Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PT1000 PIC-re
 
Témaindító: Pikkelel, idő: Dec 13, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 5
(#) Pikkelel hozzászólása Dec 13, 2007 /
 
Sziasztok!

Nagyon sok jó ötletet találtam/kaptam már itt a fórumon. A következő feladattal kell megbírkózni:
Adott egy nagyon pontos PT1000-es érzékelő, ami teljesen lineáris. Ezzel szeretnénk mérni hőmérsékletet kb. -30 és 200 fok között. A kérdés a következő: Az analóg bemenetre, hogyan kell ráilleszteni? Osztóval, műveleti erősítővel, esetleg tranzisztoros erősítővel?
Ha valakinek van konkrét kapcsolása, nagyon szívesen fogadom.

PT1000
-30 882
-20 921
.
0 1000
.
.
50 1194
.
.
100 1385
.
.
(#) ciw válasza Pikkelel hozzászólására (») Dec 13, 2007 /
 
Üdv !

Szerintem nézz szét a neten dual-slope konverter ügyben, mert erre s célra ilyen eszközöket szoktak alkalmazni.
A maxim, a Linear és a mikrochip is gyárt ilyen konvertereket.
Ráadásul az adatlapjukban általában ott a számodra megfelelő kapcsolás Pt100 vagy Pt1000.

Most hirtelen fejből nem tudom, hogy Pt1000-re van -e kapcsolás pl.: a MAX132 , de Pt100-ra biztos. Legfeljebb más Rref értéket kell alkalmazni.
vagy a microchiptől a TC7109.

Ezek az eszközök azért jók, mert erre vannak kitalálva és pl a 4 vezetékes mérésnél a vezetékhossza nem rontja a mérési eredményt.
(#) proli007 válasza Pikkelel hozzászólására (») Dec 13, 2007 /
 
Hello!

A PIC 10bites A/D-je, nem biztos, hogy elég lesz neked, de nem tudom mire akarod használni. (0,2°C-os felbontással, esetleg kár bele a Pt.)

Ha mégis a PIC-re szeretnéd illeszteni, akkor egy jelváltót célszerű hozzá készíteni.
Rajzoltam Neked egyet, igaz -30°C..200°C/0..5V-ra
Ha gondolod, akkor a referenciát a PIC részére is be lehet vezetni (AN3), akkor viszont az erősítést kell levenned 0..2,5V-ra (a szumma 225k-t 112,5k-ra azaz 100k+22k poti)
Linearizálni, analóg módon is lehet, de inkább progiból érdemes.

Pt1000-PIC

üdv! proli007
(#) 5cmarzo hozzászólása Dec 13, 2007 /
 
Hello!
Nem biztos, hogy ebbe a topicba belepasszol, amit írok, de azért megkérdezem.
Mi a helyzet akkor, hogyha LM 334-es érzékelőt használok?
Az érdekelne legjobban, hogy hogyan lehet a kontroller A/D-vel feldolgozni.
(#) 5cmarzo hozzászólása Dec 13, 2007 /
 
juteszembe, a kontroller referencia forrásai (-Vref és + Vref) hogyan befolyásolja a 10 bites A/D-t?
(#) potyo válasza 5cmarzo hozzászólására (») Dec 13, 2007 /
 
Úgy, hogy az A/D -Vref és +Vref közötti bemenő feszültséget tud mérni.
(#) kobold válasza 5cmarzo hozzászólására (») Dec 13, 2007 1 /
 
Kisebb tartományt választva a pontosság javul, mivel ugyanúgy 1024 részre osztja fel a Vref+ és Vref- közti sávot, viszont van egy minimum (a 876, 877 esetében 2V), aminek meg kell lenni a két érték között, máskülönben a felbontás egyenletessége és a többi gyári specifikáció már nem garantált.
(#) boldivi hozzászólása Nov 15, 2008 /
 
Sziasztok!

Azt hogyan tudom elérni, hogy 0-100 C fok közötti méréstartományban a felbontás 10mV/Cfok legyen?
PT100 vagy PT1000 használatával.
(#) kobold válasza boldivi hozzászólására (») Nov 15, 2008 /
 
Nagy vonalakban: Pt100-as szenzort 1 mA-es áramgenerátorral meghajtva, és a rajta eső feszültséget 26-szorosára erősítve szinte hajszálpontosan 10 mV / °C lesz a felbontás, és az elméletihez képest alig lesz eltérés a görbében (lsd. melléklet). Mivel így a kimeneti feszültség 2.6 ... 3.6 V között változik, egy kivonóval vissza lehet tolni az értékeket pl. 1 ... 2 V közé, vagy oda, ahol az A/D átalakítás referencia-tartománya van. Mindhárom funkció (áramgenerátor, erősítés, kivonás) műveleti erősítőkkel megépíthető, célszerűen kis offszet-feszültséggel (és árammal) rendelkező típust kell hozzájuk választani. A 0 ... 1 V-os skála viszont kissé nehézkes, mert vagy negatív tápfeszültséget, vagy olyan műveleti erősítőt kíván, aminek a kimeneti tartománya a 0 V-ot is magában foglalja.
Pt1000 esetében, ugyanakkora hőmérséklet-változásnál, tízszeres az ellenállás változása, vagyis 26x helyett 2.6x erősítést kell beállítani, a többi marad ugyanúgy.
Más erősítési tényezőkkel is lehet persze dolgozni, csak arra ügyelni kell, hogy akármekkora árammal nem szabad a hőérzékelőt meghajtani, mert nagyobb áramok már elkezdik fűteni az ellenállást, amitől az melegszik, és csalni fog. Az 1 mA általánosan a felső határ szokott lenni.
Hosszú vezetékeknél (cca. 5 m fölött) már szükséges lehet a 3-, vagy 4-vezetékes bekötés, amivel kompenzálható a vezeték ellenállása (és annak változása), erre mutat egy példát pl. ez a doksi.

PT100.xls
    
(#) boldivi válasza kobold hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Szia!

Nagyon szépen köszönöm a reagálást, szép összefoglaló! A legnagyobb gondot a szorzás és kivonás megvalósítása jelenti számomra, illetve ezen belül a kivonás. Maradnék a 3 vagy 4 vezetékes megoldásnál. A Microchip doksit tanulmányoztam és ezt a Maxim doksit is. Ahogy látom ezekben a doksikban a processzor táblát használ. Vagy csak a linearizáláshoz? Nem tudom mi jut az A/D-re.

Láttam még ezt az egyszerű megoldást. Csak valamiért kicsit tartok tőle.
(#) boldivi válasza boldivi hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Megvizsgáltam az előző hozzászólásomba beszúrt utolsó linket (HobbyCNC-s oldal). Szimulátorprogrammal sem sikerült belőni normálisan, de a deszkamodell sem volt túl meggyőző (persze ez az én ügyetlenségem lehet). Kipróbáltam MCP60x IC-vel is, az már sokkal barátásgosabbnak mutatta magát. A gyakorlatban is jobban kalibrálható volt.
Kíváncsi leszek a végeredményre, ahol 4 csatornát fogok figyelni.

Egyébbként kivonáshoz arra is gondoltam, hogy az a/d-t szimmetrikus bemenetként konfigurálom és a "-" bemenetet 1V-tal feljebb emelem.
(#) kobold válasza boldivi hozzászólására (») Nov 18, 2008 /
 
Én LM358-al kísérleteztem nemrég, a benne lévő két erősítőből az egyik az áramgenerátor meghajtására szolgál (Iexc, 1 mA), a másik pedig a kimeneti erősítést adja. Igaz, nálam kb. 4 mV / °C kellett, mert 2.096 V lesz a pozitív referencia, 0 °C-on 1.000 V a kimenet (legalábbis elvileg), így névlegesen 0.5 °C felbontásom lehet. Kíváncsiságból összeraktam, és egy másik Pt100-ast használva bemértem, gyári mérőerősítővel. A mérővezeték két méteres volt (illetve lesz is majd a végleges helyén), ezért nem variáltam a négyvezetékessel, maradt a kettő, de ahhoz képest szép lineáris lett a görbe (az erősítést még picit igazítani kell).
(#) icserny válasza Pikkelel hozzászólására (») Nov 18, 2008 /
 
Itt is vannak jó ötletek és hozzávaló eszközök. Ha nagy pontosság kell, akkor a Linear tecnology LTC2400-as ADC-je jó szívvel ajánlható.
Kép
(#) boldivi válasza icserny hozzászólására (») Nov 18, 2008 /
 
Ötlet van bőven, köszönöm szépen! Nekem megfelel +/- 1C fok pontosság, de lehetőleg szeretnék ez alatt maradni minnél inkább, az egyszerűség megtartása mellett.
Miért indokolt áramgenerátor használata? Ront a pontosságan egyszerű soros ellenállás használata, mely 1mA körül állítja be az áramot? (0-100fok között.) Természetesen ez precíz feszültség referenciához csatlakozhat.
(#) kobold válasza boldivi hozzászólására (») Nov 18, 2008 /
 
Áramgenerátort végül is azért alkalmaznak, mert így az érzékelőn eső feszültség csakis az ellenállásának (azaz a hőmérsékletének) a függvénye: U = R * I, de I konstans. Kis tartományban (a tiéd annak számít), 1 °C pontossághoz szerintem akár el is hagyható, és maradhatsz annál, amit linkeltél. Megfelelő műveleti erősítővel (az MCP-k nagyn jók), és precíziós ellenállásokkal (1 %-os tűrés) dolgozva jónak kell lennie.
(#) boldivi válasza kobold hozzászólására (») Nov 18, 2008 /
 
Köszi szépen!!!

Kipróbálom. Épp ott tartok, hogy az illesztést tervezném, de az Eagle nem enged nagyobb panelt, mint néhány x néhány cm...
(#) kobold válasza boldivi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Ezt hívják demóverziónak Nagyrészt azért kezdtem átállni smd-re, hogy a területlimiten belül mégiscsak több alkatrészt pakolhassak fel, átmenetileg ez még segít valamennyit.
(#) boldivi válasza kobold hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Én meg elsősorban azért dolgozok minnél több smd-vel, hogy ne kelljen fúrni. Kényszermegoldást alkalmaztam, megrajzoltam furatonként és azt ki tudtam tolni.
(#) kaqkk válasza boldivi hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Az Eagle 5.1 teljes verzió fent van a torrenttanyán !
Avval akár A4 -es panelt is tervezhetsz !
Vagy ha küldesz rajzot megtervezem neked !
Bocs az off-ért
(#) boldivi válasza kaqkk hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Kedves Kaqkk, köszi!

Apropó! Azért szerettem volna LM324-et alkalmazni, hátha jobban tolerálja az elektrosztatikus töltéseket, illetve eleve szélesebb a feszültségtartománya.
De bízom benne, hogy az MCP is tartós lesz!
(#) Tüske hozzászólása Márc 21, 2009 /
 
Hellótók!
Volna egy olyan feladatom, hogy egy pt100-as érzékelőből felépített hőmérőt kell linearizálnom. Tudna valaki abban segíteni, hogy ez a linearizálás mit takar?

Hőmérséklet tartomány: 0 - 300°C
Felbontás: 0,1°C
(#) potyo válasza Tüske hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
A linearizálás azt takarja, hogy a nemlineáris karakterisztikájú jellemzőt rövid szakaszon lineáris függvénnyel helyettesítjük. Pl. a dióda feszültség-áram karakterisztikája exponenciális, de feldarabolva több tartományra, közelítőleg lineárisnak vehető a tartományokon belül.

Az a 0-300°C tartomány 0,1°C pontossággal a pic beépített A/D átalakítójával nem fog menni. Az csak 10 bites, ami 1024 szintet jelent, neked meg 3000 kellene legalább. Egyes picekben van 12bites A/D, de még az is csak 4096 szint, ami a 3000-hez már jó lenne, ha a PT100 lineáris, de van olyan gyanúm, hogy ilyen széles tartományban már nem az. Talán valami külső 16 bites A/D-vel kellene próbálkozni, Microchipnek vannak ilyen átalakítói, nézz szét náluk.
(#) Tüske válasza potyo hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Ez így oké!

Viszont, ez egy sulis feladat, tehát nem feltétlenül müködik a gyakorlatban!
Elvileg számítással arra jutottam, hogy egy 15 bites A/D jó lenne (Ebbe bele vettem, h az alsó 2-3 bit nem pontos, és így lett 15!). Erre a célra pl. egy C8051F35xes kontroller jó lenne. Van benne PGA, ill 24 bites A/D.
Most az a gondom, hogy az a második részfeladat, hogy egy olyan assembly programot kéne írnom, ami vissza adja a hőmérsékletet!
Tehát ezt a progit egy szimulátoron kellene futtatni, és beadni neki egy feszültség értéket amire ő egy hőmérséklet értékkel válaszolna.
Magának ennek a programnak az elve nem tiszta! Én arra gondoltam, h ezt és az ohm törvényt használnám fel! ohmból számolnék R-t és azt helyettesíteném be az első képletbe! Persze ezt az egészet assembly nyelven gondolom, csak így egyszerűbb leírnom

Ez így működőképes??

Tüske
(#) mario1111 válasza Tüske hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
"Ωból számolnék R-t"

Ezt kifejtenéd bővebben?
Már ne haragudj, de elég szánalmas, hogy másokkal oldatod meg a kis házidat.
Fogadni mernék,h egy is szemüveges, laptopos , okostojás vagy aki mindent bemagol utána meg feszültség folyik, áram esik....
Az ilyen embereket csak egy helyen képezhetik. Fogadni mernék,h a Zipiben tanultál(tanítottak).
(#) mario1111 válasza mario1111 hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Mielőtt valaki kiakad, csak poén volt. Egy suliba járunk és én is ezt a házit kaptam
(#) Tüske válasza mario1111 hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Kedves okos csoporttársam!

Ohm => R = R0*(1 + alfa * deltaT) !!

Arról meg nem tehetek, hogy ez a "képlet" nem
jelent meg rendesen!
(#) Hp41C válasza Tüske hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Sziasztok

A 16C770, 16C771 -ben 12 bites A/D van...
(#) potyo válasza Hp41C hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Ezek csak egyszer programozhatóak, ha jól látom.

18F2423 és társai viszont Flash memóriásak, tehát sokszor programozhatók. Úgynézem, hogy azokban van 12bites átalakító, amiknek a tipusjelzése négyjegyű (a 18F után) és 3-ra vagy 8-ra végződik.
(#) konop hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Sziasztok

Én az MCP3550-50 -et ajánlom, ez 22 bites A/D. Egy hátránya, hogy 80ms a mintavételi ideje, (12,5 minta/sec). Nézzétek meg a microchip AN1154 és AN687 -es doksiját. Ha áramgenerátort csináltok, akkor az MCP6022-t ajánlom, annak kisebb az offsetje.
(#) Tüske hozzászólása Márc 28, 2009 /
 
Köszönöm, már sikerült megoldanom!
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem