Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK-lap készítés kérdések
A témában nincs helye a nem szakmai indíttatású vitáknak, ezért a szabályszegést elkövetők azonnali figyelmeztetés nélküli kitiltásban, vagy némításban részesülnek. Ugyan így járunk el azokkal szemben, akik "blog"-nak nézik a fórumot. Ezt mindenki tartsa szem előtt!
Lapozás: OK   1330 / 1384
(#) usane válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Sok benne a gyanta.
Én az SK10-et is csak papírtörlővel szoktam felkenni akkor vékony lesz és hamar megszárad. Nem lesz ragacsos meg ujjlenyomatos.
(#) emyke válasza Bakman hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Örülök neki!

Ahogy írtam, nem akarom előtte lakkozni.
(#) emyke hozzászólása Nov 13, 2020 /
 
Az előtte lakkozással még az is probléma, hogy ha kifúrtad a nyákot, eltömődnek a lyukak. Vagy még egyszer átfúrod, vagy a lakkozottat fúrod, de én a padeknél meg szoktam hagyni egy kis lyukat, ami megvezeti a fúrót. Szerintem jobb a csupasz nyákot fúrni, mint a lakkozottat. Mindegy, ha az folpack beválik, nekem jobb nem kell.
(#) janigel válasza usane hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Nálam a forrasztógyanta még töményebb denaturált szesz oldatként is teljesen kemény száraz nem ragacsos lesz, de kb. 2 nap kell ehhez szobahőmérsékleten. Vagy némi hajszárítós kezelés.
Végül beforrasztás után akrillakkal kenem le én is, de az után eléggé nehezebb forrasztani a mostani lakkal.
Tehát alul vékonyabb -denszeszes- gyantaréteg a jó forraszthatóság miatt, erre akrillakk, ami gondolom kissé feloldja a gyantaréteget, ezzel keveredik.
Kültéri alkalmazásoknál örökösnek tűnik.
(#) Epu2 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
A meg nem száradt akrillakkal bekapcsolt szerkentyűm nem is működött. No valamit elcsesztem, gondoltam és mérsékelt haraggal dobtam félre. Pár nap múlva előveszem, hogy ki mérem és működött. Az előre lefujt panelt mindig nehezen tudtam forrasztani és nem is lett szép. Le kellett forrasztás előtt mosni. A gyantát meg forrasztás után.
(#) nagym6 válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Akrillakk csak forrasztás után. Először denaturált szeszben oldott gyantásan bekenve forrasztás, ezután védelemre akrillakk.
(#) Epu2 válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Én úgy is teszem. Az eredeti kérdés felvetőjének ajánlott. Kb 40 éve használom. Az akrilt később kezdtem, mert zavart, hogy pár év múlva olyan leharcolt volt a panel, hogy na. Mindig van kéznél oldott gyanta, csak nitróban oldom.
(#) Bakman válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 13, 2020 /
 
Ez volt az eredeti feltétel:
Idézet:
„...nem akarom lakkozni sem beültetés előtt”
Tényleg jó a sztreccsfólia. Próbáltam akkor, amikor előre gyártottam 5 NYÁK-ot és menet közben derült ki, hogy csak három fog kelleni. Betekertem, elraktam és fél év után is olyan volt, mint amikor készítettem.

Lehet kapni kb. 10 cm széleset is, ilyen és ehhez hasonló esetekre mindig tartok egy tekercset a fiókban.
(#) emyke hozzászólása Nov 14, 2020 /
 
Gondolkozom egy ilyen fűrész vásárlásán: https://www.youtube.com/watch?v=KVqdbXQwQ1I

Természetesen elsősorban nem nyákvágás miatt venném, de ha rászánom magam a vásárlásra, lehet, hogy nyákot is vágnék vele. Viszont alig találtam rá a neten példát, ahol ilyennel nyákot vágnak és ott pont azt írták, hogy az apró fogakat eltömi az epoxigyanta. Karbid lapot javasoltak, csak olyant nem sok helyen árulnak. Szóval nem is olyan jó ez nyákvágásra?
(#) niedziela válasza emyke hozzászólására (») Nov 14, 2020 / 1
 
Ez gyakorlatilag egy elektromos lombfűrész.
Úgy a 80-as években ilyennel vágtunk panelt ha nem volt asztali karos lemezolló.
És nem tömi el, de szép egyeneset nem fogsz vágni vele.
(#) Epu2 válasza emyke hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ha nem idétlen formák rendszeres vágásához kell, pénz kidobás.
(#) emyke válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Igen, idétlen formákat szeretnék vele viszonylag rendesen vágni és ha már megveszem, nem bánnám, ha nyákot is tudnék vele vágni.
(#) elactrofan válasza emyke hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Nyàk vágásra akkor lehet jó ha megtudod vezetni a munkadarabot
(#) elactrofan válasza emyke hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Be kell onozni
(#) Bakman válasza emyke hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Epoxy alapú paneleket kétféle koronggal szoktam vágni, lásd melléklet. A gyémánt korong csak ahhoz jó, amelyiken van réz réteg is, különben a gyanta valahogy ráragad a korongra. Hogy ez a hő miatt van-e vagy egyszerűen eltömíti a pórusokat, passzolok, behatóbban nem tanulmányoztam, egyszerűen tudomásul vettem a tényt.

A fogas korong viszi mindkettőt de azt csak olyankor használom, amikor réz réteg nélküli lapot kell vágni.

Nem tartom valószínűnek, hogy a viszonylag nagy távolságra lévő fogakat el tudná így vagy úgy tömíteni. A negatív tapasztalat lehet hogy a túl nagy sebesség miatt volt, a gyanta ráolvadt a lapra, de erre csak tippelek. A fűrészpor, hacsak nem olvadt meg, szilárd, ki kell potyogjon a fogak közül. Plexi lapokat is óvatosan kell vágni, különben azok is olvadnak a vágás mentén külön hűtés nélkül. A lapkás korong azt is viszi.

Szerintem vinni fogja a NYÁK lapokat is.

Proxxon.jpg
    
(#) nagym6 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Idézet:
„a gyanta valahogy ráragad a korongra”
Milyen gyanta, a lemez anyaga? Én üvegszálas FR4 1.5mm vastag nyákokat vágok gyémánt koronggal, semmi nem ragad rá ha réz nélküli a nyáklemez akkor sem. Fordulatszámot most nem tudok, a gép olcsó Praktikeres asztali csempevágó.
(#) Bakman válasza nagym6 hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Igen, a lemez anyaga. Rég volt, pontosan nem emlékszem az esetre de lefullasztotta a kis szeletelőt. Egy ideig megy a vágás aztán mintha egy vékony réteg képződne a gyémántfelületen. Talán az a probléma hogy kicsi a korong, gyorsan át tud melegedni, esetleg amikor próbáltam, éppen olyan lapot fogtam ki aminek az anyagában arányaiban több vagy valamennyire más típusú volt a gyanta. Tényleg nem kísérleteztem sokat, egyszerűen vettem egy lapkás korongot is.
(#) janigel hozzászólása Nov 14, 2020 /
 
Én ugyan még nem próbáltam (de majd valamikor lehet hogy megteszem).
Azt mondják, hogy az üvegszálas nyákot meg lehet karcolni két oldalról és törik a plexihez hasonlóan.
Persze csak egyenes vonalon.
Mi igaz ebből ?
(#) kaqkk válasza janigel hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ha jó mélyen bekarcolod eltörik , de olyan lesz a "vágás" felület mint a perzsa szőnyeg rojtja, inkább vágd el karos ollón .
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2020
(#) Bakman válasza janigel hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Igaz. Minél mélyebb a karcolás, annál könnyebben törik. Cserébe nem szép a széle, szálkás marad a törés után, le kell csiszolni.
(#) janigel válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ha valami nagyobb darabot kell le / ketté vágni, azt nem lehet kézi ollóval.
Ilyenkor jól jöhet.
(#) kaqkk válasza janigel hozzászólására (») Nov 14, 2020 / 1
 
Karos ollóról beszéltem , én kifejezetten erre a célra vettem ilyet .
(#) janigel válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ezen már én is tipródtam.
De nagyon drágák.
(#) kaqkk válasza janigel hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ki kell fogni a vásárban - bolhapiacon- ecserin . Én kirakodó vásárban vettem aztán megköszörültettem mert át lehetett látni az élek közt .
A hozzászólás módosítva: Nov 14, 2020
(#) Epu2 válasza janigel hozzászólására (») Nov 14, 2020 /
 
Ez inkább a papír alapúra igaz. Az üvegszálasra annyira mint az alu lemez vágása ollókarccal. Működik ha muszáj, de nem egy jó megoldás.
(#) Bakman válasza Epu2 hozzászólására (») Nov 14, 2020 / 1
 
Próbáld ki, könnyen el lehet törni az asztal szélén. Gyári NYÁK lapokat is szoktak így szeletelni, V-groove néven. Igaz, ott kb. 1/3 vastagságig bevágják a lapot mindkét oldalon. Ha tapétavágóval 2 x 1/4 résznyi szántást végzel mindkét oldalon, nyert ügyed van. Ehhez elég háromszor - négyszer végighúzni a pengét a vonalon, kellően rányomva.
(#) KissAttila válasza Bakman hozzászólására (») Nov 15, 2020 /
 
A penge nagyon hamar eletlen lesz.
(#) Bakman válasza KissAttila hozzászólására (») Nov 15, 2020 /
 
Ettől függetlenül működik a dolog. Ez volt a fő kérdés. A tapétavágónak megvan az az előnye, hogy az életlen részt le lehet törni.
(#) nagym6 hozzászólása Nov 15, 2020 /
 
Én hajdanán kézi lemezollóval egész táblákat daraboltam tenyérnyi méretűekre, sokat. Ilyen mennyiségben embertelen, de pár darabhoz legegyszerűbb a kézi olló, és nem porol. Hátránya, hogy nyújtja az anyagot a vágásnál, ezért kissé hullámos lesz a nyáklemez.
Következő: »»   1330 / 1384
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem