Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   577 / 839
(#) zosza18 válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
A felső az dióda híd. (egyenirányító) Az alsó kettő 2 FET. Gugli a barátod, ha beírod a típust, kiadja mi-micsoda.
(#) trickentrack válasza zosza18 hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Köszönöm a gyors válaszokat!
(#) CIROKL válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
A a bal oldalon Greazt a jobb oldalt egy -egy FET
(#) Alkotó válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
A "neked megfelelő" állításodat milyen tulajdonságokra alapozod?
(#) trickentrack válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Egyszerű megépíteni!
(#) Alkotó válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 / 1
 
Attól hogy esetleg kicsivel több alkatrész van egy másik kapcsolásban, még egyáltalán nem biztos, hogy azt nehezebb megépíteni. Egy jó panelterv nagyon sokat számít ebből a szempontból. Célszerű a komplett tápot egyben értékelni, hűtéssel, méréssel, trafóval, pufferrel és kezelőszervekkel együtt. Ha így teszel, esetleg más kapcsolások is szóba jöhetnek.
Javaslatom szerint, egyéb szempontok alapján is vizsgáld meg a kérdést.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2014
(#) dara válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Ha nem vetted volna észre,arra céloz hogy van itt fenn kipróbált kimért le mért bemért labortáp rajz nyák tervel együtt,(mert amit felraktál az a labor táptól igen messze van)meg építése meg ugyan annyi mint a rajzodnak.Szóval,ha labor tápot akarsz építeni,építs azt.
(#) c27 hozzászólása Aug 3, 2014 /
 
Sziasztok!
Egy olyan kapcsolást keresek ami a következőket tudja:
Fix 12V és 5V, állítható áramkorlátos táp 0-2A között. (Az 5V-os ágnak elég 1A is.) Van itthon 2sc793 és KD607 tranzisztor ezek fel szeretném használni. Nem kell valami bonyolult kapcsolás minél primitívebb annál jobb illetve van analóg árammérőm azt is fel szeretném használni. (Elsősorban eloxáláshoz kellene így főleg a 12V 1,5-2A kell.)
(#) pjg válasza c27 hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Amit Te akarsz az nem labortáp!
(#) trickentrack válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Ez szerintetek jó?

Bővebben: Link
(#) dara válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Jó.Ez labortáp.
(#) c27 válasza pjg hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Akkor tudnál ajánlani ilyen kapcsolást? Az áramnak állíthatónak kellene lennie, konkrét kapcsolásokat nem találok.
(#) Alkotó válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Dönteni neked kell.
A linkelt kapcsolás áteresztő eleme nagyon határon működik. Esetleg pillants rá Proli007 kapcsolására vagy a sokszorosan utánépített Pioneer-os kapcsolásra is. Csak annyiban közös a két rajz, hogy mindkettőt megtámogattam egy paneltervvel, illetve ki is próbáltam őket.
Ezen kívül még számos egyéb rajzot is találhatsz, akár kapcsolóüzemű megoldásúakat is, de a saját választásoddal is célba érhetsz.
(#) pjg válasza c27 hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Anno mikor még létezett a HTV akkor ott gyártottunk galván tápegységet. A trafó kb 80x70x40 cm térfogatba fért el. 6000 A-t tudott a masina. Azt a rengeteg 10x10 cm-es szelén lapot...
A trafó szekundere 4 menet volt, alu öntvény. A szabályzás primer körben történt. Akkor még nem nagyon volt tirisztor. Volt transzduktor.
Azt javaslom csinálj egy trafót. A szekunderen több leágazással. A primert pedig szabályozd két antiparallel tirisztorral. Ez a kapcsolás pont jó.
A hozzászólás módosítva: Aug 3, 2014
(#) c27 válasza pjg hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
Szerintem kicsit félreértettél. Igazából tápegységet akarok, csak most jelenleg kísérleti céllal ki akarom próbálni az eloxálást. Ahhoz mindössze egy 12V-os tápegység kell szabályozott 2A-el. Mellette használnám másra is, illetve az 5V is sokszor jól jön.
Szóval amit keres egy olyan tápegység ami tud 5- és 12V-ot állítható 0-2A áramkorláttal(rövidzár védett előnyben). Szóval csak az áramot kéne szabályozni a kimeneti feszültség pedig fix. (Tehát 2A elég.)
(#) pjg válasza c27 hozzászólására (») Aug 3, 2014 /
 
(#) Kovabe hozzászólása Aug 6, 2014 /
 
Sziasztok
Anyagi hátrányok segítségével indulva a labortáp építésében beszereztem egy szabálzható LED driver-t ami az áramot és a feszültséget is lehet szabályozni. A kérdésem az az lenne, hogy miként tudom szép simára kiszürni a szabályzott feszültséget mert rettenet zajos vagy mi.
(#) kokimy hozzászólása Aug 6, 2014 /
 
Sziasztok!
Régebben olvastam, hogy Attila86 méregette a labortápegységet DSO-val.
Nekem is vab egy Tektrinix 1002-m, azzal szeretném megméricskélni az elkészült tápegységemet (Alkotó féle), hogy mit tudok rajta mérni.
Szóval az lenne a kérdésem, hogy mit mért rajta, és mit állítsak a szkópon, hogy mérni tudjam?
Köszönöm!
(#) zosza18 válasza kokimy hozzászólására (») Aug 6, 2014 /
 
Szia!
Keress visszább kicsit és megtalálod, le van írva részletesen milyen méréseket végzett el és mik voltak a szempontok.
(#) Ghoost válasza kokimy hozzászólására (») Aug 6, 2014 /
 
Zosza18 erre a hozzaszolasara gondolt Attila86-nak.
(#) kokimy válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 6, 2014 /
 
Köszönöm, erre gondoltam.
Már csak az a kérdés, pl a kapcsoló kikapcsolásakor a tranzienst azt hogyan tudom megmérni? Mármint mit s mire állítsak a szkópon.
(#) tibibalogh520 válasza Kovabe hozzászólására (») Aug 6, 2014 /
 
Szia!
A legempatikusabb válasz, hogy sehogy sem! hiszen az nem labortáp, és soha nem is lesz az. Ha még is azt szeretnél csinálni belőle, akkor gazdaságossági szempontból, előnyösebb építeni egyet!
Üdv Tibi!
(#) Saggitarius válasza Kovabe hozzászólására (») Aug 7, 2014 /
 
Nagyon egzakt a rettenet zajos . Megmerted mekkora szintu? Minden SMPS-nek van bizonyos szintu zaja a jellegebol fakadoan. Csokkentheted, de nem igazan tudod megszuntetni LC-szurovel, vagy ha meg ugy se felel meg a kivanalmaidnak, akkor marad a jo oreg linearis.
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 7, 2014 / 1
 
Én is vettem egy OWON-t, hasonlót mint Attilának van (köszi Attila a tanácsot!).
Szóval én is megmérném a kb fél éve elkészült 2.7.4-emen azt a kikapcsolási tranziens. Ebbe már a kondi be van iktatva, úgyhogy kíváncsi lennék rá. Csak nem tudom, hogy mit s hogyan kellene, Attila hogyan vizsgálta, és a szkópot mire állítsam.
(#) szili83 hozzászólása Aug 9, 2014 / 1
 
Kicsit méregettem a 2.7.4-es tápegységet.
Annyi módosítás van benne, hogy a kimeneten van egy 10µF-os kondenzátor, ami a tranziensek megfogását hivatott megoldani.
Z2 szűrésére egy 4.7µF-os SMD kerámia kondi.
230V bekapcsolása: 0V-ról felugruik !!!28,6V-ra, majd beáll a beállított ~10V-ra
Disable kapcsolóval való bekapcsolás: NINCS semmi tranziens
A 10V, 12V, 18V-os méréseknél ~1A-ről 2A-re lett terhelve a tápegység, viszonyag kicsi tullövéssel.

Vélemény? A bekapcsolási megugrás sok, de ha a Disable kapcsolóval történik a bekapcsolás akkor tökéletes.
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2014
(#) Alkotó válasza szili83 hozzászólására (») Aug 9, 2014 /
 
A 230 V bekapcsolását azt úgy kell érteni, hogy a kimenetet mérted, miközben hálózatra kapcsoltad a tápot? Ha igen, akkor ez egy szokatlan helyzet, hiszen előbb "fel kell állnia" a tápegységnek, és csak utána illik őt mérni, vagy használni. Hasonlóan szokatlan lenne kikapcsoláskör megnézni, hogyan "hal meg" szegény.
Mire gondolsz, mikor "disable" kapcsolót említesz?
(#) szili83 válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 9, 2014 /
 
Igen, 230V-ot bekapcsolom, és a DC-OFF kapcsoló (Amit én disable-nek említek feljebb) engedélyezi a tápegységet. Én gondoltam megmértem, hogy akkor mit művel. Az elhalást nem néztem, tényleg azt is lehetne. Majd ha lesz kedvem mindent egy helyre cipelni, akkor megmérem.
(#) sny válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 9, 2014 /
 
És mi a helyzet akkor, ha elmegy a betáp /áramszünet/ majd visszakapcsolják?
Ilyen esetben egy labortápnak illik reteszelődnie (a kimenetet 0V-on tartania), hogy ne tehessen kárt a táplált eszközben.
(#) szili83 válasza sny hozzászólására (») Aug 9, 2014 /
 
Nálam ez meg van oldva, ha elmegy a 230V, akkor addig nem kapcsol be, amíg egy nyomógombot meg nem nyomok, és a relé bekapcsolja a táptranszformátort. Csak a bekapcsoláskor viselkedik így.
A megoldás, hogy bekapcsolja az ember, de a DC-OFF kapcsolóval nem engedi, hogy a táplált eszköz tápfeszültséget kapjon. Majd utána a DC-OFF kapcsolóval engedélyezni kell a tápfeszültséget. De itt benne van a hibázás lehetősége.
Lehet a DC-OFF-ot is alapból be kellene kapcsolni egy relével, és csak egy nyomógomb engedélyezné a DC-OFF kikapcsolását.
De az lenne az igazi, ha ilyen nem lenne semmilyen helyzetben, mert ez kissé veszélyes üzemállapot. (250%-os tullövés) Majd lehet megnézem alacsonyabb feszültségnél, pl 5V-nál, hogy mit művel, de ha ott is 28V jelenik meg, az kissé aggasztó.
(#) Alkotó válasza sny hozzászólására (») Aug 9, 2014 /
 
Persze, lehet ilyeneket elvárni, és vannak is erre kiválóan alkalmas kapcsolások. Akkor van ellentmondás, ha az egyik oldalon a legolcsóbb és legegyszerűbb megoldásokat választjuk, a másikon meg elkezdünk elvárásokat megfogalmazni.
Régen, a csöves eszközöket be kellett kapcsolni a használat előtt fél órával, főleg ha laboreszközről volt szó, és csak utána kötöttek rájuk bármit is.
Következő: »»   577 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem