmatlan, ezért melegszik.
Vagy tranzisztor, de még inkább IGBT kellene rá, plusz egy 22nF 600V-os kondi.
A villanypásztorok trafója egész más. Azokhoz lehet, hogy jó a FET, ezt nem tudom, mert villanypásztorral még ne foglalkoztam, csak láttam néhányat belűlről. Mindenesetre azok zárt vasmagos trafók, ellenben a gyújtótrafó nyitott magos.
Próbáltam már építeni elektromos gyújtást motorra FET-el, de rekord gyorsasággal ment tönkre.
(#) még1MbR válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Nekem jól működött Ladában FET-es gyújtás,ez a fajta...
(#) llaczo válasza sonajkniz hozzászólására (») Jún 3, 2023 /
 
Bocsi. Én iram rosszul.
Ámbár a rajzon látszik hogy MOSFET. Az is szigorúan védődiódás.
Triak nem is lehetne, mert az váltóáramra van fejlesztve.
(#) don_peter hozzászólása Jún 5, 2023 / 3
 
Újabb hét újabb megosztás, talán volt már róla szó, de most forrással együtt osztanám meg.
Jelezni szeretném, hogy a projekt egy tesztprojekt volt, amely arra volt hivatott, hogy ellenőrizni tudjam a töltőoszlopok töltőáramát, hogy legalább kb. megfelelnek e a kiírt adatok a valóságnak.
A projekt egy ESP32 WEMOS modulra tervezett kis program és egy kis adapter, amely megteremtette a méréshez szükséges szintillesztést.
A projektet itt éritek el: https://github.com/DPTPSystem/ECarChargerMonitoring

Szükséges megemlítenem, hogy itt elég nagy áramok mennek és esetenként nagy feszültség, szóval mindenki ennek megfelelően, felelősséggel álljon a projekthez. Megépítését vagy utánaépítését nem ajánlom senkinek, ha csak nem komoly és felkészült fejlesztő.
(#) bbatka válasza don_peter hozzászólására (») Jún 5, 2023 /
 
Gratulálok! Nagyon profi projekt. A Githubra feltöltött anyaghoz fűzött szövegben sok a helyesírási hiba. Az áramerősség mértékegysége az Ah?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2023
(#) don_peter válasza bbatka hozzászólására (») Jún 5, 2023 /
 
Köszi, ezer felé a fejem. Átnézem újra a hibákat. Több projekt készül megosztásra és nem tudom már melyiket néztem át és melyiket nem. Köszi a visszajelzést.
Következő: »»   1654 / 1674
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem