Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 83
(#) _JANI_ válasza hgpl hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
A treheleltlen kondenzátoros "tápegység" kimeneti kapocsfeszülsége akár a hálózat csúcsfeszültségére is feltölődhet!!! Ezt el kell kerülni! Vagy az alkatrészeker úgy kell méretzni. De ez a költségesebb megoldás. Célszerűb inkább alacsonyabb feszre, olcsóbb alkatrészekkel méretezni, és egy "teljesítmény" zénerrel megfékezni az elszabadult feszültséget. A zéner nyitófeszültségét KB5-10V-al érdemes a terhelt kimeneti feszültség fölé méretesni, s ez elég szokott lenni... A + beépített zéner csak akkor kezd kinyitni, amikor a kapocsfeszültsége meghaladja a zéner névleges értékét. S Ez normál terhelésnél (Ledes kapcsolás) nem következik be! Vagy ha igen, akkor a fesz csúcsait vágja je. De az általában nem gond.
(#) _JANI_ válasza hgpl hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
[off] S biztonságosabb! :yes:
(#) hgpl válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
na akkor tervezek egy zénert is bele
(#) Sebi válasza hgpl hozzászólására (») Feb 23, 2008 /
 
25V 100mA az 2,5W. A legkisebb trafó 0,33VA-es. Mire minden alkatrész megfelelő minőségben belekerül az áramkörödbe, az lehet, hogy nagyobb lesz mint a trafó.

Ha már eddig eljutottál, a zenert én is javaslom, mert ha megszakad egy LED, akkor repül az elkó is.
Az ilyen tápokat csak terheléssel szabad bekapcsolni, mert ha áram nem folyik, akkor a soros tagokon nem jön létre feszültségesés.
(#) hgpl válasza Sebi hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Akkor párhuzamosan a 100µF-al bekötök egy 36V-os zenert. Böngésztem milyen lehetne jó és ha mindenigaz ez egy jó típus: 1N5365B. (adatlap)
De azért a zéner adatlap is egészen távol áll tőlem! ... és akkor meredhet az 50V-os 100uF. Aminek külön örülök.
Amúgy kértem árajánlatot trafóra: 20x20 mm ben toroidban 25V-osat legyártanak csak éppen 2500 Ft. annyit nem ér meg.
(#) Sebi válasza hgpl hozzászólására (») Feb 24, 2008 /
 
Egyből azzal indít, hogy 5W, tehát megfelel.

Még egy 5let: ha van ATX tápod - ami nem kell - kiépíted belőle a standby részt, az úgy ahogy van alkalmas erre a feladatra (és jó hatásfokú).
(#) hgpl válasza Sebi hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Az az igazság, hogy otthon le akarnám cserélni a hagyományos izzókat LED-esre, mivel kb 1,5 havonta kiégnek... Nem csak a villanyszámlára gondolok, hanem az izzók árára is mely évente elég nagy volumen. Tudom ez általában nem az izzók problémája, hanem az áramingadozás okozza. Van olyan izzónk ami 800 Ft-os áron pukkad el átlag 2 havonta. Ebből egy csillárban van 7 db. Hihetelen pénz. Egy igazi tungsram és drága 3500 Ft-os előszobai energiatakarékos izzó már két éve bírja a gyűrődést de hasonszőrű olcsóbb társai kb félév alatt elpatkolnak. SZóval spórolnék de fényt is szeretnék.
(#) hgpl hozzászólása Feb 26, 2008 /
 
Nyah... elkészült. Megy. Fényerő spot jelleggel felveszi a versenyt egy 50W.os halogén izzóval. Azonban a 220 ohm 5W ellenállás nagyon melegszik. Azon gondolkozom, hogy nagyobb értékre cserélem. Tudja e valaki ennek milyen kihatása lehet?
(#) Sebi válasza hgpl hozzászólására (») Feb 26, 2008 /
 
Kisebb értékűre cseréld. 100 ohm bőven elég oda.
(#) hgpl válasza Sebi hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Uhhh, de az nem fog mégjobban melegedni???
(#) hgpl válasza Mau hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Mau, az általad megépített változatban a 680 ohm-os ellenállás mennyire melegszik? Ja és persze hány wattos?
(#) hgpl hozzászólása Feb 27, 2008 /
 
Na akkor ez a végleges. Tényleg kösz mindenkinek. Valószínű jövök és kérdezek még, de most elkezdek izzót gyártani. Ez így megfelelőnek tűnik értékben, fényerősségben és méretben is. Az izzókat műgyantával tervezem kiönteni (elektronikát és a LED-ek alját. A végére meg mehet vagy hagyományos csavaros foglalat, vagy az ami nekem van.
Egy kérdésem még lenne: az áramkörben számításokat szeretnék végezni, de igazán nem értek ehhez. Valaki esetleg tudna ilyet közölni?
(#) hgpl válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Ajjaj az áramkörben a zéner...
(#) Sebi válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Miért is melegedne jobban!? Fele akkora feszültségesés ua. áram mellett az fele teljesítmény.
Az áramot döntően a kondi határozza meg, ami 50Hz-en 2,1kohm ellenállásnak felel meg. Az ohmos ellenállás a bekapcsolási áramcsúcsot korlátozza, üzem közben nem is volna rá szükség, csak a veszteséget növeli. A LED-eken fellépő csúcsáramot a 100µF is korlátozza, hiszen az sincs feltöltve bekapcsoláskor, egyedül a gyors ki-be kapcsolgatás okozhatna gondot.

Jó volt az a zéner az első rajzon!
(#) hgpl válasza Sebi hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Bazilika... na akkor első rajz jó. Mind1 az összeállításban rendben volt, csak rajzolni nem tudok. De tanulok... Igen közben barátommal is beszéltem és köszi értem az ellenállás témát.
(#) Doky586 válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
D1-D4 van fordítva...
(#) Sebi válasza Doky586 hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Jó szemed van, ezt a graetzet én nem is néztem. De nem az van fordítva, hanem a két kimenet van megcserélve! A közös katódokról jön a pozitív fesz.

Amúgy hgpl-nek működik, csak rosszul rajzolta...
(#) hgpl válasza Sebi hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Jajj nekem, na szóval nem raknék fel már mégegy szar rajzot. Működni nagyon működik, és gyakorlatban jobban tudom mit is kell tennem , de rajzolni most tanulok úgyhogy segítség kéretik. Tehát igen láttam. A LED-eket fordítva rajzoltam! Ezt javítottam. A kérdésem az (bár ez nem az a fórum,) hogy a zénert hogyan szerkesszem a rajzba. A háromszög talpa legyen a pozitív sarok felé (jobbra)? Elnézést.
(#) Mau válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Nálam legjobban a kondenzátor melegszik, de az is csak kézmeleg. :o)
Az ellenállatka sima 0,25 W-os.
(#) _JANI_ válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Idézet:
„A háromszög talpa legyen a pozitív sarok felé (jobbra)?”

A háromszög talpa a negatívfelé!
Azaz a zéner "csúcsa" (KATÓDJA) megy a pozitívra.
Ha fordítva kötöd, akkor csak KB: 0.6V-ot fogsz mérni a kapcsain.

_(#187070)_Mau_
A kondinak egyáltalán nem kellene melegedni!!! :no:
Ha melegszík akkor hamarosan vége lesz!
Valószínűleg a névlegesnél nagyobb fesszel hajtod meg...
(#) Mau válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
36 órát járattam egyfolytában a kütyüt, és mikor szétszedtem akkor is csak alig (tényleg csak alig) volt melegebb a kezemnél, én ezt nem tekintem melegedésnek, egyébként 400 V-os a kondi.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
[b]... S ha tönkremegy a csatolókondi, akkor 99% az esélye annak, h. a többi alkatrészt
(LED-eket, diódákat,) is magával rántja!!! :felkialtas: ...
(#) potyo válasza Mau hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Idézet:
„egyébként 400 V-os a kondi.”


400V egyen- vagy váltakozófeszültség?
(#) _JANI_ válasza Mau hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Ha az ellennállás melegíti a kondit, akkor nem probláma.
Egyébként igen! :yes:
(#) hgpl válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Most teszteltem kb fél órát 100 ohm-os ellenállással az ellenállás érezhetően kevésbé melegedik, de azért még nem lehet folyamatosan megfogni (kikapcsolt állapotban persze azonnal a kikapcsolás után használtam a biológiai hőmérőmet ) Kíváló teljesítmény. Ráadásul összehasonlíottam már meglévő gyári Led lámpáimmal sokkal nagyobb fényerő, világítási szög és szebb szín.
(#) Mau válasza potyo hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Váltakozófeszültség.
(#) Lacika válasza hgpl hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Na de minek ide a GRAETZ híd? Tegyél csak egy diódát és a kondit növeld meg 500u/35V-ra.
(#) Sebi válasza Lacika hozzászólására (») Feb 27, 2008 /
 
Gondolkozz el ezen! A kondi csak váltakozóáramon viselkedik "ellenállás"ként, ha egyutasan egyenirányítasz, akkor csak feltöltődik DC-re. A másik félperiódust is kell használni a működéshez. Mondjuk az még egy járható út, ha két soros 12db-os LED csoport egymással szembekapcsolva, graetz nélkül van meghajtva. Ebben az esetben viszont 100Hz-es "villódzással" kell számolni, amit ugyan a szemünk nem annyira észlel, bár vannak akik ilyenkor fejfájásra panaszkodnak. Ezenkívül a stroboszkóp hatással is számolni kellene.
(#) Lacika válasza Sebi hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Félreértettél, vagy rosszul fejeztem ki magam. Tehát: egyutasan egyenirányítani, a nagyobb kondi áthidalja a másik félperiódust. Az ellenállás sem fog annyira melegedni.
(#) potyo válasza Lacika hozzászólására (») Feb 28, 2008 /
 
Nem értett félre, épp azt magyarázta el, hogy miért nem működik az, amit írsz!
Következő: »»   7 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem