Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   396 / 398
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 18, 2023 /
 
Ha pusztán az egyenfeszültség mászkálna, akkor az előbbi példakapcsolásban C2 pozíciószámú 100 µF kondenzátorra, vagy a kapcsolódó ellenállásokra fókuszálnánk. Beszámolód szerint a hangkép is megváltozik, ami az eddigi tapasztalatok alapján arra utal, hogy kialakult egy a hallható hangoknál magasabb frekvenciájú rezgés az áramkörben - ezt nevezzük gerjedésnek. Az említett rezgés jelalakja olyan lehet aminek az átlagértéke adja ki az 1,52 V-ot. Oszcilloszkópos vizsgálat nélkül sajnos sötétben tapogatózunk. Csak a korábbi javításokból tudok ötletekkel szolgálni.
Normál használat során is leold idővel a védelem, vagy csak mikor nem kap jelet?
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Ha szol a zene akkor is leold a védelem és innen tudom hogy az magas hangok eltünnek 2-3p utánna majd sisitiris lesz "alapzaj" és leold. Sajnos osszilloszkópom nincs. Pozició számom nincs a panelen sajnos de az elektrolit kondikat kicseréltem mindet biztos ami biztos hisz nincs benne sok.
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Fejtem vissza a paneled és elakadtam. A mellékelt rajzon a forrasztási oldal tükörképét illesztettem a beültetési mellé. Piros nyíllal jelöltem a jelhez tartozó test bekötési pontját. Nem látom ez a pont hogyan kapcsolódik a táp testpontjához. Mérd meg a jelölt testpont és a táp test között a feszültséget mikor letiltott a védelem!
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2023
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Lemezhez csavarozott rész és a panel között 0.00V

A táp részre nem gyanakodnék mert 1 van benne és a másik fele szól! =)
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Ma ezeket az alkatrészeket cseréltem meg a működő paneléval és továbbra sem változott semmi! :/
(#) kadarist válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
Szia!
Azt az NDK-s műveleti erősítőt is cseréld ki, na meg nem árt ellenőrizni a tápfeszültségének a szimmetriáját sem.
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 19, 2023 /
 
A képek alapján úgy nézem az általam nyíllal jelölt test a jelkábel árnyékoláson érkezik az előlap felől, ami egyrészt földhurok mentesít, másrészt ha magas belső ellenállásúvá vált ez a vezető szakasz akkor pozitív visszacsatolást hoz létre, ami a gerjedés lehetséges forrása (az IC kimenet két ellenálláson és egy 1 nF-os kondin keresztül a neminvertáló bemenethez kapcsolódik).
Térjünk vissza az alapokhoz, mérések következnek: IC 2,3,4,6,7 lábak feszültsége testhez képest a polaritás feltüntetésével. Mellékelt képen bekarikázott tranyó emitter, bázis, kollektor feszültségei szintén testhez képes.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2023

Mérés_7.jpg
    
(#) breeemaster válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
A műveleti erősítőt már megcseréltem a másik oldalival és semmi változás. A tápfeszültség indításnál +52.5 -52.3 de ez a másik panelon is ennyi és ott nincs gond.
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Indításnál a következőket mértem a TL081

1. (0V), 2. (0V), 3. (0V), 4. (-15.0V), 5. (-15.0V), 6. (+1.4V), 7. (+17.2V), 8. (0V)

BC546B indításkor
E=0.76V
B=1.3V
C=31.3V

Védelem aktív TL081

1. (0V), 2.(+0.6 és emelkedik), 3. (0V), 4. (-15.2V), 5. (-15.2), 6. (+1.7V), 7. (+17.2V), 8. (0V)

BC546B védelem után

E=+0.98V
B=+1.6V
C=+30.8V
(#) eyess válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Tegyél be a rossz oldali végfok biztosítékai helyére egy egy 24v\2w izzót.Tehát a + , és - ágba is egyet egyet. Bekapcsolás után figyeld az áramfelvételt .Fel kell villanni az izzóknak utána szépen be kell gyengülniűk , és két tápoldalnak egyformának kell mutatkozni.Viszont hagyd rajta az izzókat , és figyeld , hogy nem kúszik e fel , ha egy idő után erösödni kezd a fény , akkor ott már nagyobb gerjedés van . Végtranzisztorok környéke. Azt is megteheted , hogy teszel a jó oldaliba is egy egy izzót , és összehasonlítod mind a két végfokot .Szerintem lesz eltérés.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2023
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
A műveleti erősítőnek kötelessége a kimeneti (6)-os lábat a negatív tápra vinni, ha az invertáló bemenet (2) mérhetően pozitívabb a nem-invertálónál (3). A mérés szerint nemhogy csökkenne, valamelyest még nő is a feszültség.
Említetted a műveleti erősítő cserét, ettől még a mérés során használt TL081 biztosan rossz.
A tranzisztor rendben van és az értékek alapján valószínűsíthető, a teljes tranzisztoros áramkör jól működik.
IC-nek az NE5534 vált be.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2023
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Ha a két oldal műveleti erősítőjét megcserélem akkor a másik fog majd gerjedni elvileg? Mert igy gyorsan tudnék alkatrész vásárlás nélkül tesztelni. =)
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 20, 2023 /
 
Nem tudom kiszámítani, lehet a kapcsolódó alkatrészek tűrésen belüli szórása is kell hozzá.
Az IC egészen biztosan cserés, mert a legalapvetőbb feladatát nem tudja elvégezni.
A gerjedéssel kapcsolatos feltételezés nem jött be, a BC546-on mért feszültségek stabil (gerjedés mentes) üzemállapotot mutatnak.
Ha költesz az erősítőre, vegyél precíziós foglalatot az IC alá Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2023
(#) breeemaster válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Megcseréltem a TL081 IC -t a két panelen és mostmár a másik gerjed így biztosan az csinálta a gondot! Nagyon szépen köszönöm a segítséget! =)
(#) reloop válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 21, 2023 /
 
Szóra sem érdemes
(#) kadarist válasza breeemaster hozzászólására (») Ápr 22, 2023 / 1
 
Ezeket a keleti opampokat érdemes mellőzni, viszont kivétel a Tesla és a MEV gyártmányok, azok stabilnak számítanak.
(#) cs.norbee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Szia Reloop!Kérlek segíts!Én is ezzel az R2 10ohm ellenállásos dologgal küzdök!Dettó ugyan ez a panelem van mint amit csatoltam,de ezen nincs rajta az a bűvös R2.Betudnád nekem rajzolni hogy pontosan hová kell beülteni?Köszönöm szépen.

page_8.jpg
    
(#) kapu48 válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Itt meg találod: Bővebben: Link
(#) reloop válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Szia! Mint a képaláírás is jelzi, ez egy hazai változat. A magyarázó ábrán piros vonallal összekötött alkatrészek nem kerültek a panelre, ezért nincs hova bekötnöd a 10 Ω-os ellenállást.
Volt olyan hangsugárzóm mellyel gerjedt a "hazai változat", a hivatkozott ábrán R39, C12 (10 Ω+100 nF) Zobel-tagot közvetlenül a hangszórócsatlakozóra kötöttem.
(#) cs.norbee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Rajta van a 100nf 10 ohm zobel tag is,és a forrasztási oldalon a +v és a gnd, és a - volt gnd közt a 100nf.De nem tudom hová tegyem az R2- őt mert földhutok van mikor a bemenetre mindkét RCA rá van dugva ha csak az egyik akkor jó.Közös tápjuk van a végfokoknak.Szóval az esetemben hogyá tegyem az R2 őt?
(#) cs.norbee válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Vagy megszakítsam a fóliát és oda tegyem ahol pirossal bejelöltem vagy hová?
(#) reloop válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
A pirossal jelölt helyre megpróbálhatod a 10 Ω ellenállást. A Zobel-t és a 100 nF kondenzátorokat közvetlenül a táp felől jövő testvezetőre kell kötnöd.
Ha így is búgást észlelsz kétcsatornás üzemmódban, akkor fotózd le az összeállítást, hogy célirányos tanácsot adhassunk.
(#) cs.norbee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
A zobel tag nálam rendesen a beültetési panelon van,a tápfesz szűrők a két 100nf,az meg a forrasztási oldalon.Csatolom a képeket.Így jobban átlátod.Hová tennéd az R2 10 ohmot?
(#) reloop válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
A 100 nF-os szűrők bekötése korrekt, a Zobel testpontját nem látom, de valószínűleg az általad pirossal jelölt szakaszt átvágva a test bekötési pont felé esik. A fóliát vágd át mert arra minden esetben szükség lesz és próbából az egyik csatornán forrassz ellenállást az átvágás helyére. Már ennyitől jelentősen mérséklődik a búgás, ha jó irányban járunk.
Számolj be az eredményről és ha nem felel meg a várakozásnak, akkor fotózd le hogyan huzaloztad a pufferkondikat! Hogyan kap testet a készülékház, az RCA aljazatok és az esetleges hangerőszabályzók?
(#) cs.norbee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Elkérhetném privátba a telefon számod? ********@gmail.com
Köszönöm szépen.

Mod: E-mail címet nyilvános fórumban nem célszerű kiírni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 25, 2023
Moderátor által szerkesztve
(#) cs.norbee válasza reloop hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
A puffer kondik közepe a csillagpontom, innen megy a végfok panel GND re.Szintén a puffer kondik közepétől mennek a hangszóró csatlakozóra a vezetékek.Ugyan innen a csillagpontól van kitestelve a készükház.Az RCA bemeneti aljzatok szigeteltek a készülékháztól.Rca csatlakozótól a potméterre,onnan a végfok panel bemeneti GND re csatlakozik.
(#) cs.norbee válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 / 1
 
Ez így jó?
(#) reloop válasza cs.norbee hozzászólására (») Ápr 24, 2023 /
 
Az általad leírt huzalozás jó, nem volna szabad számottevő földhurokból származó búgásnak jelentkeznie. Az ördög a részletekben bújik meg, ezért volna praktikus képpel illusztrálva megtekintsük hogyan vitelezted ki.
Ha átvágod a vezetősávot és átkötöd a 10 Ω ellenállásokkal, akkor ilyen elrendezést kapsz. Itt R4 a szóban forgó ellenállás.
(#) firstman hozzászólása Jún 23, 2023 /
 
Üdv! Volt valami konkrét ellenjavallat a 405 hídkapcsolását illetően? Konkrétan a 4 Ohmos Ludwig-Alkotó modról lenne szó. A tápfesz max +-50V lenne, a terhelés pedig 8Ohm. Inkább a kapcsolásból adódó problémák érdekelnének, ha egyáltalán problémába ütközik a dolog.
(#) Longa György hozzászólása Júl 3, 2023 /
 
Üdv! Valahol olvastam a Quad 405 erősítő Darlington tranzisztorral üzemeltetéséről. Sajnos régen volt és nem találom az írást.Tudna valaki segíteni?
Következő: »»   396 / 398
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem