Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   510 / 841
(#) dB_Thunder válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Miért van a söntön zaj, ez itt a kérdés?? Mi volt a terhelés? Lehet hogy gerjed a táp?!
(#) pz87 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Egyszerű rövidzár, ill. 0,1Ohm-os ellenállás. Azt, hogy gerjed-e, hogy tudom kideríteni?
Van hangja amúgy, sípol a tekercs, ahogy nő az áram egyre nagyobb frekvencián, 7-8A fele már elhallgat.
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
A sípolás normális, a fojtótekercsen lévő vezeték meneteinek mozgása okozza. Valóban kérdés hogy gerjed-e a táp, ezt úgy tudod megnézni hogy ránézel szkóppal.
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Idézet:
„Digi multival jó, mind az árammérés mind egy külön 0,1-ohm-os söntön feszültséget mérve.”

És a panelmérő nyákján az OPA előtt, OPA után, PIC bemenetén?
Idézet:
„Viszont a panelmérő érzékeny lehet rá, szkóppal rámérve a labortáp söntjére szabályos tüske kiugrások vannak”

És a panelmérőn az OPA után és a PIC bemenetén is van zaj?
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Most néztem, ez 0,3A-körüli terhelés közvetlen a 9db 0,1Ohm-os söntön. 10A-on is hasonló.
A második kép egy tüske széthúzva.
Mit szólsz hozzá?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Nekem kell ilyen szkóp! MOST AZONNAL!
Ez teljesen rendben van, ettől nem szabadna félre mérnie a panelmérőnek. Azt kellene végigméricskélned amit írtam.
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Ezek a tüskék nem ártanak a kimeneti jelnek? A méréstől függetlenítve a kérdést, egy érzékeny fogyasztó (pl. egy elemes hangforrás, amiben az elem miatt nincsenek külön szűrések) nem fogja ezt rossz néven venni?
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Oké, holnap nekilátok.
De amúgy nem túl nagy a zaj? Ahogy néztem ez szinte egy az egybe kijut és +-100mV os tüskék is vannak.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Ez már ki lett vesézve néhányszor itt, nem mennék bele tizenakárhanyadszor is. A kapcsolóüzem velejárója a zaj, ez a kapcsolóüzem működési elvéből ered. Eltüntetni teljes mértékben soha nem lehet. Cserébe azonban a kapcsolóüzem miatt nagyon jó lesz a tápegység hatásfoka. A kérdés az, hogy megér-e nekünk a hatásfok, a kis hűtőborda, a passzív hűtés, a hatalmas teljesítmény stb. annyit hogy a kimeneten legyen egy kis zaj. Nos az az áramkör ami ilyen nagy teljesítményt vesz fel mint amekkorát az én labortápom le képes adni, az biztosan nem érzékeny a zajra. De a kisebb teljesítményű fogyasztók is, amiknek egy 10mV-os zaj a tápján gondot jelent, az az áramkör kérem rosszul van megtervezve! Vagy ha esetleg tényleg ilyen érzékeny áramkört kell tesztelni akkor annak úgyis saját tápot épít az ember. Mondjuk egy RIAA korrektort én sem járatnék kapcsolóüzemű tápról. Gondolkodom milyen áramkörnék okozhatna ez még gondot de nem jut eszembe semmi. Amúgy 2006 óta használom ezt a labortápot és még soha nem okozott problémát a zaja, pedig sokféle áramkört járattam róla. Például a PIC-es áramköreimnél féltem a leginkább hogy gondot okozhat a zaj de soha nem történt ilyen. Sőt, kimondottan mérőáramkörök teszteléséhez használtam csomószor és nem csak a mérőjelet hanem nem egyszer a referenciát adtam erről a labortápról és nem volt semmi mérési hiba, ugrálás vagy hasonlók.
Na, csak belementem már megint.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Nem, a szkópod túl jó.
Erre most megint írhatnék egy fél oldalt... Egyáltalán nem biztos hogy az a tüske amit a szkópon látsz, valóban ott van a labortáp kimenő jelén. Ha a szkópzsinórt leveszed a labortápról és a GND krokodilcsipeszét rácsípteted a szkópkábel meleg erére és a zsinórt csak úgy leteszed a labortáp mellé, a szkópon akkor is ilyen tüskéket fogsz látni. Szóval valószínűleg a tüskék, legalábbis azok nagyon gyors összetevője (a nagy amplitúdójú impulzus) az éterből kerül a szkópba.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Tudom, occó szkóp.
Amúgy én tudok olyan alkalmazást mondani ami igen érzékeny lehet a zajra, mégpedig a lézer diódák, ráadásul aktívan tevékenykedek is velük.
Mondjuk még soha sem vetemedtem olyanra, hogy közvetlen egy labortáppal hajtsak meg egy diódát mert ugye lehetne áramgenerátoros üzemben, a dióda áramgenerátorát szoktam néha labortáppal táplálni és azon keresztül is átjuthat azért. De használtam már különálló gyári kapcsitáppal is és nem volt gond vele. Megnézem annak is zaját és összehasonlítom, ha nem tetszik amit látok akkor max csinálok külön egy egyszerű trafós tápot.
De amúgy is amikhez legtöbbször használom majd azok cseppet sem érzékenyek a zajra úgyhogy emiatt nem aggódok, csak sikerüljön rájönni miért nem lineáris az áram mérés.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Na, arra nagyon kíváncsi lennék! Megkérlek akkor tényleg megnéznéd egy ilyen gyári tápnak a zaját amivel a lézert hajtottad? És egyébként mi a típusa a szkópodnak?
(#) Alkotó válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Köszönöm. Értem a felvetésed. (Eddig csak nagyon felületesen követtem a témának ilyen irányú rezdüléseit, ezért számomra most az újdonság erejével hatott)
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Megnézem holnap .
Szkóp pontos típusa: Owon pds5022s
(#) pucuka válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Ha a szkópon látod az impulzus zajt, akkor az ott is van. Többnyire nem jelent jót.
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Én is is megépítettem az SMPSII,a tőled vett nyákra,pőccre indult,de a kijelzés nekem is ugyan úgy működik mint pz87nek.Én sem tudtam beállítani a kijelzőt pontosan.Multival mérem a kimenetet,Pl:beállítom 20V ra,akkor 5V nál,4,8 ír ki,30V nál meg 30,3V ot.Én belementem ebbe a kompromisszumba,úgy is csak én használom tudni fogom,de leírom hogy tudd nem egyedi eset.Még kérdezted,ha valaki kapcsolóüzemű tápról járatja,szóljon a tapasztalatairól.Nos én 2x55V 2x20A kapcs tápról üzemeltetem,a bemeneti egyen diódákat,és a 10000µF kondit kihagytam,és nagyobb áramú feteket raktam bele.A hűtő borda nálam,10x10 1mm réz lemez,passziv hűtéssel,melegedés elviselhető,de a kimenő áramot én is csak Kb:8,4A tudtam állítani.Tökéletesen működik.A panel mérőre azért kiváncsi lennék hogy mégis mi a gond.
(#) pz87 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Annyira nem vagyok otthona a kapcsolóüzemben, jóformán semennyire.
Az a szinusz szerű lecsengés nem jelent jót?

Más: Közeben beugrott, hogy régebben láttam PC tápok szkóp mérését és eléggé meglepődtem mennyire zajosak azok is. Most hirtelen ezt találtam csak.Bővebben: Link
Ez mondhatni, hogy a tápok királya Enermax márka és azért van ott zaj és egy számítógép szerintem elég érzékeny berendezés és ha ezeknek nem okoz gondot akkor nem tudom minek.
Sőt az alaplapok további step down konvertet használnak a CPU RAM és egyebek táplálására.
CPU nál 12V-ból csinálnak 1,1-1,5V 100A körüli sőt feletti áramot, na ott is lehet zaj és a CPU is bírja
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) pz87 válasza dara hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Neked a feszültségmérés sem lineáris akkor?
Mert nekem az jó, 1 tized volton belül vagyok multihoz képest alacsony és magas feszen is.
Nekem csak az áram mérés nem jó.

Ha nagyobb kimenő áramot akarsz próbáld meg csökkenteni az R39-et, pl. 1K-sra így már mehettem 10A fölé.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) pucuka válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
A belengés, az sohasem jelent jót. Persze a kimeneten valamennyi zaj mindig lesz, (az analógon is, csak ott brummnak hívják) csak kérdés, hogy mennyi. A zaj minimálisra csökkentése a kimeneti szűrő dolga. A PC tápban is van bőven. Azért a linkeden levő képeken tűimpulzus jellegű zajok nincsenek.
(#) dara válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Nekem sem a fesz sem az áram nem lineális.Bár én meg be tudtam állítani a kimenetet 0 ra,mind a fesz és áramra.Csak a panelmérőt nem tudtam hozzá állítani.Ha nagyobb áram kell majd cserélem,most már be van dobozolva.
(#) pz87 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Ennek is nekiülök majd, csinálok a kimenetre szűrőt esetleg még plusz kondikat is rakok rá és megnézem javul-e a helyzet.
Ha van esetleg valamilyen konkrét javaslatod a lengés csökkentésére köszönettel fogadom.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) pucuka válasza pz87 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Annak meg kellene keresni az okát, de a tervezője csak tudja, hogy hol a kényes pont.
(#) Attila86 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Milyen kényes pont?
(#) Attila86 válasza dara hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Na, akkor nagyon érdekes ez a linearitás-hiba ha már kettőtöknél is van. Egyszerűen nem tudom elképzelni mi okozhatja...
Szóval akkor működik 50Hz-es trafó helyett kapcsolóüzemű táppal szépen? És milyen zaj van a kimeneten? Mert a két kapcsolóüzemű áramkör együtt már érdekes kimenő zajt produkálhat.
(#) Attila86 válasza dara hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Tedd már meg hogy végigméred azt amit pz87-nek is írtam!
Kell hozzá két digimulti. Az egyiket ráteszed a labortáp kimenetére hogy mérje a kimeneti feszt. A másikat ráteszed a panelmérő feszültség-bemenetére. Tekergeted a labortáp fesz potiját és megméred hogy a második digimulti mit mutat akkor amikor az elsőn 0V van, aztán mit mutat ha 10V, 20V, 30V, 40V és 50V. Ez után az első multimétert hagyod a labortáp kimenetén és a másikat átteszed a panelmérőn lévő feszültség-csillapító OPA kimenetére és végigméred ugyan azt. Aztán átrakod a második multimétert közvetlen a PIC feszjel-bemenetére és ott is végigméred.
Az eredményekből szépen látszani fog hogy hol lineáris még a jel és hol válik nem lineárissá.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) dara válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Rendben,de már csak holnap.Most nem tudom szétkapni .Közben ráraktam a szkópra a a tápot ,Kb uA látom mint pz87.Persze ez analóg szkóp.Én sem vettem észre ha mikrovezérlőt tápláltam róla hogy valami gond lenne.Mint írtad az előző tápodnál,ez már a finnyásoknak is megfelelhet.
(#) Ge Lee válasza pz87 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Ez az egyik átalakított PC tápom kimenete kb. 100W terhelésnél. Semmilyen extra szűrés nincs, csak a fojtó meg az elkó. 40-50mVpp amplitúdójú fűrész van a kimenetre ülve a szabályozásból adódóan. A kép azért ilyen csúnya, mert a mérőfej földje szedett még össze zavart.
(#) ktamas66 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Én építettem egy feszmérőt MAX1447-el (saját belső referencia, 4,5 digit). Az sem mér együtt a digitmultimmal (MX-25304), akkor kinek higgyek? Ezért gondolkodom egy jó feszmérő építésében (MCP3422-vel).
A méréseket én is elvégzem.
(#) Attila86 válasza ktamas66 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Én a panelmérőimet az asztali multiméteremmel tesztelem (Advantest R6552) ami 5,5 digites és a teljes tartományban lineárisak, azaz együtt futnak a műszerrel.
(#) CHZ válasza scooby_ hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Szia!
Átraktam a bordára a T12-t és a soros ellenállást is, így nem melegíti a környezetét.
Jobb lett, de így is 15-20 perc folyamatos terhelés mellett, a beállított 5A 4,5-re esik.
Következő: »»   510 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem