Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   163 / 235
(#) sirály12 válasza JZoli hozzászólására (») Máj 26, 2022 /
 
Tudod kapcsolni a DC-t egyből a fűtőszálra, de nagyon nem jó megoldás. MPPT nélkül nagyon sok teljesítményt fogsz elbukni. Szó szerint a nagy részét a termelésnek.
(#) JZoli válasza sirály12 hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Nem az enyém lesz a "rendszer". Az egyik barátom tervezgeti. Ez az egész abból indult ki, hogy a szomszédjában egy osztrák tulaj, házátalakításba kezdett, és leszedték a tetőt, meg az azon lévő napelemeket is. Lesz helyette új rendszer a régi napelemeket meg elajándékozta, így a haverom is kapott 6 darabot. 230W-os táblák. Ez az egész projekt háttere. Viszont költeni nem nagyon szeretne rá, ezért lenne ez a fűtőszálas megoldás. Annyit azért megjegyeznék, hogy szerintem sem jó, ez a sima napelem-fűtőszál megoldás. De mégis lehet valami megoldás erre, ezért érdeklődtem itt ezen a fórumon, mert a remény hal meg utoljára.
(#) erbe válasza JZoli hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Kell hozzá egy MPPT-s töltésszabályzó és legalább 24 V-ra méretezett fűtőbetét. 12 V-on túl nagy lenne az áram. Így is csúcsban a 28 V-os töltési végfeszültségen elérhetné az 50 A-t. Ami nem túl sok, hiszen csak 1400 W. Esetleg ha 48 V-ra lehetne méretezni, csak fele lenne a csúcsáram. Kisebb lenne a veszteség a vezetékeken.
Ilyen kis rendszereknél inkább a feszültségekkel vannak a gondok. Sorban 180 V üzemi feszültség, ha lekapcsol a fűtés ~240 V. 48V-os MPPT bemenete általában 70 V-os. Még az üzemi 60 V jó lenne, de terheletlenül felfut 78-ra. 2S3P elrendezés.
A DC SSR-t meg a napelemek és a szabályzó közé lehetne kötni. Kisebb a megszakítandó áram.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2022
(#) sirály12 válasza JZoli hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Értem. Ez így nem egyszerű. Ha nem akar költeni rá, akkor az azodigitalos konverter nem játszik, pedig az jó lett volna hozzá. Mindenesetre, sok sikert a megvalósításhoz.
(#) dB_Thunder válasza erbe hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Idézet:
„Kell hozzá egy MPPT-s töltésszabályzó és legalább 24 V-ra méretezett fűtőbetét.”

Honnan jött hogy 24 voltos a napelem sztring?
Onnan kellene elindulni milyen konfigurációba lehet összerakni a napelemeket! Tehát tudni kellene, hogy 1 tábla mit tud, és abból mennyi van...

Ezek a kisfeszültségű MPPT, ide nem lesznek optimálisak, lehet hogy kell csinálni egy MPPT-s boost konvertert csak erre.
(#) merlingerin hozzászólása Máj 27, 2022 /
 
Sziasztok!

Láttam ma valamit, és kevés az ismeretem, hogy tudjam a működését. Iskola. Tető tele napelemmel. 6db 3F 10kW inverter. A visszatáplálásos inverterek olyanok, hogy ha nincs hálózat, lekapcsol. Ez eddig tiszta. Gondolom néhány uS időnként lekapcsol, belemér, ha van villany, van hálózat, megy tovább. Nincs villany, nincs hálózat, lekapcsol. Eddig OK. De mi van, ha 6 inverter dolgozik párhuzamosan. Előfordulhat az a helyzet, hogy egyik mindig megy, vagyis " van" hálózat, és nem kapcsol le áramszünetkor.

Vagy mi erre a trükk?

Németeknél nagy divat a Balkonkraftwerk, ezekből van olyan, ami egy dupla tábla, inverter bele integralva, csak a dugaljba kell bedugni és megy. Itt mi van, ha több van lakásban?

Valóban csak a "véletlenen" múlik, hogy lekapcsolnak? Nem hiszem. De mi a megoldás?
(#) dB_Thunder válasza merlingerin hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Nem véletlenül lehet csak "engedélyezett napelem inverterek"-t telepíteni! Ezek gondolom mind 1 időben "nézi" a hálózat feszültséget, tehát nincs olyan, hogy az egyik nyomja az ampert, a másik meg akkor figyel!
Ilyen megoldás lehet, hogy minden nullaátmenetnél figyeled, hogy a hálózaton megjelenik a feszültség, és ha megjön a fesz. mehet a termelés....
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2022
(#) proba válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
A nullátmenetes figyelést már egy motor is boríthatja. ( visszatermel) Ha alacsony feszültséget figyel, már szerintem az is elég. A hálózatba annyi energiát még ennyi inverter sem tud tenni, hogy elég legyen a falunak. Ha az osszlopot kapcsolják le akkor meg a túlfeszültség okoz gyorsan problémát. Nekem volt olyan gondolatom, UPS-el át lehetne szegény invertert vágni, hogy áramszünet esetén is termeljen, de a fogyasztást a szabályozási tartományban tartani lehetetlennek ítéltem.
Nem gondolnám hogy ezt mérik csak, de gondolom a hálózat impedanciája jelentősen, és ugrásszerűen változik lekapcsolás esetén. ( nálam ha az inverter megy 5A fogyasztás növekedés 5V esést okoz, ha nem megy, akkor csak 2-3V-ot.) Az inverter kapocsfeszültsége, és leadott áram nagysága fázisszöge elég sokat elárul a mögöttes hálózatról.
(#) dB_Thunder válasza proba hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Idézet:
„nullátmenetes figyelést már egy motor is boríthatja.”

Nem mondtam hogy így csinálja, még azt se hogy hány voltig figyel. Nem dolgoztam ki a megoldást...

Inverter átverős téma engem is érdekel!
(#) antikzsolt válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Úgy hívják hibrid inverter és csak meg kell rendelni. Ez a célszerű és engedélyes út.
(#) dB_Thunder válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Akku nélkül is megy?
(#) antikzsolt válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Én jelenleg egy olyat néztem ki ami nem termel vissza de aku nélkül is elvan vígan. Isolar slm 5kw. De biztosan van olyan is létezhet amit te kereshetsz.
(#) dB_Thunder válasza antikzsolt hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
10kW a tervezett.. és az nem baj ha tud táplálni vissza is, meg menni áramszünet esetén később akkuról. Csak most azt se tudom ezt hogy veszem meg, nemhogy akkukat...
(#) erbe válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 27, 2022 /
 
Mi köze a kimenet feszültségének a napelem stringhez?
Az MPPT töltésvezérlő az akkumulátorok - csoportok feszültségéhez igazodik. Azaz 12, 24, 48, vagy éppen 60 V-os csoporthoz. Vannak fix, azaz egy feszültségre használható vagy nagyobb tartományú töltésvezérlők, amik átkapcsolással többfajta akkut képesek tölteni. Mivel célszerűen buck... típusúak, ezért a napelem csoport feszültségét ehhez kell igazítani (mint le is írtam). A kimenő feszültség az akkuk töltési csúcsfeszültségéhez igazodik, azaz ~14, 28, 56, 70V. Kimenő áram szempontjából a 60 (70) V-os lenne a legcélszerűbb, de korábban már volt szó ilyenről és ennyire magas feszültségű bemenettel nem találtam MPPT-s töltőt. A gyártók a leggyakrabban előforduló igényekhez alkalmazkodnak. Biztos, hogy létezik magasabb feszültségre is MPPT vezérlő, de nem lehet túl gyakori, azaz ennek megfelelően az ára sem a kommersz, ezerszámra gyártott termékeknek megfelelő.
(#) dB_Thunder válasza erbe hozzászólására (») Máj 28, 2022 /
 
Akkor máshogy kérdezek!
Mi a francnak kell törpefeszültségű fűtőbetét??
Mert ha át kell szerelni a bojlert az utána már nem használható hálózatról, illetve ez is egy költség, annyira nem is kicsi...
Aztán meg vastagabb vezetéket is kellenek a bojlerhez...

Idézet:
„Biztos, hogy létezik magasabb feszültségre is MPPT vezérlő,”

Erre írtam:
Idézet:
„lehet hogy kell csinálni egy MPPT-s boost konvertert csak erre.”


Nekem kizáró ok, ha át kell alakítani a bojlert törpefeszültségre.
(#) erbe válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 28, 2022 /
 
Elején nem neked indultak a válaszok. Akkor meg minek kötözködsz?
A kérdezőnek van 6 db napeleme, ami viszonylag kis üzemi feszültségű. MPPT vagy töltőben van, vagy hálózatra tápláló inverterben. Hálózatra táplálásról nem esett szó, emiatt ajánlottam a kisebb feszültségű megoldást.
(#) bitmixer hozzászólása Máj 31, 2022 /
 
Sziasztok!
Konzultálni szeretnék olyan fórumtárs(akk)al, akik a 100%-os napelem-pályázatra neveztek, és nyertek. Ha már a kivitelezés is folyik, az még érdekesebb, ugyanis pályázni akarok az ősszel induló 2. fordulóra, és szeretnék jó pályázatírót és kivitelezőt találni.
Kösz, üdv!
(#) dB_Thunder válasza erbe hozzászólására (») Máj 31, 2022 /
 
Nem kötözködésnek szántam!
Kemping körülmények közt jó a törpefeszültségű rendszer, mert se sok akku, se sok napelem nem telepíthető.
Viszont ingatlanoknál megoldható ezek elhelyezése, tárolása, itt már nyűg az alacsony feszültség....
(#) dB_Thunder válasza bitmixer hozzászólására (») Máj 31, 2022 /
 
Ha megfelelsz az összes követelménynek!!
Mi buktuk, mert pár ezressel többet kerestünk...

Most kezdtem bele egy 10kW erőműbe, de vannak gondok:
-nem telepítenek palára, nekem meg még a kutyaólon is az van.
-nincs rá csak kb. 2 millám most , úgyhogy financiális gondok is vannak..

Odáig jutottam, hogy landolt nálam 28 tábla 370W-os elemért... meg kikerestem az igénybejelentőt!!

Ha ezt összehozom, adok magamnak egy Nobel díjat!!
A hozzászólás módosítva: Máj 31, 2022
(#) tursaba válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 3, 2022 /
 
Szia!
Szeretném megkérdezni hol és mennyiért sikerült megvenned a napelemeket?
Többlépcsős projecten gondolkozom én is. (~3000Wp)
(#) dB_Thunder válasza tursaba hozzászólására (») Jún 3, 2022 /
 
netteltv.kft
NU-JC370 majd 80e Ft/db
(#) bitmixer válasza dB_Thunder hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Kösz a választ. Mi minden követelménynek megfelelünk. A pályázatot magad írtad? Ha nem, kivel írattad, és elégedett voltál-e vele?
A projektedhez sok sikert! Ha lesz érdemi tapasztalatod, azt szívesen fogadnám.
(#) dB_Thunder válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Nem írtam még pályázatot, odáig se jutottam hogy beadjam a kérelmet, hogy egyáltalán az áramszolgáltató engedi e...
(#) zolika60 válasza bitmixer hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Én pályáztam, de még idáig el sem bírálták.
(#) dara válasza zolika60 hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
A hibrid szigetű inverterrel kapcsolatban írnám.Én január 1 el kapcsoltam a rendszerembe ezt az inverter.3Kw vettem mert összeszámoltam a per pill fogyasztást és elégnek véltem.Ehez 2,5 Kw napelem és kb 10Kw akku kapacitást kötöttem össze 24V renszerben.2 olom,8 lithium.A renszer remekül működik,de elötte a feleséget be kellet tanitani a fogyasztási szokásokhoz.PL volt olyan májusban hogy este kilenckor gondolta bekapcs a mosógép 2Kw fűttés még nem is lett volna baj,de gondolta ha már a fürdőben van nekiállt vasalni.Na gondolhatjátok,lekapcsolt az inverter.Na ezek után megoldást kerestem.Nem volt nehéz.Mosogép füttőszálra bekötöttem egy triakos szabályzót,és a vasaló konektorára is.Na azóta béke van.Na meg betervezve most a nyárra egy mobil klima 1Kw ami eddigis működött.Biztos hogy birni fogja mert plusszom va bőven.Ha meg vége aklima időszaknak megy rá a bolyrer szintén szabálytással.Azért írtam ezt a szólást mert ha van nap és Kb 2 napig nem nem fogyasztok a hálózatból semmit.
(#) antikzsolt válasza dara hozzászólására (») Jún 6, 2022 /
 
Pont ezért fogok én 5kw invertert venni. Alapból necces a dolog. Klima 800w, Bojler 1200w, mosógép, 2000w. Ha egyszerre megy akkor se legyen baj. Erre jön még a hűtők és a számítógépek. Így is lehet kevés az 5kw inverter. A mosógépre kötött triakról beszélnél egy kicsit? Nem növeli meg a mosási időt?
(#) dara válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Csak a füttőbetétre kötöttem kb 1Kw állítottam.Biztos hogy növeli mivel lassabb a felfűtés.Bojlerre még nem kötöttem de tervbe van.
(#) antikzsolt válasza dara hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Bojler nem lenne jobb kicserélni a fűtőszálat? Pl egy vízkő mentesítéses időszakban.
(#) dara válasza antikzsolt hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Fűtőszál csere nálam nem lesz mert nincs egy éves a bojlerom és éjszakai áramról megy.Már csináltam oda is egy tirisztoros szabályzást és egy relés kapcsolóval amit én kapcsolok kötöm majd rá.Még nics használva a klíma addig sok plusszom van amit napközben meglehetne etetni vele.
(#) antikzsolt válasza dara hozzászólására (») Jún 7, 2022 /
 
Az Y. videó megosztón van egy ilyen kapcsolás ahol a napelem teljesítmény x% lérésekor kacsol be csak a bojler vagy amit ép rákötsz. Az nem lenne jobb megoldás számodra? Bővebben: Link
Következő: »»   163 / 235
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem