Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RS232 kérdések
 
Témaindító: tizedeske, idő: Júl 21, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 25
(#) icserny válasza Ricsi89 hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
A gyártó honlapján megtalálsz minden leírást és szoftvert. (Bővebben: Link)

A mikrovezérlőben gyárilag csak egy bootloader van, ami vagy az EEPROM-ból, vagy a PC-ről betölti a firmware-t. Az EEPROM arra is használható, hogy az eszköz saját, egyedi azonosítót kapjon. Házi használat esetén (ha csak egy eszközt csatlakoztatsz a gépedhez) ennek nincs különösebb jelentősége.
(#) Ricsi89 válasza Lucifer hozzászólására (») Ápr 19, 2009 /
 
Igen olyan, de van egy program, amivel fel lehetne tölteni a fw-t az eepromba, de így, hogy nem ismeri fel a gép nem tudom beletölteni. Most szórakozok eeprom programozóval, de sehogy sem akar menni. kezd elegem lenni belőle.
(#) alex01 hozzászólása Nov 4, 2009 /
 
Sziasztok! Ha ehhez a kapcsoláshoz:Bővebben: Link szeretnék,csinálni,ft232RL-el egy átalakítót,akkor is kell hozzá,a max232?
(#) watt válasza alex01 hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
Nem. Pont helyette akarod betenni nem?
(#) alex01 válasza watt hozzászólására (») Nov 4, 2009 /
 
hát,a töltő,már kész van,de a laptop-on nincs rs232-ő.és ezért szeretnék csinálni,egy átalakítót.
(#) gtk hozzászólása Nov 17, 2009 /
 
Sziasztok !

FT232RL-t hasznalnek olyan soros programozohoz amely hasznalja az RTS es DTR jeleket.
A kerdesem az lenne, hogy milyen szinten aktivak FT232-nel ezek a jelzesek? (a max232 programozo valtozatban egy tranyo invertalja ezeket a jeleket, hogy elhuzza a RST-t es az soros programozas engedelyezes jeleket) Nem tudom most erre az inverterre van-e szukseg, vagy nincs. Koszi.
(#) hangszoros hozzászólása Feb 2, 2010 /
 
Az a hasfájásom, hogy RS 232-es DVM-et hogy tudok USB-re átalakitani ?
Tud valaki megoldást ? ráadásul többet kellene egyidejüleg felrakni, kezelni
Nem ezzel függ össze, de nem találtam analog jelet USB-re konvertálót se, Pedig vágyok rá
(#) zombee hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok!

USB<-->UART átalakítót szeretnék, persze sokan felröfögnek ilyenkor hogy FT232, de ez több okból is járhatatlan út számomra.

Először is, drágállom az 1000-1500Ft-ot érte még akkor is, ha megbízható és tud 1.5Mbit/sec-et is.
Egyébként nekem elég a 115kbit/sec is.

Másik nagy hátránya hogy csak miatta maratni kell, ráadásul nem is akárhogy, mert a lábai olyan aprók, remegő kézzel és nagyhegyű pákával képtelenség beforrasztani. Miért nem gyárt az FTDI dip tokos változatot? Tutira megvennék!

Engem valami AVR-be programozható megoldás érdekel. Az AVR-CDC nagyon jó lenne, ki is próbáltam az ATMEGA8-as változatot. Elvileg 56kbit/sec-et tud, de amikor a JTAG-ICE elé kötöttem be a MAX-232 helyére, botrányosan viselkedett, szörnyen lassú(kb. 4800kbps) volt az egész!

Találkoztam még más megoldásokkal is, sajna egyik sem működött vagy alul volt dokumentálva...
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Nagyon tudom ajánlani a PIC18F14K50-I/P mikrovezérlőt ami PDIP tokozású, s akár 5 V-os akár 3,3 V-os tápfeszültséggel/jelszinttel használható. A Kapcsolások között írtam egy olyan cikket, amelyikben egy gyári demókártyát építettem át, de az ott ismertetett kapcsolás alapján saját tervezésű kártyán (vagy raszteres próbanyákon) is könnyen megépíthető. Bővebben: Link

A 14 pólusú PICtail csatlakozó, az analóg potenciométer és a LED-ek közül DS3 és DS4 elhagyható. A DS1 és DS2 LED-et érdemes meghagyni, mert ezek pislogása jelzi az USB kapcsolat állapotát.
A nyomógomb (vagy helyette egy jumper) csak akkor kell, ha a PIC-be HID bootloadert is használunk.

Én a "gyári" USB Device - DCD serial emulator programot használom hozzá, változtatás nélkül. Annak még nem néztem utána, hogy a CTS/RTS jeleket kezeli-e a program, nekem nem volt rá szükségem.

Egy próbanyákon megépített változat a mellékelt kép bal felső sarkában látható. A bootloader elindításához itt jumpert használok. A kép jobb oldalán egy PIC24HJ028GP502 lakik, ami UART-tal akpcsolódik az USB-UART átalakítóhoz.
(#) szkrep válasza icserny hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Ez az átalakító tetszik. Ugye bootloader nélkül is megy az rs-232 emulátor hex? Simán a saját programjai nélkül küldeni fogadni tudok ezzel usb-re egy másik pictől mondjuk hyperterminalt használva? Sokkal olcsóbb mint a bolti dolgok, nekem pedig elég egy TX és RX láb...
(#) zombee válasza icserny hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
PIC-el még nem próbálkoztam.
Lehetne valami érthetőbb és egyszerűbb leírást közzétenni?
Nincs PIC-kitem, nem is fogok venni csak emiatt.

Nekem csak az RX/TX kell, a többi jelet le se ****,
Az USB-UART átalakításhoz elegendő a PIC18?
Lehetne hozzá kész firmware-t mellékelni amivel működik mindenféle bootloader nélkül?
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Idézet:
„Lehetne valami érthetőbb és egyszerűbb leírást közzétenni?”

Ha elárulod, hogy mi nem érthető benne a számodra...

mindenesetre a PICCOLO projekt honlapján is érdemes szétnézni!

Idézet:
„Nincs PIC-kitem”
Nem is kell! Megadtam a kapcsolást, az alapján bármilyen formában megépítheted.
Idézet:
„Az USB-UART átalakításhoz elegendő a PIC18?”
Igen.
Idézet:
„Lehetne hozzá kész firmware-t mellékelni amivel működik mindenféle bootloader nélkül?”
A Microchip-től letölthető gyári demó bootloader nélkül is működőképes. Erről az oldalról a Microchip Allpication Libraries programköbyvtárat kell letölteni.

Az egyszerűség kedvéért mellékelek egy HEX állományt (első körben csak ennyi kell...)

A PIC18F14K50 programozásánál ügyelni kell arra, hogy csak 3,3 V-on végezhető! Pl. olyan ismerősnél, akinek gyári, vagy Vdd szabályozásra alkalmas PICkit2 programozója van...
(#) icserny válasza szkrep hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Idézet:
„Ugye bootloader nélkül is megy az rs-232 emulátor hex?”
Nyerni semmit sem nyersz vele, de működik. Lásd előző beírásom mellékletét!
Idézet:
„Simán a saját programjai nélkül ...”
Nem értem ezt a "saját programjai nélkül" kitételt.
Idézet:
„...fogadni tudok ezzel usb-re egy másik pictől mondjuk hyperterminalt használva?”
Igen, pont erre használom.

Az USB-UART átalakító virtuális soros portnak látszik, tehát Hyperterminal, vagy putty.exe közvetlenül tudja kezelni.
(#) zombee hozzászólása Feb 23, 2010 /
 
Csodálkozva nézem hogy ez a PIC nem is olyan drága, kb. egy ATMEGA16-nak megfelelő kategória.

Ugyanakkor jól sejtem, hogy hardveres USB 2.0 interfésszel rendelkezik?
Az AVR-USB változatok kivételével AVR-ben szoftveresen van megvalósítva az USB interfész, pl. az NRZI 1.5MBit/sec kódolás miatt amit az ATMega nem támogat.
Vlószínűleg ezért(is) lesz szörnyen lassú az átalakítóm AVR-el.

Nos, eredeti szándékomat is tolmácsolnám, JTAG-hez szeretnék egy USB-s RS-232 emulátort csatolni.
Egyik tanárom a napokban érdekes panelt mutatott be:
egy FT2232 chip volt rajta, ami USB 2.0 támogatással bír, és két soros portot is emulál akár 3.0Mbit/sec-el.
Ehhez nem kell JTAG debuggert kötni, mert bele van építve. Valahogy számomra nehezen érthető módon a chip egy JTAG ICE MK-2 - t emulál, és AVRStudio is látja.

A JTAG használata közben a másik UART csatorna gond nélkül használható Hyper Terminal-al anélkül, hogy a debuggolást zavarná(és fordítva).
Megnéztem pár kapcsolást, remélem nem tévedtem amikor azt láttam hogy a JTAG csatorna SPI-ben is műkdik, kibővítve a programozható kontrollerek körét.
Ja, és FPGA-kat is támogat...

Megnéztem egy sokak szerint drága üzletben(soselectronic), az FT2232 csak 1600Ft-ba kerül, SMD panelt meg a tanszékről vásárolhatok kb. 500ft-ért. Ez a panel kb. harmadakora mint egy pendrive(jó apró)
Más drága alkatrész nincs is rajta, pár SMD kondi és ellenálás, fesszabályzó, és maga az USB csati...

Kiszámoltam, egy mezei FT232, egy SMD-s ATMega16 és a panel maratása drágább lenne, mint a JTAG ICE MK-2.
Szóval bármennyire is gyűlölöm az SMD alkatrészeket, különösen a MAXIM és az FTDI 0.5mm-es lábtávolságú változatait, kénytelen leszek megszeretni őket ha valóban meg akarok gazdagodni. :yes:
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Idézet:
„ez a PIC nem is olyan drága ... Ugyanakkor jól sejtem, hogy hardveres USB 2.0 interfésszel rendelkezik?”
Természetesen.
(#) Solac válasza tizedeske hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Idézet:
„Egyik tanárom a napokban érdekes panelt mutatott be: egy FT2232 chip volt rajta, ami USB 2.0 támogatással bír, és két soros portot is emulál akár 3.0Mbit/sec-el. Ehhez nem kell JTAG debuggert kötni, mert bele van építve.”
Tudtommal nincse beleépítve, hanem szoftveresen emulálja (a program billegteti a biteket...).

Itt találtam ilyen kapcsolásokat:
Happy JTAG AVR8 interface (FT232-vel)
Happy JTAG2 AVR interface (FT2232-vel)

Ha jól értem, ezek nem teljes értékű JTAG illesztők, de arra tökéletesek, hogy egy betöltőprogramot be lehessen égetni velük, s onnan kezdve USB-soros átalakítóként használhatók programletöltésre.
(#) zombee válasza icserny hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Köszönöm szépen, még ezt a lehetőséget is meggondolom egyszerű áramkörökhöz.

Még egykét kérdés:
- kb. milyen sebességre képes?
- milyen módon tudom felprogramozni a hex-et? Kell FUSE bitekkel vesződni?
(#) zombee válasza icserny hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
ezt a másodikat(FR2232) találtam én is, szerintem ez lehetett...
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 23, 2010 /
 
Idézet:
„Köszönöm szépen, még ezt a lehetőséget is meggondolom egyszerű áramkörökhöz.”

Mármint a PIC18F14K50 USB-UART átalakítót?
Idézet:
„kb. milyen sebességre képes?”
Virtuális soros portként ~80 kilobájt/s a max. átviteli sebesség (bulk átviteli mód, 64 bájtos adatblokkok), a gyakorlatban inkább 112 kbit/s.
Idézet:
„milyen módon tudom felprogramozni a hex-et?”
PICkit2 programozóval (a csak 5 V-os PIC-ekhez való PICkit2 klón nem jó hozzá)
Idézet:
„Kell FUSE bitekkel vesződni?”
A lentebb már belinkelt HEX már tartalmazza a konfigurációs biteket, nem kell foglalkozni vele.
(#) szkrep válasza icserny hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Megcsináltam a pices usb-uart átalakítót.
Olcsóbban nem hinném, hogy megoldható, kicsi, és simán felismeri a gép is.
Ha esetleg jól jön valakinek, mellékelem a nyáktervem.
(#) icserny válasza szkrep hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Gratulálok, jól néz ki! A hasonló célokat ellátó FTDI USB-UART konverter (kábel kivitelben) ~ 5000 Ft lenne.

Amit hiányolok, az egy 100 nF-os kondenzátor a PIC Vdd és Vss lábai közé. Esetleg egy 10 µF-os kondenzátort is rá lehet tenni az USB csatlakozóból jövő +5 V-ra (ennek főleg akkor van értelme, ha kábelen jön az USB, nem közvetlenül a gépbe dugod).

Kíváncsi leszek a tapasztalataidra, főleg arra, hogy a sok ki/bekapcsolás után "elfelejti-e" a programot a PIC. Ha igen, akkor a konfigurációs bitekben be kell kapcsolni a Brown-out detektálást, ami RESET-ben tartja a mikrovezérlőt, ha egy kritikus szint alá esik a tápfeszültség. Nem "felejtésről" van szó ugyanis, haenm arról, hogy kikpacsoláskor "félálmában" esetleg a program felülírja magát.

Nekem pár hónapja PIC4550-nel sikerült összehozni egy ilyen alkalmazást, amely kikapcsoláskor reprodukálható módon kinyírta magát. Ez az átka az önprogramozásra képes mikrovezérlőknek. Ezen szerintem csak a fentebb említett Brown-out detektálás segíthet, amit a gyári programban valamiért nem kapcsoltak be.
(#) szkrep válasza icserny hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Ja tényleg a 100nF-t forrasztási oldalra akartam biggyeszteni elfektetve, de kifelejtettem...
Ha felülírja magát, majd visszaírom... Az már igazán nem nagy ügy. De jó hogy szóltál, így legalább tudom, hogy nem gond ha olykor elfelejt elindulni...
Ja még annyit: egyik led kitartóan villog, ha van usb kapcsolat; a másik mit kéne hogy jelezzen? Csak probléma esetén világít?
(#) icserny válasza szkrep hozzászólására (») Feb 24, 2010 /
 
Amikor az USB kapcsolat felállt, a két LED ellenütemben szokott villogni. Jól kötötted be a most nem világító LED-et?
(#) Solac válasza hangszoros hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Szia!
Talán, még időszerű:

Bővebben: Link

Üdv:Laci.
(#) icserny válasza zombee hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Idézet:
„Az AVR-CDC nagyon jó lenne, ki is próbáltam az ATMEGA8-as változatot. Elvileg 56kbit/sec-et tud, de amikor a JTAG-ICE elé kötöttem be a MAX-232 helyére, botrányosan viselkedett...”

Az a baj, hogy az,amit belinkeltél, elektronikusan is "botrányosan" van megtervezve. Az USB-ről pl. 5 V vehető ki, de az adatvonalaira (D+/D-) max. 3,6 V-os jelszint vezethető. Ezért ha 5 V-os mikrovezérlőhöz kapcsolódik, akkor meg kell oldani a szintillesztést.

Az egy kabaré, hogy egy LED-del ejti az AVR tápfeszültségét, majd a mikrovezérlő "másik végén" egy 10 kOhmos ellenállással fogja meg a befolyó áramot, ha egy 5 V-os jelszintű eszközhöz csatlakozunk (nehogy kinyíródjon a PB2 bemenet védődiódája).
(#) zombee válasza icserny hozzászólására (») Feb 25, 2010 /
 
Épp ezért kötöttem át, 2 darab 3.6V-os zener diódára a D+ és D- vonalakat, a szintillesztés így meg volt oldva.
Szebbnek meg szabályosabbnak biztos jobb, de gyorsabb sajna nem lett tőle!

Egyébként az eredeti, LED-es szintillesztés mellett is ugyanúgy kommunikált a JTAG-el...
(#) icserny hozzászólása Márc 18, 2010 /
 
Új termék a láthatáron!

A Microchip honlapján propagálják a MCP2200 USB-UART átalakítót, ami lényegében úgy néz ki, mint egy előre felprogramozott PIC18F14K50... Az IC 20 lábú SOIC, SSOP és QFN tokozásban kapható.

A CHIPCAD árlistáján már megjelent (a SOIC tokozású változat nettó 400 Ft-os árral szerepel), de még nincs raktáron. A maximális adatátviteli sebesség: 921600 bit/s. A 3,0 - 5,5 V táfeszültség tartományban működik.

Választékbővítésnek nem rossz a Future Domain FT232 IC-je konkurrenseként (valamivel kisebb tudású, de lényegesen olcsóbb).
(#) watt válasza icserny hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Köszi az infót! 115KBájt/sec nem rossz, de nem is a világ. Végül is olcsó és jól használható, ha nem akarjuk az USB stack mellé beszenvedni a programunkat.
(#) hggh hozzászólása Máj 3, 2010 /
 
Sziasztok!

Az volna a kérdésem, hogy ezt a kapcsolást szeretném megépíteni, de nem tudom, hogy az rx,tx,gnd-re közvetlenül ráköthetek, vagy kell még oda valami?

Üdv.
Következő: »»   2 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem