Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es kivezérlésjelzők
 
Témaindító: KeserűCukor, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   132 / 150
(#) wbt hozzászólása Jún 16, 2016 /
 
Elkészült egy RGB-LED-es VU-méterhez egy mikrofonerősítő. A macska rúgja meg, alsó frekvenciákra teljesen érzéketlen, kb 700Hz-től indul. Szerintetek mit kellene változtatni?
(kb 1-2 éve piszkáltam meg, de ha agyon lőnek sem emlékszem, mi volt a baj)

VU_miki.jpg
    
(#) proli007 válasza wbt hozzászólására (») Jún 16, 2016 /
 
Hello! Vagy a C7 nem 1uF, vagy az R18-nak kicsi az értéke.
(#) wbt hozzászólása Jún 16, 2016 /
 
Köszönöm! Addig mérgemben összeraktam még párat, ugyan az a jelenség.
éésss bizony igazad van, az SMD kondikat tartalmazó kiszacsik feliratait újra át kell írnom
Ó, már ilyen balekságot...más kondit tettem bele mert lekopott a felirat, a kondira meg ugyebár nincs ráírva az érték.
Még egyszer köszi!!!
Most már csak C-tipusú trimmert kellene kerítenem valahonnan, ami a végén kicsit szabályoz,
de nem létszükséglet...úgy sem lehet kapni sehol.
(#) Tomimaci20 hozzászólása Júl 27, 2016 /
 
Szép napot mindenkinek!

Tagnapi nap folyamán megépítettem egy kivezérlésjelzőt egy próbapanelen. Képeket csatolom
Olyan problémám lenne ezzel kapcsolatba (sajnos videót nem készítettem de ha kell akkor a mai nap folyamán tudok felrakni egyet), hogy mikor rákötöm a tápfeszültséget (amit mellesleg labortápról nyerek (12V) felvillan az összes led majd szépen sorba alszik ki az összes (ha leveszem a tápfeszt majd újra ráadom ugyan ez a jelenség) , viszont mikor a rákötöm a hangfrekis jelet a jacken keresztül akkor semmi reakció. Telefonról (sam S2) hajtottam meg, de ma megpróbálom laptoppal is hátha gyenge a jele a telefonnak. Pár helyen más alkatrészeket hasznbáltam ezek az alábbiak:
rajz : amit használtam
25K poti : 20K
2K7 : 2K + 680ohm
33k: 20k+10k+3,3k
68ohm : 22ohm+47ohm
BC549C : BC547B - lehet ám ez a hiba :O sőt mivel a B hFE je kisebb mint a C (erre most a hozzászólás írása közben jöttem rá)
18k : 20K
- a kondik stimmelnek. meg a fényeffekt része is.

Ez a legelső "nagyobb kapcsolásom", szeretném ha valaki megerősítene abban hogy az a hiba amire gondolok (BC547 az 549 helyett) vagy ha nem akkor vajon mi? És mennyire tudja befolyásolni a többi (ellenálás érték különbözetek)?
Köszönöm! Tomi
(#) wbt válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Ránézésre az első tranzisztor nem nyit ki, a bekapcsoláskor az 1K-n keresztül, amíg a soros kondi fel nem töltődik, ad egy lökést, ez a felvillanás, aztán soha többet. Mekkora az 1. tranzisztor bázisfeszültsége? Az 1K-n mennyi a feszültség állandósult állapotban?
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Szia! Nem kényes ez ennyire a tranzisztor bétájára, inkább nincs jól összedugdosva. Az első tranyót és utánuk a két diódát és a két kondit nézd át! Lehet csak az érintkezés nem tökéletes.
Van multimétered?
(#) Kovidivi válasza reloop hozzászólására (») Júl 27, 2016 /
 
Nekem módosítanom kellett az első részt, mert nagyon kicsit erősített, talán az első pár LED villogott. Módosítás után jó lett.
(#) Tomimaci20 hozzászólása Júl 29, 2016 /
 
Szép estét mindenkinek!

Köszönöm szépen a gyors válaszokat. Közben megoldódott a probléma. de még nem a tökéletes. A tesztelést telefonról végeztem és annak a kimeneti jele valószínűleg nem volt megfelelően nagy. Laptopról próbálva sikerült egyből működésre bírni.
Megrendeltem a BD549C típusú tranzisztort az 547 helyére. Ha megjön megírom hogy mennyire sikerült befolyásolnom a rendszert. Viszont ha nem sokban fog változni, jó lenne egy lm386 -os erősítő áramkör a kivezérlésjelző hajtója elé?
Még egy kérdésem lenne, hogyan tudom elérni hogy a mély hangokra legyen inkább csak érzékeny?
Köszönök még egyszer mindent
(#) zenebolond válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Júl 29, 2016 1 /
 
Nem akarok beleszólni de én a 10u kondit(nem a bemeneten lévőt, hanem a másikat) kicserélném nagyobbra. Én itt kezdeném próbálgatással.
(#) Tomimaci20 válasza zenebolond hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Azzal mit érek el?
(#) zenebolond válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Mivel a "bemenet" és a test közé van rakva, úgy gondolom a magasabb hangokat vágja le. Belegondolva még a felfutás és visszaesés sebességét is állíthatja. Elrontani nem fogod tegyél a kondira párhuzamosan még egy 10u-s kondit.
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Júl 29, 2016 /
 
Üdv! Az erősítés mértékét az első tranzisztor kollektor (1K) és emitter (68Ω) ellenállásainak hányadosa adja, ekkora bétával bizonyára rendelkezik a jelenlegi tranzisztorod. Ha nagyobb bétájúra cseréled, nem észlelsz majd számottevő változást. Inkább a 68Ω helyett tégy be kisebb értéket!
Fontos, hogy ennél a tranzisztornál a kollektor feszültség a tápfeszültség felének közelében járjon, ekkor tudod a maximális szimmetrikus jelet kivezérelni általa. A beállítás a 2k7 ellenállás módosításával érhető el.
(#) Tomimaci20 hozzászólása Aug 1, 2016 /
 
Rajta vagyok a fejlesztésen minden féle tekintetben! Beépítés előtt mindent el kell döntenem!
Most egy olyan ötlettel állok elő amivel mennél egyszerűbben akarom elérni, hogy ne kelljen a laptopon nyélen hajtani a hangerőt, és a kivezérlésjelző potméterét is teljesen feltekerni, ha azt szeretném hogy minden led villogjon. Mivel nekem van itthon egy DC-DC konverterem ezért ezt a kapcsolást mindenféle további alkatrész vásárlása nélkül össze tudom állítani. Megjegyezném még azt, hogy ez a kivezérlésjelző egy 1m hosszú fa oszlopba lesz beépítve! 1 képet mellékelek erről is!

Természetesen a ledek után nem 470Ohmos ellenálást kötnék hanem az adott (színes) típusúhoz szükségeset! Ezáltal főként az áramfelvételt is csökkentve!

Viszont véleményekre vagyok kiváncsi, hogy a Vezérlő egység része bírja e ezt a feszültséget, vagy nem e lépnek fel más problémák (itt főként tranyó elhalálozásra gondolok) ?
(#) Tomimaci20 válasza reloop hozzászólására (») Aug 1, 2016 /
 
Üdv!
Kipróbáltam, 68ohm-al kötöttem párhuzamosan 2db 100Ohm-os ellenállást, és ténylegesen erősebb kimeneti jelet kaptam körülbelül 4leddel több tudott felvillanni!
A Pontosabban le tudná írni, hogyan tudom beállítani azt hogy szimmetrikus legyen a kimenet? Mit kell mérnem, mire kell figyelnem és mire vigyázzak?
Köszönöm
(#) zenebolond válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Aug 2, 2016 /
 
Szia!

Próbáld ki ezzel meghajtani, én ezt szoktam használni. Ez feltornázza a jelet rendesen.

Felhasználói kérésre a melléklet törlésre került.
A hozzászólás módosítva: Máj 3, 2020
Moderátor által szerkesztve
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Aug 2, 2016 /
 
Mérd meg a tápfeszültségedet és az első tranzisztor kollektor feszültségét testhez képeset!
(#) wbt hozzászólása Aug 3, 2016 /
 
Csak érdekességképp LEDes "kivezőrültek" számára:
fesztivalkepek
Csak összehozták a fiúk határidőre, ami nekem a legérdekesebb, hogy hétköznapi RGB LED-ek milyen jól látszanak 100m-ről is. A végső cucc 6m magas lett. (sajnos nem voltam ott...)
(#) Tomimaci20 válasza reloop hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
Hello! a 2k7 helyére betettem ideiglenesen egy potmétert amivel tudtam szabályozni, hogy hány led világítson! 12Voltról tápolva ~4V volt az a pont ahol a legtöbb világított! A teszt során "teszthangként" egy 50Hz ez jelet használtam! (youtuberól)
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
Úgy látom erről a rajzról még nem esett szó. A LED-eket vezérlő áramköri résznek legalább akkora tápfeszültség kell, mint a soros diódák nyitó irányú feszültségének az összege és még egy tranzisztor bázis-emitter feszültségnyi. Ez a gyakorlatban LED-ek száma plusz egy, szorozva 0,7V-tal. Mint írtam ez a minimum, a táp esetleges esését még rá kell számolnod.
(#) Tomimaci20 válasza reloop hozzászólására (») Aug 3, 2016 /
 
68Ohm helyett 10 Ohm-osat hatszáltam, ez nagyban feljavította az erősítést! De csajnos csak 9 leddel tudtam tesztelni, mivel több sajnos nem fér rá a tesztnyáklapra. Akkor 12 Voltról valószínűleg nem is fog felvillanni mind a 21ledem ?
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Aug 4, 2016 /
 
Ennek a tranzisztoros kapcsolásnak sajnos megvannak a korlátai.
(#) Tomimaci20 válasza reloop hozzászólására (») Aug 4, 2016 /
 
Értem, és ha a betápfeszt megnövelném 16 V-ra akkor van rá esély hogy mind a 21-et feltudja villantani?
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2016
(#) reloop válasza Tomimaci20 hozzászólására (») Aug 4, 2016 /
 
PIC vagy AVR nem jöhet szóba?
(#) trickentrack hozzászólása Aug 8, 2016 /
 
Üdv!

Tudtok nekem ajánlani valami jól működő stereo kivezérlésjelzőt?
Találtam egyet ami nekem megfelelne, de nem nagyon lehet már kapni az UAA180 típusú ic-t ott is drága ahol lehet. LM3914 lenne a legjobb abból pont van 2 db-om.

Előre is köszönöm!
(#) Csupasz válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Szia! Majdnem jól választottál, csak ez lineáris. Kivezérlésjelzőhöz logaritmikust használunk, azaz az LM3915 kellene Neked.
Proli mester rajzolt egy kiválót, valahol itt a topicban megtalálod. Többen utánépítettük, úgy emlékszem Alkotó paneltervet is készített hozzá.
(Elnézést kérek tőle, ha társszerző is volt)
(#) Alkotó válasza trickentrack hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
(#) trickentrack válasza Alkotó hozzászólására (») Aug 8, 2016 /
 
Ez tökéletes lesz, köszönöm!
(#) STamás hozzászólása Aug 13, 2016 /
 
Sziasztok!

Tanácsotokat szeretném kérni:

Ha a kapcsolásban szereplő szilicium diódákat germánium diódákra cserélnem akkor melyik típust javasoljátok?

Köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2016
(#) STamás válasza STamás hozzászólására (») Aug 13, 2016 /
 
... a helyes kép, bár azt hiszem rájöttetek az előzőből is.

kivnagy.jpg
    
(#) proli007 válasza STamás hozzászólására (») Aug 13, 2016 /
 
Hello! Teljesen mindegy, ami van..
Következő: »»   132 / 150
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem