Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RS232 kérdések
 
Témaindító: tizedeske, idő: Júl 21, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   23 / 25
(#) abcdabcd válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
MAX3232
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2018
(#) Hp41C válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
Igen, arra gondoltam...
(#) Doky586 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
115.2k az kevesebb mint 120k tehát rendben lesz. Marad a max232.
(#) Doky586 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
Bővebben: Link Úgy látom csak 5V --> 3V irányban kell szint-limitálás, visszafelé a 3V jeleit simán tudja értelmezni az 5V os max232. A 2. 3. és 5. oszlop szinte azonos.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2018
(#) elso_ugro válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
az 5 voltos rész kimenetét oszd le ellenállás osztóval

a bemenet résszel elvileg nem kell törődni,
ha a 3 voltos rész kimenete 2,7 volt felettit produkál ....
(#) elso_ugro válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
Ekkora sebességet nem biztosítanak az ellenállásos, zener -es megoldások.

az ellenállás miota sebesség függő ?

csak véletlenül próbáld meg nem magyarázni ...
(#) Bakman válasza elso_ugro hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
A kimenet belső impedanciája, a vonal kapacitása és egy túl nagy értékű ellenállás osztó olyan szépen lecsapja a négyszögjel elejét, hogy öröm nézni. A kis ellenállásokkal pedig az a baj, hogy túlterhelhetik a kimenetet, ami megint csak ront a jelalakon.
(#) pucuka válasza elso_ugro hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
Tudod, azok a fránya, nem látható szórt kapacitások. Sok bajt okoznak, ha elfeledkezel róluk.
A zénernek (záróirányban előfeszített diódának) meg szép nagy, többszáz pF kapacitása van, önmagában.
(#) Doky586 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 1, 2018 /
 
OK, akkor egy soros 1N4148 és egy 3.3V-ra felhúzó ellenállás (1k2) a százlábú dobozában az optimális megoldás ahogy látom.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2018
(#) Hp41C válasza elso_ugro hozzászólására (») Nov 2, 2018 /
 
Nem véletlenül, hanem szándékosan magyarázom...
Idézet:
„... az ellenállás mióta sebesség függő ?”

Minden elektronikai egységnek van valamekkora kapacitása és valamekkora meghajtó képessége. Ha egy ellenállás osztóval valósítok meg egy 5V -> 3.3V átalakítót, az osztó "alsó" tagjával párhuzamosan kapcsolódik a fogadó bemenet kapacitása. Az ellenállás csökkentésével a határfrekvencia növelhető, de a meghajtó egység képessége lest a határ. Rögtön látható az osztó frekvencia függése.
A MAX232 CMOS/TTL bemenetén kb. 400k felhúzó ellenállás van. Ld. a mellékletben az eredeti Maxim adatlapot. A 3.3V -os modulok nem biztosan tolerálják ezt.
Egy MAX3232 biztosan olcsóbb, mint egy tönkretett Atheros AR9132.
(#) Doky586 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 2, 2018 /
 
Itt azért 'csak' 115 kHz ~hangfrekis jelről van szó. És arasznyi vezetékekről.

Szerintem még az ellenállás + zener (fél wattos) se ad elviselhetetlen kapacitást.
(#) elso_ugro válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 3, 2018 /
 
ennyi ? senki többet ?

csak egyvalakinek tünt fel a 100 kHz frekvencia ?

és a híres digitális jel robusztussága ?
meg a dobálózás a
"digitális technika mindent jobban tud"
jelmondattal sehol sincs ?

miért is számít hogy nem szögletes a jelalak ?

digitális !!! átbillen a jel és azután csókolom ...

vagy ojan vacak az a vevő sok pénzér
hogy nem működik rendesen
ha nem szögletes a jel ?

amugy képzeld tudom mi az a kimenet túlterhelése ...

meg azt is tudom hogy
ha túl nagy az elleenállás
akkor meg hamisítodik a jel ...

de igazából nem csak a kapacitások miatt
hanem az osztó - bemenet páros miatt
nem valosul meg az előre eltervezett osztási arány ...

egyszerű matek

tehát bocsika hogy nem törődtem a kapacitással
mivel alacsony a freki és digitális cuccról van szó

mijen kár hogy nekem működnek
a vacak olcsó ttL cuccokban a szintosztó ellenállások


DE KÖSZÖNÖM ÍRÁSOD ...

mivel egy másik cuccom viszont furcsa dolgokat művel....
(fordulatszámmérő)
nem lineáris a kikemete ....

digitális voltmérőt használok fordulatszám mérőnek
monostabil multivibrátorral ....

teszteléskor derült ki :
digitális kimenettel adtam neki tuti frekvenciákat ,
a digitális fordulatszámmérő pontos értéket mutatott,
de a monostabil után (bárhogy hangoltam)
a voltmérő több helyen nem volt lineáris ...

de pici csúszás (két három %)
kit érdekel egy dizeles autóban ...
(#) elso_ugro válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 3, 2018 /
 
- - -
És a régi tv nem fogad kompozit jelet ...
én meg a dvd-t rákötöttem egy régi vhs kimenetére ...

kezdetben sima ellenállásal próbáltam lejjebb vinni a feszültséget mert elég ronda volt a kép ,
de áttértem az ellenállás osztóra .

és bár a vhs saját kimenete szebb képet adott
mint ez a buherálmány ,
de a dvd digitális színtorzulása után már nem feltűnő...

a szemem is rossz , a tv is elmúlt 30 , más nem nézi,
a netről letöltött agyontömörített filmeknek
a képe és a hangja is elég vacak ...
.
tehát akkor mit is számit pici jel alak ??
.
.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2018
(#) Bakman válasza elso_ugro hozzászólására (») Nov 3, 2018 /
 
Idézet:
„mit is számit pici jel alak”
Kezdjük ott, hogy az UART protokoll idő alapú, nagyon is számítanak a jelalakok éppen amiatt, hogy előre definiált H és L szintek kellenek, ettől érdemben eltérni nem lehet. Durva szemléltetőábra a mellékletben.
(#) Bakman válasza Doky586 hozzászólására (») Nov 3, 2018 /
 
A gond abból adódik, hogy ez nem tiszta szinuszos jel amit azért mérföldekkel könnyebb kezelni.
(#) Hp41C válasza elso_ugro hozzászólására (») Nov 3, 2018 /
 
Nem is gondoltam volna, hogy a gyári ajánlás posztolása ilyen problémákat hoz...

3.3V -os környezetbe a gyártó a MAX3232 -t ajánlja, nem tettem mást, mint ezt ideírtam.
Az RS232 környezetben a 115200 Baud elég magas sebességnek számít. Bővebben: Link
Az UART kapcsolatban nincs szinkronizáló órajel vezeték, nincs szinkronizáló lehetőség biteken (vö. Manchester) ill. byte -okon (ami a formátum szerint lehet 12 bit is: 8 bit + paritás + 2 stopbit ) "belül", így a jel alakjára illik vigyázni. A diódás - felhúzó ellenállásos megoldás sokkal rosszabb a jel alakjára nézve, mint a feszültségosztó. 5% csúszás már hibás vételhez vezet. Ami 1200, 4800 baud -on elmegy, nem biztosan működik 115200 Baud -on is.
Az áramköröket illik tartalékkal tervezni. Egy példa, hogy érthető legyek: 16V -os tápfeszültségre lehet 16V -os feszültségű elektrolit kondenzátort tenni, lehet hogy működik, de nem lesz hosszú életű... A MAX232 -nek nincs 10% tartaléka sem...
A MAX3232 láb kompatibilis, kapható, csak kétszer kerül annyiba, mint a MAX232, de lényegesen olcsóbb, mint az Atheros AR9132.

A feszültségosztó frekvenciafüggésének demonstrálására elő kellene venni egy oszcilloszkópot. A beépített négyszög generátorának jelét kellene nézni egy 10 -es osztású mérőfejjel miközben a mérőfej kompenzálását tekergetjük.

Lehet, hogy a digitális technika még nem a barátod, de gondosabb tervezéssel, precízebb kivitelezéssel, a sok - első ránézésre fölöslegesnek látszó - hidegítő kondenzátorokat is beépítve (elszórtan az áramkör aktív elemei mellé), a táp és föld vezetékek keresztmetszetének megnövelésével (kb. 1mm szélesek legyenek) megszelídíthetők.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2018
(#) Doky586 hozzászólása Nov 3, 2018 /
 
A végén (egyébb okok miatt)* egy soros 500 ohm és egy 3V (fél W) Zener-el oldottam meg a 5V --> 3V átalakítást. Jól működik a 115k sebességgel.

*: mert a soros portra ritkán van szükség (akkor is csak pár karakter begépelése) és ezen kívüli időben a százlábú bemenetén 0V az elvárt, de a 3V illesztő áramkör fixen csatlakozik.

Más készülékeim viszont 5V ttl jelet igényelnek, így az átalakítás (minden készülékhez IC csere) szóba sem jöhet.
A hozzászólás módosítva: Nov 3, 2018
(#) Sygnus hozzászólása Dec 21, 2018 /
 
Sziasztok !

Totál laikusként, ha van egy ilyen https://hu.farnell.com/ftdi/um232r/dev-module-usb-to-serial-uart/dp/1146036 cuccom, meg tudom oldani vele azt, hogy ezzel usb -n keresztül csatlakozzak egy rs232 -es porthoz ?
Olyanra gondolok, hogy a megfelelő lábakat összeforrasztom és működne? vagy azért ennél bonyolultabb lenne a dolog ?
(#) Gafly válasza Sygnus hozzászólására (») Dec 21, 2018 / 1
 
Sok jó hírrel nem szolgálhatok.

Négy oldala van a dolognak:
- A és B.
- Elektromos és szoftveres.
Van az a része, hogy elektromosan hogyan van bekötve:
- USB egyszerű (négy huzal, nehéz elrontani).
- RS232, ott azért sokféle trükk lehet (kezdve onnan, hogy róla tápláljuk az optocsatolókat).
De az a része, hogy erre hogyan reagál az:
- USB oldali szoftver.
- RS232 oldali szoftver, azt a fene tudja.

Azzal még nagyon nem segítettél sokat, hogy milyen USB/RS232 adaptert vettél...
(#) pipi válasza Sygnus hozzászólására (») Dec 22, 2018 / 1
 
Hali!
Szerintem ez nem egy usb/soros konverter, hanem az ft232rl programozásához/fejlesztéséhez való illesztő.
Keress CH340, PL2303, CP2102 chippel rendelkező usb/sorost. Ezeken nincs szintillesztő az RS232 jelszintre, csak TTL szintű kimenete/bemenete van, így egy proci lábára direktbe rákötheted.
Ha szabványos 9/25 tűs csatis RS232-re akarod kötni akkor kell még pl egy max232 szintillesztő
Pl: Bővebben: Link , de az ebay/ali is tele van ezekkel aprópézé...
(#) Sygnus hozzászólása Dec 22, 2018 /
 
Köszönöm szépen a segítséget, akkor hanyagolom a dolgot.
Amúgy ha valakit érdekelne ez a um232r -es cucc, megválnék tőle
Van egy ch340es átalakító, kábellel de az pár napig működött, aztán elkezdte ismeretlen usb eszköz, utána pedig már nem is látta a gép. Leglábbis remélem, hogy a kábellel van gond és nem azzal amit rá akarok kötni.
Ebayről rendeltem már pci rs232 kártyát, meg másik usb-rs232 adaptert is, valamelyik csak jó lesz, csak hát az mire megjön.....
(#) mechanika hozzászólása Okt 11, 2020 /
 
Sziasztok!

Vettem egy ilyen átalakítót.
Egy RFID olvasó kommunikációját szeretném olvasni vele, de salynos nem boldogulok.
Gyanítom hogy hibás az átalakító.
Meg tudja mondani valaki, hogy ha 5V és GND csatlakoztatva van világítania kell-e valamelyik lednek?
Ahogy a neten kutakodtam, úgy selytem igen.
Előre is köszönöm!
(#) gernerakos válasza mechanika hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Üdv!
Nem kell világítani a ledeknek a tápfeszültség ráadása után, csak ha adatforgalom van valamelyik csatornán. Biztosan jól kötötted be?
(#) mechanika válasza gernerakos hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Azt gondolom igen.
De legjobb lenne ha találnál benne hibát!

rfid.jpg
    
(#) mechanika válasza gernerakos hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Elég ha a bejövő (rs232) ágra van cstlakoztatva valami (meg persze a Vcc és GND), így is villognia kell?
Magyarul a TTL ág cstlakoztatása nélkül is villognia kell?
(#) mechanika válasza mechanika hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Neten ilyen leírást találtam:
Idézet:
„When use the plate, must be VCC external 3.3V or 5V power supply, power LED lights on, the module will work! No external power supply, LED lamp is not bright, the module will not work.”

Ebből gondoltam, hogy kéne valami fény.
(#) gernerakos válasza mechanika hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Amennyire én emlékszem, a ledek akkor villognak, amikor TTL irányból RS232 felé megy adat. A bekötésed jónak tűnik, de Rx-et nem kell bekötni? (beállítani az RFID olvasót, vagy nem tudom)...

Windowsban eszközkezelőben látod az USB-soros TTL átalakítód?
(#) mechanika válasza gernerakos hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Rx: megpróbálom hátha az a baja.
Átalakítót látom, teszteltem, működik.
(#) mechanika válasza mechanika hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Nem jött be.
(#) Bakman válasza mechanika hozzászólására (») Okt 11, 2020 /
 
Eszembe jutott, hogy nekem is van egy ilyen panelem, nálam működik. Én bekötöttem a Tx és Rx lábakat is. D-Sub csatlakozós modul Tx lába az USB-UART modul Rx lábára megy...

Az USB-UAR modul ad tápfeszültséget az RS232-es modulnak? Ha az USB-UART modul Tx és Rx lábát összekötöd, visszajön a kiküldött adat?
Következő: »»   23 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem