Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   106 / 274
(#) sany válasza gerenk hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Sajnos ilyen lapos ferritmagom nincs.
(#) gerenk válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Ferritrúd is jó 10-12 mm átmérő és 120-150 mm hosszú. Modulátor tekercs 80 menet körül lehetőleg
10 eres litze huzal sodrat, csatoló 10-15 menet 0,2-03 mm CuZ huzal.
(#) sany válasza gerenk hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Köszönöm a megoldást. A csatoló tekercset nem muszáj tologató tekercsnek készíteni? Illetve, külső antenna nem is szükséges?
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Maga a ferritrúd az antenna. A rádióhullám mágneses komponense mágnesezgeti és ez indukál feszültséget a tekercsben. Emiatt irányérzékeny, az adó irányára merőlegesen vesz a legerősebben.
A hozzászólás módosítva: Feb 8, 2017
(#) sany válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 8, 2017 /
 
Csak azért kérdeztem ,mert a kapcsolási rajz ábrázolja.
(#) gerenk válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 / 1
 
Állíthatóra kell kiképezni az optimális csatolás és érzékenység elérésére. Lehet úgy is hogy csak a ferritrúdon lehessen tologatni, de jobb ha a modulátor tekercsen mozgatható. Kivitelezése nem nagy probléma, egy vastagabb papírcsíkot többször lazán rátekersz a modulátor tekercsre, ragasztóval lezárod majr erre rátekered menet-menet mellé a 10-15 menetes csatolót és viasszal vagy ragasztópisztollyal rögzíted a meneteket.
(#) _BiG_ válasza sany hozzászólására (») Feb 8, 2017 / 1
 
Kapcsolhatsz rá, de a CA-val jelölt kondenzátort variálni kellhet. Ugyanis ha túl nagy, akkor az antenna leterheli a rezgőkört, oda az érzékenység, de pláne a szelektivitás. Nem tudom, merre használnád, de ha jó a kívánt adó térereje ott, akkor ferrittel is mennie kell.

A tologatható tekercs: gerenk válaszát azzal egészíteném ki, hogy nem elég papírt tekerni a modulátortekercsre. Ugyanis a csatolótekercs felcsévélésekor szépen rászorítod a papírt az alatta levő tekercsre és se tűled - se hozzád. Tegyél a papír alá hosszában egy megfaragott fogpiszkálót, vagy gyufaszálat, nem kell vastag. Így tekerj, majd húzd ki óvatosan. Sima legyen a fadarab, nehogy megsértse az alsó tekercset. Így már felszabadul annyi hely, hogy a csatolót mozgatni tudod, majd a legerősebb hangnál rögzítheted pl. viasszal.
(#) sany válasza _BiG_ hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek! A hétvégén összerakom a ferritantennát és jelentkezek az eredményről.
(#) Lacika válasza sany hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Csak, ne felejtsd el, hogy a sima 4049 nem jó hozzá, nembufferelt változat kell.
Az eredeti kapcsolás Bővebben: Link
A magyar változata Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) sany válasza gerenk hozzászólására (») Feb 9, 2017 / 2
 
Ma este volt egy kis időm ,így összeraktam a rádiót és a ferritantennát. Sikerélmény, rövid keresés után elsőre bejött Kossuth rádió híradója.
Igaz még csak próbapanelen raktam össze, de így is működik. Ez az életem második működő AM rádiója, nagy élmény, még soha nem csináltam ferritantennát, főleg nem csúsztatható tekercset. Köszönöm a segítségeteket!
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) sany válasza Lacika hozzászólására (») Feb 9, 2017 /
 
Már vagy 1 éve terveztem megcsinálni ezt a kis rádiót, így előre beszereztem az alkatrészeket hozzá. Az IC a HEstore -ban kapható, ha netán valaki megépítené. Köszönöm a linkeket!
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2017
(#) gerenk válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Örülök a sikerednek, ha valamikor majd kezedbe akad egy gyári rádió kész ferritantennája ami litze huzalból van megtekerve az lesz az igazi. Itt valahol van egy rádióamatőr füzet feltöltve, az a címe Amit a rádióalkatrészekről tudni kell, tekercsek és rezgőkörök. Érdemes elolvasni nagyon hasznos írás.
(#) sany válasza gerenk hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Van gyári ferritantennám is. Ha megtalálom a füzetet elolvasom. Köszi a címet!
(#) fecameca válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Ez egy sima hexinverter IC. A kapcsolás elég primitív, mivel nem tartalmaz sem pozitív visszacsatolást, sem AGC-t a hangfrekvenciás erősítője meg 4 db belőle párhuzamosan kapcsolva. Én ebből többet is ki tudnék hozni, például az előbb leírtakon kívül egy hídba kapcsolt végfokkal rendes hangszórós vételt is el lehetne érni. Egy kezdőnek, hogy sikerélménye legyen, talán a fenti kapcsolás is megteszi.
(#) sany válasza fecameca hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Tudom, én hogy nagyon primitív. De talán abban rejlik a "varázsa", legalább is számomra. Persze lehetne hozzákötni előerősítőt és végfokot is.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Egyáltalán nem primitív, inkább szellemesnek mondanám. A visszacsatoló ellenállás lineáris üzembe kényszeríti a komplementer végfokot, és negatív visszacsatolás révén linearizálja azt.
Nézd meg a TEXAS CD4049UB adatlapján, az átviteli görbét.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
A sokoldalú logikai IC -k.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Egyébként nekem azért tetszett meg ez a kapcsolás, mert nem hagyományos tranzisztorok "dolgoznak" benne , hanem logikai kapukkal valósítják meg az áramkör működését.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Logikai kapuk, inverterek készülnek tranzisztorokkal is. (TTL) Ebben az inverterben csak egy fokozat van, komplementer FET pár, ezért lehet lineáris üzembe küldeni. A TTL inverterekben több fokozat van, a végfokozatának nincs lineáris szakasza, azt nem lehet lineáris üzembe kényszeríteni, de a tőbbfokozatú CMOS -t se, így a 4050 buffert se.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Feb 10, 2017 /
 
Valóban TTL IC-kből kialakított erősítőt nem láttam még.
(#) papus51 válasza fecameca hozzászólására (») Feb 11, 2017 /
 
Az a baj a hangszórós vétellel, hogy egy-egy inverter kimenet 5mA körüli áramot bír csak.
(#) tomi52 hozzászólása Feb 15, 2017 /
 
Üdv mindenkinek!
Foglalkozott esetleg valaki RDA5807M IC-s modullal? Az RDS dekódolással bajlódok, az nem akar rendesen működni.
(#) tranyoval hozzászólása Ápr 13, 2017 /
 
Sziasztok!
Az alábbi egyszerű kapcsolást szeretném megcsinálni az RH sáv felső végére.
Tudna valaki tanácsot adni, hogy milyen tekercs-menetszám arányokat valósítsak meg az L2,L4 tekercseknél?
segítségeteket köszönöm.
Ferenc
(#) szendi001 válasza tranyoval hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
Szia! Elég instabil lesz RH-ra, de szép dolog a küzdelem. A 7 MHz sávszűrőhöz online tudsz kalkulátort találni. A meglévő 100 PF es kondi önmagában az életben nem adja ki a 7,0- 7,3 Mhz átfogást...a bemeneten, azt "peakre" kell hangolni, Amit lehet tenni hogy kb 70 Pf el sávközépre tekersz egy toroidot, és a forgó mellé teszel valami kapacitást. Tehát Bővebben: Link Ehhez nekem 7,3 uH jott ki. Veszel pl Amidon toroidot Ebay-ről vagy a TALI Bt-től és számolsz menetszámot. pl Amidon T50-2.Bővebben: LinkNekem 35 menet jött ki. A VFO részen kicsit egyértelműbb a helyzet. 100 és 125 pf mellé kell választani menetszámot hogy kiadja a frekvenciát. Kb 25 menet, 4. menetnél leágazással, de frekvenciamérővel ellenőrizni kell. A VFO val kezd. Ha az megy utána már megszólal...de ez mögé kell hangfrekis erősítő is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2017
(#) ha1drp válasza tranyoval hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
A segítséghez jó lenne tudnunk mint jelent neked az RH sáv felső része -> frekvenciaátfogás.
Illetve, ha többet elárulsz mi a cél biztos tudunk segíteni, már csak azért is mivel szerintem hibás a rajz.
(#) granpa válasza szendi001 hozzászólására (») Ápr 13, 2017 /
 
4. változat: pF (ez a nyerő).
(#) szendi001 válasza granpa hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Nem értelek.
(#) elektroncso válasza tranyoval hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Szia.
Érdekes a rajz. Ez egy ú.n. direkt keveréses (DC) vevő Polyakov keverővel felépítve. Az a furcsa, hogy ennél a keverőnél a helyi oszcillátor frekvenciájának pont a vételi frekvencia felének kellene lennie.
Keverők.
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Értem. Nem tudok már módosítani. Mondjuk, ha az egész hozzászólással ennyi a gond, akkor legalább segítettem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 14, 2017
(#) pucuka válasza szendi001 hozzászólására (») Ápr 14, 2017 /
 
Van még más is. Nem 7 MHz (!) -ről (ezt legalább kettőből egyszer eltaláltad) van szó, hanem az RH sáv "felső" részéről. Erre kérdezett rá ha1drp. Igen fontos, mert ettől függnek a kapacitás értékek, a szükséges sávátfogás miatt.
Következő: »»   106 / 274
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem