Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   219 / 250
(#) andogeri válasza ha1drp hozzászólására (») Feb 4, 2021 /
 
A QCX ráadásul furatszerelt.
(#) Solymossi hozzászólása Feb 7, 2021 /
 
Tisztelt Csoporttagok!
Kérdésem hogy tudnak olyan képzésről/helyről, ahol meg lehet tanulni a csöves rádiók szerelését, felújítását? Kezdő vagyok nem szakmabéli, bármilyen ötlet jöhet! Utánanéztem elektronikai műszerész vagy távközlési technikus képzéseknek, nem nagyon találtam ilyeneket sem...
Köszönöm!
(#) ha9pi.feri válasza Solymossi hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Szia! Olvasd el a "Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása" című topikot! Janó bácsi volt a favorit benne, de sajnos már eltávozott közülünk.
(#) Solymossi válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Rendben! Köszönöm!
Ezt rossz hallani...
(#) kendre256 válasza Solymossi hozzászólására (») Feb 7, 2021 /
 
Mostani képzésekben már nincs szó a csövek működéséről. Mi még tanultuk a 70-es években, de utána ez már kihalt a képzésből, ahogy a csöves tévék helyett a tranzisztorosokat gyártották.
Nekem még megvan Valkó Iván Péter 68-ban írt, 74-es kiadású "Elektroncsövek és félvezetők" című egyetemi tankönyve. Ez hétköznapi használatra túl bonyolult (van benne a Bohr féle atommodelltől kezdve, a Schrödinger egyenleten keresztül minden, egy csomó elektronfizika). Minden benne van a csövek működéséről, csak nehéz a 750 oldalból kiszűrni a lényeget.
S. Tóth Ferenc: Rádió és televízió műszaki alapismeretek kézikönyve című könyvében kb. 20 oldalon röviden leírják a csövek működését a diódától a heptódáig (mondjuk ez meg 850 oldalas könyv, de szinte egy szakma van benne a 80-as évekbeli állapotában).
A hétköznapi életben a csöves technika már a hetvenes évek végén is túlhaladott volt, egyedül az adástechnikában használták sokáig (meg használják még most is akár).
(#) granpa válasza LaciKincs hozzászólására (») Feb 8, 2021 / 2
 
Fejér megye környékén: kb. 140 km hosszú és 60 km széles a megye. Környéke: Komárom, Veszprém, Pest, Tolna, Somogy, Bács megyék. Tehát merre, mihez?
HE Szabályzat: Egy kérdést csak egy helyen, témában tegyünk fel...
(#) HA5AWS válasza granpa hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 2
 
Az adatlap megnézése nem tiltott.
(#) granpa válasza HA5AWS hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Én mindig megnézem. Épp ezért írtam, amit.
(#) andogeri válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 2
 
Sőt ha már ebben a topikban vagyunk: antikváriumokban, aukciós oldalon sűrűn felbukkan A kezdő rádióamatőr, illetve ugyanazon tartalommal A rádióamatőrök iskolája című könyv. Nagyon jól leírja az elektroncsövek működését, velük pár kapcsolást!

A hobbyt azzal kezdtem én is .
(#) gyoran válasza gyoran hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Elkészült a QRP 99V . Még 2-3 hét mire behangolom, de vételen, 80 m-en már egész jó. És most valószínű mindenkit le fogok döbbenteni. 14 V kb. 3 A kell adásban. Van egy halom jó, kapcsolóüzemű notebook tápom itthon. Jól megszűrve van ellenjavallata?
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2021
(#) kendre256 válasza gyoran hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Olyan kapcsolóüzemű táp, ami nem zavar egy rövidhullámú rádiót, a fehér hollónál is ritkább. Ki lehet próbálni kapcsolóüzemű tápot is, de ha zavar, el kell engedni, mert jó eséllyel úgysem tudod megszüntetni a zavart.Én inkább egy sima trafós, graetzes, jó nagy pufferkondenzátoros, stabilizálatlan tápról működtetném.
Másik lehetőség egy elegendően nagy akkumulátor. Ha kellene működés közben tölteni, akkor azt is egy sima trafós, graetzes töltőről tölteném. A töltő sokkal kisebb áramú lehet ilyenkor, mint a maximális felvett áram.
Harmadik lehetőség egy stabilizált, analóg áteresztő tranzisztoros táp. Ezt viszont nagyon zavarvédetté kell tenni, nehogy a rádió adásakor megszaladjon a táp.
(#) bodgabo válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 10, 2021 / 1
 
Nekem eddig csak egyszer volt problámám kapcsolóüzemű táppal. Egy átalakított számítógép tápegység okozott zavart, de a kapcsolási frekvencia elhúzásával már nem volt vele gond.
Jelenleg is egy 12V 20A-es led tápról hajtom a rádiómat. Felhúztam a kimenő feszt 13,5V-ra és tettem a kimenetére egy tirisztoros túlfeszvédelmet ha esetleg megszaladna.
Persze ha nem kell sokat cipelni, akkor egy jól túlméretezett trafós táp a legjobb.
(#) Sanyesz5 válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Nekem gyárilag kapcsolóüzemű van a rádióhoz, soha nem volt gond, bár egy gyári biztos más tészta.
(#) gyoran válasza Sanyesz5 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Elég bátorítók a válaszok. Miután van itthon több 13 Volt körüli notebook táp, semmit nem vesztek vele, ha kipróbálom. Van analóg labortápom 723 és 2N3055 de csak 2 A összesen, majd összehasonlítom. A tirisztoros védelem viszont nagyon meggondolandó. Jó ötlet, köszi.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
(#) gyoran válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Miután QRP, szerintem az "elegendően nagy" akkumulátor sem túl nagy. a 3 A max felvétellel egy 8 Ah-s "riasztóba való" akku sokáig bírná. Ez egy jó "B" változat lenne.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
(#) ha1drp válasza gyoran hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
A feszültség megszaladása nem igen fordulhat elő kapcsolóüzemű tápoknál, hisz ha a kapcsoló elem, dióda meghibásodik, a tápegység leáll. Gyári tápokban sem láttam még, persze sokmindent nem láttam még...
Találkoztam már egy zajos kapcsolótáppal, de alapvetően a PC, laptop tápokkal nem volt gondom.
(#) bodgabo válasza ha1drp hozzászólására (») Feb 11, 2021 / 1
 
Sokáig ezen az állásponton voltam én is, aztán a volt munkahelyemen találkoztam egy szerver számítógéppel, ami az egyik reggelre megállt. Amikor belenéztünk kiderült, hogy a monitoron kívül minden részegysége tönkrement, még az egér és a billentyűzet is! Arra következtettünk, hogy valószínűleg az akkor már szintén teljesen tönkrement tápegység "szaladt meg", és az tett be a többi alkatrésznek. A körülötte lévő egyéb szervereknek és switcheknek nem lett baja, tehát nem valószínű hogy villámcsapás érte.
Talán akkor szaladhat el egy ilyen táp, ha a kimenő feszültség visszacsatolása megszakad, így a vezérlés nullának "látja" és próbálja növelni ameddig tudja. De ez csak a hirtelen elméletem. Azóta nem bízom semmilyen tápban sem.
(#) szikorapéter válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Csak úgy ideírom. Kb. 40 szerverem volt eddig, meg úgy 150 tápegységem, egy ismétlem egy darab olyan se volt ami 12.15V felé ment volna egy centtel is. Ezek lehetetlen hogy megfussanak, olyan szinten biztosított tápok amit ritkán lát az ember. Ha belegondolsz ész szerűen drágák is, mivel a hálózat felől ezek az első védvonalak ha bármi történik a szervert óvnia kell.
(#) bodgabo válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Nem akartam írni, Vargáné és tsa. táp volt. Egy szerverben egy amerikai multinál!
(#) szikorapéter válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 11, 2021 / 2
 
Az akkor nem szerver volt csak valami átalakított masina. A sima gépek és a szerverek két külön történet. Vargáné meg inkább tartott volna kecskét... Na OFF vége mert kiporol a modi.
(#) Kera_Will válasza gyoran hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Labortápot nem biztos , hogy érdemes befogni állandó üzemre.
Hacsaknem nincs más "nemesebb "feladata, akkor is inkább mint puffer töltőként egy akkun keresztül mint már említve lett.
A másik fontosabb ilyenkor, hogy RF szempontból jól hidegített legyen az analóg tápegység belseje.
(#) ha4023 válasza Gafly hozzászólására (») Feb 12, 2021 / 1
 
Ezt most sikerült összeraknom. Igazi apróság
(#) Fish válasza ha4023 hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
Jól néz ki ez a kis torony. Mik találhatóak benne?
(#) ha4023 válasza Fish hozzászólására (») Feb 12, 2021 /
 
ML-V-REV-P 20-100 MHz
ML-REV-251-T 100 kHz-30 MHz
ML-REV-703 100 kHz-30 MHz
ML-UP3-MA 20-100 MHz
ML-Mikrohullámú 2500 MHz-ig megy 500-tól
ML-R-2412 24/12 tápok
(#) Gobe54 válasza bodgabo hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Nálam pont ilyen hiba volt egy e-bike töltőjében. Szerencsére nem forralta fel az akku-kat, kiolvadt a biztije.
(#) sany válasza ha4023 hozzászólására (») Feb 16, 2021 /
 
Hú, ez nem semmi!
(#) ha4023 válasza sany hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Most egy ilyen 50-es évekbeli ML UV-113-mat vettem a kétféle ML-213-om mellé
(#) Kera_Will válasza ha4023 hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ez csak hasonlít a Nehéz Egységes Vevőnek hívott dobozra, vagy tényleg az is?
Mitől is volt az Nehéz Egység?!
Többféle eszközt is így neveztek ?
(#) ha4023 válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 22, 2021 /
 
Ez az ML-213-ra hasonlít, annak egy változata. A nehézegységes vevő is hasonlít a skála működésében erre, s a csövezésében is, az is beépített tápos, s az is hasonló frekitartományban, s üzemmódban megy.

A nehézegységes vevőt, más néven I. osztályú vevőnek hívták, ez is volt a táblájára írva, a dobozára pedig nv-1. Az ment DC-ről is.

A nehézegységes elnevezést nem tudom, honnan kapta eredetileg.
(#) Gyantáscin hozzászólása Feb 27, 2021 /
 
144,0 MHz-en van valami referencia adó? Itt folyamatosan veszek valami vivőt. A minap a kínai Malahit rádiómon végzett kristály transzplantáció után ehhez állítottam be a frekvenciakorrekciót. (Az új kristállyal végre működik 400 MHz fölött is)
Következő: »»   219 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem