Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NAD S-300 javítás
 
Témaindító: (Felhasználó 1947), idő: Szept 28, 2019
Lapozás: OK   1 / 1
(#) (Felhasználó 1947) hozzászólása Szept 28, 2019 / 6
 
Sziasztok!
Javítási segédletnek szánom a leírást, hátha más is belefut ebbe a hibába S-300 végerősítővel kapcsolatban, lévén konstrukciós hibáról van szó.(Szerintem)
Nem találtam külön ezzel az erősítővel topic-ot, a kommersz NAD , és erősítős topicban is idegen lenne a téma, lévén high-end erősítőről van szó.
Amennyiben nem megfelelő a választás, áthelyezhető, ha nincs érdeklődés törölhető.


Javításra került hozzám egy kedves kollégám/barátom NAD S-300 végerősítője.
Hibaleírás: Torzan szól, recseg, egy idő után már bekapcsolás után folyamatosan aktív a hangszóróvédelem, nem működik.
Előkészületek: Service Manual beszerzése, elektronikus formában elérhető:
NAD S300 SM
Hibabehatárolás:
Mérések: Tápfeszültségek, végfok táp rendben, (+/-58V DC rendben)
Hangszóróvédelem aktív.
Kimeneten DC feszültség (jobb csatorna +4,3V, bal csatorna +5,9V) mérhető.
C311/313
C312/314 enyhe kapacitásvesztést mutat,(470µF/63V)
Előerősítő/meghajtó fokozat (Gain Stage)a panelen elszíneződve, magas hőmérséklet okozta problémát mutat.
(Q316-318, és Q315-317 átvezet) valamint Q303,311,307,309,313,305/ Q304,306,312,314,308,310 is túlmelegedés nyomokat mutat.
Úgy döntöttem, az összes ilyen félvezetőt cserélem.(16db)
A típusok a SM-ban megtalálhatók.
Alkatrész beszerzés:
Csak megbízható helyről rendeljünk félvezetőket, (Farnell, TME,stb) a Zetex gyártmányokból rengeteg a hamis. A Farnell-tő rendelt ZTX653, a TME-től rendelt ZTX753 egyértelműen eredeti, az e-bay-es beszerzések mind hamis félvezetők voltak, Tektronix 370B Curve Tracer-rel tesztelve gyakorlatilag valamilyen átmaszkolt kommersz félvezetők, teljesen használhatatlan volt mind.
A kondenzátorok szintén TME beszerzések.(Jó minőségű darabokat próbáltam beszerezni, Nichicon, és Rubycon márkákat)
Javítás:
A kapacitásvesztett kondenzátorokat, és a felsorolt félvezetőket cseréltem, valamint az R311/313
és R312/314 ellenállásokat megnöveltem 93Ω-ról 180Ω-ra.(NAD szervíz ajánlás alapján)
A forrasztásoknál Metcal eszközöket használtam, ezzel mind a kiforrasztások,és a beültetések gyorsan, problémamentesen történtek.
Élesztés/beállítás:
Az erősítő bekapcsolása után beállítottam a nyugalmi áramokat.
Bal oldal P501, TP301-303 mérőpontokon 35mV-ot állítottam be
Jobb oldal P502, TP302-304 mérőpontokon 35mV-ot állítottam be,
eközben már a hangszóróvédelem oldott, hallottam a relék kattanását, hogy jó úton járok.
A beállítást bemelegedés után (30-40 perc) megismételtem.
A kimeneteken nem mértem DC feszültséget, a hangszóróvédelem bekapcsolás után 20-30 mp múlva
old, de ez ennél a típusnál ilyen, alapból is.
Javítás után élőben is tesztelve lett, 2-3 óra zenehallgatás után került vissza a gazdájához.
Remélem más is hasznát veszi ennek a leírásnak, aki ezzel az erősítővel, és az esetleges hibájával találkozik.
(#) synergy válasza (Felhasználó 1947) hozzászólására (») Szept 30, 2019 /
 
Gratulálok a high-end erősítőhöz méltó színvonalú javításhoz. Inkább cikket kellene csinálni belőle, nem pedig törölni.
(#) pucuka válasza synergy hozzászólására (») Szept 30, 2019 / 1
 
és Luki
Annál is inkább érdemes lenne cikket írni (már ha van rá ideje, és késztetése) mert egy ilyen értékes hozzászólás idővel el fog tűnni a süllyesztőben, és nehezen lesz megtalálható. És igen kár lenne érte.
A hozzászólás módosítva: Szept 30, 2019
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem