Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1036 sztereo hangszínszabályzó áramkör
Lapozás: OK   53 / 91
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 3, 2012 /
 
Mit értesz teljes kimenet alatt? Ez a lecsökkenés rávezethet a hibára.
(#) Gránátalma válasza reloop hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Bejelöltem a nyákterven. Az a pont és föld között 6V jelenik meg mikor ráteszem az oszcilloszkópot, majd szépen lekúszik 5alá kicsivel, kb 4,7-re rövid idő alatt..kb 3-4 másodperc.

Én ebből erre következtettem, hogy esetleg a kimeneti leválasztó kondival lehet gond (valami rövidre zárja esetleg) de mindkét csatornánál pont ugyan az a kondi lenne rövidre zárva?! Érdekes lenne.
-- közben rásípoltam a kondira mindkettő jó, felcsippan egy negyed pillanatra aztán elhallgat..ahogy a kondik szokták. Megnéztem az IC kimeneti lábaival nincs közvetlenül rövidre zárva a kimenet. Szóval a kondi él
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Él a kondi, csak nagy a szivárgó árama. Lehet van egy marék gyenge minőségű 10µF-ed. A múltkor említett három hidegítés sem kedvelheti ezt a jelenséget.
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 4, 2012 /
 
Most látom, hogy elkészültés és gondvan.
Ahogy reloop is írta lemostad alaposan a panelt? Ez engem is megszivatott.
Sajna én az enyémre már nem tudok rámérni mert közben beépítettem és azóta is működik.
A jel leesése a kimeneti kapcson jelentkezik, ha jól olvasom. De mi a helyzet az IC kimenetén?
Mind két csatorna kimenete ilyen?
(#) Gránátalma válasza blackdog hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Hali!
Letakarítottam aromás hígítóval a paneleket (szűrőt is) sípoltattam mindenfelé, semmi lényeges változás nem volt, ugyan ott sípolt, és ugyan ott nem.
Bekötöttem meghallgattam (a 10 000µF-os puffereléssel ellentétben, most ismét szól, pedig már azt hittem megfőtt az ic, de) ugyan úgy jön rajta az egyen fesz. is, mint a torz jel.

Itthon sajna oszcilloszkópom nincs, csak multim, azzal mértem most rá:
A tápot rendesen kapja (11,71V dc a szűrő kimenetén) Az ic kimeneti lábain 5,6V dc jelenik meg(vezérlő jel nélkül) mindkét csatornán egyformán. A teljes kimeneten a kondik után már csak 120mV dc szint mérhető (MULTIMÉTERREL) ami fokozatosan csökken, de nem esik le nullára. De hangsúlyozom ez a multiméterem szerint van így, holnap tudom lemérni ismét oszcilloszkóppal, akkor meglesem ezt a jelenséget kicsi közelebbről is.

Esetleg ha így van egyéb ötlet, hogy mit próbáljak ki, azt várom.

Egyébként az lehet, hogy a kimeneti csatoló elkók forrasztáskor kiszáradtak és azért jelenik meg ez a hiba?
---
(Közben biztos, ami biztos rámértem az ic 11-es lábára is, megkapja a tápot, ugyan annyi rajta a fesz, mint a szűrő kimenetén.)
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Az IC (8,13) kimenetein rendben van, hogy ott az a DC fesz. A végleges kimeneten közel 0VDC kellene, hogy legyen.
Az semeddig sem tart, hogy kicseréled azt a két kondit, de szerintem a tápoddal lesz a baj.
A következőket csináld végig:
1. Az erősítődtől teljesen független tápot adsz neki és méred az áramfelvételt. 50-60 mA között kell, hogy legyen. Jó lenne, ha lenne valami labortáp féleséged.
Ha így működik akkor brummos a tápod és/vagy földhurok van benne.
2. Kapcsolj a bemenetre színusz jelet és kövesd végig az útját.
Bemenet->5532 be/ki-> LM IC be/ki-> kapcsolás kimenet.
Ha itt minden rendben van (ezt azért kétlem) akkor marad a kondi csere és/vagy IC csere.

Forrasztáskor egy új kondiba nem hinném, hogy kárt teszel. Ahhoz nem 1-2 másodpercig kell melegíteni.

Várom a fejleményeket.

Szerk.:
Ha kimenetet nézed szkóppal és nincs meg a tiszta színusz akkor kezd el tekergetni a potmétereket. Lehet, hogy azoknál van forrasztási vagy egyéb hiba. Én vagy 5x forrasztottam be őket mire jó lett.
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Errefelé olvasgass. Én is küzdöttem vele.
(#) Gránátalma válasza blackdog hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Rendben, átolvasom. A mérést meg holnap elméletileg meg tudom csinálni, labortáppal és szkóppal.
A potik működnek, végzik a dolgukat, de mindenképp újraforrasztom őket, biztos ami biztos, mert előfordulhat, hogy azokkal van hiba.
Az ónozott panelre baromi nehéz volt odaforralni őket...megizzasztott rendesen
Köszi a tippeket, majd jelentkezem, ha megvan a mérés.
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Szia! Milyen meleg az IC? Tapintva több mint langyosnak illik lennie.
(#) Gránátalma válasza reloop hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Ha megfogom érzem, hogy melegebb, mint ha nincs áram alatt, de nem mondanám rá kifejezetten, hogy megsüt, vagy hú de megmelegedett...
Olyan nagyon langyosnak se mondanám, talán. (az össz. áramfelvétel 88-90mA)

Viszont a 12V-os fesz.stab, na az meleg eléggé. Sőt inkább forró. 17V ból csinál 11,8-at.
Nincs rajta hűtőborda. Leégni nem akar, de forró lesz egy pillanat alatt.
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Ebbe a 90 mA fogyasztásba mi tarozik bele? Én sokallom.
4,7,9,12,14 lábakon mekkora feszt. mérsz? Táp fesznek kellene ott lennie.
(#) Gránátalma válasza blackdog hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
A 90mA be az NE5532 es előerősítő és az LM1036 tartozik bele, semmi más.
Nem rövidzár, mert a tápfesz nem esik le.

A feszültségeket már csak holnap tudom lemérni sajna, mert nem otthon vagyok és itt nincs műszer. Pedig nagyon érdekel, hogy meglesznek-e a tápfeszek.
Ha valóban a táppal van a gond mi lesz a teendő?
A kapcsolásban szereplő szűrőt építettem meg, tehát ehhez jónak kellene lennie.
Vagy ti másikkal szűritek?
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 6, 2012 /
 
Emlékeim szerin málam 60 mA a max. áram. NE és LM IC valamint 7805 stab.
Amit te írsz az sok!
Most nem tudom milyen szűrőre gondolsz, de ha a táppal van a gond az újabb kérdéseket vet fel. Előbb zárd ki a lehetséges hibákat. Ha független tápról minden jó akkor a kívánt táp zajos, de ezt szkópon is látni fogod.
Ha független táppali rossz a helyzet akkor marad az IC vagy forraszási hiba.
[off] Megjegyzem én egyszer műszálasz ingben ténykedtem felette és minden rossz volt. Nem azt mondom, hogy pucéran teszteld, de a földhurok és a rossz környezet is megviccelhet.
(#) Gránátalma hozzászólása Márc 7, 2012 /
 
No lemértem szkóppal ismét a jeleket.
Hol is kezdjem.
Az áramfelvétel 110-120mA a labortáp szerint.
Lemértem a lábakon levő feszültségeket az lm1036-os ic esetében:

4 - 6V dc
7 - 12V dc
9 - 12V dc
12- 5,5-6 V dc + rajta kicsi négyszög jel.
14- 5,5-6V dc + rajta kicsi szinusz jel.

Közben külön figyeltem az ic hőmérsékletére, meleg lett viszonylag rövid idő alatt. Szóval langyosnál melegebb hőmérsékletre beállt, ment kb 20percet, semmi jelcsökkenés, sem túlmelegedés jele nem mutatkozott.
Ráadtam egy 1kHz-es szinuszt jelet, ami még nem vezérli túl az NE5532-est és keresgéltem a jelet.
Mint eddig is, az lm1036-os lábáig teljesen jól eljut, erősítve. Ezután sehol nem találtam meg rendesen a jelet. A leválasztó kondi működik, előtte ott a dc, utána nincs dc.
Az üres vezéreletlen kimeneten ugyan ez a helyzet. Kondi előtt ott a dc, utána nincs.

A potikat még nem tudtam újraforrasztani sajnos, mert ahhoz tűhegyű páka kell, amim nincs. Napokban próbálom megoldani az újraforrasztását, bár van egy olyan érzésem, hogy ennek IC baja lesz.
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Hali! Miért pont ezeket a lábakat mérted? A 9-es például a balansz bemenete, ott a feszültség a poti állásától függően 0-5,6V lehet. Mérd meg a potik közös pozitív feszültségét testhez képest, ott 5,6V-nak kell lenni.
(#) Gránátalma válasza reloop hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Idézet:
„(#1183178)blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (#1183176)Válasz ? Kedd, 20:31
Ebbe a 90 mA fogyasztásba mi tarozik bele? Én sokallom.
4,7,9,12,14 lábakon mekkora feszt. mérsz? Táp fesznek kellene ott lennie.”


Ezért ott mértem.
Okés megmérem azt is amit írtál.
(#) reloop válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Látom már, ez a kolléga asztala. Összességében jó ötlet volt, mert nagy disznóságra hívta fel a figyelmet
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Bocsánat!
Köszi reloop, hogy figyelsz. Látod nem vagyok még nagy.
Ezeken a lábakon nem tápfesz kell legyen. A szabályzott fesz.
Ha teljesen feltekered a potikat akkor 5,6V körül kell mérned.
A méréseidből látszik, hogy a 7 és 9 lábak körül gond van.
A 120 mA áram az sok. Jobbesetben áthúz két forrasztásod rossz esetben IC csere. Ha cserélnél előtte ellenőrizd a forrasztásokat.
(#) blackdog válasza Gránátalma hozzászólására (») Márc 7, 2012 /
 
Balance potit tekerve, hogyan változott a jelalak?
Loudness lábat kikötve mi történik?
Ezeknél lehet gond. Próbáltam felnagyítani a korábban küldött képet és azért úgy látom ezeknél nem sikerült jól a forrasztás.
Van rá lehetőséged, hogy a Balance potit kivezed és beteszel egy 20k körüli ellenállást?
(#) Gabó hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Olyan kérdésem lenne, hogy a 47K-s potik helyett nagyobbat tennék bele. Miket kell változtatni?
bass-treb poti 99kohm, vol poti 250kohm. bal az elvileg marad.
(#) Mathyas hozzászólása Márc 10, 2012 /
 
Sziasztok!

A poti bekötésénél akkor csökkennek az értékek (Hangerő/Balance, stb), ha a föld felé tekerjük, igaz?
(#) reloop válasza Mathyas hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Igaz. Ajánlom azt a két diódát betervezni, melyet a hangerő potihoz rajzoltam. Bővebben: Link Egyenletesebb lesz tőle a szabályzás.
(#) Mathyas válasza reloop hozzászólására (») Márc 10, 2012 /
 
Rendben!
(#) abdias válasza z.milan hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Ehhez kell gondolom eloerosito. Mekkora legyen az eloerosito kimenetele?
(#) reloop válasza abdias hozzászólására (») Márc 19, 2012 /
 
Egy nagyon régi hozzászólásra válaszoltál. Építsd meg így.
(#) Gránátalma hozzászólása Márc 20, 2012 /
 
No itt vagyok újra. Múlthéten beteg voltam így félre kellett tegyem a panelt.
Egyébként az lm1036-os 17-es lába mögött egy zener dióda van 5,6V-al a földhöz képest. Szerintem ezt fogom jól megmérni és kiderül, hogy az ic romlott-e el, vagy a panelen van gond.
(De gyanús, hogy ez ic csere lesz)
(#) Gabó hozzászólása Márc 29, 2012 /
 
Nekem olyan problémám akadt, hogy az egyik oldalt nem lehet a magasat vezérelni. Minden más része működik. IC hiba, vagy esetleg valami más okozza ezt?
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Az egyik 10nF kondenzátorod nem jó.
(#) Gabó válasza reloop hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
ami az 5ös vagy a 16os lábon van?
(#) reloop válasza Gabó hozzászólására (») Márc 29, 2012 /
 
Nem, a magas szűrőkondik a 3, 18 lábon vannak.
Következő: »»   53 / 91
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem